Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 13:13

longtom napisał(a): No może bliżej Konina. :?:
Macro koparek można by porobić. :lol:

Ewentualnie trochę kapliczek.
I odblask słońca w złotej kopule :wink:

Obserwuję bo pewnie za kierowcę przyjdzie mi robić :oops: :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2011 13:20

kulka53 napisał(a):I odblask słońca w złotej kopule :wink:

To jest przecież b. ładna budowla. :D
i do jeziora jest blisko :!:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.08.2011 13:39

Nie wiem czemu, ale mi się Konin z koronkami skojarzył ...

Wiem, że to z Koniakowa, ale tak było :)

A co do "po środku", to chyba bardziej Kalisz, tylko, nie wiem czemu, wszyscy mówią, żeby go ostrożnie mijać ;)

:D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2011 13:53

weldon napisał(a):
A co do "po środku", to chyba bardziej Kalisz, tylko, nie wiem czemu, wszyscy mówią, żeby go ostrożnie mijać ;)

:D


Tobie wszystko jedno Kalisz czy Licheń, a możliwości portretowania w Licheniu większe i tyle samo km :wink: . Dla nas dostępny jest w jeden dzień jak najbardziej. Dla Tomka rzut beretem. Zostaje Mistrz Mariusz :?:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.08.2011 14:10

Mariusz zaraz wyjeżdża ...

A co do Kalisza, to stare, zdaje się, że przez Celtów, założone miasto z pewnością jest warte uwagi, a to drugie, to wiesz ...

Z Disneylandów wyrosłem ;)

:D

Swoją drogą, to teraz tez mam już zaplanowane weekendy - iluminacja Stadionu w ten, w następny - mecz TVN, potem - inscenizacja walk Ułanów Jazłowieckich ...

Żona zaczyna krzywym okiem patrzeć na moje zainteresowania :D

Ale, żeby nie było, to ją tez wyciągam na niektóre imprezy :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.08.2011 14:23

weldon napisał(a):Mariusz zaraz wyjeżdża ...

Prawda ... "Kulki" też ! :lol:
Dobrze nam !

weldon napisał(a):Z Disneylandów wyrosłem ;)

:D

Prawda ! ... ja też ! 8)

Wynika z tego, że realna ... jakby co to wiosna !
To i czasu na wybór miejsca jest trochę.
Oby terminy zgrały ... to i miejsce "pośrodku" się znajdzie !
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2011 15:17

weldon napisał(a):Mariusz zaraz wyjeżdża ...

A co do Kalisza, to stare, zdaje się, że przez Celtów, założone miasto z pewnością jest warte uwagi, a to drugie, to wiesz ...


A pod Kaliszem Gołuchów
I nawet antyczna ceramika grecka tam jest :D

pzdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 18:27

W oczekiwaniu na wiosnę...... :cool: , następny odcinek :D


Czwartek, 28 lipca c.d.

Jedziemy dalej na zachód, okazuje się, że te tereny to greckie zagłębie brzoskwiniowo-nektarynkowe :D , wzdłuż drogi prawie nieprzerwanie ciągną się sady tych owoców. Na mijanych straganach cena za kilo wynosiła pół euro..... takiej okazji nie możemy podarować i nabywamy parę kilo dorodnych nektarynek :D , wystarczą nam prawie do końca pobytu :D .

Drugi dzisiejszy cel to Edessa. Miasto położone kilkadziesiąt kilometrów od Pelli skusiło nas przewodnikowym opisem o znajdujących się w nim wodospadach 8O . Małgosia nie miała początkowo ochoty tam jechać, ale ja byłem uparty, poza tym miasto i tak łatwo było "dołożyć" do naszego planu na dziś. Nie bardzo wiedzieliśmy jak może wyglądać wodospad w mieście :roll: , ale już parę km przed nim łatwo się domyśliliśmy. Edessa położona jest na wysokiej, stromej skarpie (zdjęcie tego nie oddaje), a przez teren powyżej przepływają rzeczki....

Obrazek

Obrazek

Miasto powstało już w czasach starożytnych za czasów władcy macedońskiego Filipa II i położone było i rozwijało się tuż pod skarpą, na żyznej równinie, na skarpie zbudowano twierdzę. Taki stan rzeczy istniał do około IV wieku n.e., kiedy to mieszkańcy przenieśli się wyżej, na skarpę a twierdza przekształciła się w bizantyjski zamek. W późniejszych wiekach osiedlili się tu Słowianie i panowali aż do podboju tureckiego. W 1921 roku wyzwolono miasto i przyłączono je do Grecji, a w czasie II wojny hitlerowcy spalili je niemal doszczętnie.

Edessa pod względem komunikacyjnym nie różni się niczym od innych greckich miast :wink: , główna szeroka ulica wjeżdża do miasta i staje się plątaniną wąskich, zastawionych samochodami, często jednokierunkowych, nierozróżnialnych uliczek :wink: :? . W okolice resztek Starego Miasta i wodospadów trafiliśmy tylko dzięki dość czytelnym drogowskazom. Parkuję w cieniu jednego z remontowanych domów dzielnicy Varosi, czyli Starówki (rzecz jasna bezpłatnie) i możemy udać się na poszukiwanie głównej atrakcji miasta czyli wodospadów :D .

Jak niemal wszystkie greckie świątynie, ta również jest zamknięta :? . Z przodu były jakieś ruiny.....

Obrazek

Bezpłatny parking na odbudowywanej Starówce :D :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:51 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 18:31

Najpierw trafiamy do centrum, a tam na tzw. Małe Wodospady. Jest tu sporo deptaków, zieleni, zacienionych uliczek i kawiarnianych ogródków. Mi się bardzo podoba :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście wszędzie jest pełno kraników z wodą, również i tu napełniamy kilka naszych butelek :D . Przy tej czynności zagaduje nas jakiś człowiek, pyta skąd jesteśmy i jakie mamy plany, widocznie zagraniczni turyści nie docierają zbyt często do Edessy. Bardzo nam poleca odwiedzenie ruin starożytnego miasta pod skarpą, jednak my nie zdecydujemy się na to....może szkoda :roll: .
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:52 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 18:33

Potem znów przez Varosi idziemy w drugą stronę w poszukiwaniu Wielkiego Wodospadu. Są tam właściwie 2 uliczki... my zupełnie bezwiednie idziemy tą bliżej skarpy sądząc że będą tam ładne widoki. Widoki jakieś są....

Obrazek

......ale w ten sposób zaczynamy schodzić nieco w dół, aż przez jakiś park dochodzimy do..... windy 8O . Winda wygląda tak sobie, również i w Grecji młodociani wandale dają o sobie znać, już wczesniej stwierdziliśmy że w tym względzie ten kraj bardzo przypomina nam Polskę :? :roll: . Zatem trochę obawialiśmy się do niej wejść, zwłaszcza, że różnica poziomów jest spora. Na szczęście (znów przypadek :D ) przyszedł też tam jakiś człowiek, skoro on wsiadł, to my z nim :wink: :lol: . (Taka mała refleksja.... winda, ułatwiająca jak się okazało dotarcie i podziwianie największej atrakcji turystycznej miasta, była bezpłatna..... :roll: ). Zjechaliśmy na dół i po przejściu zaledwie kilkudziesięciu metrów od windy już mogliśmy zobaczyć imponujące wodospady 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:52 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2011 18:34

kulka53 napisał(a):cena za kilo wynosiła pół euro..... takiej okazji nie możemy podarować i nabywamy parę kilo dorodnych nektarynek

To cena się utrzymuje 8O
Wczoraj w naszej Biedronce nektarynki i brzoskwinie były po 2,50 :D

Ale Wasze na pewno były zdecydowanie lepsze.
pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 18:42

longtom napisał(a):Ale Wasze na pewno były zdecydowanie lepsze.

Były super :!: , prosto z sadu.
Objedliśmy się tak, że dużo tańsze arbuzy były później miłą odmianą :wink:

A co do cen, dla nas to było tanio..... jak tanio musi to być dla Greków..... :roll: .

Pzdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.08.2011 18:43

To co zastaliśmy, to było dla nas ogromne zaskoczenie :idea: , nie spodziewaliśmy się że one będą tak wielkie, takie malownicze, i takie po prostu fajne :D . Zgodnie od razu stwierdziliśmy, że to był świetny pomysł by tu przyjechać :idea: . W okolicy było sporo cienia, spadająca z góry woda dawała sporo ochłody w środku potwornie upalnego dnia (termometr w aucie pokazał wtedy 37 stopni). Był środek lata a płynącej wody wciąż było bardzo dużo, ciekawe ile jest jej wiosną 8O .

No i rozpoczęliśmy powolną, niezbyt długą wędrówkę w górę zbocza, wśród spływającej z niego wody.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na górze, w miejscu do którego doszliśmy, a w którym większość rozpoczyna podziwianie wodospadów jest park, kawiarenki, punkt informacji turystycznej, jest też muzeum techniki wodnej, są też sklepiki z pamiątkami. Chcieliśmy sobie tam kupić koszulki z logo Grecji, ale zostawiliśmy to na kiedy indziej...szkoda, bo był tam duży wybór. Nadrobimy to następnym razem :idea: bo do tego kraju mamy nadzieję i zamiar pojechać jeszcze nieraz.....

Obrazek

Obrazek

Jak mówiłem jest środek dnia... gggggoooooorrrrrrąąąąąąacccccccooooooo 8O :idea: . Wszędzie dookoła woda.... Małgosia nie wytrzymuje i dla ochłody wkłada głowę pod jeden z parkowych kraników..... a ja biorę z niej przykład :oops: :roll: :D . Chwilę siedzimy na ławce obok w oczekiwaniu aż wyschną nam włosy. Trochę lepiej....

Podsumowując - Edessa to świetne miejsce, z pewnością jedno z najfajniejszych, jakie odwiedziliśmy tego lata w Grecji :idea: .

c.d.n.
Ostatnio edytowano 22.02.2012 11:53 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 26.08.2011 19:36

Wasze greckie wodospady fajnie dziś orzeźwiły wrocławskie tropiki :D :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 26.08.2011 20:20

Nie wiem jaka temp. była dzisiaj we Wrocławiu , ale u nas termometr się zatrzymał na + 33 :roll:
Tropiki - dobre określenie , bo wilgotność spora i zero wiatru 8) dlatego tak się teraz zapatrzyłem na te wodospady . . . 8)

Edessa - zapisałem sobie . . . tak na wszelki wypadek :wink:

Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 172
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone