Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą)

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.10.2011 08:07

Franz napisał(a):Do wstępnego odcinka, który wczoraj zamieściłem, warto posłuchać oraz obejrzeć to. Naprawdę, warto. Tak pięknej Bretanii, jak na tych ujęciach, ja Wam nie pokażę. Niestety...


Nie bądź taki skromny.


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2011 12:49

Jacek S napisał(a):Nie bądź taki skromny.

Na mnie ten filmik wywarł spore wrażenie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2011 12:54

Dzień pierwszy

Wyjeżdżamy z domu rankiem 14 sierpnia. Kurs na Zgorzelec, dalej przez środkowe Niemcy i przecinamy południe Belgii. Zakładałem, że tu gdzieś zanocujemy, ale jeszcze nie zapadły ciemności, więc tylko w przelocie podziwiamy utrzymane w jednolitym klimacie domki belgijskich miasteczek. Bea ujmuje jedno z nich w ramy kolorystyczne: szarości złamane różem, biel, całość tonąca w bujnej, ciemnej zieleni. Przejeżdżamy granicę francuską i zaczynamy się rozglądać za spokojnym miejscem. Niestety, teraz zmrok zapada szybko i już w ciemnościach znajdujemy jakiś zjazd w pole za wioską Burlon w pobliżu Cambrai. Lądujemy na rżysku przy polu kukurydzy. Może być.

Obrazek

Kolejny dzień zaczynamy od śniadania w tym może mało atrakcyjnym, ale gościnnym miejscu, po czym udajemy się w trasę. Bea studiuje przewodnik i zachęca do przystanku w Amiens, stolicy Pikardii. Nie planowałem tego, ale skoro mój pilot wysuwa taką sugestię, to czemu nie? Mamy po drodze, więc możemy się na moment zatrzymać i rzucić okiem na miasto, słynące z największej gotyckiej katedry we Francji. Amiens zostało bardzo zniszczone podczas obu wojen światowych. W pobliżu miasta rozegrała się słynna bitwa nad Sommą - w czasie trwającej ponad cztery miesiące ofensywy aliantów linia frontu przesunęła się raptem o około 10km, a w operacji zginęło 1,2 miliona żołnierzy po obu stronach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parkujemy w pobliżu rzeki i ruszamy bulwarem w stronę katedry. Budowę potężnej gotyckiej świątyni rozpoczęto w 1220r po tym, jak jej romańska poprzedniczka spłonęła rażona piorunem. Jednolita stylowo bryła ma 145m długości, nawy mierzą 42m wysokości, a wieże sięgają 113m. Na głównej fasadzie odnajdujemy między innymi rzeźby 22 królów Francji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2011 12:54

Na posadzce wewnątrz katedry znajduje się czarno-biały labirynt, którzy pątnicy przemierzali na kolanach. Tego typu atrakcja nas nie pociąga, więc nasz wzrok błądzi raczej po potężnych nawach, bocznych ołtarzach oraz kolorowych, promieniujących światłem witrażach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu z katedry Notre Dame robimy jeszcze krótki spacer po mieście. Do Amiens z Paryża przeprowadził się swego czasu Jules Verne i tutaj w 1873r odbył lot balonem, co zaowocowało książką "Pięć tygodni w balonie". Tu narodziła się również słynna wyprawa "W osiemdziesiąt dni dookoła świata", co nie pozwala nam zapomnieć, że zatrzymaliśmy się tu tylko na moment w naszej podróży na koniec świata. Zahaczamy więc jedynie o spokojną, sielankową dzielnicę St-Leu i wracamy do samochodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 21.10.2011 12:56

Doskonałość 8O Doskonałość do potęgi po prostu :!: :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.10.2011 13:02

Biznes, biznes, biznes ... Lutra im trza :D

A u nas, w Mikołajkach, to prawdziwa Królowa - Sielawa pływa, a nie taki ... Pomazaniec :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2011 13:02

mahadarbi napisał(a):Doskonałość 8O Doskonałość do potęgi po prostu :!: :roll:

W żadnym wypadku nie chciałbym zdusić ewentualnych zachwytów w zarodku, zaznaczę jednak, że widziałem wiele miejsc, które mnie bardziej oczarowały. Szereg z nich również w lepszy sposób udokumentowałem, co - być może - sukcesywnie się będzie na forum okazywało. ;)

Niemniej, cieszę się, że Ci się podoba. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 21.10.2011 13:05

No mnie powaliło, sorry 8O

Bardzo podobna jest na Majorce, ale ta chyba piękniejsza...

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2011 13:27

weldon napisał(a):Biznes, biznes, biznes ... Lutra im trza :D

Lutra? Mieli tam swoich własnych zreformowanych kaznodziejów.

weldon napisał(a):A u nas, w Mikołajkach, to prawdziwa Królowa - Sielawa pływa, a nie taki ... Pomazaniec :lol:

Wiesz, jak mi ten pokrwawiony gość w rzece kontrastował z sielankowym spokojem dzielnicy? :lol:

mahadarbi napisał(a):No mnie powaliło, sorry 8O

Bardzo podobna jest na Majorce, ale ta chyba piękniejsza...

Katedra zacna, fakt. Poza tym ja - w odróżnieniu od baroku - bardzo lubię gotyk. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 21.10.2011 13:37

Franz napisał(a):
mahadarbi napisał(a):No mnie powaliło, sorry 8O

Bardzo podobna jest na Majorce, ale ta chyba piękniejsza...

Katedra zacna, fakt. Poza tym ja - w odróżnieniu od baroku - bardzo lubię gotyk. :)

Pozdrawiam,
Wojtek


Szczerze? Też wolę gotyk :wink: Barok tylko mi się podoba, gotyk - zachwyca.

Pozdrawiam,
Anka
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.10.2011 13:37

Franz napisał(a):... bardzo lubię gotyk. :)

Ja też. Podobno to przez ten kształt okien ;)


:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2011 14:06

mahadarbi napisał(a):Szczerze? Też wolę gotyk :wink: Barok tylko mi się podoba, gotyk - zachwyca.

Na szczęście gusta są przeróżne. :)
Ja często wchodzę do jakiegoś kościoła i widząc od progu, co jest w środku, wychodzę, machając ręką: eech, barok...
Ale zdarza się - chociaż rzadko - że barokowy styl potrafi się upiększyć w moich oczach, np. dobierając odpowiednie barwy. Wtedy nie jest już dla mnie taki odpychający. Wkrótce zilustruję te słowa fotkami w "Rumuńskich wyrypach".

weldon napisał(a):
Franz napisał(a):... bardzo lubię gotyk. :)

Ja też. Podobno to przez ten kształt okien ;)

Hmm... skojarzenia mogą wędrować w różnych kierunkach. :lol:

Ale kilka innych stylów architektonicznych też jest bardzo w moim guście. Np. romański.

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.10.2011 14:14

Ja romańską uwielbiam ze względu na okres w historii Polski, z którym mi się kojarzy.

To tak, jakbym sięgał do korzeni.
Spotkanie z czymś, co było świadkiem początku, to coś niesamowitego.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.10.2011 14:16

Potęga gotyku jest wielka i porażająca! Bardzo lubię gotyckie kościoły, romańskie zresztą też, choć to już zupełnie inne wrażenia...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.10.2011 14:37

weldon napisał(a):Ja romańską uwielbiam ze względu na okres w historii Polski, z którym mi się kojarzy.

U mnie też zapewne historyczne konotacje mają spory wpływ.
Tyle, że w Polsce romańskich pozostałości tak niewiele. W takiej Francji można się nasycać do woli. I nie tylko we Francji. Po południowej stronie Pirenejów też. ;)

maslinka napisał(a):Potęga gotyku jest wielka i porażająca!

Taka miała być z założenia. Udało się. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Na końcu świata: Bretania (Normandia, zamki nad Loarą) - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone