Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 14.12.2011 01:07

kulka53 napisał(a):... teraz z kolei okazuje się, że podobny do kithirskiego wąwóz jest na Majorce. Zdjęcie do porównania będzie pewną ciekawostką, więc jeżeli możesz, to proszę.... :D

Wąwóz Kakia Lagkada.

Obrazek

Wąwóz Torent de Parells (poniżej), też z drzewkiem na skałkach po lewej. :)

Obrazek

I ponownie wąwóz Pawła i Małgosi :wink: od strony morza w jego głąb.

Obrazek

Nie spodziewałem się takiej konfrontacji porównania, więc tutaj zdjęcie w stronę wąwozu (jak u Ciebie), gdybym jednak kadrował stojąc bardziej z lewej, to zapewniam, że zdjęcie ze skałkami po prawej stronie (zakole) dawałyby bardzo zbliżony wygląd (tutaj niestety nie uchwycone). Za plecami piękne morze.

Obrazek

Obrazek

Nawet wcięcie w skale po lewej prawie identyczne (tutaj w szerszym ujęciu).

Obrazek

Sorki Paweł za taką powtórkę Twoich zdjęć z wąwozu Kakia Lagkada, trochę szkoda, że nie weszliście do niego (ciekaw jestem jakie niespodzianki krajobrazowe by to przyniosło).
Troszeczkę wymusiłem ten powrót do pokazanych przez Was miejsc, ale to może jedynie zmotywować :) do pokazania wnętrza wąwozu w przyszłości. :)

U Was stale ciekawe wybrzeże, nie wspominając o atrakcjach w głębi wyspy. :)

Pozdrawiam. :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 07:44

O rany 8O 8O 8O
Nieprawdopodobne..... :roll: :idea:

Jestem w szoku mówiąc szczerze :idea: , równie dobrze można by powiedzieć, że to to samo miejsce, tylko w innym roku i plaża u ujścia jest nieco inaczej ukształtowana...

Że też natura potrafi stworzyć dwa tak bardzo podobne miejsca..... nie spodziewałem się, że tak może być. Dzięki za to porównanie :idea:

No tak, to faktyczne szkoda, że nie zrobiliśmy sobie chociaż próby wycieczki tym wąwozem, zwłaszcza, że tak naprawdę nie jest on długi - od Paleochory do wybrzeża jest może półtora kilometra. Tak naprawdę nie wiem czy jest on do przejścia, żadnego szlaku tamtędy nie wyznaczono, myślę z tego co widzieliśmy, że nie byłoby to takie proste, no a jeszcze potem trzeba byłoby wrócić. Mieliśmy za mało czasu... planowaliśmy spędzić na Kithirze 3-4 dni, byliśmy 5, a i tak spokojnie można by tam być drugie tyle :roll: .

O powrocie na Kithirę myślimy od czasu gdy ją opuściliśmy mimo, że z reguły nie powracamy w te same miejsca, więc naprawdę nie jest to jeszcze wykluczone...

Jeszcze raz dzięki :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 08:58

12 września, poniedziałek

Cieplutka i spokojna była noc na zacisznej plaży Melidoni. Okrągły księżyc w pełni świecił tak jasno, że wszystko było wyraźnie widać... zamkniętą już tawernę, okoliczne wzgórza i wyłaniającą się z morza Skałę Afrodyty :D . Fajne miejsce na plażowanie, jeszcze fajniejsze na nocleg...

Również i tu już całkiem wcześnie, ledwo po wschodzie słońca, pojawia się towarzystwo. Z góry, rozklekotanym pick-upem, typem auta bardzo na Kithirze i w całej Grecji zresztą popularnym, przyjeżdża starsze małżeństwo. Pani siada na plaży, pan natomiast wchodzi do wody i przez cały czas pływa. Po chwili przyjeżdża jeszcze drugi samochód, a w nim podobnie starszy człowiek z psem. Panowie się oczywiście znają... fajny widok, jeszcze nie ma 7 rano a już we wodzie odchodzą przyjacielskie pogawędki :cool: , nawet jak odjeżdżaliśmy jeszcze nie wyszli z wody :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słońce już dość mocno zaczyna przygrzewać gdy odjeżdżamy z Melidoni. Ładna plaża, przyjemne dno, dość długo płytko, miłe miejsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:00 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 08:59

Gdy przejeżdżamy obok zamkniętego wczoraj monastyru Agiou Anargirou, okazuje się, że jest otwarty, przy bramie stoi jakieś auto. Oczywiście zatrzymujemy się także i my i ostrożnie wchodzimy do środka...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:00 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 08:59

Wewnątrz zastajemy starsze małżeństwo, pan podlewa doniczki z kwiatami, pani krząta się pomiędzy budynkami i wewnątrz świątyni, nie bardzo wiedzieliśmy jak się zachować, czy możemy wejść dalej, ale gdy nas zauważają, pani serdecznie nas zaprasza do środka. Nie pogadamy... nie znają żadnego obcego języka... zatem jak to zwykle bywa pozostaje wymiana uśmiechów i miłych gestów. Oglądamy wnętrze, zaglądamy w różne kąty na podwórzu monastyru, przyglądamy się roślinkom... pani przynosi nam tradycyjny grecki monastyrowy poczęstunek czyli różane galaretki posypane cukrem pudrem a także zrywa nam po gałązce mięty... będzie nam ładnie pachniała w samochodzie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:00 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 14.12.2011 09:14

Wreszcie udało mi się znowu wypić poranną kawkę czytając Waszą relację i to w jakich klimatach! Poranek na plaży Melidoni cudowny.
Nadrabiam zaległości dzięki chorobie ;)
Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2011 12:13

helen napisał(a):Wreszcie udało mi się znowu wypić poranną kawkę czytając Waszą relację i to w jakich klimatach! Poranek na plaży Melidoni cudowny.

Z tego wynika, że zawsze masz na pierwszą lekcję :wink:
No i zaprzeczać nie będę, fajnie nam tam było...

helen napisał(a):Nadrabiam zaległości dzięki chorobie ;)

Miło, że zaglądnęłaś i tu...
Jak widać, nawet choroba może się na coś przydać :D
Ale też i ferie świąteczne niedługo :cool:

Pozdrawiam :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 14.12.2011 12:35

Plaża czysta, piękna ... taka "uporządkowana" i ta skała w wodzie ... cudnie.
Monastyr zadbany, pełen zieleni ... równie cudnie ! :)

Pozdrawiam.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 14.12.2011 13:17

kulka53 napisał(a):
helen napisał(a):Wreszcie udało mi się znowu wypić poranną kawkę czytając Waszą relację i to w jakich klimatach! Poranek na plaży Melidoni cudowny.

Z tego wynika, że zawsze masz na pierwszą lekcję :wink:
No i zaprzeczać nie będę, fajnie nam tam było...

helen napisał(a):Nadrabiam zaległości dzięki chorobie ;)

Miło, że zaglądnęłaś i tu...
Jak widać, nawet choroba może się na coś przydać :D
Ale też i ferie świąteczne niedługo :cool:

Pozdrawiam :D


Dokładnie, zawsze mam pierwszą lekcję i nie wracam do domu przed 15-stą. Tak sobie "dobrze" zrobiłam podejmując pracę w dwóch szkołach, cóż trzeba jakoś zapracować na wakacje ;)

Ferie świąteczne faktycznie tuż tuż... wrócę do pracy na zaledwie na 2 dni :lol: a potem wolne aż do stycznia.

Czytam sobie Wojtkowe relacje, potem zamierzam wrócić do Waszej, do momentu, w którym przerwałam czytanie latem.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.12.2011 23:15

Jakoś tak się złożyło , że w moim przypadku ferie nie wchodzą w grę :wink:
i pewnie z tego powodu jestem Pawle "na bieżąco" w Twojej relacji - zaległości byłyby nie do odrobienia :wink:


Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2011 07:37

mariusz-w napisał(a):Plaża czysta, piękna ... taka "uporządkowana" i ta skała w wodzie ... cudnie.
Monastyr zadbany, pełen zieleni ... równie cudnie ! :)

Cieszę się, że po tak udanych wakacjach, w tak przepięknych górskich sceneriach podoba Ci się też i na Kithirze :D

helen napisał(a):]zawsze mam pierwszą lekcję i nie wracam do domu przed 15-stą.

To coś tak jak ja... tyle że w jednym miejscu :wink: , to i na wakacje odłożyć będzie trudniej :roll: .
Ale u mnie przynajmniej cisza i spokój :cool: , a i mówić za dużo nie muszę....

piotrf napisał(a):w moim przypadku ferie nie wchodzą w grę

W moim też nie, a urlop zawsze oszczędnie odkładamy na lato :D
W tym roku w ogóle mało wolnego... jedynie drugi dzień świąt i potem 6 stycznia :?

To, że jesteś na bieżąco to mnie bardzo cieszy, też nie lubię nadrabiać zaległości, choć czasem przeczytanie większej dawki naraz daje pełniejszy ogląd sytuacji :wink:
Mówisz, że tu byłyby nie do odrobienia :roll: , może faktycznie za szczegółowo przedstawiamy odwiedzone miejsca :roll: .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2011 07:40

12 września, poniedziałek c.d.

Otwarty Agiou Anargirou był pierwszym, nieplanowanym punktem dzisiejszego dnia, teraz pojedziemy w miejsce, które z pewnością warto będzie, jak sądziliśmy, zobaczyć. Krętymi i wąskimi kithirskimi dróżkami wspinamy się pod górę i niedługo dojeżdżamy do ważnego tutejszego monastyru, Agia Elessa.

Elessa była córką bogatego peloponeskiego władcy, Helladiosa. Po tym jak przyjęła wiarę chrześcijańską ojciec wyrzucił ją z domu, wtedy znalazła schronienie na Kithirze. Mściwy władca jednak nie mógł się pogodzić z wyborem córki, w 375 r. n.e. znalazł ją na wyspie i zabił, właśnie w miejscu gdzie teraz stoi monastyr. Zbudowano go w 1871 r. na miejscu starszej świątyni, w bardzo widokowym miejscu na szczycie jednego z najwyższych kithirskich wzniesień. Święto patronki monastyru obchodzone jest 1 sierpnia.

Parkuję w cieniu pięknie pachnących pinii :D i zanim wejdziemy do monastyru pójdziemy sobie popatrzeć na cudowne widoki na okolicę...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widać też miejsce naszego noclegu... plażę Melidoni :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2011 07:40

Teraz możemy już wejść do środka. W przeciwieństwie do poprzednio odwiedzonych miejsc, tu nie ma ocieniających wszystko drzew, nie ma kwiatów, jest tylko kościół na środku betonowego placu. Ale tu też bardzo się nam podoba :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz nas nie ma nikogo... to już wcale nas nie dziwi znając kithirskie realia. Nad całością kompleksu na co dzień czuwa prawdopodobnie jedna starsza kobieta, również i ona zaprasza nas do swojego pokoiku i częstuje tradycyjnymi galaretkami oraz innymi wyrobami własnej produkcji których jeszcze nigdy nie próbowaliśmy, to było coś też w formie galaretki, ale znacznie twardszej, zrobionej z winogron, i z orzechami. Bariera językowa też i w tym przypadku była nie do pokonania :roll:

Wychodzimy zadziwieni stopniem zadbania o tutejsze poświęcone miejsca oraz przyjaznością starszych osób opiekujących się nimi. Nie ma tu, jak w Rumunii, mnichów, nie ma życia duchowego. Jednak przepięknie zadbane zabytki i tak robią spore wrażenie :idea: .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 15.12.2011 08:02

Dzień dobry. Zachwyciła mnie ta delikatna, biała wieża i wcale zbyt szczegółowo nie piszesz, jest super.
Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.12.2011 08:15

helen napisał(a): Zachwyciła mnie ta delikatna, biała wieża
Pozdrawiam

Taaa ... ta "lekka" dzwonnica idealnie w tym miejscu pasuje.

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 212
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone