Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.10.2011 17:50

Podjeżdżamy do centrum wioski i wychodzimy na krótki spacer.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:02 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 24.10.2011 18:21

kulka53 napisał(a): Będziemy Liri bardzo miło wspominać :D .


Ja myślę :!: :D
pzdr :wink:
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 24.10.2011 19:10

Uroczo.... , a ja juz wiem czemu te wszystkie stoliki są wolne

Obrazek

Pod obrusami leżą ukryte kociska i łapkami trzymają krzesła: "Moje, zająłem sobie": :D

Obrazek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 24.10.2011 21:48

helen napisał(a):Uroczo.... , a ja juz wiem czemu te wszystkie stoliki są wolne

Pod obrusami leżą ukryte kociska i łapkami trzymają krzesła: "Moje, zająłem sobie": :D



Skojarzenie prawidłowe a ja ze swej strony dodam, że zdjęcie zostało zrobione o 7:56. Nocne Marki to my nie jesteśmy i z łatwością wstajemy gdy pierwszy kur zapieje a nawet jeszcze przed. Ta godzina to nasz czas, w Grecji prawie 9. Widać jeszcze nie pora na pierwsze spotkania Greków przy porannej kawce :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.10.2011 22:10

Ostatnia plaża cudowna... Prawdziwa perełka!

Kociak spod stołu przesłodki :D I podziwiam za wstawianie tak wcześnie rano, my zdecydowanie należymy do nocnych stworzeń. Uwielbiam delektować się wieczorami, zwłaszcza na wakacjach.

Jadę z Wami dalej :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.10.2011 17:13

W tawernie/kafeterii faktycznie błogi spokój ... 8)


... ale na słonecznikach to już się spoooro dzieje ! :roll: :lol:

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2011 18:54

longtom napisał(a):Ja myślę :!: :D

I choć we wrześniu też widzieliśmy sporo fajnych miejsc :D , Liri wciąż pozostaje miejscem do którego chętnie wracamy pamięcią... teraz dzięki tej relacji :cool: .
maslinka napisał(a):Ostatnia plaża cudowna... Prawdziwa perełka!

:D
Takich plaż, albo podobnych, jest więcej i to nie tylko na Pilionie... Tyle że nie mamy kajaka by do nich dotrzeć :? :wink: .

maslinka napisał(a):I podziwiam za wstawianie tak wcześnie rano, my zdecydowanie należymy do nocnych stworzeń. Uwielbiam delektować się wieczorami, zwłaszcza na wakacjach.

Jadę z Wami dalej :D

Oboje, a zwłaszcza ja, zdecydowanie nie jesteśmy nocnymi markami :roll: , zwykle godzina 22 jest ostateczną do której jestem w stanie wytrzymać. No ale też wstaję po 5 rano.... w czasie 2 tygodni wakacji nie udaje mi się zmienić przyzwyczajeń, zresztą, szczególnie się nie staram :wink: :lol: .

Zaraz ruszamy :D

mariusz-w napisał(a):W tawernie/kafeterii faktycznie błogi spokój ... :cool:

Grecy raczej nie wstają zbyt wcześnie :wink:
Zaobserwowaliśmy też, że w niedziele tłumnie nawiedzają tawerny po cerkiewnych nabożeństwach....wtedy o wolny stolik jest dość trudno :D
mariusz-w napisał(a):... ale na słonecznikach to już się spoooro dzieje !

Owady, nie tylko w Grecji, są zdecydowanie bardziej pracowite niż ludzie :wink:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2011 18:57

Czwartek, 4 sierpnia c.d.

Po wizycie w Milies jedziemy do oddalonej od niej zaledwie o kilka kilometrów Vizitsy. Opisywana jako bardzo atrakcyjna, położona na wysokości 320 m wioska trochę nas rozczarowała. Daleko jej do atmosfery Makrinitsy, Zagori czy Kissos.... Ale platia była całkiem ładna, jak wszędzie rosły tam przeogromne platany. Niektóre z piliońskich platanów mają nawet kilkaset lat a mimo to nie są oznaczone jako pomniki przyrody, zwykle wiszą na nich lampy, jakieś przewody, poprzybijane są tablice informacyjne.. Najstarszy platan rośnie w Portarii, posadzono go prawdopodobnie w XIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2011 18:58

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2011 18:59

Wracamy do Miliny i zjeżdżamy już w dół, na zachodnie wybrzeże. Dopiero tu, od Kala Nera na północ jest w miarę płasko i jedzie się zupełnie nieźle pomimo tego, że tereny te są całkowicie zabudowane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spodobały mi się te donice :wink: . Do tego stopnia, że zatrzymaliśmy się na chwilę w przydrożnym punkcie ogrodniczym, było ich tam pełno. Pooglądałem... ale nie kupiłem, uznaliśmy że kłopot w przewiezieniu takiego wielkiego przedmiotu byłby zbyt duży :? . W tym punkcie sprzedawano różne sadzonki drzew, co ciekawe były na nich owoce :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 25.10.2011 19:01

Dojeżdżamy do Volos, którego bliskość zwiastuje wielki, położony nad samym morzem zakład. Volos ma obwodnicę, jechaliśmy nią kawałek w przeciwną stronę parę dni temu. Dlaczego jadąc z tej strony nie trafiłem na nią, do tej pory pozostaje dla mnie zagadką, częściowo wytłumaczalną kompletnym brakiem oznakowania :? . Wjeżdżamy więc w zatłoczone, wąskie uliczki dużego miasta, z czego korzyść jest taka że w jednej ze stacji uzupełniam bak do pełna benzyną o wreszcie niskiej jak na Grecję cenie. Ale nie mam zamiaru przeciskać się przez całe Volos, odbijamy na czuja na północ i w końcu docieramy do wspomnianej obwodnicy. Droga jest dość nowa, wyraźnie zbudowana kilka lat temu, jednak niechlujstwo i braki w wykończeniu chodników, przejść dla pieszych, nawet w Polsce są nie do pomyślenia :!: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Opuszczamy Volos, a tym samym opuszczamy już Pilion. Czy półwysep rozczarował nas.... w kwestii plaż w sezonie na pewno tak. Jednak zdecydowanie nie żałujemy że spędziliśmy na nim te 4 dni, można tam spędzić ich o wiele więcej i wcale się nie nudzić a niespiesznie odkrywać kolejne wioski, placyki, kościółki, kolejne wąskie dróżki na których poza sezonem ruch z pewnością jest mniejszy. Widokowo Pilion jest bardzo ładny, ma też wiele pięknych plaż, pozostaje tylko mieć możliwości, czas i siłę, chcieć i umieć je dla siebie odkryć....

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 13:04 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.10.2011 19:07

kulka53 napisał(a):Obrazek

To kasztan?

Aż sobie poczytałem trochę o nim, no i okazuje się, że to może być kasztan :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12738
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.10.2011 19:12

W spacerze po Waszym Milies odnalazłam to, co mi się podobało w górskich wioskach na Krecie. Jadalne kasztany :) , błogi spokój... No i puste stoliczki pod olbrzymim platanem... We Vrisses też były one okupowane przez koty :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 25.10.2011 19:37

Kasztany jadalne Maroni rosły w okolicach Milies większych ilościach
Obrazek

Natomiast kasztanowca zwyczajnego zauważyłam jednego wśród platanów i wyglądał na nie pożartego przez szrotówka
Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 20:57 przez Lidia K, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 25.10.2011 20:09

Platany piękne !

kulka53 napisał(a): W tym punkcie sprzedawano różne sadzonki drzew, co ciekawe były na nich owoce :D .


... przynajmniej się wie, co się kupuje ! ;)

Lidia K napisał(a):Natomiast kasztanowca zwyczajnego zauważyłam jednego wśród platanów i wyglądał na nie pożartego przez szrotówka

... we Włoszech (Veneto) ... też chorowały (były zaatakowane). :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 185
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone