Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańska majówka objazdowa; BiH, HR, MNE, AL - konkluzje

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Bałkańska majówka objazdowa; BiH, HR, MNE, AL - konkluzje

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 17.05.2007 14:22

Upłynęło już parę dni od najdłuższego długiego weekendu w Europie - pora na jakieś refleksje.
Pomny pozytywnych doświadczeń z majówki 2006 (I/HR/SLO) postanowiłem ruszyć tym razem w najbardziej ulubionym, bałkańskim kierunku, co by nadrobić zaległości turystyczne; zobaczyć wreszcie Czarnogórę i Albanię oraz poszerzyć znajomość BiH. Chorwacja była tym razem tylko na deser bo nie sposób ten kraj ominąć.
Plan był jak zawsze jasny jak slońce i prosty jak drut; wyjazd całą rodzinką w piątek 27-go kwietnia zaraz po robocie a powrót w niedzielę 6-go maja co daje łącznie 10 dni dłuuugiego weekendu. I jak zawsze jazda w ciemno, bez pośpiechu, gdzie oczy poniosą, byle tylko dotrzeć przez BiH, HR i Czarnogórę do Albanii i wrócić w jednym kawałku.
Ostatecznie wyszła z tego następująca wycieczka;
Piątek 27.04; wyjazd z Krakowa o 16.00 przez Chyżne-PL/SK- przez-Bańska Bystrzyca-Szturovo (SK/H)-Esztergom (nocleg)
Sobota 28.04; zwiedzanie Esztergomu; Balaton- Barcs (H/HR)-Virovitica-Daruvar-Bosanska Gradiszka (HR/BiH) - Bania Luka-kanion Vrbasu- Jajce (nocleg)
Niedziela 29.04; zwiedzanie Jajców (vel Jajc vel Jajec; jak to się k... odmienia?)-Sarajevo (zwiedzanie+szwędanie)-kanion Neretvy-Mostar (nocleg)
Poniedziałek 30.04; Mostar (zwiedzanie ze szwędaniem) - Metković (BiH/HR)-delta Neretvy- Neum (BiH/HR) ; Ston (mała kawka) – Dubrownik (szwędanie) - Cavtat (szwędanie i nocleg)
Wtorek 01.05; granica HR / MNE - Herceg Novi (zwiedzanie) - Boka Kotorska (podziwianie natury) - Budva- Sv. Stefan i tu założyłem bazę na 3 dni, tj wynająłem apartman na 3 noce
Środa 02.05; Budva (zwiedzanie) - Kotor (zwiedzanie) - masyw Lowczenu (krajobrazy!) - Cetinje (zwiedzanie) -powrót do Sv Stefan
Czwartek 03.05; Stari Bar (zwiedzanie) - Ulcinj (zwiedzanie) - Velika Plaża - granica MNE/AL - Szkodra (zwiedzanie) - powrót do Sv Stefan
Piątek 04.05; Odwrót do domu; Podgorica-Nikśić-kanion Pivy - Hum/Szczepan polje (MNE / BiH) - Focza - Sarajewo -Zenica - Doboj - Bosanski Samac (BiH / HR) - Dakovo - Osijek (nocleg)
Sobota 05.05; Osijek (małe zwiedzanie) Beli Monastyr (rekonesans)-granica (HR/H) -Mohacz (małe zwiedzanie) - droga wzdłuż Dunaju- Budapeszt (zwiedzanie) - Sahy (H/SK)-Banska Bystrzyca-Chyżne (SK/PL) - Kraków godz 22.00

Wrażenia jak zawsze bardzo pozytywne - plan został zrealizowany w 90%. Życie na bieżąco pisało scenariusz a przy jeździe w ciemno liczne przygody były nieuniknione. Pogorszenie pogody (solidne zachmurzenie i deszcze) na koniec pobytu skłoniło nas do skrócenia wyprawy o 1 dzień - z uwagi na złą pogodę musiałem zrezygnować z wypadu w góry Durmitoru nad czym boleję ale cóż - nie można mieć wszystkiego.

Chętnych zapraszam do zobaczenia moich fotek z wycieczki, niech zastąpią szczegółowy opis odwiedzonych miejsc.
Albania: http://niezawodny.fotosik.pl/albumy/189923.html
Czarnogóra: http://niezawodny.fotosik.pl/albumy/190384.html
BiH: http://niezawodny.fotosik.pl/albumy/190566.html
Dubrownik (i okolice): http://niezawodny.fotosik.pl/albumy/190989.html
Slawonia; http://niezawodny.fotosik.pl/albumy/191034.html

Konkluzje;
Majówka to najlepszy okres na tego typu wycieczkę (objazdowo-krajoznawczą); pogoda optymalna, ok. 22-25 stopni i słonecznie, dopiero ostatniego dnia pobytu solidnie się rozpadało. Oczywiście wszystko kwitnie dookoła co dodaje kolorytu, choć na wyższych pagórkach zalega śnieg. Woda w Jadranie była o dziwo już ciepła, około 20 stopni i trochę wiary już się kąpało. Tyle że to było na samym południu Adriatyku. Rok temu na Istrii woda była bardzo zimna, wiec jeśli ktoś myśli o kąpielach w Jadranie o tej porze roku to optymalna jest Czarnogóra. Chorwacja na przełomie kwietnia i maja ostro przygotowuje się do sezonu, wszędzie trwają roboty budowlane, poszerzanie i modernizacja dróg. Poza Dubrownikiem wszędzie pustki - trochę smutno. Natomiast Dubrownik tętnił życiem niczym w sezonie, choć tłoku też nie było. Pierwszy raz miałem większy kontakt z północną Chorwacją - Slawonią (Osijek, Dakovo, Beli Manastyr, Virovitica, Daruvar); zupełnie inny klimat niż nad Jadranem, (miny i zniszczenia wojenne).
Ponownie jestem pod wrażeniem uroku Bośni; wspaniałe góry (jeszcze ośnieżone), kaniony rzek, piękne miasta, mili ludzie, niedrogo. Czarnogórę uważam za piękny kraj (krajobrazy, zabytki) - idealny na taką wycieczkę ale wakacji nie chciałbym tam spędzać z wielu względów.
Albania z kolei to niesamowity "klimat" odmiennej kultury więc warto zobaczyć ale odczucia mam mocno mieszane. Więcej o wrażeniach z BiH, Czarnogóry, Albanii i Slawonii napiszę w oddzielnych wątkach.
Węgrzy powoli ale sukcesywnie oddają nowe kawałki autostrad - na dniach powinno się dać przejechać autostradą wzdłuż całego Balatonu. Gotowy ale jeszcze nieoddany był tylko krótki odcinek w środkowej części jeziora - myślę że to kwestia dni kiedy zostanie udostępniony. Z kolei od Budapesztu w stronę Mohacza jest gotowe około 70 km autostrady ale dalej nie widziałem jakichkolwiek robót, wiec ten odcinek do granicy z HR raczej jeszcze długo nie będzie gotowy. Choć nieraz bywałem w Budapeszcie to wreszcie udało mi się co nieco zobaczyć. Myślę że jest to fajna opcja na weekend dla osób z południa Polski bo Budapeszt da się lubić.

Na koniec mała ciekawostka; Chociaż o Chorwację tym razem tylko zahaczyłem ostatecznie podczas tej majówki 7 razy przekraczałem granicę tego kraju - trzeba przyznać że nieźle się to wszystko w dawnej YU popieprzyło a granice wewnątrz dawnej YU + AL są jedyne na których traciliśmy cenny czas.
Powrót do prozy życia z takiej majówki przypomina terapię szokową. 8 dni bez Kaczogrodu aż tu nagle; lustracje, trybunały, strajki. Po "Dobro Doszli" jest "witamy w piekle". Ale cóż, tak już jest ; trzeba ciułać kasę na następne wyprawy. :wink:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 17.05.2007 21:48

Fajne zdjęcia ,fajna relacja.Dużo jeżdziłem z dziećmi,ale zawsze w innym ,,kierunku'' bo myślałem ,że ten ,,kierunek'' to DZIKIE kraje. :D
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 17.05.2007 22:34

Ożyły wspomnienia patrząc na fotkę ZATOKI KOTORSKIEJ - ach!

Fajnie Ci było.

POZDRAV!
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 18.05.2007 08:44

Niezawodny super, zazdrość mnie ściska :D :wink: .
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 18.05.2007 14:05

Pierwsza w tym roku foto-crorelacja - dla mnie super.Dzięki Niezawodny.
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 18.05.2007 14:58

platon napisał(a):Fajne zdjęcia ,fajna relacja.Dużo jeżdziłem z dziećmi,ale zawsze w innym ,,kierunku'' bo myślałem ,że ten ,,kierunek'' to DZIKIE kraje. :D

I dobrze myślałeś bo przy Albanii czy nawet Czarnogórze Chorwacja to już prawdziwa Europa, w której niewiele już może człowieka zaskoczyć. "Tam" jeszcze wszystko może się zdarzyć...
Np. takie "cuś" widziałem na rzece w Ulcinj (MNE):
Obrazek
Obrazek
Do dziś nie wiem co to jest - nigdy czegoś takiego nie widziałem. Krajobraz jak z "Gwiezdnych Wojen".
Ale prawdziwy hardcore zaczyna się jednak w Albanii...
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 18.05.2007 15:10

wojan napisał(a):Pierwsza w tym roku foto-crorelacja - dla mnie super.Dzięki Niezawodny.

Specjalnie dla ciebie Wojan coś milszego dla oka; zachód słońca nad Sv Stefan - taki widok miałem z apartamentu...
Obrazek
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 18.05.2007 15:18

Buber napisał(a):Niezawodny super, zazdrość mnie ściska :D :wink: .

Nie bój nic - mnie będzie ściskać jak TY pojedziesz... :wink:
To żeby cię nie ściskało za bardzo to może to?:
Obrazek
Na lunch może być :wink:
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 18.05.2007 15:21

m82m napisał(a):Ożyły wspomnienia patrząc na fotkę ZATOKI KOTORSKIEJ - ach!

Fajnie Ci było.

POZDRAV!

Boka powiadasz... A Perast jeszcze pamiętasz?
Obrazek
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 18.05.2007 17:54

niezawodny napisał(a):Specjalnie dla ciebie Wojan coś milszego dla oka; zachód słońca nad Sv Stefan - taki widok miałem z apartamentu...


Dzięki raz jeszcze :D :oops:
m82m
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 765
Dołączył(a): 15.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) m82m » 18.05.2007 18:58

niezawodny napisał(a):
m82m napisał(a):Ożyły wspomnienia patrząc na fotkę ZATOKI KOTORSKIEJ - ach!

Fajnie Ci było.

POZDRAV!

Boka powiadasz... A Perast jeszcze pamiętasz?
Obrazek


niezawodny jestes bez serca! :wink: znęcasz się nad nami.Zachód słoneczka nad SV. Stefanem fajowy.Niestety "STEFANA" nie widziałem z bliska.
POZDRAV! :D
Sołtys
Globtroter
Posty: 50
Dołączył(a): 10.06.2006
Granica : Czarnogóry i Albani

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sołtys » 22.06.2007 16:44

Mam bardzo wielką prośbę i dwa pytania. Wiele się naczytałem o tej granicy i bardzo często spotkałem się z informacjami że trzeba tam wypełniąć jakieś druki. Pierwsze pytanie to: czy żeczywiście jest coś takiego i czy polski turysta bez znajomości języka angielskiego sobie z tym poradzi?
Drugie natomiast dotyczy bezpieczeństwa w tym kraju zatem czy jest się czego obawiać?
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 22.06.2007 16:57

niezawodny napisał(a):Np. takie "cuś" widziałem na rzece w Ulcinj (MNE):
Obrazek
Obrazek
Do dziś nie wiem co to jest - nigdy czegoś takiego nie widziałem. Krajobraz jak z "Gwiezdnych Wojen".

są to stanowiska rybackie na kanale Milena
podobno jedyne w Europie
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Re: Granica : Czarnogóry i Albani

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 23.06.2007 13:08

Sołtys napisał(a):Mam bardzo wielką prośbę i dwa pytania. Wiele się naczytałem o tej granicy i bardzo często spotkałem się z informacjami że trzeba tam wypełniąć jakieś druki. Pierwsze pytanie to: czy żeczywiście jest coś takiego i czy polski turysta bez znajomości języka angielskiego sobie z tym poradzi?
Drugie natomiast dotyczy bezpieczeństwa w tym kraju zatem czy jest się czego obawiać?

Druki wypełniają Albańczycy (trzeba zaliczyć 3 różne budki). Ja dostałem jakąś wielką "bumagę" ze znakami wodnymi ale nie zawracałem sobie głowy co na niej było - chyba informacje n/t samochodu. I tu należy pamiętać że Albańczycy żądają notarialnego pełnomocnictwa od właściciela samochodu na korzystanie z auta - dotyczy rzecz jasna tych którzy nie są właścielami auta (np. jeśli auto jest na firmę lub w leasingu). A kto nie ma takowego upoważnienia musi się liczyć że trzeba będzie "posmarować" parę Euro - biorą chętnie :wink: Jadącego przede mną Polaka nie wpuścili bo auto było własnoscią ojca a on nie chciał zapłacić kilku Euro do kieszeni pograniczników.
Ową w/w "bumagę" żądają potem do zwrotu przy wyjeździe z Albanii więc należy ją zachować.
Odnośnie bezpieczeństwa; wg mnie jest bezpiecznie. Ale turyści budzą tam wciąż spore zainteresowanie tubylców co sprawia trochę nieprzyjemne wrażenie jak wszyscy się na człowieka gapią :wink:
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1349
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 22.08.2007 12:34

Witam,

Super relacja, fajne zdjęcia :) ... tylko czemu one takie trochę 'blade' są ? ... w pewne dni było pochmurno, to widać, ale w inne (np. Dubrovnik) chyba słonecznie :) ... jakiś filtr czy ten twój aparat 'tak ma' :) ?

Z innej beczki, ja się właśnie wybieram w TE rejony (BiH, HK, CG) + praktycznie cała AL (Szkodra, Kruja, Tirana, Berat, Vlora, Saranda, Girokastra, Korce, Pogradec) + MK (Ohrid, Skopje) + KO (Prisztina, Prizren, Peja) + północna CG + zachodnia SR (Zlatibor, Sirogojno, Mokra Gora) aż do Beogradu ... ufff skończyłem :) ... termin 15/09 - 20/10 ... moje pytenie brzmi jakiej pogody należy się spodziewać (temeratury + opady :) ) w tym okresie i w tych miejscach?

Z góry dzięki za wszelkie info,

Pozdrawiam,

PAP
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Bałkańska majówka objazdowa; BiH, HR, MNE, AL - konkluzje
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone