Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 26.06.2005 15:40

Hmmm no to zdecydowanie jakąś przerwę w życiorysie miałam :lol: :lol: :lol: Wydawało mi się że ten post był już jak pisałam swój <jako nr 500> :oops: :lol:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 26.06.2005 15:49

Prawie bym nie zauważył że dostałem oficjalny tytuł :lol:
a napić się plonka albo i szlachetniejszego trunku w oślej ławce zawsze można :D
michalina
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 24.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalina » 26.06.2005 16:25

a ja obejrzałam sowie archiwum iw yszło mi że post Zawodowca numer 500 był... o mnie!! (no zobaczcie sami) Z tego tytułu chyba coś wniosę do tego wspólnego świętowania. Może bym tak... kurę upiekła :) ?
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 26.06.2005 16:36

ciiiii... bo Bazyl usłyszy ;)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 26.06.2005 16:44

Michalina, u pravu si. 500 post Szefa był o Tobie. Kurę piecz. Jak najbardziej.
Ale... Tytuł się otrzymuje wraz z postem 501. Wiem, bo to przechodziłam.
A 501 był... o... patelniach.

Tak, że Szefie, coś smażonego na stół by się przydało! :wink: :lol:

No... i nie wspomnę, że ów post zaczynał się... 'Jolanta Michno napisała...' :wink: :lol:

Też mam swój udział. :wink:

Bok!
Jola
Tomek O.
Croentuzjasta
Posty: 286
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek O. » 26.06.2005 17:01

Serdeczne podziekowania dla Michaliny i Zawodowca za pomoc :D :D :D Pozdrawiam.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 28.06.2005 14:23

michalina napisał(a):
KAMA napisał(a):Jolu...Prosba....Moze tak od wrzesnia bedzie pierwsza klasa? MOLIM.......jA ZA NIC NIE DOGONIE I MUSZE DUBLOWAC TEN ROK ALE TYLKO W TEJ SZKOLE...Bede sie strarac jak nigdy.. :wink:


Szczerze mówiąc zastanawiam się nad tym od jakiegoś czasu. No bo faktycznie - my sie tu bawimy, tłumaczymy piosenki, swiętujemy święta narodowe, a jak ktoś chce zacząć zabawę nie znając chorwackiego to właściwie nie bardzo ma szansę :( Mogłabym się chyba podjąc przeprowadzenia jakiegoś kursu gramatycznego (czasy, odmiany, zastosowanie) ale nie wiem jak to technicznie rozwiązać i zorganizować - czekam na pomysły !!

michalina

Skoro mam ostatnio zaszczyt pełnić tu obowiązki Wicedyrektora, Wicedziekana, a nawet Profesora Wszechnauk :wink: :lol: spróbuję się jakoś do tego ustosunkować.

Michalina, Ty wyraziłaś swoją chęć przeprowadzenia kursu gramatyki języka chorwackiego, a możliwości takowe posiadasz. Zawsze nam rozjaśniasz zawiłe gramatyczne sprawy. 8) :) Więc... Do Twojej 1/4 etatu, w związku z tym, należałoby dodać jeszcze 1/4 na dodatkową działalność. :wink: Może DM o tym pomyśli. :wink:
Trochę żal, że Twoje wykłady będą musiały się odbywać w sali obok, a nie tutaj, ale widzę, że z przyczyn technicznych jest to konieczne.
125 stron, 1865 postów... to nie żart. 8O Można się zgubić w gąszczu naszych wszelakich rozmów, których też przecież nie sposób zaniechać.
Co nie znaczy, że nie będziesz wykładać tutaj. 1/4 tu i 1/4 tam.

Więc oddzielny wątek. Nie ma wyjścia.

Nazwa.
To sprawa również poważna . Musi mieć związek z Akademią, bo to niejako filia Akademii. I musi dobrze brzmieć. Tak samo jak Akademia Języka Chorwackiego, to nie to samo, co mała szkółka (i tu, po raz kolejny, ukłon w stronę naszego szanownego DM Platona 8) )

Więc nazwa...

Proponuję...

AKADEMIA J. CH.
gramatyka w pigułce


Nooo... może? Bo AKADEMIA kurs wstępny, czy kurs podstawowy, czy 'przedpodstawowy' :wink: nie pasuje. Wszak wszyscy w Akademii, poza nielicznymi wyjątkami, jesteśmy w fazie bardzo wstępnej.

I w tym wątku rzeczywiście powinna być sama gramatyka, jakieś słówka, wyjaśnienia, oraz pytania dotyczące wykładu Michaliny, tak, aby się temat nie rozmył.

Profesor Michalino! To poważne i ważne zadanie! 8) :)
Opracowanie programu wykładów już należy do Ciebie . Termin rozpoczęcia wykładów również.

No, to tyle ode mnie. Klapo! Może jeszcze coś dołożycie od siebie?

Pozdrav svima! :)
Jola
michalina
Odkrywca
Posty: 114
Dołączył(a): 24.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) michalina » 28.06.2005 17:17

zastanawiam się jeszcze nad organizacją. Nie wszyscy maja chęć i wolę do nauki w tym samym czasie. Myślałam nad tym, żeby kolejne "wykłady" :) pojawiały się w jakimś konkretnym odstępie czasu (np: co 4 dni) tak, żeby potem łatwo je było znaleźć i żeby tworzyły jakiś logiczny ciąg. Nad programem muszę się zastanowić i będę wdzięczna, jeżeli będziecie mi sygnalizować, co przydałoby się poruszyc (obiecuje GRUNTOWNE przerobienie form gramatycznych żeby każdy chcąc samodzielnie budować zdania miał jakąś bazę ale gramatyka to przecież nie wszystko).

Jest jeszcze kwestia kompetencji. Nie jestem pracownikiem naukowym w realnym swiecie (no bo tu mam już tytuł profesora :) ) więc mogę popełniać błędy. Będę wdzięczna, jeżeli ktoś przejmie patronat nad moja działalnością i co jakiś czas rzuci na nią okiem (byłoby super gdyby ktoś taki się otwarcie zadeklarował, że to zrobi)

Jak widać - sprawa jest gruntownie analizowana. Czekam na dalsze pomysły i sugestie.

michalina
Suza(nna)
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Suza(nna) » 29.06.2005 00:39

co do funkcjonowania akademii oraz pochodnych nie mam uwag. :lol:
natomiast pytanie dotyczy tłumaczeń....machnęłabym sobie jakies na forum, ale nie jestem w temacie co to za kolejka itd.....
pani Dziekan, wytłumacz mi to szybciutko:-)

pozdrav
i laku noć :)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 29.06.2005 00:48

Skoro akurat jestem w pobliżu, to nie będę czekać nie wiem, na kogo, tylko szybko Ci sama odpowiem. :wink:

Machnij sobie, Suza, na Forum, jakieś tłumaczenie!
Nie żałuj sobie i nam nie żałuj! 8)

Ta kolejka... chyba na razie się skończyła, a nawet jeśli nie, to uprzejmie przepuszczamy. :wink: :D

Czekamy na jakieś Twoje tłumaczenie!

Pozdrav :)
Jola
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 29.06.2005 07:58

Bardzo dobry pomysł z zebraniem wiedzy gramatycznej!
Ja zaczęłam coś takiego robić w domu gdy temat Akademii zaczynał się rozwijać, ale potem problemy zdrowotne wyłączyły mnie z Forum, a gdy pojawiłam się ponownie ilość nowych wątków i postów trochę mnie przeraziła... i zaniechałam nauki.
Warto też byłoby słówka układać w działy tematyczne - podobnie jak w podręcznikach (tutaj zwroty, słówka może propozycje dialogów), np. taki rozdział dotyczący wynajmowania kwater, robienia zakupów, rozmowy z gospodarzami, podróży samochodem, zwiedzania i turystyki, itp. Ale to tylko taka moja luźna propozycja (ja od razu zaczęłam porządkować słówka w ten sposób i to dało pewną klarowność).
Niestety Jolu pracy przed Tobą cała masa. I dlatego jeśli podejmujesz się takiego zadania to bardzo dziękuję, a jednocześnie podziwiam.

Serdecznie pozdrawiam
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 29.06.2005 09:43

meeg napisał(a): Niestety Jolu pracy przed Tobą cała masa. I dlatego jeśli podejmujesz się takiego zadania to bardzo dziękuję, a jednocześnie podziwiam.

Serdecznie pozdrawiam

Meeg! Hmmm... Jak by to powiedzieć... Po prostu...

Podziw i podziękowania należą się MICHALINIE, bo to ONA będzie robiła!!! 8)

A zadanie trudne, pracochłonne i... odpowiedzialne. Dlatego też rozumiem, że chciałaby, aby i nad jej pracą ktoś czuwał i ewentualnie korygował. Musimy chyba zaprosić do współpracy Dziekana Leona i Bogusława Marinkovića, z prośbą, aby czasem na wykłady Michaliny zerknęli.

Pamiętam Meeg Twoje sugestie, kiedy tworzyła się Akademia. :)

To już Michalina wymyśli, jak to będzie wyglądało. Chodzi nam o podstawy gramatyki wraz z szeregiem przykładów, tak, abyśmy mogli tworzyć własne zdania w przeróżnych tematach. Coś takiego, czego w sumie nie da ani słownik, ani żadne rozmówki.
I wtedy TA WIEDZA GRAMATYCZNA PRZEKAZANA PRZEZ MICHALINĘ + słowniki + rozmówki to... nooo... myślę, że to już COŚ. 8) :)

Meeg! Życzę Ci, aby palec Ci się całkowicie wygoił. :)
Dech mi zapiera, jak czytam o Twoich niesamowitych podróżach z mapą w ręku. 8)

Srdačan pozdrav!
Jola
Ostatnio edytowano 29.06.2005 09:46 przez Jolanta M, łącznie edytowano 1 raz
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 29.06.2005 09:44

Suza(nna) napisał(a):co do funkcjonowania akademii oraz pochodnych nie mam uwag. :lol:
natomiast pytanie dotyczy tłumaczeń....machnęłabym sobie jakies na forum, ale nie jestem w temacie co to za kolejka itd.....
pani Dziekan, wytłumacz mi to szybciutko:-)

pozdrav
i laku noć :)

Suza(nno) z nienacka 8) To ja mam robótkę dla Ciebie. "Chodzą" mi ostatnio po głowie (i po uszach) 2 piosenki Islamovica: Ne okreci se i Ti, samo ti. "Z grubsza" wiem o co biega, ale może spróbujesz?

Pozdrav

Oto tekściki:

Alen Islamovic
Ne okreci se


Ostavi sitne lazi ostavi
Samo krupne pokupi i nestani
Ostavi malo svoje ljubavi
Ko kad kruh se izmrvi
I nestani

Ref. 2x
Ne okreci se zaboravi
Ova vrata zalupi
Ne okreci se
Kroz prozore
nek te vjetar odnese

Ti si samo divlji cvijetak
na dnu duse siromasne
Koji nikad nikom nemirise

Ostavi sitne lazi ostavi
Samo krupne pokupi i nestani
Ostavi malo svoje ljubavi
Ko kad kruh se izmrvi
I nestani

Ref2x

Ti si samo divlji cvijetak
na dnu duse siromasne
Koji nikad nikom nemirise (2x)


Alen Islamovic
Ti samo ti

Jos bolujem ja za tobom,
a proljece pod prozorom,
nit mi cvijeta niti mirise
Tebe nema da mi kucas,
da me svojim glasom budis,
da mi ime cestom dozivas
(dozivas)

Kada sanjam jedva disem,
budim se i pjesme pisem,
stihovima tebi putujem
na te mislim svakog sata
pa mi dodes ko tableta
ljubav ti je cudna zaraza

Ref:
Odkad si usunjala se ti
u moje srce na mala vrata
za mene ti si samo ti
druge su nula, druge su nista
meeg
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1225
Dołączył(a): 17.06.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) meeg » 29.06.2005 10:13

Jolanta Michno napisał(a):Podziw i podziękowania należą się MICHALINIE, bo to ONA będzie robiła!!! 8)
A zadanie trudne, pracochłonne i... odpowiedzialne. Dlatego też rozumiem, że chciałaby, aby i nad jej pracą ktoś czuwał i ewentualnie korygował. Musimy chyba zaprosić do współpracy Dziekana Leona i Bogusława Marinkovića, z prośbą, aby czasem na wykłady Michaliny zerknęli.


Sorki za pominięcie. :oops: I przekazuję wyrazy podziwu i wdzięczności dla wszystkich autorów tego kompendium.

Jolanta Michno napisał(a):To już Michalina wymyśli, jak to będzie wyglądało. Chodzi nam o podstawy gramatyki wraz z szeregiem przykładów, tak, abyśmy mogli tworzyć własne zdania w przeróżnych tematach. Coś takiego, czego w sumie nie da ani słownik, ani żadne rozmówki.
I wtedy TA WIEDZA GRAMATYCZNA PRZEKAZANA PRZEZ MICHALINĘ + słowniki + rozmówki to... nooo... myślę, że to już COŚ. 8) :)

Michalino Twoja praca będzie bezcenna! Praktycznie będzie to napisanie podręcznika! Będziemy musieli pomyśleć, jak się odwdzięczyć, bo praca, którą wykonasz będzie naprawdę nieoceniona.

Jolanta Michno napisał(a):Meeg! Życzę Ci, aby palec Ci się całkowicie wygoił. :)

Dzięki za pamięć! Już jest coraz lepiej. :) A to właśnie jazda po bezdrożach (tylko lokalnych) mnie tak załatwiła, ale ja zawsze lubiłam emocje i trochę ryzyka, więc nie pękam :wink:

Serdecznie pozdrawiam!!!
Suza(nna)
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Suza(nna) » 29.06.2005 15:04

no to wrzucam pierwszą....
Alen Islamovic
Ne okreci se
Nie oglądaj się


Ostavi sitne lazi ostavi
Zostaw drobne kłamstwa, zostaw
Samo krupne pokupi i nestani
Tylko grube pozbieraj i zniknij(przepadnij- do wyboru)
Ostavi malo svoje ljubavi
Zostaw troszkę swojej miłości
Ko kad kruh se izmrvi
Pokrusz się niczym chleb
I nestani
I zniknij
Ref. 2x
Ne okreci se zaboravi
Nie oglądaj się, zapomnij
Ova vrata zalupi
Zatrzaśnij te drzwi
Ne okreci se
Nie oglądaj się
Kroz prozore
Przez okna(glupio brzmi po polsku, wiem...)
nek te vjetar odnese
Niech cię wiatr zabierze

Ti si samo divlji cvijetak
Jestes tylko cudownym kwiatem(kwieciem??chyba raczej kwieciem)
na dnu duse siromasne
W głębi duszy ubogiej(albo po prostu biednej:-P)
Koji nikad nikom nemirise
Który(ten kwiat; albo które-kwiecie) nigdy nikomu nie pachnie(hmm...ciekawe...)

I powtórka....
Ostavi sitne lazi ostavi
Samo krupne pokupi i nestani
Ostavi malo svoje ljubavi
Ko kad kruh se izmrvi
I nestani

Ref2x

Ti si samo divlji cvijetak
na dnu duse siromasne
Koji nikad nikom nemirise (2x)


druga za chwil parę....ładne to, romantyczne:P
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 125
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone