Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 18:39

Franz napisał(a):Zdarza się to jeszcze w kilku innych krajach południowych

A także północnych, tu mam na myśli kraje nadbałtyckie....
Jakby na grubsze rurki miejsca nie było :wink:

Franz napisał(a):Natomiast w Turcji - owszem, poza obiektami turystycznymi w toalecie nie ma papieru, tylko kranik z wodą i dzbanek.
Tylko należy pamiętać! Myjemy się lewą ręką, a witamy prawą! :lol:


Dobrze wiedzieć na wypadek gdybyśmy i tam mieli się znaleźć :D
Ciągnie bardzo, ale odległość wciąż przeraża :roll:

Pozdrawiam
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 05.10.2011 19:22

Jest MOC !!!

Świetne miejsce, świetnie pokazane. Ma coś bajkowego.
A i uwaga Wojtka bardzo cenna. :wink:

PZDR.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.10.2011 20:35

Kolejne wspaniałe miejsce do odwiedzenia pokazujesz Pawle i muszę powiedzieć , że już zaczynam mieć obawy o przyszły wakacyjny wyjazd :wink: - jak te wszystkie pozycje upchać w kilkunastodniowy pobyt w Grecji :? Miało nie być Meteorów , a teraz . . . no właśnie :lol:


Pozdrawiam
Piotr
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 05.10.2011 21:33

pelkin1971 napisał(a):Miło przypomnieć sobie Meteory w końcu już minął tydzień od z tego cudownego miejsca :D
Też spaliśmy pod skałami tyle, że ma polu namiotowym
Czekam na więcej fotek


Cześć Pelkin :D , fajnie że zawitałeś do naszej relacji :D
Mam nadzieję, że wyjazd się udał?
Też mieliśmy wylądować na Lefkadzie, wyszło trochę inaczej :wink:
Fotki z Meteorowej wizyty - już niedługo :D

Udał, chciałbym napisać inaczej ale nie wypada :D
Czasami myślę, że byłem zbyt zachłanny będąc w tylu cudownych miejscach na jednych wakacjach.
3 tygodnie, przejechane 5 tyś km i to starą, nisko zawieszoną hondą civic (nie to co Twoja prawie nówka Fela)
W Mostarze 37 stopni, między Vlorą a Himare w górach złapała nas burza z gradem, potoki z kamlotami leciały na drogę , były wrażenia :D ale my uparcie trzymaliśmy się planu.

Tobie Pawle oraz innym forumowiczom chciałem serdecznie podziękować za wiele cennych wskazówek

Pozdrawiam Maciej
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.10.2011 08:09

Crayfish napisał(a):Jest MOC !!!

Świetne miejsce, świetnie pokazane. Ma coś bajkowego.
A i uwaga Wojtka bardzo cenna. :wink:

Jest, jest....
To prawda, że te zawieszone na skałach, malutkie z daleka budyneczki wyglądają bajkowo. I to że są tak pięknie odnowione też dodaje im uroku. W Meteorach można równie dobrze spędzić dzień, jak i nawet tydzień, skalne labirynty kryją wiele ciekawostek w postaci innych, zrujnowanych budowli, zresztą same w sobie też są imponujące.

A uwagi Wojtka, jako doświadczonego podróżnika, zawsze są cenne :idea: :D

piotrf napisał(a):Kolejne wspaniałe miejsce do odwiedzenia pokazujesz Pawle i muszę powiedzieć , że już zaczynam mieć obawy o przyszły wakacyjny wyjazd :wink: - jak te wszystkie pozycje upchać w kilkunastodniowy pobyt w Grecji :? Miało nie być Meteorów , a teraz . . . no właśnie :lol:

Z tego co piszesz rozumiem, że w tym roku aż tak daleko nie zajechałeś....
Kiedyś u Interseala napisałem, że całych Bałkanów w 2 tygodnie upchać się nie da, i wciąż tę tezę podtrzymuję :wink:
Z miejsc które odwiedzamy, zwykle tak jest, że potem uznajemy, że warto było pojechać w jakieś 80% z nich, niekiedy coś okazuje się niewypałem, czasem z kolei dotarcie gdzieś jest zbyt męczące czy czasochłonne by warto było się tam dostać.
Meteory zdecydowanie WARTO. To jedno z tych miejsc opanowanych przez masową turystykę.... ale wiadomo, że nie opanowuje ona miejsc nic nie znaczących :roll: . Przynajmniej raz po prostu trzeba tam być.

Odbyliśmy już 3 długie i 2 króciutkie wypady do Grecji i można powiedzieć, że sporo widzieliśmy. Jednak mniej więcej drugie tyle wciąż czeka.... a zdarzają się takie miejsca, gdzie nawet my chcielibyśmy jeszcze powrócić...

pelkin1971 napisał(a):Czasami myślę, że byłem zbyt zachłanny będąc w tylu cudownych miejscach na jednych wakacjach.

Wiesz, że wyraziłeś myśl, która i mnie kołacze się po głowie?
Ale jak tak o tym myślę dłużej.... to akurat tego nie ma co sobie żałować, czas ucieka i może kiedyś nie będzie już takiej okazji. My np żałujemy, że trochę wcześniej, kilka lat, nie zaczęliśmy intensywnie chodzić po górach, tych trochę dalej od Polski. Teraz, gdy jest to już na tą skalę niemożliwe, trochę żal że w wielu miejscach się nie będzie...

pelkin1971 napisał(a):3 tygodnie, przejechane 5 tyś km i to starą, nisko zawieszoną hondą civic (nie to co Twoja prawie nówka Fela)

Ponad 5 tys przejechałem w 2 tygodnie :wink: , sam nie wiem jak to się stało... We wrześniu uzbierało się jeszcze trochę więcej :roll: . Ale miło mi, że ktoś uważa 11 letnie auto z przebiegiem ponad 150 tys za prawie nówkę :D :lol: . Ciekawe czy ewentualny nabywca też by tak uznał..... :roll: :wink: . Ale nie, autko raczej nigdy nie będzie sprzedane....

pelkin1971 napisał(a):Tobie Pawle oraz innym forumowiczom chciałem serdecznie podziękować za wiele cennych wskazówek

Fajnie, jeżeli mogłem się na coś przydać :oops: :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.10.2011 08:28

Sobota, 30 lipca c.d.

Ponieważ udawało się nam pozostawić nasze auto w cieniu, również wsiadając do niego nie odczuwaliśmy potęgi palącego z góry słońca. Podczas przejazdu do kolejnego z monastyrów zatrzymaliśmy się w 2 miejscach będących świetnymi punktami widokowymi na okolicę. Również i tam zatrzymanie nie było problemem, stworzono przy obu niewielkie parkingi. Widoki były wspaniałe, widoczność tego akurat dnia mieliśmy wyjątkowo chyba dobrą. O swych obawach związanych z odwiedzeniem Meteorów dawno już zapomniałem, teraz mogliśmy się tylko cieszyć tym, że i tu udało się nam dotrzeć, że możemy być w tym miejscu którego nazwa do tej pory budząca wątpliwości i będąca jakąś wielką tajemnicą, teraz stoi przed nami otworem, na wyciągnięcie ręki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:09 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.10.2011 08:29

Trzecim miejscem który odwiedziliśmy był monastyr św. Stefana (Agios Stefanos). To jeden z dwóch czynnych klasztorów żeńskich w Meteorach, jest najłatwiej dostępny bo wchodzi się do niego po prostu po moście z parkingu. Założono go prawdopodobnie w XII w. a znacznie rozbudowano w pierwszej połowie wieku XVI. Klasztor, w XX w. opuszczony i bliski upadku, znacznie ucierpiał podczas II wojny kiedy to został zbombardowany, dlatego też niewiele z dawnych czasów się tu zachowało. Odbudowano go w latach 60-tych po przejęciu przez siostry zakonne.

Na parkingu spotkaliśmy dwie Polki. Młode dziewczyny ujawniły się informując mnie, że zajeżdżając tyłem na miejsce parkingowe (rzecz jasna w cieniu :D ) przygniotłem sobie o wysoki krawężnik tylny chlapacz do opony :wink: . Sądzę, że był to z ich strony miły gest.... zresztą, że w ogóle to zauważyły 8O :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:10 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.10.2011 08:31

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mieliśmy szczęście, monastyr ma przerwę w godzinach swego otwarcia, wyszliśmy z niego jako prawie ostatni odwiedzający, tuż przed 13 tutejszego czasu. Na opustoszałym parkingu zjedliśmy drugie śniadanie, którym podzieliliśmy się z sympatycznym kotkiem :D .

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:10 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.10.2011 08:39

Kolejna porcja wspaniałości. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 06.10.2011 09:13

Kotek rewelacyjny :lol: .

Meteory oczywiście też ale to wiadomo i bez komentarza. Uwielbiam Grecję i chętnie wracam (ostatnio tylko wirtualnie na cro) i jakieś wakacje na Krecie mi się marzą...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.10.2011 06:57

Franz napisał(a):Kolejna porcja wspaniałości. :D

:D
Ten dzień jeszcze się nie skończył... a nie tylko Meteory go wypełniły :cool:

Aglaia napisał(a):Uwielbiam Grecję i chętnie wracam (ostatnio tylko wirtualnie na cro) i jakieś wakacje na Krecie mi się marzą...

To widzę, że miłośników Grecji jest na forum więcej :D
Na Kretę nie dotarliśmy i raczej jak na razie nie jest to w planie. Jednak w GR jest wiele innych miejsc, o których można powiedzieć, że marzą mi się tam wakacje.... albo chociaż kilka dni :cool:

A kotków w Grecji, wiadomo, sporo jest. Prawie każdy, którego widzieliśmy został uwieczniony na zdjęciu :oops:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.10.2011 06:58

Sobota, 30 lipca c.d.

Po chwili odpoczynku mogliśmy ruszyć do kolejnego, czwartego monastyru, okazał się nim klasztor Świętej Trójcy.

Obrazek

Powstał on prawdopodobnie w połowie XV wieku, legenda głosi, że gromadzenie materiału do budowy trwało aż 70 lat 8O . Oryginalne malowidła niewielkiego kościółka nie zachowały się, ściany pokrywają późniejsze, z XVII i XVIII wieku. W czasie wojny, klasztor został zniszczony i splądrowany, to co pozostało przeniesiono do zbiorów monastyru Varlaam.

To miejsce, a właściwie jego położenie również bardzo się nam spodobało. Jednocześnie dojście do klasztoru okazało się najdłuższym i najbardziej męczącym. Tzn bez przesady, tak źle nie było, ale mimo to teraz już chyba wiem dlaczego w przewodniku ten właśnie monastyr opisany był jako najrzadziej odwiedzany :wink: . Dziś, w środku upalnego dnia, właśnie tu było najpuściej, oprócz nas w środku było zaledwie kilka osób. Ale moim zdaniem warto było się troszkę zmęczyć, jak dla mnie Moni Agias Triadas to meteorowy numer dwa :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:11 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.10.2011 06:59

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do monastyru Agia Triada można również dojść pieszo, ścieżką z leżącej w dole Kalambaki. Nie skorzystaliśmy :wink: .

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:12 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.10.2011 08:40

Eeech, cudnie...

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 07.10.2011 08:47

Franz napisał(a):Eeech, cudnie...



... bardzo, bardzo !!! 8)



A pogoda za te bałkańskie relacje to się Wam należała "jak psu zupa" :)

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 179
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone