Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

3 dni bez wyroku - Bułgaria 2007

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005
3 dni bez wyroku - Bułgaria 2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 11.09.2007 19:58

3 dni bez wyroku - Bułgaria 2007

30 sierpnia, 6.00

Budzik wyrywa mnie ze snu. Niezbyt przyjemnego snu, było w nim coś o pracy. Znowu trzeba do tyrki. Zaraz, przecież nie. Leżę w śpiworze na rozłożonym siedzeniu w wypożyczonej corsie. No tak, jestem w Bułgarii.

Wczoraj przyleciałem z Amsterdamu przez Budapeszt do Sofii, trzy dni wcześniej przed konferencją. Wypożyczyłem brykę którą zamówiłem wcześniej przez telefon, 24 euro za dobę to najtaniej jak się dało, i tak się opylało skoro bryczka miała też robić za mój hotel. Zresztą i tak licząc na publiczny transport nie wykonałbym nawet kawałka tego co sobie zaplanowałem. Kupując po drodze mapy, przyjechałem do Borovca w górach Riła, zjadłem dobrą kolację w knajpce u niejakiego Slavka, zbieracza szalików klubów piłkarskich z całej Europy, żeby w końcu zaparkować do snu na uboczu, przed pobliskim nieczynnym hotelem. To już koniec letniego sezonu i ludzi jest mało.

Radio nie gra. Czy je wyłączyłem przed zaśnięciem? Miałem o tym pamiętać. Chyba mi się przykomarowało. No to dlaczego nie gra? Jasna cholera, akumulator zdechł. Dlaczego jakiś racjonalizator wymyślił żeby w tym samochodzie nie dało się włączyć radia przy wyłączonej stacyjce? Musiałem przekręcić kluczyk żeby mi grało i tak zostało na noc. Trzeba znaleźć jakąś dobrą duszę do pomocy. Tylko kiedy na Musałę? Czy zdążę jutro w Pirin?

* * * * *
madzia1981
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia1981 » 11.09.2007 20:33

Kraj na czasie i na topie na naszym forum :wink: dlatego czekam na ciąg dalszy kolego:)
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 11.09.2007 20:50

Kamil - prolog jak zwykle w Twoim stylu -mocno zachęcający :D :D

Madzia - strasznie puste te trybuny na Twoim avatarze :D :papa:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 11.09.2007 21:05

zawodowiec napisał(a):3 dni bez wyroku - Bułgaria 2007

30 sierpnia, 6.00

Wypożyczyłem brykę którą zamówiłem wcześniej przez telefon, 24 euro za dobę to najtaniej jak się dało, i tak się opylało skoro bryczka miała też robić za mój hotel.



* * * * *

Bryczka hotelem? Taniej byłoby w hotelu.A gdzie poranny prysznic,golenie i siusiu? Ekstrema jakaś. :wink:
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 11.09.2007 21:08

Hej heeeej! Góralu z nizin Holandii!!!!!!!!! :lol: Ale się cieszę na to co będzie :D :D :D

Najlepsze te hotele miliongwiazdkowe. Myśmy taki mieli przed Radomire, w jakiejś wioseczce w drodze pod Koraba :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.09.2007 21:13

madzia1981 napisał(a):Kraj na czasie i na topie na naszym forum :wink: dlatego czekam na ciąg dalszy kolego:)


Kraj na czasie, ale Kamil był wysoko w chmurach, nie nad morzem.
I chyba nawet z Musały go nie widział :?: (ale może się mylę?)
:papa:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 11.09.2007 21:15

platon napisał(a):A gdzie poranny prysznic,golenie i siusiu?

Zobacz tytuł. Na gigancie nie ma czasu na takie rzeczy ;)

Kraj na topie a ja zaraz będę właził na top Bałkanów. Już w następnym odcinku :)
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 11.09.2007 21:49

Do zawodowiec ...

A fotki będą ? :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 11.09.2007 21:59

Jak zmam relacje Zawodowca z innych szczytów, to będą :lol:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 11.09.2007 22:26

Musała w dupę mi dała
30 sierpnia

Wychodzę na drogę. Dopiero zaczyna się rozjaśniać, ruch jest znikomy. Z przejeżdżających 2-3 samochodów na krzyż żaden się nie zatrzymuje. Otwierający właśnie pobliską jadłodajnię właściciel mówi że nie może zostawić interesu. Dobra dusza znajduje się dopiero po prawie godzinie poszukiwań, jakiś miejscowy wyjeżdżający z bocznej drogi. Treba mi pomoszt s moja kolata, da se małko gurne - mieszanym słowiańskim i gestem daję do zrozumienia o co chodzi. Bułgar kręci głową na potwierdzenie. Razem wypychamy corsę pod górkę z parkingu. Na głównej drodze już jest z górki, więc od razu odpala z dwójki. Gość bez problemu mnie skumał, jednak dopiero potem się dowiem że zamiast serbsko-chorwackiego gurne po bułgarsku powinienem powiedzieć butne.

Robię dwudziestoparokilometrową rundkę po górzystej okolicy na wysokich obrotach. To musi wystarczyć do naładowania. Wracam na parking, wrzucam szybkie śniadanko, pakuję wora i kilka minut przed 8 miejscowego czasu (godzina później niż w Polsce) ruszam drogą w górę Borovca. Tylko półtorej godziny obsuwy. Nie jest źle.

Szlak na Musałę wkrótce odbija w lewo. Gruntowo-kamienista droga prowadzi w górę przez las, nieraz bardzo stromo. Odruchowo się zastanawiam czy dałaby tu radę zaprawiona w bojach skodzinka. Przynajmniej w kilku miejscach stwierdzam że jednak zdecydowanie nie. Na drzewach często pojawiają się oznakowania czerwonego szlaku, zupełnie takie jak w Polsce. W jednym miejscu szlak ścina serpentyny i pnie się leśną ścieżką, by niedługo powrócić na drogę.

Po ponad godzinie dosyć szybkiego marszu szlak wychodzi ponad las i wkrótce doprowadza do mostu nad potokiem. Obok miejsce odpoczynku ze stołem i ławami. Jest też obudowane źródło wspomniane w moim starym polskim przewodniku z 1984 roku, jednak nic z niego nawet nie kapie. Teoretycznie dałoby się aż tu dojechać prywatnym samochodem, na dole nie było chyba żadnego zakazu, tylko że zdecydowanie musiałby to być terenowiec albo ciężarówka. Dopiero przy moście stoi znak zakazu wjazdu a nieco powyżej drogę przegradza szlaban.

Z nieba zaczyna mocniej kopsać żaru. Wspomagany dużymi ilościami wody z szumakiem cały czas trzymam niezłe tempo. Według mojego przewodnika do schroniska pod Musałą jest z Borovca 5 godzin, według Slavka z restauracji około 4. Przy tym tempie powinienem się zmieścić w 3 godzinach.

Przy kolejnym przekroczeniu potoku droga skręca w prawo do schroniska Jastrebec, dokąd też dochodzi kolejka linowa z Borovca. Jak zdążę na ostatnie połączenie to może nią wrócę? Moja ścieżka odchodzi w kosówkę w lewo. Dopiero z tego rozstaja odsłania się widok na mój dzisiejszy cel - Musałę (2925 m), najwyższy szczyt Bułgarii i całych Bałkanów. Już stąd, jak się dobrze przyjrzeć, widać zabudowania na wierzchołku. Na lewo od niej dumnie prezentuje się Ireček (2852 m), stąd wyglądający na wyższy.

Obrazek

Końcówkę idzie się prawie po płaskim ale szybkość mi spada. Czyżby syndrom dnia pierwszego, ten sam co 2 lata temu na Korabie? Kondychy zupełnie nie miałem kiedy wyrobić, to moje pierwsze "wakacje" tego lata, poza okazjonalnym kopaniem szmacianki nic nie robiłem w tym kierunku. Mimo że ostatnie metry przed schroniskiem człapię już noga za nogą, osiągam czas 3 godzin i kilkunastu minut. A to w końcu ponad 1000 m nad Borovcem, już 2/3 planowanego na dziś przewyższenia.

Obrazek

Prawie nad samym jeziorem buduje się nowy wielki budynek. Kilku robotników pracuje na spadzistym dachu. Obok stoi charakterystyczna furgonetka na mocno podniesionym zawieszeniu, która pewnie ich tu dowozi.

Przed schroniskiem siedzi kilka osób, jak się okazuje większość przyjechała kolejką na Jastrebec, niektórzy szykują się wyżej w góry. Chcę nabrać wody z widocznego przy wejściu kranu, jednak udaje mi się naciurkać może pół litra po czym kran wysycha na amen. Niama vode? - pytam gospodarza. Niama - odpowiada obojętnie. Pozostają półlitrowe pety po 1 lewa za sztukę. Kupuję też parę czekolad i batonów, część zjadam na miejscu i po półgodzinnym odpoczynku startuję w górę.

Obrazek Obrazek

Planuję wejść na przełęcz między Deno (2790 m) i Irečkiem, tam gdzie stoi Sfinksa, charakterystyczna grupa skalna. Później granią Kotła Musalenskiego przez Ireček i Małką Musałę (2902 m) na szczyt Musały. Na tym odcinku ma być najciekawiej więc dalszej części grani do Aleko (2713 m) chyba nie będzie mi się chciało robić tylko zejdę normalną drogą do schroniska. Tym bardziej że pewnie nie zdążę na ostatnią kolejkę z Jastrebca i przyjdzie mi odpalić z buta w dół do Borovca. Tak jak wczoraj Węgierkom spotkanym u Slavka, które też właśnie wróciły z Musały.

Na przełęcz idę zupełnie na skróty, bez żadnej ścieżki, czasem drąc przez kosówkę, czasem skacząc po kamieniach. Dopiero prawie na samej górze zauważam ścieżkę biegnącą od schroniska. Pod samą przełęczą do niej dołączam i wychodzę na czubek Sfinksy. Tam spotykam dwóch turystów, pierwszych ponad schroniskiem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz już idę powoli, wiem że dziś szybciej bym nie dał rady. Łagodnym zboczem wychodzę na pierwszy wierzchołek Irečka, ten narożny, gdzie robię sobie dłuższy odpoczynek. Po drodze otwierają się widoki na wszystkie Musalenskie Ezera, włącznie z tymi najwyższymi.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Po przejściu grzbietu przez kolejne kulminacje szczytu Irečka, muszę dosyć ostro zejść granią na przełęcz. Tu się zaczyna trochę zabawy skalnej, w miarę możliwości idę ściśle granią, chociaż większość tych miejsc dałoby się łatwiej obejść. Z przełęczy stromo w górę po skałach i już jestem na wierzchołku Małkiej Musały. W moim starym przewodniku nazywa się ona jeszcze Georgi Dymitrow. Na szczycie stoi całe kopczykowe miasto. Budynki na szczycie Musały widać stąd już jak na dłoni. Robię sobie następną długą przerwę na wygrzewanie zmęczonych gnatów w upalnym słońcu, podziwiając widoki na dolinę z jeziorami po południowej stronie. Wolność rządzi!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Stąd według przewodnika ma się zacząć najtrudniejszy fragment. W stronę w którą idę jest on wręcz niepolecany. Autor straszy kilkumetrowym kominkiem skalnym, który przy moim kierunku trzeba będzie pokonać w dół. Na summitpost, wręcz przeciwnie, droga ta jest opisana właśnie w tą stronę, z podanymi trudnościami II UIAA. Czas się przekonać jak jest naprawdę.

Obrazek

Schodzę granią, znowu bawiąc się na jej ostrzu, pomimo że większość trudniejszych miejsc można obejść bokiem. Czasem widać nawet ścieżkę równoległą do grani. Tak jak idę, trudności mogą rzeczywiście sięgać dwójki. Tylko w paru miejscach muszę opuścić ostrze żeby obejść gładsze uskoki. Już blisko najniższego wcięcia napotykam rilskiego diaboła. Czyżby chciał mnie postraszyć przed spodziewanym najtrudniejszym miejscem?

Obrazek Obrazek Obrazek

Stąd nie ma innej możliwości jak skorzystać ze ścieżki obchodzącej kilkunastometrowy pionowy uskok. Ścieżka przecina go w najniższym miejscu przez wspomniany kominek. Okazuje się on jednak ledwo wcięciem, po którym schodzi się jak po schodach. No może takich posypanych sypkim żwirkiem. Wzdłuż niego smętnie zwisa wystrzępiona resztka zardzewiałej stalowej linki. Niezłe ubezpieczenie. Może rzeczywiście byłoby to najtrudniejsze miejsce gdyby cały czas obchodzić grań ścieżką?

Obrazek Obrazek Obrazek

Staram się do końca trzymać fason i iść na szczyt możliwie ściśle granią. Dla zabawy robię miejsca może i w stopniu III ale w moim przekonaniu najzupełniej bezpieczne. Po drodze znowu spotykam żelazne zabezpieczenia, a raczej to co z nich zostało.

Obrazek Obrazek

Godzina 16.00. Dochodzę wreszcie do najwyższego punktu Bałkanów, zabudowanego do granic możliwości. Laboratorium badania promieniowania kosmicznego, sprzęt meteorologiczny, jakaś jeszcze inna stacja badawcza... robotnicy głośno stukają kilofami, poprawiając ścieżkę. Jest kilkoro turystów, pewnie przyszli normalną drogą ze schroniska albo może i szlakiem od południa. Zamieniam z nimi parę słów, robię następny godzinny odpoczynek, opycham się bułką z kiełbasą a potem czekoladą, wypijam resztę wody z szumakiem. W końcu nad najwyższym z Musalenskich Ezer jest schron, gdzie uzupełnię zapas wody. Tradycyjne semsy do krewnych i znajomych królika. Typ od razu odpisuje - miałeś jechać na wakacje dopiero w październiku. To nie wakacje, to konferencja - odpowiadam.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Chociaż mam już nieźle w nogach, zbiegam ścieżką do schronu nad najwyższym jeziorem. Właściwie to małe schronisko. Kranówy nie ma, tylko znowu półlitrowe pety minerałki. Cena rośnie z wysokością, tym razem 1.5 lewa. Dopiero przy ścieżce kilka minut poniżej znajduję źródło. Schodzę dalej szybko, czasem zatrzymując się na pstrykanie, na dłużej staję tylko nad jeziorem przy schronisku, po czym na coraz bardziej wykończonych nogach złażę ścieżką a potem drogą w kierunku Borovca.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Od zejścia poniżej granicy lasu robi się coraz ciemniej, z powodu drzew jak i późnej pory. Ostatnie pół godziny idę już w zupełnej ciemności. Nie muszę odpalać czołówki, w miarę jasna droga jest widoczna. Otaczający ją ciemny las ma w sobie coś przyciągającego.

Około 22, po 14 godzinach w drodze, w końcu doczłapuję do Borovca. Trochę naokoło przechodzę przez centrum. Restauracja Slavka już niestety zamknięta. Zostawiam wór w samochodzie i idę do knajpki obok. Najadam się szopską sałatką i kawarmą, kufel Zagorki i mała lufka rakiji też mi się należą. Wcześniej, póki szedłem, nie było źle. Teraz zastane nawet krótkim siedzeniem nogi protestują nawet na tych kilkudziesięciu metrach do przejścia. Ciekawe jak będzie rano. Idąc jak Robocop, wracam do mojego hotelu na czterech kółkach. Radia profilaktycznie nie włączam. Jutro wczesnym rankiem przerzut górskimi drogami w Pirin i sprawdzanie jak vihry wieją na Vihrenie.
Ostatnio edytowano 13.09.2007 10:42 przez zawodowiec, łącznie edytowano 2 razy
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 11.09.2007 22:39

Oj koledzy towarzysze... Wy to znów nowe cele nam wskazujecie :lol:
No pięknie tam i trza się kiedyś wybrać i te diaboły koniecznie pooglądać :lol: !!!!!!!
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 11.09.2007 22:42

Jak się do nich uśmiechniesz to nawet powiedzą leka noszt :lol:
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 11.09.2007 22:47

zawodowiec napisał(a):Jak się do nich uśmiechniesz to nawet powiedzą leka noszt :lol:


to już bym chyba wolała: lek den :D a leka noszt to już w "hotelu" (jakikolwiek by miał być) :wink: :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107675
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.09.2007 08:28

Pozwól Kamilu,że uzupełnię Twoje wejście na Musałę małym filmikiem

zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 12.09.2007 08:59

To ta kolejka którą nie jechałem i moja droga zejściowa :) Dzięki!
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
3 dni bez wyroku - Bułgaria 2007
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone