Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz38
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 15.05.2004
Wędkarstwo morskie w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz38 » 15.05.2004 09:23

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś wędkował w Chorwacji, gdzie i ile to kosztuje. Pozdrawiam wędkarzy i wędkarki
Oksanka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 138
Dołączył(a): 18.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Oksanka » 15.05.2004 09:53

Jeśli chodzi o wedkowanie w morzu to radzilabym wyposazyc sie w maske z rurka, pletwy i oscien lub kusze. Moj maz probowal roznych technik wedkarskich bez powodzenia.
Pozdrawiam :papa:
Janusz38
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 15.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz38 » 15.05.2004 12:07

Dziękuję za odpowiedz .
Czy za takie wędkowanie sie płaci czy można to robić za darmao ?
Pozdrawiam
Midas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 717
Dołączył(a): 23.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Midas » 17.05.2004 14:58

[quote="Janusz38"]Dziękuję za odpowiedz .
Czy za takie wędkowanie sie płaci czy można to robić za darmao ?
Pozdrawiam[/quote]

Próbowałem troche wędkować ,ale efekty były zbyt małe i kolorowe by wrzucic na patelnię.
Z tego co się orientowałem ,jeżeli jest to nahzwyklejsze wędkowanie nie musisz mieć żadnych pozwoleń.Mnie się nikt nie czepiał.
:lol:
henk
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 14
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) henk » 17.05.2004 17:25

Witam !
Co do kuszy zdaje sie jest to nielegalne, ale nie wnikam. Tak normalnie z brzegu z wedka widzialem, ze duzo ludzi lowi, nic sie nie placilo. Podobnie jak nurkujac wylowisz mule - co upolujesz to twoje :)
ally
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2037
Dołączył(a): 24.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) ally » 18.05.2004 09:30

Też słyszałam, że zabawy z kuszą są zabronione.
Waldemar Knapiński
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 228
Dołączył(a): 28.04.2002
rybki

Nieprzeczytany postnapisał(a) Waldemar Knapiński » 18.05.2004 14:48

:D Ahoy z tratwy Waldek - łowiłem rybki na wysokości Duce - z początku robiłem to za pomocą wedziska i wędki - skutki raczej mierne.Natomiast łapania nauczył mnie Marko. cały sprzęt to kawałek deski z nawinietą stylonową linką zakończona przeponą z żyłki i haczyk (4 - 6).Metoda prosta - na haczyk nadziewasz kawałek kalmara (zostaw sobie jak będziesz go jadł i popijał rakiję) lub wyłowionego samotnika krabika z małych muszelek( Chorwaci je rozbijają ) mnie wyciągała żyjątka pensetą kochana żona.Rzucasz przynęte pod skalisty brzeg i czekasz jak deska zacznie sie ruszać to znak ,ze rybka zajada mięsko inależy jej przerwać. Miro lowił ryby na pięć chorwackich "wędek".Jedną zarzucał a druga przygotowywał zanim skończył ostatnią na pierwszej już była ryba.
W Omisu na Cetinie stoją budki dla rybaków - jest ich sporo.Spotkałem się z przypadkem że łowiono na oścień -spytałem się unuka Ante czy tak można, usmiechnął się i potwierdził.\, że -tak. Lubię też kupować rybki na trgu z tym tylko,że trzeba wcześnie wstać aby móc mieć w czym wybierać. około godziny 9.00 - 10.00 to juz nie to.Przekonajcie sie sami.
Ima li tu negdje dobro mjesto za pecanje? Treba li mi dozvola? Te dwa pytania zadane gospodarzowi wystarczą aby dowiedzieć się czegoś wiecej na temat ryb. Życzę dużych połowów.Pozdrav.
Korala
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Korala » 20.06.2004 21:36

Oficjalne wiadomości (i koszty zezwoleń) są podane tutaj:
http://www.croatia.hr/activities/conten ... tivities=5

A jak to wygląda w praktyce:
Zezwolenia na połowy wędką lub kuszą (DOZVOLA za rekreacijsko-sportski ribolov na moru) są obowiązkowe, płatne i jak to w Chorwacji dość drogie (250kn/7dni, 500kn/30dni). Trzeba mieć osobne zezwolenie na wędkę i osobne na kuszę.
Przez ostatnich 5 lat nie zdarzyło mi się widzieć żeby ktoś je sprawdzał. (co nie znaczy że nie sprawdzają)

Chyba najtrudniejsze jest znalezienie miejsca w którym takie licencje można nabyć. Na ww stronie jest lista miejsc gdzie powinni sprzedawać ale różnie z tym bywało. Najlepiej pytać w sklepach prowadzących art. wędkarskie. Zresztą to właśnie one częto sprzedają zezwolenia.

Łowić można z brzegu(nadbrzeża, mola, falochrony), wtedy najskuteczniejszy jest połów na wędkę ze spławikiem (dość ciężki zestaw i mocniejsza żyłka, spory haczyk) stosując jako przynętę chorwacki kruch (nie znalazłem nic skuteczniejszego) lub na grunt i wtedy kawałki ryby. W dobrym miejscu można liczyć na złowienie patelniowych (15-20cm) rybek których nazw nie znam. Wszystkie złowione były oceniane jako smaczne.

Na wieksze rezultaty można liczyć przy połowach z łodzi. Wtedy wchodzą w grę bardziej zaawansowane techniki połowu. W wielu miejscach spotykałem łódki z wędkarzami i myślę że bez powódu tam by nie moczyli kijów.
Można tez znaleźć oferty rejsów na połów ryb (np tuńczyków) ale szczegółów nie podam bo nie korzystałem.

No i niestety w ciągu tych 5 lat mam wrażenie że ilość ryb zmalała.
Fender
Croentuzjasta
Posty: 157
Dołączył(a): 18.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fender » 22.06.2004 19:29

Zainteresował mnie temat bo mam zamiar wziąść jedną wędkę,tak dla sportu wieczorkiem i pytanko.
Co znaczy cięższy zestaw spławikowy bo w kraju wędkuję tylko nad jeziorkiem,proszę o jakieś konkrety:grubość żyłki,ciężar spławika i wielkość haczyków.
Nie wiem ile w tym prawdy ale słyszałem że raczej przypon stalowy ???
Może jesteście większymi ekspertami ode mnie :roll: :roll: :roll:
Co do zezwoleń to chyba raczej nikt się nie czepia jak łapiesz jakieś niewielkie okazy dla zabawy,no co innego jak wyciągasz jakieś"potwory" ale mnie to nie grozi.
Pozdrawiam i czekam na ekspertów w połowach w Jordanie.
Może p.Leon się odezwie ???
Cosmo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 08.02.2007
Łowienie ryb na wędkę

Nieprzeczytany postnapisał(a) Cosmo » 18.05.2007 10:46

Witam
Wybieram się w II połowie lipca do Seget Vranjicy koło Trogiru i chciałbym spróbować coś połowić. Wstępnie dowiedziałem się, że spining raczej odpada, że lepiej sprawdza się zwykła spławikówka. Czy może ktoś próbował i ewentaualnie miał jakieś wyniki? Interesują mnie wszystkie informacje w tym temacie.
Dziękuję i pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2007 11:34

1-Złapane na spining
Obrazek :wink:
2-W porcie na kawałek małży
Obrazek :lol:
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 18.05.2007 12:08

Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 18.05.2007 21:31

Spining na martwa rybke ale bez duzo chakow (kotwiczki sie zaczepiaja) na lubina w Trogirze
W Segecie na martwa rybke mozna i osmiornice zlapac....
Pozatym na cierzaka grutuwke mozna w noci zlapac na filet i duza rybe (chak 1 lub 2 i stalowka przipon) kongera. Tam gdzie maja statki rybacke.
Pozatym na splawik i chleb ciple pod samom powiersnia rano lub pod wiecor
darko
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 31.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) darko » 23.05.2007 15:21

Próbuj na spining fajna zabawa z drapieżnikami dosłownie w każdym miejscu .Pozdrav.
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 02.06.2007 23:02

...darko a jaki ty spining tutaj stosujesz oraz jake ryby zlowilesz....?
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone