Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.03.2012 15:07

Zaglądamy jedynie do dwupoziomowej cerkwi Dwunastu Apostołów (1993-1995).

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Fotka Z.: Obrazek
Fotka Z.: Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to tyle, wychodzimy.

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.03.2012 15:35

Wsiadamy do aut, już bez przystanków jedziemy do miejsca dzisiejszego noclegu...

Obrazek

Tabliczki na domach w Sâpânţa kuszą :wink: , aby zatrzymać się pod dachem. Tym razem będziemy twardzi :). Jest dość ciepło, więc :idea: ostatni nocleg na rumuńskiej ziemi musi być namiotowy lub bagażnikowy. Odzwyczailiśmy się jednak troszkę :wink: od całkowitej dzikości, toteż nie będziemy szukać odpowiedniej łączki gdzieś za wioską. Zatrzymamy się na skromnym kempingu Poieni znajdującym się na jej obrzeżach, jakieś 3 km na południe od największej atrakcji - Wesołego Cmentarza. Jest już dość późno, więc ten ostatni zostawiamy sobie na rano.

Dziś przejechaliśmy około 140 km.

Obrazek

Namiotów nie chce się nam rozkładać... Ci co mogą, śpią więc w bagażnikach :) . Ci co się w swoim bagażniku :roll: nie mieszczą, wynajmują 2-osobowy bungalow. Opłaty odpowiednio 10 RON od głowy bagażnikowej, 20 RON od tej co jednak :wink: pod dachem...

Obrazek

Jeden z domków mieści toalety i prysznice - niezbyt pięknie tam, ale czysto i ciepłej wody nie brakuje :) . Wzdłuż potoczku (zamykającego kemping od wschodu) stoją dwie małe wiaty z stołem i ławkami, trzecia budka mieści palenisko do grillowania. Kemping należy do stojącego obok pensjonatu z restauracją, w której jednakże nie zawitamy. Trzeba skarmić zapasy :P jakie mamy w autach, a do tego :idea: wystarczy nam wiata, przy której stoją nasze pojazdy. No i pomocnicy :lol:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.03.2012 15:44

Dzień czternasty, piątek

Kilka fotek z Poieni zrobionych już rano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspólna rumuńska wyprawa :roll: dobiega końca… Całą szóstką odwiedzimy jeszcze tylko Wesoły Cmentarz, potem dwóje naszych przyjaciół wyrusza w drogę powrotną do domu...
My i pozostała dwójka postanawiamy zobaczyć coś jeszcze w drodze powrotnej, tyle że już na Słowacji. Następne odcinki relacji będą jednakże jeszcze rumuńskie :) .

Kemping opuszczany około 9:45.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.04.2012 10:23

Danusiu , coś mi się wydaje , że nasze trasy znacznie jednak się różniły ;) , chyba że wróciliście do Sighetu i przez przełęcz Pasul Gutâi ( miejsce naszego pierwszego noclegu :wink: ) odwiedziliście Baia Mare .

Jak widać na Twoich zdjęciach , konserwatorzy nie próżnują :) i wnętrza cerkwi w Rozavlea ponownie pokrywają się kolorami , freski stają się coraz bardziej czytelne


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.04.2012 11:38

Fakt, nie wróciliśmy :) , Baia Mare i okolice innym razem...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.04.2012 11:55

piotrf napisał(a):Jak widać na Twoich zdjęciach , konserwatorzy nie próżnują :) i wnętrza cerkwi w Rozavlea ponownie pokrywają się kolorami , freski stają się coraz bardziej czytelne

To bardzo cieszy. Kilka lat temu spotykaliśmy na ogół pozamykane cerkwie, a przez brudne szyby było widać mocno już przez czas nadgryzione malowidła.

Pozdrawiam,
Wojtek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.04.2012 12:48

Nie ulega wątpliwości, że każdy turysta przybywający do w Sâpânţy, :idea: odwiedza tutejszy cmentarz. Czynią tak nawet ci, którzy w każdym innym przypadku zwiedzanie cmentarzy uznają co najmniej za jakieś fanaberie :wink: ... Tyle, że ten cmentarz jest faktycznie wyjątkowy 8) , o czym przekonaliście się już niejednokrotnie, czytając wcześniejsze cropelkowe relacje z tego miejsca.
Nie było więc takiej opcji, abyśmy mogli odpuścić :wink: sobie Cimitirul Vesel, zwłaszcza że dość często i bez oporów turystycznie zaglądam także na na inne cmentarze :) .

Opłata za wstęp 5 RON, za robienie zdjęć 4 RON. Oszczędni mogą uniknąć wydatków, gdyż pan "budkowy" jakoś niespecjalnie pilnuje pobrania opat od wchodzących, szczególnie za legalne :wink: fotografowanie. W każdym bądź razie tak było za naszej bytności :) , aczkolwiek wybiórczo jednak wnieśliśmy jakąś opłatę :) .

Obrazek

Wesoły Cmentarz zaczął nabierać niecodziennego dla nekropolii wyglądu w roku 1935, gdy miejscowy artysta Stan Ioan Pătraş wykonał pierwszy wesoły nagrobek. Zamówiła go rodzina niejakiego Gheorghe Zapcy, który utonął w pobliskiej Cisie. Zamiast Chrystusa, na krzyżu znalazły się kolorowe kwiatki, a po jakimś czasie artysta dodał płaskorzeźbę ukazującą przyczynę śmierci. Nietypowy nagrobek spodobał się mieszkańcom wioski, wkrótce posypały się kolejne zlecenia :) .

Obecnie na cmentarzu jest około 800 "wesołych"nagrobków, z tego około 180 to dzieła ich pomysłodawcy. Po jego śmierci (1977 r.) tradycję przejął przygotowany do tego następca - Pop Dumitru Tincu. Jak świadczą o tym całkiem świeże nagrobki, tradycja trwa 8) ! A przy okazji biznes :wink: dla mieszkańców, którzy przy ulicy naprzeciw cmentarnej bramy rozstawili liczne kramy z towarami maści wszelakiej...

Fotka Z.: Obrazek

Przeważającą barwą cmentarnych nagrobków Wesołego Cmentarza jest niebieski 8) . Kolor Raju, jak mawiał Pătras, a także kolor nadziei i kolor nieba, otwartego na oścież dla wszystkich tu spoczywających...
Często pojwia się również zaprzeczający śmierci kolor czerwony :) , a także żółty, zielony i biały...

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Błękit i reszta nie-cmentarnych, żywych :) kolorów nagrobków to jednak nie wszystko. O ich wyjątkowości decydują mosternie pomalowane 8) wyrzeźbione scenki z życia pochowanych mieszkańców wioski, w większości przypadków także :idea: obrazy ukazujące przyczynę ich śmierci. Orócz malunków są też wierszowane epitafia, ale to już dla znawców :wink: ... Szkoda, bo niektóre są bardzo dowcipne - tyle, że to wiem tylko :idea: dzięki tłumaczeniom, jakie zamieścili w sieci ci, dla których rumuński nie do końca jest językiem obcym :)

Obrazek

Obrazek

Większość napisów zaczyna się od słów: "Ja tu spoczywam, XY się nazywam"... Najczęściej to zmarły "sam" opowiada, co robił za życia albo jak pożegnał się ze światem... Obrócz wierszyków dowcipnych, pojawiają się także życiowe mądrości.

"Teraz patrz, ale wkrótce do nas dołączysz"...

"Gdy żyłem, byłem wysoki na sześć stóp. Teraz nie żyję i jestem dokładnie sześć stóp pod ziemią...

"Pracowałem i bawiłem się bez przerwy, cieszyłem się młodością, pustymi butelkami i tańcem. Dopóki byłem krzepki, robiłem duże pieniądze. Teraz odpoczywam tutaj i nie potrzebuję żadnej fortuny"


Obrazek

Pod czymś takim pewnie niejedna osoba mogłaby się podpisać :wink: : "Pod tym ciężkim krzyżem leży moja teściowa. Gdyby żyła dłużej, teraz leżałbym tutaj ja, a ona by o tym pisała. Przechodniu nie obudź jej, bo wstanie i przyjdzie do mnie i znowu będzie mnie pouczać".
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.04.2012 13:04

dangol napisał(a):Szkoda, bo niektóre są bardzo dowcipne

Ja się akurat na specjalnie dowcipne nie natknąłem. Może dlatego, że nie czytałem wszystkich ośmiuset. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.04.2012 13:08

Domki na campingu przypomniały mi te, w których kiedyś mieszkaliśmy w Rumunii (jechałam tranzytem do Bułgarii z rodzicami, w 1989 roku). Ale w której części Rumunii dokładnie był ten "nasz" camping, niestety nie pamiętam.

Wesoły Cmentarz znam już prawie tak, jakbym tam była ;) Pora go zobaczyć na żywo :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.04.2012 13:22

Franz napisał(a): Może dlatego, że nie czytałem wszystkich ośmiuset. ;)

Żeby tylko :idea: dokładnie ogladnąć (nawet bez czytania przez tych, co tak jak Ty całkiem nieźe sobie radzą z rumuńskim), trzeba byłoby spędzic na cmentarzu wielee godzin... Chyba mało kto może powiedzieć, że widział chociaż połowę nagrobków...

malinka napisał(a): Wesoły Cmentarz znam już prawie tak, jakbym tam była :wink: Pora go zobaczyć na żywo :)

Długi weekend majowy?
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.04.2012 13:49

dangol napisał(a):
malinka napisał(a): Wesoły Cmentarz znam już prawie tak, jakbym tam była :wink: Pora go zobaczyć na żywo :)

Długi weekend majowy?

Niestety nie mam czegoś takiego jak "długi majowy weekend" :evil: Nasza szkoła pracuje 31 kwietnia (w poniedziałek) i 4 maja (w piątek) :roll: I nawet nie mogę wtedy wziąć urlopu bezpłatnego.
Niby nauczyciele mają tyle wolnego, a tu...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 01.04.2012 14:05

No to pechowo...

Dla pocieszenia :wink: - ja też nie będę miała urlopu na wszystkie te dni robocze, które można byłoby wpleść pomiędzy te wolne... Teoretycznie mogłabym, ale urlop jest mi porzebny na dni przypadające w pobliżu kolejnego, już krótkiego majowego weekendu. Wydajemy za mąż naszą Gochę, co jeszcze nie tak dawno :wink: była malusią Gosiunią...
Niestety nie mogę sobie pozwolić na :roll: tak długą nieobecność w pracy...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.04.2012 14:17

No tak, Gocha wychodzi za mąż :)

Już jakoś przełknęłam brak wolnego w maju. Odbijemy sobie kiedy indziej :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.04.2012 17:21

maslinka napisał(a): Gocha wychodzi za mąż


I to wcale nie był prima aprilis :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.04.2012 17:26

Pomysłodawca Wesołego Cmentarza czyli Stan Ioan Pătraş (1908-1977), jeszcze :idea: za życia przygotował swój nagrobek.

"De cu tînăr copilaş
Io am fost Stan Ion Pătraş
Să mă ascultaţ oameni buni
Ce voi spune nu-s minciuni
Cîte zile am trăit
Rău la nime n-am dorit
Dar bine cît-am putut
Orişicine mia cerut
Vai săraca lumea mea
Că greu am trăit în ea"


Obrazek

"Proszę, wysłuchajcie mnie, nie kłamię. Życie przeżyłem najlepiej jak mogłem, nie chciałem dla nikogo niczego złego, a każdemu kto mnie o to prosił, czyniłem, jak tylko mogłem, rzeczy dobre. Doświadczyłem dużo smutku, ciężko było mi żyć".

W necie najczęściej pojawia się jednak nieco luźniejsze tłumaczenie: "Chyba niczego złego w życiu nie zrobiłem, malowałem, kochałem, i troszeczkę piłem". Ponoć właśnie ono wiernie :) oddaje życie artysty. A mnie się skojarzyło z Andrusowym "Piłem w Spale, spałem w Pile i to jak na razie tyle"...

Chodzimy wąziutkimi ścieżkami pomiędzy :roll: ciasno umieszczonymi grobami, zaznajamiając się z codziennym zyciem tych, co odeszli...
Najczęstszym motywem jest :roll: mozolna praca, której w ich życiu było najwięcej, ale są też ukazane chwile odpoczynku i rozrywki :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone