Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2011 09:17

Punktualnie o 19 odpływamy od nabrzeża. Eubeja zostaje coraz dalej i dalej, zapewne byłoby ją jeszcze długo widać, gdyby nie zapadające ciemności. Płyniemy i płyniemy, po jakiejś godzinie nie widać już kompletnie nic...... pierwszy raz jesteśmy w takiej sytuacji by znajdować się na środku morza o takiej porze, czujemy się (zwłaszcza ja :? ) troszeczkę nieswojo. Nasza pierwsza prawdziwa grecka wyspa jest prawie całkowicie czarna, widać tylko jakieś pojedyncze światełka świadczące o tym, że chyba jest tam jakieś życie :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 15:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 18.01.2011 09:22

Podróż promem trwa około godzinę i 45 min, w tym czasie zdążyliśmy już troszeczkę zmarznąć. Gdy wpływamy do jedynego tutejszego portu, miasteczka o nazwie Linaria, rozlega się głośna muzyka..... to na przywitanie jedynego dziś promu, na nasze przywitanie :D . Trzeba przyznać, zaskoczyło to nas trochę, ale na pewno było to baaaardzo sympatyczne :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zjeżdżamy z promu, zatrzymuję się na chwilkę by raz jeszcze popatrzeć na mapę i wykonać kilka pamiątkowych fotek malutkiej miejscowości. Wymyśliłem sobie miejsce na dzisiejszy nocleg, mam nadzieję że uda się nam tam spokojnie przenocować. Do plaży o nazwie Kalamitsa dzieli nas zaledwie kilka kilometrów, jednak w ciemnościach nie znajduję tej drogi, jedziemy zatem troszkę dalej, naokoło, przy okazji zapoznając się wstępnie z terenami na wyspie. Plaża w kształcie półksiężyca stanowi zakończenie dużej zabudowanej małymi domkami doliny dzielącej wyspę jakby na dwie odrębne i różniące się od siebie części.......w ciemnościach niewiele widać, ale w każdym bądź razie na szczęście okazuje się być dogodnym miejscem do spędzenia na niej nocy :D . No prawda, będziemy niedaleko wąskiej dróżki do Linarii, ale zważywszy na to ile samochodów spotkaliśmy na swej drodze...... nie ma to żadnego znaczenia :D .

Zajeżdżam na żwirkową plażę, ustawiając samochód tyłem do morza w odległości może 3 m od wody :D . Jest zupełnie cicho, powietrze jest ciepłe, tafla wody w zatoce praktycznie pozostaje w bezruchu. Na niebie nie ma chmur a będący niemal w pełni księżyc oświetla okolicę lepiej niż niejedna latarnia. W takich warunkach bez problemu ugotujemy sobie późnowieczorny posiłek, wykąpiemy się w morzu i zaśniemy....... :D .

Obrazek

A taką trasę dziś pokonaliśmy by znaleźć się na Skiros:

Obrazek

A - zatoka Antikiras
B - monastyr Osios Loukas
C - Orchomenos
D - Thiva (Teby)
E - Chalkidia
F - plaża na Eubei
G - Kimi

I sama wysepka

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 15:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 18.01.2011 11:58

Oj, nasz pierwszy wielki prom też zrobił olbrzymie wrażenie... o parkowaniu tyłem nie wspomnę :lol: :wink:

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2011 10:30

janusz.w. napisał(a):nasz pierwszy wielki prom też zrobił olbrzymie wrażenie...

Aż tak ogromny, jak te kilkupiętrowce widziane z albańskiego wybrzeża to nie był..... ale z pewnością był największy jakim płynęliśmy :D
Ale tyłem na prom jeszcze nie wjeżdżałem, to był debiut :lol:

W necie znalazłem taką fotkę promu pływającego na Skiros (oraz na Skiathos, Skopelos i Alonissos):

Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 20.02.2012 15:15 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.01.2011 10:43

Pierwsza moja przygoda z promem ... była właśnie w Grecji, pływałem między Pireusem a wyspami Hydra, Egina, Poros ... ale to był maj i to za dnia. Fajna sprawa.

Dryga przygoda to w Turcji ... rejs z Izmiru do Stambułu ... i to już nocny przelot.
To znaczy startowaliśmy ok. 16:00 z Izmiru a pod mostem przez Bosfor w Stambule przepływaliśmy o 7:00 rano dnia następnego.
Wtedy też było ciemno, że "oko wykol" i w dodatku na Marmara tak bujało, że szklanki na barze jeździły jak w "saloonie".

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2011 10:53

Nas też troszkę pobujało :D ale w drodze powrotnej :lol: .
Mi to nie przeszkadza, a wręcz się bardzo spodobało :wink:

Kiedyś płynęliśmy z Tallina do Helsinek wodolotem, wtedy też nieźle bujało, ale wtedy przy większej prędkości i w zamkniętej przestrzeni odczucia aż takie fajne nie były...

mariusz-w napisał(a):pływałem między Pireusem a wyspami Hydra, Egina, Poros ...

Może to wszystko jeszcze przed nami :cool: .....

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.01.2011 12:32

kulka53 napisał(a):Kiedyś płynęliśmy z Tallina do Helsinek wodolotem, wtedy też nieźle bujało, ...

Pozdrawiam


Wodoloty są wrażliwe na "bujanie". Ja z Fromborka do Królewca (Kaliningradu) 3 dni płynąłem 8O
Dwa razy nie wypłynęliśmy z powodu za dużej fali....


na Zal. Wiślanym.

I jako ciekawostka:
przez całą komunę, wylotowa ulica z Elbląga, na wschód w kierunku Fromborka, Braniewa i dalej do Kaliningradu nazywała się Królewiecka. :wink: :wink:

pzdr
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.01.2011 13:03

longtom napisał(a):I jako ciekawostka:
przez całą komunę, wylotowa ulica z Elbląga, na wschód w kierunku Fromborka, Braniewa i dalej do Kaliningradu nazywała się Królewiecka.

Ten wylot, to przypadkiem tak leciał.
Naprawdę, to chodziło o ten Królewiec pod Mińskiem Mazowieckim ...

Niektórzy mówią, że o ten ukraiński, ale ja wolę swoją wersję :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.01.2011 13:12

A żeby było ciekawiej ulice o takiej nazwie były dwie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.01.2011 13:17

Jacek S napisał(a):A żeby było ciekawiej ulice o takiej nazwie były dwie.

W Elblągu?

Były?
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.01.2011 13:19

Tak.
Jedna wylotówka a druga koło Zamechu (koło mojej śp. babci i dziadka).
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.01.2011 13:36

Tutaj odpowiem ... :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.01.2011 13:36

weldon napisał(a):
Jacek S napisał(a):A żeby było ciekawiej ulice o takiej nazwie były dwie.

W Elblągu?

Były?


Kulka na pewno nas lubi.

:lol: 8O :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.01.2011 14:49

longtom napisał(a):Kulka na pewno nas lubi.

Was..... zawsze :D :cool:

Mało kto potrafi dojść od promowego bujania do nazewnictwa elbląskich ulic i to w kontekście dawnej nazwy obecnego Kaliningradu 8O :wink: :lol: .
Niemalże jak w skojarzeniach :lol:

By the way..... w Elblągu nigdy nie byłem :lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.01.2011 12:04

Dzień siedemnasty, 20 września

Wyspa Skiros (wraz ze Skiathos, Skopelos, Alonissos i wieloma mniejszymi, bezludnymi wysepkami) należy do archipelagu Sporad Północnych, który był kiedyś przedłużeniem półwyspu Pilion. Nie są to duże wyspy, największą z nich jest właśnie odosobniona nieco Skiros zamieszkała przez około 3000 osób. Wyspa składa się z dwóch części, południowa jest kamienną, górzystą pustynią, północna natomiast jest łagodniejsza w krajobrazie i porośnięta piniowymi lasami, tam też można znaleźć sporo piaszczysto żwirowych plaż. W południowej części wyspy, w zatoce Tres Boukes znajduje się baza greckiej marynarki wojennej, a na północnym krańcu zbudowano lotnisko. Jedynym portem jest malutka Linaria, głównym miastem na wyspie jest oczywiście Skiros :D .

Skiros ma bogatą mitologiczną przeszłość, to tu w przebraniu dziewczyny dorastał Achilles ukryty przez matkę Tetydę przed udziałem w wojnie trojańskiej, tutaj też zginął posądzony o chęć zawładnięcia wyspą, zepchnięty ze skały przez króla Likomedesa, Tezeusz.
Wyspa znajdowała się pod panowaniem Ateńczyków, następnie Persów i Macedończyków, a w 197 r. p.n.e. zapanowali tu Rzymianie. W 2 w n.e. wprowadzono tu chrześcijaństwo. W 1204 r. po podbiciu Konstantynopola wyspa trafiła w ręce Wenecjan, zaś w 1538 r. - Turków, pod rządami których cieszyła się znacznymi przywilejami i swobodą dla mieszkańców. Mimo to, podczas wojny narodowowyzwoleńczej spod tureckiego panowania wyspa wspierała powstańców finansowo, wysyłano stąd również żołnierzy i żeglarzy, a wielu uchodźców znalazło tu schronienie.

Dlaczego wybraliśmy właśnie tę wyspę? . Powodów było kilka :D . Zachęciło nas to, że bez problemów znalazłem informacje na temat rozkładu kursowania promu i jego cen, które okazały się całkiem jak na Grecję przystępne, oczywiście nie było konieczności rezerwowania (czyli tak jak w Chorwacji....). Wyspa mniej więcej pasowała do planu naszej podróży, jest mało znana i niewielka. Nieodkryta dla turystyki i niezadeptana przez tłumy..... te przewodnikowe słowa pasowały jak ulał do naszych oczekiwań.

Obrazek

Bardzo dobra strona www o Skiros :D

A TU można znaleźć m.in. opis plaż na wyspie :cool:
Ostatnio edytowano 20.02.2012 15:25 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 105
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone