Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 08:43

weldon napisał(a):Ale pięknie. Takie "moje" klimaty ... Chętnie poczytam więcej o tym miejscu.

Już pisałem, że planując ten wyjazd byłem sceptycznie nastawiony do ruin i ich zwiedzania..... teraz jest zupełnie inaczej, m.in dzięki Butrintowi, którego atmosfera i przebogata historia nas urzekła...

Poczytać więcej można np tutaj na oficjalnej stronie Butrintu
a także na stronie UNESCO

plavac napisał(a):Żółwie sprawiają, że miejsce nadal żyje i służy ...

Tak to już jest, że każde miejsce opuszczone przez ludzi zajmuje w swoje władanie.....przyroda :roll: :D

artur77 napisał(a):rewelacyjna relacja))))) :D

WOW 8O
Dzięki :D
artur77 napisał(a):już pokochałem Albanię

Mam nadzieję, że będzie to miłość odwzajemniona :wink: :D

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 10:33

Najbardziej chyba widoczną i imponującą budowlą Burintu jest wczesnochrześcijańska, pochodząca z VI w n.e. , bazylika

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będąc we wnętrzu bazyliki zauważam w jednym z jej rogów zasypane coś, co przypomina mozaikę 8O . Kilka zeschłych traw i proszę, zostaję archeologiem :wink: :lol:

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:47 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 10:35

Niedaleko nimfeum i bazyliki można zobaczyć podpory akweduktu

Obrazek


oraz usiąść na ławce i popatrzeć na sielankowe, otoczone wzgórzami jezioro Butrint :D

Obrazek

Obrazek


Po krótkim odpoczynku za murami miasta możemy znów do niego wejść przez najlepiej zachowaną i najpiękniejszą bramę, Bramę Morską

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:48 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.11.2010 10:36

kulka53 napisał(a):Będąc we wnętrzu bazyliki zauważam w jednym z jej rogów zasypane coś, co przypomina mozaikę 8O . Kilka zeschłych traw i proszę, zostaję archeologiem :wink: :lol:


Ale fajnie...podobało się?
:wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.11.2010 10:42

kulka53 napisał(a):Najbardziej chyba widoczną i imponującą budowlą Burintu jest wczesnochrześcijańska, pochodząca z VI w n.e. , bazylika

Obrazek


Tu mi się podoba :!:
Słońce, starodawne ruiny, brak ludzi i tylko jeden spostrzegawczy archeolog. 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 10:42

Jacek S napisał(a):
kulka53 napisał(a):Będąc we wnętrzu bazyliki zauważam w jednym z jej rogów zasypane coś, co przypomina mozaikę 8O . Kilka zeschłych traw i proszę, zostaję archeologiem :wink: :lol:


Ale fajnie...podobało się?
:wink:


Wiesz co, całkiem fajne zajęcie :wink: , chyba drzemie we mnie coś z odkrywcy :cool:
Może kiedyś udam się do forumowej archeolog caal na terminowanie? :lol:

logtom napisał(a):tylko jeden spostrzegawczy archeolog

Na dodatek natychmiast zatrudniony przez swoją drugą połowę do odgrzebywania :cool:

Wrażenia...... bezcenne :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 10:48

Wędrujemy dalej......

Niedaleko od Bramy Morskiej znajduje się drugie wejście do miasta tzw Lwia Brama i dobrze zachowany korytarz wejściowy. Nazwa wzięła się od reliefu przedstawiającego lwa pożerającego głowę byka pochodzącego z czasów początków miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po lewej stronie korytarza znajduje się źródło i studnia poświęcona Junii Rufinie. Kto to był, nie wiadomo, ale taki wykuty napis znajduje się na kamieniach.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
carnivalka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1242
Dołączył(a): 17.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) carnivalka » 17.11.2010 10:51

Kulko bardzo fajna relacja.Czytam i oglądam z przyjemnością .
Jestem ciekawa ,czy w samym Ksamil jest już asfalt.Jak wyjeżdżaliśmy to zaczynali prace .
Co do relacji to piszę ją na innym forum.Jestem dopiero w Tiranie ponieważ jadę przez Serbię i Czarnogórę ,dość długoale będzie mi bardzo miło gościć Was tu
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 10:58

carnivalka napisał(a):Kulko bardzo fajna relacja.Czytam i oglądam z przyjemnością .

Dziekuję, bardzo nam miło :D
carnivalka napisał(a):Jestem ciekawa ,czy w samym Ksamil jest już asfalt.Jak wyjeżdżaliśmy to zaczynali prace .

Tak, asfalt zaczyna się może kilometr przed Ksamil i ciągnie przez całą miejscowość. Dalej w kierunku Butrintu dopiero trwały prace przygotowawcze, poszerzanie miejsca pod nową drogę.
carnivalka napisał(a):Co do relacji to piszę ją na innym forum.Jestem dopiero w Tiranie ponieważ jadę przez Serbię i Czarnogórę ,dość długoale będzie mi bardzo miło gościć Was tu

Zaglądnąłem.... już 11 stron 8O . I jaki ładny tytuł :D :cool:
Na pewno poczytam w najbliższym czasie :idea:

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.11.2010 10:59

Szalenie ciekawe to wszystko !

Dobrze, że coś tam się zaczyna robić by uratować te mozaiki.


Wspomniałeś o zabezpieczaniu chwilowo dość prymitywnym (folia-żwirek) ... ale widać, że ktoś już myśli.

Zabawa w archeologa zapewne fajna.

Lecz trochę strach, że z uwagi na większą dostępność tych terenów znajdą się "kolekcjonerzy" starożytnych pamiątek i "rozwleką" te mozaiki ... bo jak widać pilnować to nikt tam nie pilnuje.

Może zdążą !

Oby !

Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 11:13

mariusz-w napisał(a):Dobrze, że coś tam się zaczyna robić by uratować te mozaiki.

Butrint i tak jest jednym z najlepiej zabezpieczonych i przystosowanych dla turystów miejsc w Albanii. Może w przyszłości mozaiki będą inaczej chronione a nie schowane i zabronione (mam na myśli przysypanie żwirem), bo naprawdę byliśmy zawiedzeni że nie znaleźliśmy żadnych innych mozaik z których Butrint słynie.....

mariusz-w napisał(a):z uwagi na większą dostępność tych terenów znajdą się "kolekcjonerzy" starożytnych pamiątek i "rozwleką" te mozaiki ... bo jak widać pilnować to nikt tam nie pilnuje.

Fakt, nikt nie pilnował tego terenu aż tak czujnie, nie było strażników i kamer :roll: . Widzieliśmy tylko kilku pracowników, myślę że pilnowali czystości i porządku na terenie miasta. Ale niewykluczone, że po godzinach zwiedzania terenu pilnują jacyś ochroniarze, albo chociaż stróż z psem :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 11:16

Przez Lwią Bramę ponownie wchodzimy na teren miasta

Obrazek

Obrazek

W dole twierdza wenecka, kanał i agora

Obrazek

Obrazek

W najwyższym punkcie wzgórza, kiedyś będącego Akropolem, znajdują się ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI w n.e. .Jest to jednak teren o najstarszym osadnictwie, już z VII w p.n.e. i najmniej do tej pory zbadany.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:49 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 11:18

Też na Akropolu, ale nieco niżej, znajduje się niewielkie ale ciekawe muzeum. Nie wolno tam robić zdjęć, zatem ograniczyliśmy się do podziwiania eksponatów oraz fotografowania pięknych widoków :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:50 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 17.11.2010 11:20

Zwiedzenie miasta zajęło nam około 4 godzin.....Naprawdę warto być tu wcześnie rano i w prawie całkowitej samotności pospacerować w cieniu gęstego lasu w którym co kawałek napotyka się na coś ciekawego. Zwiedzanie jest bardzo dobrze zorganizowane, mając mapkę i przewodnik można łatwo wszystko zlokalizować, a nie błądzić nie wiedząc co gdzie i jak. Nie sądziłem, że będzie tu tak ładnie i przyjemnie, nam się bardzo podobało :D

Obrazek


Gdy około południa opuszczamy teren Butrintu na parkingu stoi już całkiem sporo samochodów. Między nimi kręci się młody chłopak sprzedający jakieś bransoletki. Podchodzi oczywiście i do nas, jednak widząc, że nie zamierzamy nic kupić nie jest natrętny ale zaczyna trochę z nami rozmawiać po angielsku. To kolejny dowód na to, że młodzi Albańczycy są ciekawi tego, kto do nich przyjeżdża, widać, że chcą się też jakby pochwalić swoją znajomością języka którego widocznie uczą się od wczesnych szkolnych lat. Chłopak radzi nam byśmy nie wracali najkrótszą drogą do Sarandy "because it is under construction" i "we could have problem with gome" :wink: , tylko przepłynęli promem i pojechali dłuższą, ale asfaltową drogą. Naszym "gome" chyba nic już nie zaszkodzi :roll: , są w tak kiepskim stanie dzięki szutrowym przejażdżkom w różnych bałkańskich krajach, bardziej obawiałbym się tu o zawieszenie.
No ale poza tym mamy pewne plany związane z powrotem tą samą drogą :wink: :D .....

c.d.n.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.11.2010 11:44

Świetny ten Butrint!

kulka53 napisał(a):
carnivalka napisał(a):Co do relacji to piszę ją na innym forum.Jestem dopiero w Tiranie ponieważ jadę przez Serbię i Czarnogórę ,dość długoale będzie mi bardzo miło gościć Was tu

Zaglądnąłem.... już 11 stron 8O .

Już 13. :)

Dziękuję, Carnivalko, za linka. Przestałem zaglądać na travelforum, odkąd nie wpuszczał już niezarejestrowanych użytkowników. A teraz widzę, że znowu daje się wejść i poczytać. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 81
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone