Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.04.2011 19:38

Cały czas po okolicy rozlegają się modlitewne śpiewy, w głównej, wielkiej cerkwi odbywa się właśnie nabożeństwo. W środku i dookoła niej są największe tłumy, zaglądamy do wnętrza na trochę by pouczestniczyć w niezrozumiałych dla nas obrzędach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 22:38 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.04.2011 19:39

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 22:38 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.04.2011 19:42

Tak więc pooglądawszy już chyba wszystko co dało się zobaczyć opuszczamy Sihastrię, zresztą widać, ze uroczystości powoli dobiegają końca. Wsiadamy do samochodu i wracamy tą samą drogą, ciesząc oczy ładnymi widokami w zielonej dolinie wśród niewysokich górek. Wzdłuż potoku wszędzie pełno samochodów i porozbijanych zapewne już na cały weekend namiotów 8O :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 22:40 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.04.2011 20:53

Podobają mi się bardzo ... :)

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 19.04.2011 22:44

Sihastria , to miejsce pielgrzymek , jedno z bardziej znanych i najczęściej odwiedzanych . Myślę , że TO troszkę wyjaśni tłumy pielgrzymów w tym konkretnym monastyrze .
W 2002 roku spotkałem całą kawalkadę wozów konnych , rodziny z dobytkiem pielgrzymujące z odległych części Rumunii do Sihastrii właśnie .
Wtedy uważałem , że to ogromny tabor cygański :oops: :wink:



Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.04.2011 23:12

Sprawiliście mi miłą niespodziankę odwiedzinami w tych ostatnich monastyrach, bo właśnie one znalazły się w na mojej wrześniowej liście. Chcę zobaczyć kilka takich "żywych", niekoniecznie turysycznych miejsc, drogą :roll: eliminacji (bo przecież wszędzie i tak sie nie uda - ba, żebym chociaż zobaczyła 1/3 tego, co Wy :wink: ) padło między innymi na Sihastrię i Secu. Trochę z przypadku, bo leżą "po drodze" potencjalnej trasy przejazdu. Widzę jednak, że to trafiony :wink: :) przypadek...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.04.2011 09:51

mariusz-w napisał(a):Podobają mi się bardzo ... :)

Nam też się spodobali....
Dzięki takim obrazkom, podobnym do tych, wymalowanych na zewnątrz i wewnątrz cerkwi które odwiedzaliśmy, poczuliśmy, że jesteśmy w kolejnym autentycznym, żywym miejscu...

piotrf napisał(a):...

Dzięki Piotrze za ten link, faktycznie wiele wyjaśnia.
Jak widać i rumuńska religijność wystawiana była na wielką próbę... co zresztą wcale mnie nie dziwi.
No ale na grób mnicha Cleopy nie natknęliśmy się....

A z tego co piszesz widać, że przyszło już Nowe, teraz zamiast w wozach konnych, pielgrzymi przybywają do Sihastrii w tych mechanicznych :lol:

dangol napisał(a):Sprawiliście mi miłą niespodziankę odwiedzinami w tych ostatnich monastyrach, bo właśnie one znalazły się w na mojej wrześniowej liście. Chcę zobaczyć kilka takich "żywych", niekoniecznie turysycznych miejsc


A my właśnie do Secu i Sihastrii trafiliśmy przez przypadek. Neamt był zaplanowany, jako bardziej znany i leżący na trasie przejazdu, natomiast o tych dwóch po prostu doczytaliśmy w przewodniku i postanowiliśmy zaglądnąć. Też uważam, że nie był to czas zmarnowany :idea: .

Ciekawy jestem jak się ułoży Wasza rumuńska podróż.... wciąż niewykluczone jest, że my znajdziemy się tam jeszcze przed Wami :cool:

--------------------------------------------

A wszystkim Czytelnikom naszych rumuńskich wspomnień uroczyście oświadczam :idea: , to był ostatni monastyr na naszej zeszłorocznej maramuresko - bukowińskiej trasie :wink: :lol:

Bo tak w ogóle to będzie jeszcze jeden.... ale za jakiś czas :D

Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.04.2011 11:01

Sporo tego było ale...chętnie pooglądałbym jeszcze.
Czuję jakiś niedosyt...
:lol:

Fajnie się na te obiekty patrzy Waszymi oczami.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.04.2011 08:01

Jacek S napisał(a):Sporo tego było ale...chętnie pooglądałbym jeszcze.
Czuję jakiś niedosyt...
:lol:

Fajnie się na te obiekty patrzy Waszymi oczami.


Dziękujemy.

To dopiero piątek..... a więc nie spędziliśmy jeszcze w Rumunii nawet połowy z zaplanowanych 2 tygodni :wink: . Choć już się do tego momentu zbliżamy.....

Dzień siódmy, piątek, 6 sierpnia c.d.

Południowy upał zaczyna już dość mocno nam doskwierać, Teraz kierujemy się na zachód a następnie droga prowadzi w kierunku południowym. Nie mija zbyt wiele czasu i już docieramy do wielkiego jeziora zaporowego Lacul Izvorul Muntelui, zwanego także jeziorem Bicaz. Utworzono je na rzece Bistrita, tej samej, u której źródeł spędziliśmy noc w górach Rodniańskich :D . Na chwilkę się w tym ładnym miejscu zatrzymamy, choć wodzie daleko było do miana górskiego kryształu :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 22:42 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.04.2011 08:03

Dalsza droga prowadzi wschodnią stroną jeziora, za nim, na zachód wznoszą się góry Muntii Ceahlau a nieco za nimi, góry Hasmas. Nazwy te, jakby były nam już znane...... ciekawe skąd :roll: :wink: , ależ tak, to niestrudzony podróżnik i wędrowiec Wojtek Franz odwiedził je przecież i opisał i pokazał, dzięki czemu mieliśmy szansę już wcześniej zapoznać się nieco z tymi okolicami :D . Nieśpiesznie jedziemy to w górę, to w dół, przez lasy i wioski zatrzymując się od czasu do czasu by uchwycić jakieś ładne miejsce na zdjęciu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 22:43 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 21.04.2011 08:03

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 22:43 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.04.2011 08:26

Ten most pięknie się "rozjeżdża".

A co do śmieci - barbarzyństwo!
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 21.04.2011 08:34

... a mnie się chochoły podobają !

U nas to już tylko krążki lub klocki !

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.04.2011 08:59

kulka53 napisał(a):niestrudzony podróżnik i wędrowiec Wojtek Franz odwiedził je przecież i opisał i pokazał

a teraz niestrudzenie podróżuje i wędruje razem z Wami. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.04.2011 09:13

mariusz-w napisał(a):... a mnie się chochoły podobają !

U nas to już tylko krążki lub klocki !

Naszukawszy się po szerokim świecie, znalazłem taki wóz drabiniasty z koniem
i stogi siana kilka kilometrów od Warszawy w zeszłym roku.

Bywają i chochoły. Zresztą, jak sobie wyobrażasz taką belę na polu w górach? :wink:


Ciekawe, ale ostatnio przebąkują o Rumunii, jako o nowym Tygrysie Europy ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 139
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone