Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 14.12.2011 10:43

Franz napisał(a):
helen napisał(a):W miniony weekend miałam umówione spotkanie z przyjaciółmi, którzy dopiero co wrócili z kolejnego juz pobytu na Teneryfie. Ze względu na moją chorobę do spotkania niego nie doszło. Tym chętniej poczytam i pooglądam sobie wyspę u Ciebie.

O ile Gran Canarię udało mi się w miarę pokazać, to na Teneryfie aura nam nie sprzyjała. Z czterech tygodni spędzonych do tej pory na Kanarkach, ten prezentowany teraz będzie najgorszy, więc i fotki takie sobie. Ale akurat Teneryfa była już kilkakrotnie przedstawiana na forum, więc wielkiej straty nie ma.

Pozdrawiam,
Wojtek


;) i tak poczytam, właśnie zabrałam się za czytanie całości od początku. Wygooglałam nawet sobie Wasz domek na Gran Canarii ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 14:50

helen napisał(a):Wygooglałam nawet sobie Wasz domek na Gran Canarii ;)

Serio?! Buganvillę u Sancha? :P
Ja do niego też przez Internet trafiłem, ale później już nie sprawdzałem, czy nadal wynajmuje.

Pozdrawiam,
Wojtek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 14.12.2011 15:07

Franz napisał(a):
helen napisał(a):Wygooglałam nawet sobie Wasz domek na Gran Canarii ;)

Serio?! Buganvillę u Sancha? :P
Ja do niego też przez Internet trafiłem, ale później już nie sprawdzałem, czy nadal wynajmuje.

Pozdrawiam,
Wojtek



Znalazłam szybciutko. To jakaś holenderska strona, tylko tam mebelki w kuchni są koloru żółtego, urocze miejsce :)

Mam pytanie z innej beczki: Będąc na Maderze zajrzałeś na Porto Santo? Tak mi jakoś chodzi ta wysepka po głowie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 16:09

helen napisał(a):Znalazłam szybciutko. To jakaś holenderska strona, tylko tam mebelki w kuchni są koloru żółtego, urocze miejsce :)

W relacji dotarłem własnie do hotelu na Teneryfie - wypasionego, jak na nasze potrzeby. Docenialiśmy jego wyposażenie, natomiast pozostał nam na zawsze ogromny sentyment do zacisznej, intymnej Buganvilli w Agaete.

helen napisał(a):Mam pytanie z innej beczki: Będąc na Maderze zajrzałeś na Porto Santo? Tak mi jakoś chodzi ta wysepka po głowie.

Nie. Abstrahując od tego, że pogoda z dnia na dzień coraz bardziej zniechęcała do choćby wyściubienia nosa poza pokój hotelowy, to mnie Porto Santo - w porównaniu z Maderą - niczym nie jest w stanie zainteresować.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2011 18:17

weldon napisał(a):W pierwszej chwili myślałem, że to ściana połączona górą, prętami,
z tymi bocznymi kolumnami, tylko mi ta tablica po lewej nie pasowała, bo zawieszona była ... w powietrzu :lol:

Faktycznie, można ulec takiemu złudzeniu. :lol:
Granica pomiędzy błękitem nieba a obłokami przebiega na takiej wysokości, że trudno od nich ścianę odróżnić. Dobre!

weldon napisał(a):W Polsce takie coś nazywa się "kuczka" i służyło niegdyś pobożnym Żydom do obchodzenia Święta Szałasów.

Forma podobna, ale, jak przypuszczam, to jedynie zbieg okoliczności?

To jest charakterystyczny element tzw. hiszpańskiego budownictwa kolonialnego. Analogiczne widać np. w Cuzco w mojej relacji z Peru.
Pochodzą bezpośrednio od zabudowy kontynentalnej Hiszpanii, gdzie się zaznaczyły wpływy żydowskie, ale również muzułmańskie. Które przeważają akurat w konstrukcjach balkonów - nie potrafię powiedzieć.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.12.2011 14:29

Mapka przejazdów do zakończonego dnia. Ograniczyłem ją wyłącznie do Teneryfy. Krótki odcinek na Gran Canarii oraz linia promu są identyczne, jak te, przedstawione na pierwszej mapce przejazdów w niniejszej relacji.

Obrazek

A - Santa Cruz de Tenerife
B - Aeropuerto Tenerife Sur
C - Callao Salvaje
D - Los Gigantes
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 16.12.2011 10:37

Wojtku, przeczytałam już wszystko ;) możemy dalej jechać :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2011 14:44

helen napisał(a):Wojtku, przeczytałam już wszystko ;) możemy dalej jechać :lol:

Teneryfę, a także Gomerę - z uwagi na kiepską pogodę - szybko przelecimy.
W międzyczasie mogę Cię zaprosić na południe od Pirenejów, gdzie już definitywnie opuściłem Aragonię i teraz zwiedzam miasteczka katalońskie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 16.12.2011 15:30

Piękne te balkoniki. Część nawet za wykusze służy.
Urwiska nad oceanem też robią wrażenie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.12.2011 14:27

Crayfish napisał(a):Piękne te balkoniki. Część nawet za wykusze służy.

Na Teneryfie również spotkaliśmy. Ale po latach jakoś mi się bardziej z Gran Canarią kojarzą.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2011 00:35

Rano wstajemy po naszej pierwszej nocy w hotelu. Sprawdzam pogodę za oknem. Nie jest najgorzej - wprawdzie sporo chmur, ale miejscami przebija błękit, a tu i ówdzie nawet jakieś snopy światła słonecznego padają na ziemię. Zatem szykujemy śniadanie, zabieramy prowiant na drogę i wyruszamy do jednego z miejsc, na których nam zależy najbardziej. Masca.

Wyjeżdżamy na główną szosę i kierujemy się na północ. Początkowo proste odcinki drogi przeplatają się z nieco bardziej krętymi, ale na wysokości Gigantów już coraz trudniej o równy fragment. Przed Tamaimo zaczynamy sie wspinać serpentynami w górę. Zatrzymujemy się w paru miejscach, by się przyjrzeć coraz bardziej urozmaiconemu krajobrazowi. W tyle majaczy ośnieżony El Teide i Pico Viejo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2011 00:36

W Santiago del Teide odbijamy z głównej drogi w lewo i kolejnmymi serpentynami wjeżdżamy na przełęcz. Stąd szosa opada szeregiem zawijasów u stóp skały La Vica, przybliżając nas stopniowo do celu.
Jeszcze parę krótkich przystanków, gdyż widoki nie ustępują tym z Gran Canarii i oto już naszym oczom ukazuje się wieś Masca. Niektóre domy rozłożone na przełęczy pod sterczącym ostro kłem, niczym inkaskie osiedle pod Huayna Picchu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.12.2011 08:39

Franz napisał(a): Przed Tamaimo zaczynamy sie wspinać serpentynami w górę. Zatrzymujemy się w paru miejscach, by się przyjrzeć coraz bardziej urozmaiconemu krajobrazowi. W tyle majaczy ośnieżony El Teide i Pico Viejo.


Jak dla mnie ... rewelacja ! 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2011 12:30

mariusz-w napisał(a):Jak dla mnie ... rewelacja ! 8)

Prawda, że nie ustępuje urodą Gran Canarii? Mam na myśli szosę, bo na przykład z Bentaigą porównać się tego nie da. 8)

(Pytanie, oczywiście, retoryczne.) :)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.12.2011 12:34

Franz napisał(a):... Stąd szosa opada szeregiem zawijasów ...


Zakręciło mnie ździebko :!: :D

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone