Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.02.2011 00:10

Ja tam byłem w pierwszomajowy weekend. U Was rozkwit w pełni...
:)

Pozdrawiam,
Wojtek
K2
Croentuzjasta
Posty: 217
Dołączył(a): 30.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) K2 » 23.02.2011 07:44

kulka53 napisał(a):Na tym kończymy naszą wizytę w Sapancie, oczywistym i bardzo ciekawym miejscu na naszej trasie.:roll:

c.d.n.


Cześć,
Jak do tej pory nie udało mi się trafić do tego nowego klasztoru w Sapanta. Nie wiem czy to nie pierwsze zdjęcia w sieci z tego miejsca ;-)
Pzdr
K2
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.02.2011 08:17

Interseal napisał(a):Przyznam się, że "pomyrdałem" sobie w głowie miasto Borşa z miejscowością Bârsana.

Nazwa podobna a i odległość niewielka, o pomyłkę nietrudno. Jak sobie przypomnę gorączkowe zapamiętywanie rumuńskich nazw na tydzień przed wyjazdem w 2009 :wink: :lol: .
Nie zdradzę tu wielkiej tajemnicy jak powiem, że Borsa nie zrobiła na nas dobrego wrażenia, a wręcz przeciwnie. Może jak się wybierzesz w te rejony, pokażesz, że wcale tak źle nie jest a i coś ciekawego zobaczyć można.....
Franz napisał(a):Ja tam byłem w pierwszomajowy weekend. U Was rozkwit w pełni..

No fakt, pełnia lata...
Ale wczesna wiosna także jest piękna :D

K2 napisał(a):Nie wiem czy to nie pierwsze zdjęcia w sieci z tego miejsca :wink:

Aż takimi prekursorami to nie jesteśmy :wink: , co nieco można znaleźć.
Ale na cro.pl...... to chyba faktycznie po raz pierwszy :D

Bardzo się cieszę, że zaglądnąłeś :idea:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.02.2011 08:38

Niedługo nabożeństwo się kończy, wtedy tłumy zaczynają się przemieszczać a my wraz z nimi, uwieczniając ciekawe momenty i miejsca. Bardzo podoba się nam tutaj, cieszymy się też, że trafiliśmy w to miejsce właśnie w takiej chwili, dzięki temu mogliśmy poczuć na własnej skórze atmosferę tych, tak bliskich, a tak jednak różnych od tego co znamy terenów :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:03 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.02.2011 08:39

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:04 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.02.2011 08:54

W monastyrze spędzamy ponad godzinę, wracając do samochodu zaglądamy nad rzekę Izę nad którą przerzucony jest oryginalny, mocno chybotliwy mostek :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jakby co.... ostrzegali (chyba) :lol:

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:04 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.02.2011 09:05

kulka53 napisał(a): Bardzo podoba się nam tutaj, cieszymy się też, że trafiliśmy w to miejsce właśnie w takiej chwili, dzięki temu mogliśmy poczuć na własnej skórze atmosferę tych, tak bliskich, a tak jednak różnych od tego co znamy terenów.


Tak to ważne ... by w odpowiednim miejscu, być o odpowiednim czasie !
Miejsca takie nabierają zupełnie innego wyrazu.

A mostek faktycznie .... to "na zdjęciach czuję" jak się chybocze !

:D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.02.2011 09:06

Mnie tam bardziej od mostku podobają się dziołchy.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.02.2011 09:19

Jacek S napisał(a):Mnie tam bardziej od mostku podobają się dziołchy.

A gdzie ty na mostku te dziouchy widzisz? 8O




:lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.02.2011 09:30

mariusz-w napisał(a):Tak to ważne ... by w odpowiednim miejscu, być o odpowiednim czasie !
Miejsca takie nabierają zupełnie innego wyrazu.

Czasem się udaje tak trafić.
W Barsanie trafiliśmy w "10" :D

Jacek S napisał(a):Mnie tam bardziej od mostku podobają się dziołchy.

Nie da się ukryć, że moda tamtejsza jest .... mocno kontrowersyjna :wink:
A jako ciekawostkę dodam, że spora ilość tamtejszych, zwłaszcza starszych kobiet nie nosi.... pewnej części garderoby :oops: , co u nas jest raczej nie do pomyślenia.......

weldon napisał(a):A gdzie ty na mostku te dziouchy widzisz? 8O

To tylko ja :lol:
Małgosi nie udało mi się namówić nawet na postawienie na nim nogi :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.02.2011 09:38

Ciekaw jestem, czy było to regularne nabożeństwo, czy też jakieś święto. U nas takie nagromadzenie kultury ludowej w postaci strojów można spotkać jeszcze właśnie podczas np. dożynek, czy pamiątek założeń kościołów itp.

Widać, że dziewczyny w "szatkach" na głowach są mocno obfotografowane. Panów w strojach ludowych nie widać, generalnie niedzielna koszula i spodnie. :)

Iza mocno mętna. Wasz przyjazd poprzedziły chyba silne deszcze?

Mosteczek całkiem dobry. Najlepsze są "regulowane" wieszaki ze skręconego drutu :) .

Pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.02.2011 09:47

kulka53 napisał(a):A jako ciekawostkę dodam...

Domyślam się, że Małgosia, również, nie dała się namówić na ... ludowy strój? :wink:

Interseal napisał(a):U nas takie nagromadzenie kultury ludowej w postaci strojów można spotkać jeszcze właśnie podczas np. dożynek, czy pamiątek założeń kościołów itp.

Wielkanoc, palmy, Kadzidło ...
Nie pamiętam, wydaje mi się, że w Łowiczu coś takiego widywałem, ale dawno,
natomiast na Kurpiach jest to częsty widok jeszcze.

Przynajmniej bywał, jak tam jeszcze kilka lat temu bywałem.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 23.02.2011 09:48

kulka53 napisał(a):Małgosi nie udało mi się namówić nawet na postawienie na nim nogi :lol:


Jak szedłeś na drugi brzeg mostkiem spróbowałam stanąć - to było jeszcze gorsze niż zawieszanie żyrandola na wysokości 3 m. Domyślam się co przeżywają ludzie podczas trzęsienia ziemi. Jeden potężny zawrót głowy. 8O 8O 8O
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.02.2011 09:56

Niedaleko mnie dwa parki linowe otworzyli.
Od samego patrzenia, miewam zawroty, więc, doskonale cię rozumiem :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.02.2011 10:00

Interseal napisał(a):Ciekaw jestem, czy było to regularne nabożeństwo, czy też jakieś święto. U nas takie nagromadzenie kultury ludowej w postaci strojów można spotkać jeszcze właśnie podczas np. dożynek, czy pamiątek założeń kościołów itp.

Stuprocentowej pewności nie mam, (taką może 99%) ale sądzę że było to normalne niedzielne nabożeństwo. Tak ubrane dziewczyny i starsze kobiety widzieliśmy również w innych wsiach, właściwie wszędzie. Już poprzedniego dnia, w sobotę, bardzo się ten ubiór rzucił w oczy. Czarne bluzki czy swetry i szerokie, krótkie spódnice to normalny strój domowy czy do prac w polu. Oprócz drewnianego budownictwa, z tego też słynie ten region :D

Interseal napisał(a):Widać, że dziewczyny w "szatkach" na głowach są mocno obfotografowane. Panów w strojach ludowych nie widać, generalnie niedzielna koszula i spodnie. :)

To prawda, na ludowo ubranych mężczyzn praktycznie nie było, dlatego ten jeden rodzynek był tak obfotografowany :D. Dzieci, owszem też były poubierane na ludowo.

Interseal napisał(a):Iza mocno mętna. Wasz przyjazd poprzedziły chyba silne deszcze?

Koniec czerwca i początek lipca, tak może do połowy miesiąca, Rumunię nawiedzały silne powodzie. Taki wygląd rzeki to prawdopodobnie pozostałość po jeszcze wyższej wodzie. W innych miejscach widać było obrazki charakterystyczne dla wysokiej wody, naniesione gałęzie, zgniecione trawy na łąkach, śmieci, ale też i jeszcze silne rzeczne nurty.

Interseal napisał(a):Mosteczek całkiem dobry. Najlepsze są "regulowane" wieszaki ze skręconego drutu :) .

Wybitny fachowiec chyba tego nie projektował :roll: , ale ważne, że spełnia swoją funkcję :D


weldon napisał(a):Małgosia, również, nie dała się namówić na ... ludowy strój? :wink:

Na szczęście :wink: , moja towarzyszka nie jest aż tak konserwatywna w tej kwestii :D

Pzdr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 119
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone