Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.03.2012 16:43

mariusz-w napisał(a):... a jest czym ! :roll:

8)

weldon napisał(a):Jak wulkan, to może woda podgrzewana? ;)

Niestety, tu zakrzepło wszystko mocno.

weldon napisał(a):Uparty ten naród. I co ich ciągnie na te skały?

Taniec na wulkanie?.. ;)

weldon napisał(a):Tutaj znów basen nad morzem. Jak widać nie tylko w Normandii takie rzeczy.

Tiaaa... sam się kiedyś pluskałem w basenie, tuż nad samym morzem. Na moje usprawiedliwienie - byłem po kilku drinkach. :lol:

CROberto napisał(a):Jak Ty to robisz?.
Czytam na bieżąco trzy Twoje relacje,jakże się różniące(Peru,Alpy i kanarki),a utrzymujesz w nich klimat jakbyś relacjonował je z miejsca pobytu...

Staram się. ;)

Kiedy byliśmy jeszcze szkole, też każdy przedmiot traktował o czym innym, a ciągnęliśmy tych przedmiotów kilka równolegle...

Pozdrawiam,
Wojtek
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 02.03.2012 18:33

Franz napisał(a):
mariusz-w napisał(a):... a jest czym ! :roll:

8)

weldon napisał(a):Jak wulkan, to może woda podgrzewana? ;)

Niestety, tu zakrzepło wszystko mocno.

weldon napisał(a):Uparty ten naród. I co ich ciągnie na te skały?

Taniec na wulkanie?.. ;)

weldon napisał(a):Tutaj znów basen nad morzem. Jak widać nie tylko w Normandii takie rzeczy.

Tiaaa... sam się kiedyś pluskałem w basenie, tuż nad samym morzem. Na moje usprawiedliwienie - byłem po kilku drinkach. :lol:

CROberto napisał(a):Jak Ty to robisz?.
Czytam na bieżąco trzy Twoje relacje,jakże się różniące(Peru,Alpy i kanarki),a utrzymujesz w nich klimat jakbyś relacjonował je z miejsca pobytu...

Staram się. ;)

Kiedy byliśmy jeszcze szkole, też każdy przedmiot traktował o czym innym, a ciągnęliśmy tych przedmiotów kilka równolegle...

Pozdrawiam,
Wojtek


Miałem na myśli utrzymywanie klimatu każdej relacji mimo tego że tak bardzo się różnią,świeżość opisu etc.
U mnie klimat u miłej pani od j.polskiego i wrednej cholery z matmy oraz odmienność zagadnień r o b i różnicę ...ale ja nie o tym myślałem :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.03.2012 22:01

Piękne efekty połączenia dwóch żywiołów :D


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.03.2012 17:00

CROberto napisał(a):U mnie klimat u miłej pani od j.polskiego i wrednej cholery z matmy <...>

W moim przypadku - abstrahując od tego, że matmy uczył facet - przyporządkowanie cech wystąpiło dokładnie odwrotnie. :lol:

piotrf napisał(a):Piękne efekty połączenia dwóch żywiołów :D

Obszary wulkaniczne często oferują szeroką gamę barw i kształtów.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.03.2012 18:09

Jeszcze kilka fotek z basenów lawowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie zagłębiamy się w uliczki Garachico, założonego przez genueńskiego bankiera, wkrótce po podboju Tenryfy w roku 1496. W XVI i XVII wieku było najważniejszym portem Teneryfy, dokąd przybijały hiszpańskie okręty żeglujące pomiędzy Europą i Ameryką.
Wąskim, ale na szczęście rzadko przez samochody uczęszczanym brukiem podchodzimy w stronę głównego placu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.03.2012 18:10

Dwie przeciwległe pierzeje tworzą najpiękniejsze budowle Garachico. Pierwszą z nich jest dawny konwent franciszkański, którego część zajmują obecnie władze miasta oraz biblioteka. Po drugiej stronie wznosi się kościół parafialny św. Anny. Postawiony w XVI wieku, ucierpiał znacznie w 1706 roku, po czym został odbudowany ściśle według pierwszego założenia architektonicznego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pętlę po miasteczku zamykamy przechodząc przez miły skwer, na którym ustawiono zabytkową olejarnię.

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.03.2012 18:24

I baseny i uliczki super ! 8)

Pozdrawiam.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 17.03.2012 20:02

Jest pięknie!

Widzę Wojtku że zdecydowanie unikasz wody,ja natomiast nie mogę się oprzeć - jakby podprogowo docierał do mnie śpiew syren.
Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.03.2012 20:43

mariusz-w napisał(a):I baseny i uliczki super ! 8)

CROberto napisał(a):Jest pięknie!

Garachico przypadło nam do gustu. :)

CROberto napisał(a):Widzę Wojtku że zdecydowanie unikasz wody,ja natomiast nie mogę się oprzeć - jakby podprogowo docierał do mnie śpiew syren.

Uwielbiam wodę! Zwłaszcza, gdy ma urozmaiconą linię brzegową, lub bardzo interesujące tło. Z olbrzymią przyjemnością patrzę na nią. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.03.2012 23:01

Zaledwie kilka kilometrów na wschód od Garachico leży Icod de los Vinos i to ono stanowi następny przystanek na naszej trasie. Założone przez Hiszpanów w 1501r w miejscu zwanym przez Guanczów Icoden, uzyskało z upływem czasu - z uwagi na rozrastające się wokół plantacje wina - aktualny, winny przydomek.

Do miasteczka sprowadza nas sława draceny smoczej - endemitu kanaryjsko-maderskiego (chociaż w Maroku występuje jej podgatunek). Tutejszy okaz, zwany jest El Drago Milenario, czyli Dracena Tysiącletnia. Może nie ma tysiąca lat, ale kilkaset na pewno. Wiek trudno z dokładnością określić, gdyż dracena nie posiada słojów - nie jest drzewem, tylko, hmm... szparagiem. W każdym razie należy do rodziny szparagowatych.

Parkujemy w centrum i przechodzimy pod kościołem św. Marka na plac, z którego dobrze widać tysiącletniego smoka. Nie budzi jednak należytej grozy, gdyż wyrasta z miejsca leżącego poniżej placu, a jego wysokość sięga zaledwie 22 metrów. Pień, jakby spleciony z mnóstwa pojedynczych gałęzi, ma u dołu dziesięć metrów w obwodzie. Trzeba przyznać - interesujący szparag. Napatrzywszy się, ruszamy w górę uliczką prowadzącą na Plaza de la Pila - plac otoczony starymi domami z pięknymi balkonami - a pętlę po niewielkim, ale pełnym uroku Icod de los Vinos zamykamy, przechodząc w pobliżu konwentu franciszkanów oraz siedziby władz miejskich, rozlokowanych w dawnym konwencie augustianów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12743
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.03.2012 23:12

Smocze drzewo wspaniałe 8) , ale uliczki i białe domy również :D . Ech, dlaczego nie mogę się tam wkrótce znaleźć??? Cóż...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.03.2012 23:55

dangol napisał(a):Smocze drzewo wspaniałe 8) , ale uliczki i białe domy również :D . Ech, dlaczego nie mogę się tam wkrótce znaleźć??? Cóż...

Wprawdzie nie Teneryfę, tylko pobliskie jej Kanarki próbowałem przypasować do zbliżającego się weekendu pierwszomajowego. Niestety, nie udało się. Ale mam już inną wyspę na oku.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.03.2012 01:10

Smocze drzewo wspaniałe :D "tylko" 22 metry w górę i 10 metrów obwodu . . .
Pięknie tam
Wspaniałości ciąg dalszy pokazujesz Wojtku
Po tych balkonach chodzić bym się obawiał , ale dom z roślinkami uczepionymi dachówek wygląda świetnie
8)


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.03.2012 13:43

piotrf napisał(a):Smocze drzewo wspaniałe :D "tylko" 22 metry w górę i 10 metrów obwodu . . .

Sporej wielkości szparag. ;)

piotrf napisał(a):Po tych balkonach chodzić bym się obawiał , ale dom z roślinkami uczepionymi dachówek wygląda świetnie
8)

Prawda? Też mi ta rudera w oko wpadła. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 30.03.2012 19:05

Franz napisał(a):
piotrf napisał(a):Smocze drzewo wspaniałe :D "tylko" 22 metry w górę i 10 metrów obwodu . . .

Sporej wielkości szparag. ;)

Uwaga !szparag nie do spożycia -mocno przeterminowany...

piotrf napisał(a):Po tych balkonach chodzić bym się obawiał , ale dom z roślinkami uczepionymi dachówek wygląda świetnie
8)

Prawda? Też mi ta rudera w oko wpadła. :)

Aż dziwne to, i żal że tak niszczeje... 8O
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone