Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pieniądze jakie???

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
lennon
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 02.09.2007
Pieniądze jakie???

Nieprzeczytany postnapisał(a) lennon » 22.09.2007 12:47

Szybciutkie pytanie mam do bardziej doświadczonych! W poniedziałem raniutko po raz pierwszy w życiu wyjeżdzam do Chorwacji i mam kupę pilnych spraw jeszcze do załatwienia wobec czego nei mam czasu przewertować forum w kwestii mnie interesującej. Mianowicie chodzi o pieniądze. Planuje wziąśc gotówkę czyli euro. Wiem że na miejscu można euro wymienić na Kuny ale pytanie moje dotyczy tego czy po drodze te kuny nie będa mi potrzebne? np zapłata za autostradę na Chorwacji bo cos mi się o uszy obiło. Jeśli tak ile kun potrzebne mi jest żeby na miejscu już osiąść? Inne autostrady po drodze opłacam w euro?
j23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1004
Dołączył(a): 22.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) j23 » 22.09.2007 13:38

wymień na granicy z 50€, co Ci wystarczy na opłacenie autostrad, zakup napoji, itp, możesz płacić autostradę kartą co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem, wszędzie są kantory wymiana euro na kuny bez problemu i prowizji, udanego pobytu i pogody
wojak999
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 66
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojak999 » 22.09.2007 17:33

Za autostrady w Chorwacji można płacić Euro. Kuny mogą być potrzebne jak zechcesz na autostradzie napić się kawy.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.09.2007 19:35

wojak999 napisał(a):Za autostrady w Chorwacji można płacić Euro....

Pomimo, że walutą Chorwacji jest KUNA to oczywiście można płacic za autostrade w euro tylko po co ? Chyba tylko po to, żeby się dowiedziec co to jest tzw. kurs euro z "sufitu" :lol: Jak nie chcesz, żeby Cie ktoś robił na bramce w balona to płac albo kartą albo waluta taką jaka w danym kraju jest obowiązująca :!: .
Pozdrav :papa:
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 22.09.2007 20:02

Na kazdej granicy z HR jest kantor,wymieniasz spokojnie 50 ojro i masz na cala autostrade od Letenye do za Splitem ... i napoje na stacjach ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.09.2007 20:22

Haweł napisał(a):Na kazdej granicy z HR jest kantor,wymieniasz spokojnie 50 ojro i masz na cala autostrade od Letenye do za Splitem ... i napoje na stacjach ...

w Letenye (na przejściu granicznym) dodatkowo jest jeszcze bankomat jakby co :wink:
lennon
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) lennon » 23.09.2007 10:49

Dzieki za odpowiedzi. Po przeczytaniu nasuwa mi się kolejne pytanie! Czy kantory na przejśćiach są całodobowe czy czynne w określonych godzinach? Po drugie trochę zacofany jestem jeśli chodzi o sprawy bankowe. Posiadam karte mbanku visa electron i płacą nią w kraju. Nie posiadam konta walutowego a to chyba jest warunek konieczny do placenia karta. Jeśli sie myle to niech ktoś mnie wyprostuje. Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.09.2007 11:17

lennon napisał(a):....Czy kantory na przejśćiach są całodobowe czy czynne w określonych godzinach? .....

Ponieważ jedziesz z Lublina (?) to prawdopodobnie bedziesz wjeżdżal do HR przez granice węgiersko-chorwacką w Letenye/Gorican. Jeżeli tak to banki/kantory na tej granicy czynne sa 24 h/dobę a dodatkowo jest tam bankomat
lennon napisał(a):...Posiadam karte mbanku visa electron i płacą nią w kraju. Nie posiadam konta walutowego a to chyba jest warunek konieczny do placenia karta. Jeśli sie myle to niech ktoś mnie wyprostuje...

Konto walutowe nie jest Ci do niczego potrzebne - wyciągasz z bankomatu kuny i przeliczają Ci to później na złotówki obciążając Twój rachunek, podobnie jak płacąc za transakcje kartą - proste i bezproblemowe :lol: Poza tym jak dla mnie najlepszą formą jest płacenie kartą gdzie tylko sie da + wyciaganie kun z bankomatu. Nie lubie tracic czasu na:
1) najpierw na bieganie po kantorach w Polsce i szukanie gdzie jest najtańsze ojro,
2) później na bieganie po kantorach w Chorwacji, gdzie to ojro najdrożej sprzedam
Ojro biore tylko tyle ile bedzie mnie kosztowalo wynajęcie apartamentu.
Pozdrav :papa:
lennon
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) lennon » 23.09.2007 13:43

Cholera jeśli Kolego jest tak jak mówisz (a zapewne jest bo gdzieś na forum już o tym czytałem) to świat poszedł do przodu kiedyś gdy byłem za oceanem to żeby pobrac kasę tam z bankomatu musiałem mieć konto walutowe. To mówisz ze normalnie biorę swoją visę nic nie kombinując z moim bankiem jadę z nią do Chorwacji wkładam do ściany płaczu i chorwacka waluta mi wyskakuje?? A jakie prowizje są takiej operacji?? I po jakim kursie mi to zamienieaja na złotówki? Czy aby napewno po korzystnym? Skoro wszyscy mówią że tak się najbardziej oplaca to chyba mają racje.
Pozdrawiam!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.09.2007 13:50

coś mi 2 razy poszło :wink:
Ostatnio edytowano 23.09.2007 14:25 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.09.2007 13:56

lennon napisał(a):Cholera jeśli Kolego jest tak jak mówisz (a zapewne jest bo gdzieś na forum już o tym czytałem) to świat poszedł do przodu kiedyś gdy byłem za oceanem to żeby pobrac kasę tam z bankomatu musiałem mieć konto walutowe. To mówisz ze normalnie biorę swoją visę nic nie kombinując z moim bankiem jadę z nią do Chorwacji wkładam do ściany płaczu i chorwacka waluta mi wyskakuje?? A jakie prowizje są takiej operacji?? I po jakim kursie mi to zamienieaja na złotówki? Czy aby napewno po korzystnym? Skoro wszyscy mówią że tak się najbardziej oplaca to chyba mają racje.
Pozdrawiam!

Kursu nigdy nie będziesz znał w momencie wymiany - to jest kurs międzybankowy a nie kantorowy (i ten bankowy póki co jest o wiele lepszy do rozliczeń niz ten stosowany w kantorach). Kuna ze ściany wyjdzie Ci ok 0.51-0,53 do złotego czyli OK. A ile prowizji tego nie wiem zapytaj w swoim banku ale zazwyczaj jest to 8 do 15 PLN od transakcji (bez względu czy wyciągniesz 100 czy 1000 kun) Tak czy owak nie są to jakieś straszne i przede wszystkim nieopłacalne kwoty. Gdyby to było za drogie to chyba ludzie by wyciągali kartę w ostateczności a nie na codzień :idea: I na koniec - jak masz kartę to nia płac a nie zawracaj sobie głowę prowizjami i tym za ile Ci bank wymieni walutę. Istotne to by było jakbyś na wakacjach obracal kwotami rzędu "naście" czy "dziesiąt" tysięcy ojro. Więcej kasy wydasz na wakacjach na tzw. niepotrzebne pierdoły niż na rozliczenia i prowizje bankowe
Pozdrav :papa:
lennon
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) lennon » 23.09.2007 15:20

Dzięki za odpowiedz ale chyba do płacenia karta trzeba miec kartę kredytową albo debetową! Ja mam zwykłą płatnicza visę! Cos właśnie do takich wziosków doszedłem po lekturze forum! Chyba ze się mylę!
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.09.2007 15:24

"Zwykłą" kartą możesz płacić. Nie musisz posiadać kredytowej. Ważne, aby na koncie była dostateczna ilość środków. Przestrzegam przed zbytnim zaufaniem do plastikowego pieniądza. W Niemczech żadna z dwóch kart nie pozwoliła mi na zapłacenie za paliwo. Dobrze, że miałem euro przy sobie....
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.09.2007 15:26

lennon napisał(a):Dzięki za odpowiedz ale chyba do płacenia karta trzeba miec kartę kredytową albo debetową! Ja mam zwykłą płatnicza visę!

Kto Ci takich BZDUR naopowiadał 8O 8O 8O
A jak cos źle zinterpretowałeś to odpowiedź jest JEDNA - zadzwoń na infolinie swojego banku i dowiesz sie o tym, że MOŻESZ TA karą zapłacic gdziekolwiek bedziesz (o ile będziesz miał środki na koncie lub nie przekroczysz przyznanego limitu) I myśle, że bedzie to najrozsądniejsze wyjście - tj. z telefonem na infolinie
lennon
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 25
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) lennon » 23.09.2007 15:38

Dzięki Piotrusiu za szybkie odpowiedzi. Człowiek taką podnietę załapał przed tym wyjazdem że zadaje infantylne pytania i wyciąga kosmiczne wnioski zamiast merytorycznie i na spokojnie do sprawy podejść. Masz całkowitą rację!! Zadzwonie na infolinię. Poprostu na stronie mbanku zmylił mnie brak przy kartach płatniczych zapisanych opłat i prowizji za korzystanie z nich za granicą, który te opłaty i prowizje widoczne były w przypadku kart kredytowych i debetowych.
dzięki serdeczne i pozdrawiam!
Następna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Pieniądze jakie???
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone