Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.12.2011 19:51

Jacek S napisał(a):Jest mi bliżej do Wojtka w tym temacie.
(jakby ktoś pytał :wink: ).

Ja to się cieszę, kiedy się ktoś - nawet bez pytania - wypowie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 02.12.2011 19:53

Franz napisał(a):Ja to się cieszę, kiedy się ktoś - nawet bez pytania - wypowie. ;)



Nie pytaj co możesz zrobić - rób...


:wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.12.2011 08:54

Jacek S napisał(a):Jest mi bliżej do Wojtka w tym temacie.
(jakby ktoś pytał :wink: ).

Może to się wydać dziwne, ale, w sprawie tych trzech punktów, ... to ja też :D

Gdyby tylko nie istniały precedensy, życie byłoby na pewno prostsze :lol:


Czy tylko ja mam wrażenie, że wrypaliśmy się do jakiejś Villi i ... utknęliśmy? :?





:mrgreen: Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2011 16:46

weldon napisał(a):
Jacek S napisał(a):Jest mi bliżej do Wojtka w tym temacie.
(jakby ktoś pytał :wink: ).

Może to się wydać dziwne, ale, w sprawie tych trzech punktów, ... to ja też :D

Zastosowałem znaczne uproszczenie, może odrobinę tendencyjnie. ;)

weldon napisał(a):Czy tylko ja mam wrażenie, że wrypaliśmy się do jakiejś Villi i ... utknęliśmy? :?

Wiem, poświęciłem kilka odcinków jednemu miastu. Ale niniejszym przyznaję - ogromnie mi się podobało.

Podpowiadam: Villa Hermanni. ;)
Nie wiem, czy ktoś z Was był w Lanckoronie, do której uczyniłem nawiązanie na koniec. To tylko wieś, ale ze ślicznym rynkiem. Nijak się ma do Sibiu, jednak mnie uderzyła zbieżność dawnych nazw. Pomyślałem sobie, że mogłaby mieć partnerstwo z Sibiu. Ale nie ma. Ciekawostką jest, że ma partnerstwo z Polonezköy w Turcji, znanej też jako Adampol.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.12.2011 20:49

Pierwsza z nich znajduje się jeszcze w Sibiu - na południowych obrzeżach miasta. Chodzi o Projekt Astra, a konkretnie o największy jego element, czyli Muzeum Cywilizacji Ludowej. Pod tym nieco tajemniczym tytułem kryje się największy w Europie skansen, gdzie zgromadzono kilkaset zabudowań z kilkudziesięcioma tysiącami eksponatów. Niestety, jest dosyć późna pora i mimo że dojazd zabiera nie więcej niż dziesięć minut, zostaje nam do dyspozycji niecała godzina na zwiedzanie. Cóż robić - będziemy się spieszyć.

Obrazek

Obrazek

Nie ma co marzyć, że zdążymy obejść całość, decydujemy się więc skręcić za kasą biletową w lewo, gdzie zgromadzono sporą ilość wiatraków, głównie z Dobrudży. Zanim do nich dotrzemy szeroką alejką nad brzegiem jeziora, mijamy długą łódź w całości wydrążoną w pniu drzewa oraz wozownię z furmankami i bardziej szykownymi bryczkami. Wprawdzie napisy informują o zakazie dotykania eksponatów, niemniej jakaś para właśnie się sadowi na bryczce i nawet prosi nas o zrobienie zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.12.2011 20:50

Stąd kierujemy się w stronę bliskich już wiatraków, których jest tu rzeczywiście sporo. Jeden zwłaszcza przyciąga uwagę, gdyż zamiast skrzydeł obitych deszczułkami ma na nich rozpięty materiał tworzący zestaw dwunastu trójkątnych żagli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałe - bardziej tradycyjne - rozciągają swoje cztery, a czasem sześć ramion. Mijamy kolejnych potencjalnych przeciwników Don Kichota, ale nie przegapiamy również małego drewnianego promu, zacumowanego w zatoczce jeziora.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.12.2011 20:59

"Żagle" na skrzydłach wiatraka w podobnym stylu, jak te, jakie widzieliśmy na Krecie :) .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.12.2011 22:37

Kolejne ciekawe i godne odwiedzenia miejsce :D , trochę szkoda , że mieliście tak niewiele czasu na jego dokładniejsze poznanie .
Bardzo lubię skanseny , bo uchronią od zapomnienia zabytki, które w pierwotnej lokalizacji nie miały prawa bytu . . .


Pozdrawiam
Piotr
plessant
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 436
Dołączył(a): 13.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) plessant » 06.12.2011 05:09

piotrf napisał(a):Kolejne ciekawe i godne odwiedzenia miejsce :D , trochę szkoda , że mieliście tak niewiele czasu na jego dokładniejsze poznanie .
Bardzo lubię skanseny , bo uchronią od zapomnienia zabytki, które w pierwotnej lokalizacji nie miały prawa bytu . . .


Pozdrawiam
Piotr


A i wyłapać je porozrzucane byłoby trudno.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.12.2011 05:48

A czy, przypadkiem, ten "mały, drewniany prom", to nie jest młyn?

Te budynki zbite z, niemal, podkładów kolejowych, niespecjalnie wyglądają na nadające się do pływania.

W skansenach podziwiam zawsze jedną rzecz - zapał ludzi, którym się chce odnaleźć, rozebrać, złożyć, odbudować, konserwować, a często również tchnąć życie w coś, co dla innych nie przedstawia kompletnie żadnej wartości, a tu rośnie do rangi perełki architektury i kultury.

Pozdrawiam
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1610
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 06.12.2011 09:14

Fajny ten skansen.

Widzieliśmy drogowskazy ale jakoś nas nie zachęciły. Może szkoda (chociaż z czegoś zawsze trzeba zrezygnować :wink: ).
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2011 12:47

plessant napisał(a):
piotrf napisał(a):Kolejne ciekawe i godne odwiedzenia miejsce :D , trochę szkoda , że mieliście tak niewiele czasu na jego dokładniejsze poznanie .
Bardzo lubię skanseny , bo uchronią od zapomnienia zabytki, które w pierwotnej lokalizacji nie miały prawa bytu . . .

A i wyłapać je porozrzucane byłoby trudno.

Skansen zawsze pachnie pewną sztucznością - obiekty nie znajdują się na swoich przwdziwych miejscach. Ale gdy się od tego abstrahuje, to z wszystkich muzeów takie mi najbardziej odpowiada.
A wygoda jest niezaprzeczalna - zamiast jeździć po całym kraju, masz wszystko zgromadzone na stosunkowo niewielkim obszarze.

weldon napisał(a):A czy, przypadkiem, ten "mały, drewniany prom", to nie jest młyn?

Masz rację - zamieściłem niewłaściwą fotkę. Wrzucę dziś tę co trzeba.

A tamto jest faktycznie młynem wodnym, tyle że jakimś wyjątkowo fikuśnym. Pamiętam, że uwieczniłem go tylko z tego miejsca, zostawiając bliższe zapoznanie się z nim na trasę powrotną. A potem się okazało, że wracaliśmy inną drogą i już nie udało mi się znajomości zacieśnić.

A takich bardziej normalnych młynów wkrótce się tu kilka pojawi.

Aglaia napisał(a):Fajny ten skansen.

Widzieliśmy drogowskazy ale jakoś nas nie zachęciły. Może szkoda (chociaż z czegoś zawsze trzeba zrezygnować :wink: ).

To jest stale ta sama kwestia trudnego wyboru. Nie da się zobaczyć wszystkiego.
W tym skansenie należałoby spędzić cały dzień.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2011 22:28

Oto rzeczony prom.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2011 14:48

Teraz tych młynów pojawia się więcej - głównie na prawo od alejki. Są też już i pierwsze szałasy pasterskie ze spadzistymi dachami ze słomy. Do kolejnego młyna prowadzi zbity z deszczułek pomost - oczywiście, korzystam z okazji i zaglądam do środka, na drewniane przekładnie, przenoszące ruch za pomocą wystających kołków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.12.2011 14:49

Podchodzimy do niebieskiej chałupy - niestety, jest zamknięta, ale daje się zajrzeć do wnętrza przez otwarte okno. Na typowe wyposażenie składa się między innymi bielony piec, zydel przy krytym tkanym obrusem stole, garnki na rzeźbionym regale, talerze zawieszone pod powałą. Mijamy następne młyny, zbliżając się do grupy spichrzów i szałasów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 54
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone