Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.09.2011 13:01

kulka53 napisał(a):Dlatego pojechaliśmy i 40 km które mieliśmy do pokonania, zabrało nam jakieś 2 godziny :? . Nie żeby szuter czy inne wyboje, droga była asfaltowa i całkiem równa, ale tak kręta i tak długo stroma <...>

W czerwcu w Albanii 60km drogi pokonywałem przez... pięć godzin. :lol:
Ale była szutrowa i wyboista.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18309
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.10.2011 00:31

Maltretowanie Feli . . . :wink:

Kilka wybranych w tym roku szlaków ( a raczej przejazd nimi ) też nazwałem maltretowaniem Kangoora :lol:

Patrząc na Wasze zdjęcia z wnętrza cerkwi odniosłem wrażenie , że większość malowideł jest nowa ( odnowiona :?: ) , więc może z kościołem w Grecji nie jest tak źle . . . :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.10.2011 22:16

Witam.

Więc w lipcu Olimp odpuściliście.
Ciekaw więc jestem września.

Pozdrawiam.
Mariusz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.10.2011 08:29

weldon napisał(a):O, dalej też jakieś gołębiopodobne kuraki :D

Nie mam pojęcia dlaczego ptaszysko ma 2 głowy :roll: , wyobraźnia ludzi przed wiekami wyraźnie nie odbiegała od żyjących obecnie :wink:

Sporo tam było takich wmurowanych, ozdobnych kamieni, a my nauczyliśmy się zwracać większą uwagę na detale....

Franz napisał(a):W czerwcu w Albanii 60km drogi pokonywałem przez... pięć godzin. :lol:
Ale była szutrowa i wyboista.

Kiedyś opisywaliśmy jedną taką dróżkę na chorwackim Cresie :roll: , co prawda był na jej początku zakaz wjazdu :wink: , ale pasowała nam jako skrót. No i te chyba 5 km jechaliśmy zdaje się godzinę.... czas przejazdu podobny :P

piotrf napisał(a):Maltretowanie Feli . . . :wink:

To tak a propos tego co napisałem powyżej :lol:

W tym roku powiedziałem "stop" maltretowaniu kobiet :wink: , Fela miała nieco lżejsze życie :D
Ale Kangoorowi bym nie odpuścił :D

A co do greckiego kościoła... fakt, wiele z nich, jak i z monastyrów jest pięknie odnowionych, tak jak bywa to też w Rumunii. Wyraźnie widać, że w obu przypadkach, w większości miejsc jest to zasługa dotacji unijnych, często powiewa tam unijna flaga, bądź jest jakaś tablica informacyjna. Obserwując jednak życie religijne, tak co prawda wyrywkowo, przez przybyszy z zewnątrz, porównania już właściwie nie ma... w Rumunii jest z tym znacznie lepiej.

Interseal napisał(a):Więc w lipcu Olimp odpuściliście.
Ciekaw więc jestem września.

Do opisu września wiele czasu już nie zostało :D
A chwilowa zadyszka relacyjna spowodowana jest zawodowymi obowiązkami Małgosi, która to odpowiada za przygotowanie i wysyłanie fotek :roll:

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.10.2011 09:04

kulka53 napisał(a):
Franz napisał(a):W czerwcu w Albanii 60km drogi pokonywałem przez... pięć godzin. :lol:
Ale była szutrowa i wyboista.

Kiedyś opisywaliśmy jedną taką dróżkę na chorwackim Cresie :roll: , co prawda był na jej początku zakaz wjazdu :wink: , ale pasowała nam jako skrót. No i te chyba 5 km jechaliśmy zdaje się godzinę.... czas przejazdu podobny :P

W moim przypadku był to jeden z istotnych traktów komunikacyjnych Albanii, a przynajmniej tak mi się wydawało. :lol: Trasa łącząca Kelcyre i Berat.
A że wybrałem się w nią późnym popołudniem, to i nocleg wypadł - jak to ładnie po angielsku brzmi - in the middle of nowhere...

Pozdrawiam,
Wojtek
pelkin1971
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 157
Dołączył(a): 28.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pelkin1971 » 04.10.2011 19:28

Miło przypomnieć sobie Meteory w końcu już minął tydzień od z tego cudownego miejsca :D
Też spaliśmy pod skałami tyle, że ma polu namiotowym
Czekam na więcej fotek
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 04.10.2011 21:16

Franz napisał(a):
kulka53 napisał(a):
Franz napisał(a):W czerwcu w Albanii 60km drogi pokonywałem przez... pięć godzin. :lol:
Ale była szutrowa i wyboista.

Kiedyś opisywaliśmy jedną taką dróżkę na chorwackim Cresie :roll: , co prawda był na jej początku zakaz wjazdu :wink: , ale pasowała nam jako skrót. No i te chyba 5 km jechaliśmy zdaje się godzinę.... czas przejazdu podobny :P

W moim przypadku był to jeden z istotnych traktów komunikacyjnych Albanii, a przynajmniej tak mi się wydawało. :lol: Trasa łącząca Kelcyre i Berat.
A że wybrałem się w nią późnym popołudniem, to i nocleg wypadł - jak to ładnie po angielsku brzmi - in the middle of nowhere...

Pozdrawiam,
Wojtek


Planowaliśmy przejazd busem tamtą drogą ;) Jednak na szczęście jak widać zmieniliśmy plany :)
Pozdrawiam!
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.10.2011 22:17

Esencja włóczęgostwa ! Sam mnniód :)

Zapadają w pamięć takie drogi na długo.

A od zwiedzania Meteorów upłynęło w moim przypadku ... 5 lat :!:
Ale ten czas pędzi ... I po co ? Czy nie lepiej, gdyby biegł tak leniwie, jak w prawosławnym klasztorze ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 10:50

Franz napisał(a):W moim przypadku był to jeden z istotnych traktów komunikacyjnych Albanii, a przynajmniej tak mi się wydawało. :lol: Trasa łącząca Kelcyre i Berat.
A że wybrałem się w nią późnym popołudniem, to i nocleg wypadł - jak to ładnie po angielsku brzmi - in the middle of nowhere...

Z tego co pamiętam to trasa przez Corovode jest chyba "bardziej główna" :wink: , w każdym razie żadna z nich nie znalazła się na naszej zeszłorocznej trasie - chyba dobrze :wink: :lol: .
Chociaż wtedy może mielibyśmy wzorem Rumunii podobną szansę na nocleg "gdzieś w Albanii" :roll: :D

piter83pl napisał(a):Planowaliśmy przejazd busem tamtą drogą :wink:

Busem, to zupełnie co innego niż własnym autem :wink:

pelkin1971 napisał(a):Miło przypomnieć sobie Meteory w końcu już minął tydzień od z tego cudownego miejsca :D
Też spaliśmy pod skałami tyle, że ma polu namiotowym
Czekam na więcej fotek


Cześć Pelkin :D , fajnie że zawitałeś do naszej relacji :D
Mam nadzieję, że wyjazd się udał?
Też mieliśmy wylądować na Lefkadzie, wyszło trochę inaczej :wink:
Fotki z Meteorowej wizyty - już niedługo :D

plavac napisał(a):Ale ten czas pędzi ... I po co ? Czy nie lepiej, gdyby biegł tak leniwie, jak w prawosławnym klasztorze ...

Ano pędzi niestety.... niewiele więcej niż 5 lat temu po raz pierwszy wybieraliśmy się gdzieś dalej poza Polskę, do Słowenii. A teraz, 2 razy w ciągu wakacji śmigamy do Grecji prawie jak do siebie :wink:
A jednym z przykrych przejawów uciekania czasu jest to, że tak dużo mniejszych i większych górek niestety pozostanie przez nas niezdobytych..... :( .

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 11:22

Sobota, 30 lipca

"Jak dobrze wstać, skoro świt....." . Nie jest to może moje motto, ale taką mam naturę, że zwykle budzę się i wstaję znacznie wcześniej niż większość ludzi. Nie inaczej było i tego dnia, a w stan lekkiego napięcia wprowadzał mnie fakt, że dziś właśnie odwiedzić mieliśmy te osławione Meteory :roll: . Rok temu byliśmy blisko, ale nie były w planie, zresztą i tak mieliśmy już zbyt mało czasu by tu zajechać. Teraz też nie miałem na to wielkiej ochoty, miejsce to jawiło mi się jako trudno dostępne i męczące w zwiedzaniu aczkolwiek mimo to oblężone przez tłumy autokarowych objazdowych wycieczkowiczów :? . Ale wiadomo, kiedyś musiał nadejść ten dzień by zmierzyć się z rzeczywistością :wink: . Bezcenny zabytek wpisany na listę UNESCO i niezwykle ważny ośrodek religijny Grecji zdecydowanie zasługiwał na to, by poświęcić mu jeden dzień naszego urlopu....

Pierwsza wspólnota monastyczna powstała na tym terenie pod koniec XI wieku. W pierwszej połowie wieku XIV do Skalnego Lasu dotarł jeden z najwybitniejszych mnichów greckiego prawosławia, święty Atanazy. Pustelnię swą założył w pieczarze pod najwyższym skalnym wierzchołkiem. Po kilku latach na szczycie zbudowano kościół, można oglądać go po dziś dzień. Meteory największy rozkwit przeżywały w XV i XVI wieku, kiedy to ostatecznie zbudowano tam aż 24 klasztory. W czasach późniejszych niektóre z nich opuszczono, inne obrabowano, jeszcze inne spaliły się. Kolejne dobre czasy dla tego miejsca nastały w wieku XX kiedy stały się łatwiej dostępne a tym samym częściej odwiedzane i sławne w świecie. Wpisano je na listę UNESCO i odrestaurowano te zachowane w najlepszym stanie.

O dziwo poranek był chłodny.....o ile chłodem można nazwać te 18-19 stopni przy lekkim wiaterku schodzącym gdzieś z górskich zboczy :D . Nie ociągając się jemy śniadanie i przygotowujemy do zwiedzania ubierając długie spodnie (to ja) oraz długą spódnicę i bluzkę z rękawami (to Małgosia).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Monastyry Meteorów, obecnie dostępne do zwiedzania w liczbie sześciu, otwarte są mniej więcej od 9, czyli 8 naszego czasu, a do przejechania mamy do nich zaledwie kilka km. Jednak wyjeżdżamy dużo wcześniej chcąc zapoznać się z terenem w jakim spędzimy dzisiejszy dzień oraz choć chwilę pobyć w tym miejscu nie przytłoczeni tłumem.

W ciągu dnia okazało się jednak, że moje obawy były właściwie zupełnie bezpodstawne :roll: . Szalonego tłumu nie było, monastyry wcale nie są aż tak trudno dostępne a pod każdym z nich można swobodnie zaparkować bez konieczności pokonywania dużych odległości pieszo. Tak więc nie taki diabeł straszny.... :wink: :D .

Z głównej drogi skręcam do wioski Kastraki. Jedziemy powoli pod górę niespiesznie zagłębiając się w las Meteorów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:05 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 11:24

Na pierwszy ogień zwiedzania poszedł oczywiście najwyżej położony Wielki Meteoron, najstarszy i najważniejszy z klasztorów, jednocześnie najwyżej położony. Nie było trudno tam dotrzeć, wszędzie prowadzą drogowskazy a o tej porze parking był prawie zupełnie pusty. Mimo to, że zaraz pojawiły się autokary z wycieczkami, zupełnie nam to nie przeszkadzało w odwiedzeniu tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:06 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 11:26

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:06 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 05.10.2011 11:27

Pięknie ... po prostu pięknie. :)

Pogoda i widoczność doskonała, zapewne właśnie dzięki chłodnemu porankowi.

Pozdrawiam.



... oooo i ulubione przez Ciebie kolejki ! :wink: :D
Ostatnio edytowano 05.10.2011 11:28 przez mariusz-w, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 11:27

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:06 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.10.2011 11:28

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 12:07 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 177
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone