Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.02.2011 08:14

Znalazłem kilka zdjęć z tłumaczeniami z Wesołego Cmentarza z Sapanty i klika galerii zdjęć, m.in. z Sapanty, więc,
jeżeli by ci Pawle nie przeszkadzało, to zostawię tutaj namiary.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 10:00

weldon napisał(a):Znalazłem kilka zdjęć z tłumaczeniami z Wesołego Cmentarza z Sapanty i klika galerii zdjęć, m.in. z Sapanty, więc,
jeżeli by ci Pawle nie przeszkadzało, to zostawię tutaj namiary.

Dzięki, fajna stronka ten krupnik :D
Zaglądnąłem pobieżnie i wygląda ciekawie. Wieczorkiem przyjrzę się uważniej :cool: , nie zawsze w pracy mam taką możliwośc :? :wink:

Nie wiem tylko, dlaczego miałyby mi te linki przeszkadzać :roll: , to świetne uzupełnienie i poszerzenie wyobrażenia o danym miejscu (w tym przypadku o Sapancie) :D

Jeszcze raz dziękuję :idea: i pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.02.2011 12:23

dangol napisał(a):Pewnie jednak część z nich sobie odpuszę, aby trafić w zamian jakieś miejsce niekomercyjne. Może któreś z Waszych podpowiedzi? Ale moze uda mi się "odkryć" coś całkiem innego...

Jak na przykład ta dolinka z szałasami o stromych daszkach. :)

weldon napisał(a):Znalazłem kilka zdjęć z tłumaczeniami z Wesołego Cmentarza z Sapanty

Widzę, że powtarza się również jedno z tłumaczeń, które jest i u mnie. :D

kulka53 napisał(a):świetne uzupełnienie i poszerzenie wyobrażenia o danym miejscu (w tym przypadku o Sapancie) :D

To i ja uzupełniłem i poszerzyłem spojrzenie na Wesoły Cmentarz. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.02.2011 14:01

Witam.

Tak sobie przeglądałem co jeszcze można zobaczyć ciekawego w okolicy... i znalzałem coś dla siebie :wink: kilkanaście kilometrów za miasteczkiem Borşa.

Mam nadzieję, że nie uprzedziłem Cię Paweł i że nie chciałeś tego sam pokazać. :?

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 14:20

Franz napisał(a):To i ja uzupełniłem i poszerzyłem spojrzenie na Wesoły Cmentarz. :D

Zaglądnąłem :D
Chyba byłeś tam o podobnie porannej porze co i my :wink: :D

Interseal napisał(a):Tak sobie przeglądałem co jeszcze można zobaczyć ciekawego w okolicy... i znalzałem coś dla siebie :wink: kilkanaście kilometrów za miasteczkiem Borşa.

Jak my kręciliśmy się w tych okolicach, nie było tam śniegu :wink:
Gdybym wiedział o istnieniu tej kolejki (jeżeli to ta o której myślę, a chyba tak), być może pewne rozwiązania byłyby inne..... ale nie ma tego złego :D

Ale na wypad na weekend na narty, chyba trochę za daleko :roll:
No chyba że myślisz o przystanku podczas letniego przejazdu przez RO, wtedy, jak najbardziej :D

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.02.2011 16:39

kulka53 napisał(a):. . . może skrobnęłoby się jakąś relacyjkę?


Może się skrobnie Pawle , jadnak trzeba na nią najpierw pozbierać , wybrać , obrobić fotki , a na to w tej chwili czasu brak :? Może jesienią

Sapanta była z ciekawości mojej wielkiej po relacji Wojtka 8) a nie jako obowiazek "hiciorowy "
2010 to rok baaaaardzo " wschodni ", bo jeszcze Ukraina i odrobina Rosji . . . :wink:
Na tą ostatnią , podobnie jak na Rumunię apetyt jest ogromny :) ale zbyt wiele zmian rodzinnych :wink: no i praca , praca . . . taka proza życia . Ledwo czas znajduję na śledzenie Waszych relacji na forum :wink: :D

kulka53 napisał(a): Jeżeli nie, to wszelakie uwagi i komentarze bardzo mile widziane tu :D


Jeżeli w jakimś punkcie Twojej relacji będę miał coś w formie uzupełnienia i poszerzenia - z przyjemnością skorzystam z Twojego zaproszenia :)
Teraz śledzę , podziwiam i staram się zapamiętać - uczę się :D


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.02.2011 17:32

piotrf napisał(a):Może się skrobnie Pawle , jadnak trzeba na nią najpierw pozbierać , wybrać , obrobić fotki , a na to w tej chwili czasu brak :? Może jesienią


Wobec tego, więcej czasu życzę :D , może uda się :idea: PRZED jesienią? Z wielką ochotą poczytałabym nie tylko o rumuńskiej części wyprawy, ale i o tej, co dla nas jeszcze bardziej "egzotyczna" 8)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 18:05

piotrf napisał(a):Może się skrobnie Pawle , jadnak trzeba na nią najpierw pozbierać , wybrać , obrobić fotki , a na to w tej chwili czasu brak :? Może jesienią

Nie musisz mi tego mówić..... wiem ile czasu zajmuje pisanie relacji :roll: . My robimy to "na 4 ręce" :wink: dlatego udaje się już po raz czwarty popełnić w międzywakacyjnej przerwie opisy obu naszych letnich podróży.

piotrf napisał(a):Sapanta była z ciekawości mojej wielkiej po relacji Wojtka 8) a nie jako obowiazek "hiciorowy "

To nie tak.... nie traktujemy wizyty gdziekolwiek jako obowiązek. I Sapantę, i wiele innych znanych miejsc chętnie odwiedziliśmy nie dlatego, że trzeba, tylko także z ciekawości właśnie. Ciekawość, to ta siła napędowa by w ogóle gdziekolwiek wyjechać.......

Na Ukrainę i do Rosji nie wybieramy się (już i tak zrezygnowaliśmy z Mołdawii), chociaż Ukraina wzywa ze względów pochodzenia mojej rodziny, ale także chętnie bym coś o tym poczytał i pooglądał :D

piotrf napisał(a):Ledwo czas znajduję na śledzenie Waszych relacji na forum :wink: :D

Fakt, na wszystkie nie ma czasu...... zwłaszcza te chorwackie :roll:

piotrf napisał(a):Jeżeli w jakimś punkcie Twojej relacji będę miał coś w formie uzupełnienia i poszerzenia - z przyjemnością skorzystam z Twojego zaproszenia :)

Będzie nam miło :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 18:37

Dzień drugi, niedziela, 1 sierpnia c.d.

Z Sapanty tą samą drogą co wczoraj wracamy do Syhotu, jednak nie zatrzymujemy się, jakoś niczym nie ujęło nas to miasteczko, chociaż w Rynku ma trochę ładnych kamieniczek i kościołów.

Kilka fotek z netu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Vadu Izei skręcamy do doliny rzeki Izy, mekki marmaroskiego budownictwa drewnianego 8O , niespiesznie jedziemy wśród pól, zielonych łąk, niewysokich wzgórz tej części Rumunii. Jest niedziela zatem przez wsie do kościołów wędrują gromady ludzi, nie możemy oderwać oczu od tradycyjnie poubieranych w białe bluzki i kwieciste spódnice i chustki młodszych, a całkiem na czarno starszych kobiet. Ten widok robi na nas naprawdę ogromne wrażenie.....
Ostatnio edytowano 21.02.2012 10:59 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 18:39

Pierwszą miejscowością w której się zatrzymujemy, jak się okazuje ogromną, jest Barsana. W centrum, nieco powyżej drogi znajduje się wpisana na listę UNESCO drewniana cerkiew (biserica de lemn) pochodząca z 1720 r. W Barsanie, jak mówią dokumenty, już w XV wieku istniał monastyr a kościół na jego terenie był używany do 1791 roku, kiedy to monastyr został zlikwidowany. W 1802 roku zdecydowano o przeniesieniu nieużywanego kościoła w obecne miejsce, do centrum wsi. Cechą charakterystyczną tej świątyni są niezwykle malutkie okienka, we wnętrzu jest prawie całkiem ciemno.
Na szczęście zabytkowe miejsca i budynki są w Rumunii dość dobrze opisane, więc nawet jak z daleka nie widać otoczonej drzewami wieży, można ją odnaleźć kierując się drogowskazami. Parkuję w wąziutkiej uliczce w cieniu drzew, tradycyjnie już zostawiając załadowany samochód z pouchylanymi szybami. Trochę zaskakuje nas fakt, że aby dojść do cerkiewki na wzgórzu trzeba przejść przez czyjeś podwórko 8O :? , no ale w końcu w Czarnogórze też już takie miejsca widzieliśmy więc śmiało przechodzimy przez bramę pozdrawiając kręcących się przy domu ludzi :cool: . Malutka cerkiew jest zamknięta, a na wielkim terenie dookoła rośnie ogromna ilość starych i młodych zdziczałych śliw. W środku lata są śliwki jeszcze niedojrzałe, nawet lubiąca kwaśne i twarde owoce Małgosia nie daje rady by zjeść ich większą ilość :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:00 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 18:43

Barsana obecnie bardziej znana jest ze zbudowanego w ostatnich latach żeńskiego kompleksu klasztornego Manastirea Barsana, wieża cerkwi przez krótki czas dzierżyła palmę pierwszeństwa w wysokości, wznosi się bowiem aż na 56 m. Tego miejsca nie sposób przeoczyć :roll: , jest położone tuż przy drodze a w niedzielne przedpołudnie parkuje tu tyle aut, że na nasze znajdujemy miejsce z niemałym trudem. Jest okropnie gorąco, mimo zamglonego nieba słońce przygrzewa niemiłosiernie a my mimo dość wczesnej jeszcze pory spływamy potem. Na terenie monastyru są ogromne tłumy ludzi, trafiliśmy jak się okazało na końcówkę niedzielnego nabożeństwa odprawianego przy polowym ołtarzu pośrodku. Na szczęście nie tylko my mamy aparaty :wink: , dlatego też nie rzucamy się aż tak bardzo w oczy powoli chodząc i podziwiając piękne drewniane budowle monastyru i posadzone wszędzie równie piękne kwiaty. Także i tu bardzo dużo kobiet jest ubranych w tradycyjne marmaroskie stroje :D .


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:01 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 18:45

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.02.2012 11:02 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.02.2011 21:38

Bajkowy klimat.

Czy Bârsana ma jeszcze więcej ciekawostek jako miasto, bo rozumiem że żeński klasztor jest na peryferiach?

Pozdrowienia.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.02.2011 22:18

Barsana nie jest miastem, to po prostu duża wieś, ładnie położona. Wyczytałem że ma 6 tys mieszkańców.
Mniej więcej w centrum stoi ten stary, malutki kościółek pokazany wcześniej a faktycznie skraju wsi, od południowego wschodu, zbudowano monastyr.

Miejsce jest piękne.

Są tam jakieś opłaty za wstęp, ale z racji niedzielnego nabożeństwa nikt ich nie pobierał.

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.02.2011 23:17

kulka53 napisał(a):Barsana nie jest miastem, to po prostu duża wieś, ładnie położona.


Przyznam się, że "pomyrdałem" sobie w głowie miasto Borşa z miejscowością Bârsana. Ot, wypadek żółtodzioba :) .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 118
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone