Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 26.08.2011 20:41

We środę Pakostane było +37...
Naprawdę ciężko, mimo klimy w apartmani.
Na plaży pod piniami w cieniu masakra....
shigella
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 19.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) shigella » 26.08.2011 23:27

to.... poki co mowie do widzenia, pieknej wyprawy zycze i wszyscy bedziemy czekac na relacje (teraz bedziecie mieć juz dwie dwie)
a my... wlasnie auto pakujemy, mamy juz 4 godziny poslizgu ale uparlismy sie jechac w nocy a nie rano zeby troche uniknac slonca. Ponoc jutro ma byc goraaaco...
no to...majac w pamieci Wasze opowiesci, ruszamy.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 27.08.2011 09:41

kulka53 napisał(a):Potem znów przez Varosi idziemy w drugą stronę w poszukiwaniu Wielkiego Wodospadu.

Do wodospadów, wszelkich kaskad a nawet zbiorników/tam ... mam słabość! 8)
Jeśli gdzieś są na naszej trasie, to staramy się tam dotrzeć.
Najbliższe plany ... to dwa dolomitowe ... już wyszukane ! :) 8)

Pozdrawiam
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 28.08.2011 23:17

Plitvicova :wink: ta Edessa. :)

Wiem Małgosiu i Pawle, że nie było przywitania, :oops: ale bez niego zaglądałem tutaj wcześniej.
A jak wskoczy kolejna porcja (kolejna podróż) Waszych wspomnień z Grecji, to tym bardziej nie uwierzycie w moją obecność bez wpisu.
Nie przegapiłem i nie unikam.
Zawsze dorzucacie kolejne ciekawe miejsca, których nie znam.
Macie zmysł do wyszukiwania ich, a spokojnych plaż w szczególności.

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2011 08:33

Chwilkę nas tu nie było....godzina "zero" zbliża się 8O :D

Przetwornica zakupiona, antykomarowe urządzenie również :wink: , wyjedziemy wyposażeni też w dwa turystyczne krzesełka :cool: .
Zakupy zrobione, częściowo spakowane.....
Fuji przetestowany..... też przeze mnie :oops: :wink:


dangol napisał(a):Wasze greckie wodospady fajnie dziś orzeźwiły wrocławskie tropiki :D :wink:

No fakt, piątek dość ciepły był.... prawie jak w GR :wink:
Taka wodna mgiełka świetnie działa na ochłodę.
Ale teraz to już raczej tylko podgrzewania nasz kraj będzie potrzebował... zwłaszcza nocami :roll:

piotrf napisał(a):Edessa - zapisałem sobie . . . tak na wszelki wypadek :wink:

Jak będziesz blisko :wink: - zaglądnij.
Chyba plan staje się trochę bogatszy niż RO i BG :cool:

shigella napisał(a):a my... wlasnie auto pakujemy

Czyli jednak się udało.... bardzo się cieszę :idea:
Wracajcie szczęśliwie i czekamy na wrażenia i krótką relację choćby ze zdobywania Wichrenu :cool:

mariusz-w napisał(a):Najbliższe plany ... to dwa dolomitowe ... już wyszukane ! :) :cool:

Wiedziałem że to będzie tamten kierunek.... :D
To już nie tylko zauroczenie, ale chyba fascynacja :D

Jeden region, a dwa nieco różne na niego eksperckie spojrzenia w relacjach - fajnie :idea:

FUX, nomad, witamy ujawnionych czytelników :D

FUX napisał(a):We środę Pakostane było +37...
Naprawdę ciężko, mimo klimy w apartmani.

Właśnie..... a co można powiedzieć jak w tej temperaturze zwiedza się miasta i antyczne ruiny :roll: .
Dlatego auto zawsze staramy się na ten czas schować w cieniu, żeby nie wracać potem do piekarnika którego same otwarte szyby nie ochłodzą :?

nomad napisał(a):A jak wskoczy kolejna porcja (kolejna podróż) Waszych wspomnień z Grecji

Kolejna porcja, mam nadzieję, jeszcze dziś...
Kolejna podróż nadchodzi, a relacja... też pewnie nadejdzie :cool:

Bardzo nam miło że śledzisz nasze wspomnienia, a ciekawe miejsca... z przewodnikową pomocą :wink: staramy się je wyszukać i sensownie połączyć w plan wyjazdowy. Czasem okazuje się, że było warto gdzieś zajechać, czasem że niekoniecznie. No i nie zawsze jest tak, że co nam wydaje się ciekawe, takie jest też dla innych, odwrotna zależność też w tym względzie występuje :wink: . Czasem jest to też kwestia nastroju, stopnia zmęczenia, łatwości dotarcia.....
Jeszcze a propos plaż, to jak mielibyśmy być na tak zaludnionej, jakie widać w większości pełniosezonowych relacji, to wolałbym już wcale nad żadne morze nie jechać :wink: . Stąd czasem dłuuuugie ich poszukiwania :roll:

Pozdrawiam
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 29.08.2011 17:21

kulka53 napisał(a):Przetwornica zakupiona, antykomarowe urządzenie również :wink: , wyjedziemy wyposażeni też w dwa turystyczne krzesełka :cool: .
eee, no to teraz jakośc kempingowania Wam wzrośnie - będziecie mieli wersję de lux :D

Miłego wakacjowania życzę :D

pozdrawiam
:D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.08.2011 17:28

Tymona napisał(a):Miłego wakacjowania życzę :D


To i ja się dołączam :wink:
nomad
Cromaniak
Posty: 656
Dołączył(a): 06.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) nomad » 29.08.2011 19:33

kulka53 napisał(a):Bardzo nam miło że śledzisz nasze wspomnienia...


Na miarę swoich czasowych możliwości.
Mam nadzieję, że za dłuższe milczenie nie podpada się "starej gwardii". :wink: :)
Przyznaję, że czasem rzucę tylko jakiegoś posta nie zawsze wdając się w rozwijanie tematu.

Każdy dysponuje swoim czasem w pewnych ramach i pewna aktywność bywa zgubna, gdy następują potem długie przerwy w odzywaniu się.
Widać po Was "Kulki", że potraficie udzielać się jednak nie tylko tworząc własne relacje, ale goszcząc też u innych.

Przyznaję też, że wzorem postępowania jest U-la, która trzymając się zasady: dopóki nie przeczytam relacji innych nie piszę swojej.
Fakt, gdybym ja trzymał się tej zasady, to właściwie nie powinienem zaczynać nawet swojej.
Z drugiej strony trochę niezręcznie dostrzegać wartości nie stosując ich.

Bardzo fair play, ale w takim tempie przyrastania relacji, to chyba nie doczekalibyśmy się wielu wspomnień.
Ciekawe czy U-la wie, że wielu z nas jest jednak świadomych tego, czym ona się kieruje.
No tak, tutaj na forum dostrzega się wiele zalet, których się nie komentuje.
Ona jest konsekwentna (wiele osób zapewne ubolewa nad tym) i to co jest zaletą nie bywa korzyścią dla innych.

Niby nie na temat, ale zgodzisz się, że po części temat dotyczy wielu osób.

Sorki, za dłuższe rozwinięcie.
Oczywiście jak inni życzę kolejnych, nowych podróżniczych odkryć. :)

Pozdrawiam. :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14782
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.08.2011 21:45

Wodospady przepiękne! :D

A jeśli chodzi o podobieństwo Polaków i Greków w wandalizmie, skojarzyło mi się z jednym ze zdjęć, które widzieliśmy ostatnio u znajomych (którzy niedawno wrócili z Grecji). Stacja metra w Atenach i napis przy wejściu do podziemi: "Piast Gliwice".

A więc niestety "nasi" tam byli...

Nie wiadomo, kto zniszczył windę :wink:

Pozdrawiam serdecznie.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 29.08.2011 22:17

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):Obrazek

Oszczędne w treści, ale b. ładne zdjęcie.

pzdr :wink:



Mnie to zdjęcie też uwiodło a zwłaszcza to drzewko.

Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 29.08.2011 22:54

kulka53 napisał(a):Chwilkę nas tu nie było....godzina "zero" zbliża się 8O :D


Druga "godzina zero" w tym roku... :)

kulka53 napisał(a):Przetwornica zakupiona, antykomarowe urządzenie również :wink: , wyjedziemy wyposażeni też w dwa turystyczne krzesełka :cool: .
Pozdrawiam


Uuuuu... widzę, że nowoczesność i blichtr wkrada się w Wasze podróże :wink: szczególnie te krzesełka! :wink:

No nic. Żart rzecz jasna. Powodzenia i dużo, dużo pozytywych przygód w tej wrześniowej, bałkańskiej, wielkiej (lub małej) podróży.

Pozdrawiam serdecznie.
Interseal.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2011 07:57

Tymona napisał(a):no to teraz jakośc kempingowania Wam wzrośnie - będziecie mieli wersję de lux :D

Interseal napisał(a):widzę, że nowoczesność i blichtr wkrada się w Wasze podróże :wink;

:oops:
Obrastamy w materialną sferę życia :wink:
Pewne elementy sprzętu kempingowego, w apartamentach niepotrzebne, uznaliśmy że dadzą nam nieco więcej wygody. :D . A że miejsca trochę w bagażowej przestrzeni wygospodarowaliśmy i w kwestii krzesełek na Wojtka się trochę zapatrzyliśmy.... :roll: :wink:
A w ramach uzupełnienia listy, zakupiłem nowy parasol plażowo - ogrodowy :cool: :lol: .
Interseal napisał(a):Druga "godzina zero" w tym roku... :)

Druga i niestety ostatnia :?
Chciałoby się więcej, ale realia są takie, że się nie da :roll:
Tymona napisał(a):Miłego wakacjowania życzę :D

longtom napisał(a):To i ja się dołączam :wink:

Interseal napisał(a):Powodzenia i dużo, dużo pozytywych przygód w tej wrześniowej, bałkańskiej, wielkiej (lub małej) podróży.

Dzięki :D
Ta raczej będzie z tych większych, zwłaszcza w porównaniu z poprzednią :roll: , przynajmniej taką mam nadzieję...

maslinka napisał(a):Wodospady przepiękne! :D
A jeśli chodzi o podobieństwo Polaków i Greków w wandalizmie, skojarzyło mi się z jednym ze zdjęć, które widzieliśmy ostatnio u znajomych (którzy niedawno wrócili z Grecji). Stacja metra w Atenach i napis przy wejściu do podziemi: "Piast Gliwice".

W realu, sądzę, że wodospady wyglądały jeszcze bardziej imponująco :D

A co do napisów, przypomniałaś mi budkę telefoniczną w wiosce Vikos, tej odwiedzonej w zeszłym roku w PN Vikos-Aoos :wink:
Zniszczona na szczęście nie była, ale doprawdy pięknie prezentowała się tam naklejka klubowa Jagiellonii Białystok :lol:

Kaszubski, witaj :D
Widzę że Małgosi wybitnie udała się ta fotka :D
Cieszę się, że się podoba :D

nomad napisał(a):Mam nadzieję, że za dłuższe milczenie nie podpada się "starej gwardii". :wink: :)

My, starą gwardią?
Nie myślałem tak o sobie, zwłaszcza, że nie byliśmy na żadnym zlocie :roll: :wink:

Nie, nie podpada się. Za to na pewno :D

Miło, że napisałeś o Uli.... Jej (ich) relacje i ciepłe słowa bardzo miło wspominamy :D .

Nie sposób jest ogarnąć obecnie wszystkich relacji, tzn być ich stałym i świadomym czytelnikiem. Już sam Wojtek Franz tworzy ich około 10 :wink: :D . Przyznaję, że odpuszczam sporo relacji z Chorwacji, ale oczywiście nie wszystkie. Natomiast większość tych z innych części Europy staram się śledzić na bieżąco, często nie komentując, zwłaszcza gdy nie mam nic sensownego do dodania z tej prostej przyczyny, że nie było mnie tam i zapewne nie będzie. Ale co pooglądam, to moje :D

Wczoraj się nie udało, ale dziś... mały c.d. :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2011 08:02

Czwartek, 28 lipca c.d.

Z Edessy do kolejnego punktu programu na dziś mamy znów kilkadziesiąt kilometrów jazdy, tym razem w kierunku południowym. Miejscem tym będzie "czarna perła" Macedonii, miasto opisywane jako atrakcyjne i zupełnie nieodkryte przez turystów, miasto Weria.

Weria (Veroia) leży dokładnie w miejscu antycznej Berei istniejącej już w IV wieku p.n.e. W czasach rzymskich było to wielkie miasto pełne amfiteatrów, budynków użyteczności publicznej, pałaców i świątyń. Pozostałości po nich wciąż nieodkryte znajdują się gdzieś pod ziemią, pod zabudową współczesnego miasta. W 55 r. n.e. Do Berei przybył św Paweł, skutkiem jego nauk było przejście mieszkańców na chrześcijaństwo i utworzenie pierwszego na tych terenach, a jednego z pierwszych w cesarstwie, biskupstwa. W czasach bizantyjskich miasto wciąż było sporym i bogatym ośrodkiem handlu, sztuki i nauki. W XIV wieku zapanowali tu Turcy a trochę później osiedliło się tu sporo Żydów, skutkiem tego było wyraźne podzielenie miasta na 3 narodowościowe dzielnice. Kościoły greckie zamieniono na meczety, bogaci Grecy przy swych rezydencjach wznosili więc prywatne kościółki bez kopuł. Przez wszystkie te wieki miasto było bardzo bogatym ośrodkiem nauki i przemysłu, ale też centrum oporu przeciwko tureckiej władzy. Ostatecznie po wyzwoleniu włączono je do państwa greckiego w 1912 r.

Wczesnym popołudniem wjeżdżamy do pustego rozgrzanego upałem miasta. Weria podobnie jak Edessa leży na skarpie, tu jednak jest ona znacznie mniejsza, nie ma tu też żadnych wodospadów. Przepływająca przez miasto rzeka wyżłobiła za to głęboki jar nad którym położone jest centrum. Kierując się tabliczkami łatwo tam docieramy i również dość łatwo znajduję fajne miejsce na pozostawienie auta na jakimś podwórku w cieniu ruin dużego starego kościoła. Przewodnik z mapką w dłoń :wink: i możemy zapuścić się w uliczki Werii :D .

Kościółki przytłoczone są nowoczesną zabudową...

Obrazek

Katedra Mitropoleos przy ulicy o tej samej nazwie.

Obrazek

Obrazek

Starówka Werii

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:54 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2011 08:05

Ten budynek wyglądał nam na siedzibę władz miejskich....

Obrazek

Jeden z najcenniejszych kościółków Werii, Anastasseos Christou czyli Zmartwychwstania Pańskiego. Wewnątrz ma oryginalne freski z początku XIV wieku, no ale był zamknięty...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pusta o tej porze ulica Mitropoleos...

Obrazek

i jej okolice.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:54 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2011 08:07

Plac Raktivan

Obrazek

Obrazek

Jeden z dwóch zachowanych w Werii meczetów

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nowe i Stare

Obrazek

Obrazek

Tzw bima, czyli ołtarz św. Pawła postawiony tu na pamiątkę jego wizyty i nauk w Werii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stare platany są stale zasilane w wodę..... na tyle pożądaną przez inne rośliny, że na pniu jednego z nich wyrosła figa 8O

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:54 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 173
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone