Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.10.2011 19:12

Franz napisał(a): Tiaaa...


Nie lubię się żalić, ale akurat w 100% nie trafiłeś z tą pasją, stąd półcytat z Wokulskiego :wink:

Franz napisał(a):Dziś odwiedziłem Twoje strony. Właśnie wróciłem, a zrobiłem pętlę nad Brenną. 8)


Bliżej moich rodzinnych stron, niż byłeś opisując kiedyś wycieczkę wokół Brennej Leśnicy - już nie będziesz... no chyba, że schodziłeś zielonym szlakiem z Trzech kopców Wiślańskich do głównej drogi... w co akurat wątpię.
Czekam więc na skrót w "Małym , Śląskim i Żywieckim..."

Czekam też na ciąg dalszy tutaj. :)

Pozdrawiam.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.10.2011 21:34

Franz napisał(a):[
Mają tych ruin w 3D... A wiele naprawdę pięknych.


Przez cztery i pół roku mieszkałem tam i właściwie co drugi weekend włóczyłem się samochodem po takich miejscach - widziałem wiele z nich , ale zostało chyba więcej do zobaczenia :lol:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2011 09:19

Interseal napisał(a):Czekam więc na skrót w "Małym , Śląskim i Żywieckim..."

Jeszcze fotek nie widziałem. Liczyłem na kolorową jesień, ale jeszcze zbyt wcześnie. Jeszcze więcej zieleni niż jesieni.
Jasne, że dorzucę skrót do Beskidów. Mam też kilka dawniejszych tras, ale nie pamiętam, które już Ci wrzuciłem. Przydałby się ten spis na początku. ;)

Interseal napisał(a):Czekam też na ciąg dalszy tutaj. :)

Postaram się jeszcze dziś. 8)

piotrf napisał(a):Przez cztery i pół roku mieszkałem tam i właściwie co drugi weekend włóczyłem się samochodem po takich miejscach - widziałem wiele z nich , ale zostało chyba więcej do zobaczenia :lol:

Czyli widziałeś znacznie więcej ode mnie. Zatem poczekam na Twoją relację. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2011 19:34

Pokrzepieni na ciele wracamy do głównej szosy i wkrótce dojeżdżamy do Sibiu. Miasto jest tym dla Rumunów, czym Kraków dla Polaków. W dokumentach wspomniane po raz pierwszy jako Cibinium, krótko potem znane bardziej pod nazwą Hermanni z uwagi na szybko wzrastającą liczbę osadników niemieckich, obecnie zaś w języku niemieckim używa się nazwy Hermannstadt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzięki dobrym oznaczeniom sprawnie podjeżdżamy pod samo centrum. Na Piata Unirii - Plac Jedności - kończy się możliwość jazdy. Już po drodze wyszukuję wzrokiem ewentualne miejsca do zaparkowania, ale wszędzie pełno. Na samym końcu akurat ktoś wyjeżdża, więc pakuję się w to miejsce i szukam parkomatu. Tu niespodzianka - o ile wcześniej było ich sporo, to teraz, przy samym początku deptaka, można zostawić samochód za darmo. Nie powiem, żeby mnie to zmartwiło. Zostawiamy wóz i ruszamy na spacer po mieście. Przy tej pogodzie czasami nawet sporą część deptaka zajmują kawiarniane stoliki, schowane przed słońcem w cieniu wielkich parasoli. Zaglądamy do niektórych zaułków, mijamy strajkującą fontannę i oto otwiera się przed nami Wielki Plac - Piata Mare.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2011 19:35

W północnej pierzei wyróżnia się kościół jezuitów, zaś z pozostałych trzech stron, rzeczywiście wielki plac otoczony jest zwartym murem kamieniczek, w tym wielu zabytkowych. Znajdujemy w tym kompleksie najstarszy, gotycko-renesansowy Dom Hallera - jednego z bogatszych mieszczan Sibiu - zdobiony lwami nad każdym oknem i herbem na łuku drzwiowym. Strome dachy kamienic, kryjące kilkupiętrowe strychy, wyposażone są w przeróżnego kształtu okna, okienka, czasem w paru rzędach. Mieszkańcy mówią o nich, że to oczy miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sibiu leży w dogodnym miejscu - na skrzyżowaniu odwiecznych traktów handlowych. Jeden z nich przebiegał równoleżnikowo, u stóp północnych stoków przekraczających 2000m wysokości grzbietów Karpat Południowych, a drugi przecinał ten potężny masyw wzdłuż prawdziwego kaprysu natury, jakim jest dolina rzeki Olt (Aluty). Już Rzymianie zabezpieczyli przecinający Karpaty trakt, jednak burzliwy rozwój Sibiu rozpoczął się dopiero w wieku XIII. A dziś mamy naoczny dowód świetności miasta, rozglądając się dookoła Piata Mare. Z wolna kierujemy się w jego północny róg, gdzie wybija się piękna Wieża Ratuszowa - Turnul Sfatului.

Obrazek

Obrazek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 18.10.2011 19:47

Ostatnie zdjęcie skojarzyło mi się w pierwszej chwili z naszą zielonogórską starówką. :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.10.2011 20:01

Znowu powiedzą, że zmówiliśmy się : :) z Sybinem, jak jak z Hunedoarą :)...
Tyle, że ja spaceruję (nie tylko na górskich szlakach :wink: ) nieco wolniej :lol: i Sybin jeszcze mi trochę czasu zajmie ...
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 18.10.2011 20:18

dangol napisał(a):Znowu powiedzą, że zmówiliśmy się : :) z Sybinem, jak jak z Hunedoarą :)...

No właśnie, zmowa czy przypadek. :?:
Jak lubię z Wami pospacerować (wirtualnie) bo w życiu realnym uwielbiam spacery raczej we dwoje. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2011 22:00

helen napisał(a):Ostatnie zdjęcie skojarzyło mi się w pierwszej chwili z naszą zielonogórską starówką. :)

Dalej będzie mniej Zielonogórsko. :)

dangol napisał(a):Znowu powiedzą, że zmówiliśmy się : :) z Sybinem, jak jak z Hunedoarą :)...
Tyle, że ja spaceruję (nie tylko na górskich szlakach :wink: ) nieco wolniej :lol: i Sybin jeszcze mi trochę czasu zajmie ...

Mnie też tu trochę zejdzie. :lol:

Lidia K napisał(a):No właśnie, zmowa czy przypadek. :?:

Wirtualna randka. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 18.10.2011 22:13

8O Sybin u Danusi, Sibiu u Wojtka... Randka w ciemno czy co? :wink: Ale ponieważ podobał mi się bardzo u Danusi, wpadłam też do Ciebie :D
I tu też bardzo mi się ten Sibiu podoba :D

Pozdrawiam,
Anka
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.10.2011 23:49

mahadarbi napisał(a):Randka w ciemno czy co? :wink:

Jakie ciemno?! Jasny dzień! ;)

mahadarbi napisał(a):I tu też bardzo mi się ten Sibiu podoba :D

Bo to jakby... ten sam Sybin?.. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.10.2011 08:11

Franz napisał(a):Obrazek


Ten pomarańczowy pan to służba porządkowa, parkingowa, informacja turystyczna?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2011 11:31

Jacek S napisał(a):Ten pomarańczowy pan to służba porządkowa, parkingowa, informacja turystyczna?

Bingo! ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.10.2011 12:49

Jacek S napisał(a):Ten pomarańczowy pan to służba porządkowa, parkingowa, informacja turystyczna?

Bingo! ;)

A oto ilustracja:

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.10.2011 13:17

:lool:
Dzięki
:lool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 48
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone