Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 16:50

Tak, to o tę właśnie plażę chodzi :D

Fajne zdjęcie, dzięki.
Jak my tam zajechaliśmy, to padało, nawet nie wysiedliśmy z auta. Na pewno nie było tam tyle parasolek, widocznie we wrześniu zwijają już interes....
Ale ze zdjęć satelitarnych miejsce wygląda fajnie, zwłaszcza ta część plaży ciągnąca się na południe :D

Tak w ogóle..... przypominam sobie ten tekst z Twojej relacji :roll: , wtedy nie przypuszczałem że kiedyś trafię w to samo miejsce. Jak widać się udało. A co do zanieczyszczeń w Albanii, nie da się ukryć, że nie przywiązuje się tam większej uwagi do wyglądu otoczenia. Jako estetom, wygląd miast i ich peryferii bardzo się nie podobał. Mimo to, myślę, mam nadzieję, że to co najgorsze w kwestii troski ochrony środowiska, czy też jej braku, ten kraj ma już za sobą :roll:

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:39

Dzień jedenasty, 14 września c.d.

Wracając zatrzymujemy się w starej części, w właściwym Monodendri. Również i tu część wąskich uliczek jest zamknięta dla ruchu, auto można zostawić na bezpłatnym parkingu. Oprócz spaceru po wiosce, naszym celem jest przyczepiony do skał monastyr Agia Paraskevi do którego prowadzi wybrukowana droga. W ogóle nie sposób zgubić się czy pobłądzić w Zagori, wszędzie są tabliczki z informacjami dokąd można dojść (często z odległością) czy dojechać, są drogowskazy. Z centrum Monodendri do monastyru jest 600 m lekko w dół.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:11 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:41

Nie wiedzieliśmy czy monastyr można zwiedzać, czy będzie o tej porze otwarty. Okazało się, że prawdopodobnie jest otwarty cały czas a wstęp jest bezpłatny. To ponowne zaskoczenie :roll: , w porównaniu z Chorwacją gdzie za wszystko i wszędzie trzeba płacić :? , w Grecji okazało się, że wiele atrakcji turystycznych (a wszystkie parkingi) jest darmowych. Na terenie monastyru nie ma zbyt dużo do zwiedzania, jego największą atrakcją jest położenie. Swoją pracownię ma tu też jakiś artysta malarz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:12 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:42

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:13 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:50

Właściwie już mieliśmy wychodzić z monastyru, gdy nagle zauważyłem na kamieniach jakieś strzałki, były też tabliczki. Zaciekawiony podszedłem kawałek po schodkach, potem wzdłuż skał. Okazało się, że można iść tędy dalej i dalej, a każdy kolejny krok powodował przyspieszone bicie serca i wzmożoną ciekawość. Szybko zawołałem moją zajętą męczeniem aparatu :wink: towarzyszkę, pójdziemy jeszcze i tu, sprawdzimy dokąd prowadzi ta przyczepiona do skał ścieżeczka :D .

Obrazek

Nie da się ukryć, że to jest fajne miejsce, tym razem jesteśmy mniej więcej pośrodku pionowej ściany kanionu. Skalna półka prowadzi kilkaset metrów, potem urywa się, dalej iść już nie da rady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:52

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:14 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:54

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 19:57

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Właśnie tu robimy niezależnie od siebie zdjęcie jednej sośnie, dramatycznie przyczepionej korzeniami do pionowej ściany :D

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:16 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.11.2010 20:00

Pobyt w okolicach Monodendri był naprawdę bardzo atrakcyjny, ale warto też pewnie pozaglądać jeszcze w inne zakamarki Zagori. Tak wygląda sama wioska z oddali :D :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 14:17 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.11.2010 20:23

Ścieżka ! ... 8O

Półeczka ... robi wrażenie !!!
Skały (ich faktura i kolory), sosna, dziki cyklamen, przepaść ... też !
... że Cię ciągnęło sprawdzić co dalej to rozumiem.
Chyba na czworakach bym ją pokonywał ...

Piękne miejsce.

Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12723
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.11.2010 20:48

Też by mnie ciagnęło, ale pewnie jednak :? nie odważyłabym się wejść na tę półeczkę, nawet dla takich 8) widoków.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.11.2010 21:30

Wreszcie nadrobiłam zaległości :)

Przejechałam z Wami przez Albanię, piękną krajobrazowo, ale trochę zaśmieconą i zaniedbaną. Chętnie bym się tam zatrzymała... na campingu :wink:, ale biorąc pod uwagę opisywaną przez Was infrastrukturę turystyczną, musimy na to jeszcze poczekać parę lat.

Teraz wjechałam z Wami do Grecji i od razu bardzo mi się podoba. Skały, przepaście, wąwozy i monastyr wtopiony w krajobraz. Nawet grecka sosna się znalazła :wink:

Czekam na dalsze przygody i wycieczki :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18262
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.11.2010 23:02

Podobnie jak Agnieszka nadrobiłem zaległości :D
A buło CO :D :D :D

Powędrowałem z Wami od Trnovacko Jezero przez Szkodrę , Tiranę , Berat , Apolonię Illyryjską , podziwiałem widoki z trasy do Sarandy i "Wasze" puste plaże Morza Jońskiego , Butrint , antyczne i wczesnochrześcijańskie pozostałości - wspaniałe , podobnie jak Twoje Pawle znalezisko 8O

Teraz wjechałem z Wami do Grecji - znowu wspaniałe widoki :D :D - i będę śledził dalszą część na bieżąco bo to sama przyjemność

Dziękuję i pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.11.2010 10:00

mariusz-w napisał(a):Półeczka ... robi wrażenie !!!

dangol napisał(a):nie odważyłabym się wejść na tę półeczkę


Eee, naprawdę nie było aż tak źle, trudności żadnych..... :cool: , ale faktycznie czuło się "powietrze" idąc tamtędy :roll: . Ja nie mam z tym żadnych problemów, Małgosia, właściwie jeżeli już, to niewielkie.... ale wracając natknęliśmy się na starszą angielską parę, z tego co mówili wywnioskowałem, że dalej to już nie pójdą :wink:
W każdym razie, w przeciwieństwie do Franzowych ścieżek, nie jest tam potrzebny żaden sprzęt, co było oczywistą zaletą tego spaceru :D

maslinka napisał(a):Chętnie bym się tam zatrzymała... na campingu :wink: , ale biorąc pod uwagę opisywaną przez Was infrastrukturę turystyczną, musimy na to jeszcze poczekać parę lat.

Zatrzymanie na kempingu w Albanii nie jest rzeczą niemożliwą :D , widzieliśmy, że na pewno są tam 2 :lol: . Jeden nosił nazwę Kavaje i były do niego drogowskazy na głównej drodze na wysokości tego miasta, natomiast drugi, jeszcze bardziej reklamowany, mieścił się w zatoczce tuż przed właściwym Himare jadąc od północy. Jak wyglądał ich standard, nie mam pojęcia, nigdy nie interesowały nas kempingi, a po odkryciu jak fajnie jest "na dziko" , to już zupełnie nie widzimy potrzeby korzystania z tego typu dobrodziejstw :wink: .

Na pewno ilość kempingów będzie się w Albanii zwiększać, natomiast ilość większych i mniejszych hoteli i pensjonatów już jest porażająca. Może nie taka jak w Chorwacji, ale prawie :wink: . W sezonie, kiedy Wy jeździcie może nie być aż tak łatwo znaleźć coś sympatycznego i zupełnie taniego, ale pewnie nie jest to niemożliwe...

maslinka napisał(a):wjechałam z Wami do Grecji i od razu bardzo mi się podoba.

Mamy nadzieję że i dalej będzie podobnie..... my wciąż jesteśmy nią oczarowani :roll:

maslinka napisał(a):Nawet grecka sosna się znalazła :wink:

Po tym właśnie ujęciu nastąpił u nas drastyczny spadek ilości zdjęć :wink: po co bowiem robić identyczne :lol:

piotrf napisał(a):Podobnie jak Agnieszka nadrobiłem zaległości :D

Cieszymy się, że nas dogoniliście :D
To prawda, jakoś w miarę szybko posuwa się relacja, staram się zbytnio nie ociągać bo w kolejce czeka jeszcze sierpniowa Rumunia :cool:

Dziękuję za miłe słowa.....

Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.11.2010 10:06

Kanion rewelacja.
Skalna ścieżka - jakieś podejrzenia dokąd mogła prowadzić? (niedokończone dzieło czy ściana "odpadła"?).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 88
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone