Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.12.2011 10:09

Ale jak wchodzimy do środka od razu spoglądamy na siebie zachwyceni tym co zobaczyliśmy.... pięknie odnowione, białe budynki i mnóstwo kwiatów :idea: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mogliśmy się temu wszystkiemu dokładnie przyjrzeć bo od razu podszedł do nas jakiś człowiek, zawołał starszą kobietę i powiedział, że ta pani otworzy i pokaże nam kościół. Podążyliśmy więc za nią :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:57 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.12.2011 10:11

W środku nie mogliśmy zrobić zdjęć, poprzyglądaliśmy się wnętrzu, podziękowaliśmy i wyszliśmy. Przed wejściem rosło dziwne drzewo, ponieważ widzieliśmy je już po raz któryś, ciekawiło nas jak się nazywa, na migi spróbowałem o to spytać... pani zrozumiała i powiedziała jedno słowo: araukaria :D

Obrazek

Obrazek

Teraz możemy spokojnie wszystkiemu się poprzyglądać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:57 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.12.2011 10:11

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wielki krzyż górujący nad okolicą, przejeżdżaliśmy obok niego przedtem, stoi przy drodze do monastyru. Ufundował go marynarz pochodzący z Kithiry.

Obrazek

Wychodzimy... było tu pięknie... to kolejne miejsce które nas zaszokowało. Jak dużo ciekawostek pokaże nam jeszcze ta wyspa? 8O .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:58 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.12.2011 10:16

kulka53 napisał(a):... było tu pięknie... to kolejne miejsce które nas zaszokowało. Jak dużo ciekawostek pokaże nam jeszcze ta wyspa? 8O .

c.d.n.

Rajski ogród ! ... ślicznie ! 8)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 12.12.2011 10:33

Pięknie... 8O :D
Jest tylko jeden problem, z naszego punktu widzenia... nie mogę znaleźć na tej wyspie kempingu :? Nie widzieliście jakiegoś po drodze... :?:

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.12.2011 10:44

mariusz-w napisał(a):Rajski ogród ! ... ślicznie ! 8)

Grecy, podobnie jak Rumuni, zwykle bardzo dbają o otoczenie swych monastyrów... jak widać, często nie robią tego dla turystów :D
Kwiaty, owady... nie nastawialiśmy się na profesjonalne, artystyczne fotografowanie ogrodu, ale gdyby ktoś się uparł, chyba miałby tam pole do popisu :cool:

janusz.w. napisał(a):Jest tylko jeden problem, z naszego punktu widzenia... nie mogę znaleźć na tej wyspie kempingu :? Nie widzieliście jakiegoś po drodze... :?:

Widzieć nie widzieliśmy, z tego co wiem na wyspie istnieje (istniał) jeden jedyny camping w osadzie Kapsali nieopodal stolicy Kithiry. Wiem, że nie leży bezpośrednio nad brzegiem morza, ale kilkaset metrów od niego i nieco wyżej. Ale nie mam pojęcia czy w ogóle działa, czy może tylko w sezonie :roll: .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2011 10:04

Niedziela, 11 września c.d.

Spod monastyru Myrtidiotissa szutrową dróżką zjeżdżamy jakieś 2 km na wybrzeże, tam mamy zaznaczoną na mapce plażę Limnaria. Otoczenie jest przepiękne, jednak sama plaża malutka, raczej nieciekawa. Zresztą, ktoś na niej już jest :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy, trzeba poszukać jeszcze czegoś innego. Ponownie przejeżdżamy obok monastyru, przy którym jest też niewielka osada z kilku domków z fajnymi kominami :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponownie wdrapujemy się pod górę... nawet nie chcę myśleć ile paliwa podczas takiego powolnego objeżdżania wyspy, zatrzymywania na zdjęcia, ruszania pod górę, podjazdów, spala nasze auto. Uprzedzając czas w którym o tym się przekonałem :wink: powiem, że przy normalnym spalaniu w trasie około 6 l/100 km, tu wyszło nam ponad 10... :roll: .

Wjeżdżamy do wioski Kalokerines. Jak zwykle jest wąsko, oj bardzo wąsko :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Takich wiatraków jak ten powyżej jest na Kithirze więcej. Podobno niektóre przerobiono na apartamenty :D .
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:58 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2011 10:06

Kolejna wioska po drodze - Drymonas.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze na plażę, na której mamy nadzieję już pozostać, natrafiamy na kolejny monastyr. Agioi Anargiroi zbudowano w 1825 r. w miejscu zwanym Kseroulaki. Legenda mówi, że jego budowniczy, ojciec Megalokonomos, nie mógł zebrać wystarczającej sumy na budowę, któregoś dnia postanowił więc udać się do Konstantynopola by szukać tam wsparcia. Tam napotkał pirata, który powiedział mu, że kiedyś ukrył skarb na Kithirze, na plaży Melidoni, bardzo blisko obecnego monastyru, i wyjaśnił mu jak ma ów skarb znaleźć. Duchowny wrócił na wyspę i rzeczywiście we wskazanym miejscu odszukał słój zawierający pieniądze, biżuterię i inne cenne przedmioty, za które mógł wybudować monastyr, słój zamurował w kościelnej wieży. Ciekawostka... monastyr jest prywatny, należy do rodziny Megalokonomos a dokładniej do każdego kolejnego jej członka, który zostaje księdzem....

Niestety, Agioi Anargiroi jest zamknięty :?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę szkoda, że nie możemy tu wejść, ale pocieszamy się szybko ruszając w dalszą drogę na plażę Melidoni. Cieszy nas to, że widać stąd sterczącą z morza skałę o nazwie Avgo nie tak daleko od brzegów Kithiry... to właśnie jest Skała Afrodyty :idea: :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po drodze zauważamy kolejny kościółek ukryty w skalnej grocie;

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:59 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2011 10:07

Końcówka betonowej drogi jest już szutrowa i tak naprawdę dość kiepska. Aż dziw bierze, że takie są dojazdy na najpopularniejsze kithirskie plaże 8O :D .

Obrazek

Podczas zjazdu minęło nas chyba z 10 aut, po południu ludzie wracali już do domów po zakończonym plażowaniu. Na samej plaży jeszcze kilka osób pozostało... mimo to także i tu widać, że sezon już się skończył....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo, że chętnie zanurzylibyśmy się w tej wodzie by odprężyć się po całym tak pełnym wrażeń dniu, nie robimy tego... za dużo jest ludzi, a poza tym jesteśmy okropnie głodni. Dlatego najpierw dokumentujemy zastane miejsce, potem gotujemy sobie porządny obiad. :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W miarę upływu czasu słońce chowa się już za otaczające Melidoni wzgórza, odjeżdżają już ostatni ludzie. Teraz mamy plażę i morze już tylko dla siebie :cool: .

Mapka trasy z drugiej części tego dnia :D

Obrazek

A - Milopotamos
B - Kato Chora
C - plaża Limnionas
D - Moni Myrtidion
E - plaża Limnaria
F - Kalokerines
G - Drymonas
H - monastyr Agiou Anargirou
I - plaża Melidoni

c.d.n.
Ostatnio edytowano 23.02.2012 11:59 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 13.12.2011 10:30

Zaiste niesamowite rozwiązanie tego walca przy studni.

Ciekawe, czy kształt powstał w wyniku świadomego wygięcia prętów, czy też,
w wyniku długotrwałego używania, po prostu, się wygły?

Pozdrawiam :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2011 14:09

weldon napisał(a):Zaiste niesamowite rozwiązanie tego walca przy studni.

Ciekawe, czy kształt powstał w wyniku świadomego wygięcia prętów, czy też,
w wyniku długotrwałego używania, po prostu, się wygły?


Sądzę że to celowe działanie...

Kręcąc korbą nie trzeba zwracać uwagi, że sznur się omsknie i spadnie z wałka :lol:

Przy tej drugiej studni wałek ma specjalne metalowe osłony po obu stronach :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 13.12.2011 14:51

kulka53 napisał(a):...to właśnie jest Skała Afrodyty :idea: :D

Obrazek


Jeśli była na swojej wyspie to wysportowana dziewczyna (bogini) z tej Afrodyty, chyba że bogowie pomogli jej tam wleźć.
pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2011 15:12

kulka53 napisał(a):Przed wejściem rosło dziwne drzewo, ponieważ widzieliśmy je już po raz któryś, ciekawiło nas jak się nazywa, na migi spróbowałem o to spytać... pani zrozumiała i powiedziała jedno słowo: araukaria :D

Jakbyś czytał relacje niektórych swoich kolegów, to byś już znał araukarię. ;)

Mimo, iż wiele zdjęć w ostatnich dniach uparcie nie chce mi się otwierać, to na tych, które są dla mnie łaskawsze, widzę, że przepiękne miejsca tam są. Muszę się tam kiedyś pofatygować.

Pozdrawiam,
Wojtek
Kowal38
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1104
Dołączył(a): 16.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kowal38 » 13.12.2011 15:53

Hejka!

..śledzimy z wielką przyjemnością Waszą relację , piękne widoki , a tu smutek za oknem , lecz następne wakacje coraz bliżej! :D

Pozdrawiamy!

Kowol i Kowolka !

:papa: :hut: :sm:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2011 17:49

longtom napisał(a):Jeśli była na swojej wyspie to wysportowana dziewczyna (bogini) z tej Afrodyty, chyba że bogowie pomogli jej tam wleźć.

Jak się ktoś z morskiej piany utworzonej z, hmm.... genitaliów narodził to może i takie skałki mu nie straszne :wink:
Tak czy inaczej, na takich skałkach się pewnie piękność nudziła to i w muszli na Cypr pożeglowała :? .
Taką fajną Kithirą tuż obok wzgardziła... cóż.... jej strata :wink: :D

Franz napisał(a):Jakbyś czytał relacje niektórych swoich kolegów, to byś już znał araukarię.:wink:

Pisaliście o niej całkiem niedawno, a myśmy je we wrześniu oglądali :wink:

Franz napisał(a):Mimo, iż wiele zdjęć w ostatnich dniach uparcie nie chce mi się otwierać, to na tych, które są dla mnie łaskawsze, widzę, że przepiękne miejsca tam są. Muszę się tam kiedyś pofatygować.

W ostatnich dniach jakby więcej ich na stronie i to pewnie dlatego.... :?
Ale powiem Ci, że jedziemy na tym samym wózku :wink: , mi się też nie otwierają. W domu mam tak wolny net, że raczej nikt już tak wolnego nie ma (mam nadzieję, że niedługo będzie trochę szybszy), w pracy jest minimalnie lepiej, ale też tragicznie.
Z oglądaniem innych relacji też mam problemy, choć już nie takie jak dawniej, większość piszących porządnie zmniejsza fotki i daję czasem radę doczekać...

Zdaję sobie sprawę, że widziałeś o wieeeeele więcej niż my, ale tak jak już pisałem, Kithirą jesteśmy zachwyceni jak niczym dotąd. To miejsce jest swoistym nagromadzeniem składowych, które potrzebne są do uznania go przez nas jako idealne: piękne krajobrazy, urozmaicone wybrzeże, niespodzianki krajobrazowe, łatwy dostęp do pitnej wody, nienajgorsze szutrówki, zabytki architektury w różnym stylu, duża ilość różnorodnych plaż i to co chyba najważniejsze.... niesamowite pustki....
Tak więc... jak będzie Ci po drodze.... :cool:

Kowal38 napisał(a):..śledzimy z wielką przyjemnością Waszą relację , piękne widoki

Witamy Kowalską parę w naszej relacji :D

Myśmy też przed wyjazdem śledzili Wasze wspomnienia bo w sumie odbyliście podróż, którą potem w wielu elementach powtórzyliśmy. Na kilka miejsc zabrakło nam już czasu, ale to dlatego, że wymyśliliśmy sobie pewne modyfikacje :wink:
Wakacje coraz bliżej i dlatego sprężam się z relacją by mnie one na pisaniu nie zastały :wink: . A i dzięki temu pisaniu jakoś nie zwraca się uwagi na to co za oknem...
Tak czy inaczej, Grecja będzie w przyszłym roku celem podstawowym :cool:

Pozdrawiam Czytelników :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 211
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone