Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Objazd Dalmacji+Czarnogóra, czerwiec 2011 - relacja

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009
Objazd Dalmacji+Czarnogóra, czerwiec 2011 - relacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 28.06.2011 22:26

Witam :-)

W miarę świeżo po powrocie z nader udanego (pierwszego) wyjazdu do Cro pomyślałem że napiszę parę zdań odnośnie wrażeń oraz praktycznych porad dotyczących tego rodzaju wypadu (samochód+namiot, noclegi na kempingach). Mam nadzieję że komuś się przyda, w razie dodatkowych pytań proszę pisać :-)

- Termin: 6-18 czerwca 2011
- Transport: samochód (Renault Clio kombi)
- Liczba osób: 2 (ja+żona)
- Trasa:

1. dzień: Opole-Ołomuniec-Brno-Wiedeń-Graz-Mureck-Ptuj-Zagrzeb-Karlovac-Rakovica (przejazd, nocleg w Rakovicy).
2. dzień: Jeziora Plitwickie - Vodice koło Szybenika, nocleg.
3. dzień: Wyspa Murter+Pakostane+Zadar, nocleg w Vodicach
4. dzień: Park narodowy Krka, nocleg w Vodicach
5. dzień: Primosten, Trogir, Split, nocleg w Vodicach
6. dzień: Szybenik, Makarska, Peljesac, Orebic, nocleg w miejscowości Viganj
7. dzień: miasto Korcula (prom) + wycieczka rowerowa, nocleg w Viganj
8. dzień: okolice Orebicia, nocleg w Viganj
9. dzień: samochodowy objazd Korculi, nocleg w Viganj
10. dzień: Ston, Dubrownik, nocleg w Molunat
11. dzień: Herceg Novi, Perast, Kotor, Njegusi, Sv Stefan, Budva, nocleg w Molunat
12. dzień: przejazd Molunat-Dubrownik-Razanac koło Zadaru, po drodze Imotski
13. dzień: Przejazd Razanac-Zagrzeb-Ptuj-Mureck-Wiedeń-Brno-Kromezis-Ostrawa-Opole (powrót).

Ogólne wrażenia: oczywiście głównie pozytywne :-) Udało nam się zobaczyć praktycznie wszystko co planowaliśmy (mnie marzył się w zasadzie jedynie jeszcze wjazd na Sv Jure koło Makarskiej - tu brakło czasu - oraz wejście na Sv Ilie koło Orebicia - tu brakło dobrych butów u towarzyszki wycieczki). Na drogach w zasadzie pustki (i po drodze do Cro i w samej Chorwacji), objazd autostrady w Słowenii według instrukcji z poniższych stron:

http://withoutvignette.blogspot.com/
http://rejsychorwacja.com/rejsy.php?id=153#tresc

trasą Mureck-Lenart-Ptuj całkowicie bezproblemowy, jedynie wydatki na benzynę oraz opłaty drogowe dość grubo przekroczyły planowany budżet stanowiąc około 1/3 wszystkich kosztów ale liczba przejechanych km też była znacznie większa niż planowana (ok. 4200) :-) Opłaty na trasie to 2x8 EURO w Austrii (2 winietki 10-dniowe) + 350 Kc w Czechach (winieta 1-miesięczna) + bramki w Chorwacji (drogie, na podanej trasie w przeliczeniu około 200 zł) + 10 EURO winietki za wjazd do Czarnogóry - opłata pobierana na granicy. Aby wjechać do Czarnogóry ale także aby przejechać wąski pas Bośni przecinający na południu chorwackie wybrzeże wymagana jest zielona karta. Nam kontrolowano też dokumenty auta (dowód rejestracyjny). Podobno jeśli jedzie się cudzym samochodem trzeba również posiadać specjalne upoważnienie ale jako że nas ta kwestia nie dotyczyła to trudno jest mi to potwierdzić.

Nocowaliśmy raz na kwaterze (Rakovica) oraz na 4 kempingach:

- Imperial w Vodicach (4 noce)
- Antony Bay w Viganj (4 noce)
- Monika w Molunat (2 noce)
- Planik w Razanac (1 noc)

ceny od 100 (Planik) do 150 (Imperial) kun za noc (2 osoby+namiot+samochód), standard dość zbliżony choć im bardziej na południe tym bardziej dziko :-) Odradzam jedynie raczej noclegi w Razanacu z uwagi na bezpośrednią bliskość głównej drogi dojazdowej do miejscowości po której od godziny 5. rano jeżdżą miejscowi jakimiś wyjątkowo głośnymi ciągniczkami... Tak poza tym wszędzie obsługa miła i bezproblemowy kontakt w języku angielskim (a pewnie i w innych też).

Porady praktyczne :-)

- zdecydowanie odradzam kupowanie kun w Polsce - wrocławski kantor skasował mnie 0.63 zł za kunę (wymiana aby mieć jakąś gotówkę na podróż) co wyszło znacząco drożej niż wypłata z bankomatu (mBank, eKonto, kurs 0.55 zł uwzględniający prowizję bankową), płatność kartą (0.55 zł) czy wymianę na miejscu (0.54 zł, w mało szczęśliwym miejscu bo w kantorze hotelowym)
- niektóre kampingi w Cro używają 3-bolcowych przyłącz elektrycznych co sprawiło nam kłopot, w Imperialu udało się pożyczyć adapter, kamping Nevio pod Orebiciem musieliśmy po prostu opuścić, najlepiej mieć ze sobą coś takiego lub sprawdzić przed wyjazdem jakie łącza są tam gdzie planujemy nocleg
- drogo wychodzi niestety użytkowanie komórki, u żony stawka za minutę odbieranego połączenia (Era/T-Mobile) wyniosła aż 6.5 zł więc jeśli ktoś na wyjazdach tęskni za rodzicami :-) sugeruję szukanie alternatywnych rozwiązań (karta kupiona na miejscu?)
- do wbijania śledzi od namiotu najlepiej mieć ze sobą młotek choć kamieni wokół zwykle nie brakuje :-) ale przede wszystkim najlepiej zainwestować w śledzie mocne i grube, my swoich pogięliśmy chyba połowę...
- może banalne ale w podróży nieocenione usługi oddały nam szkła przeciwsłoneczne (nakładane na okulary, koszt około 40 zł)
- z innych przydatnych zakupów - przenośna lodówka podłączana do gniazda zapalniczki w samochodzie, dmuchany materac (noce w namiocie wcale nie muszą być niewygodne :-)) oraz pompka na baterie do tegoż materaca
- w podróży świetnie sprawdził się nam poniższy przewodnik:
http://bezdroza.pl/ksiazki/wybrzeze-cho ... baccs1.htm
który był znacznie bardziej zwięzły i wygodniejszy do noszenia niż poniższy kupiony wcześniej:
http://cokupic.pl/produkt/Chorwacja-Pod ... 03f0721402
i polecany raczej na długie zimowy wieczory tym którzy chcą się więcej dowiedzieć o sprawach typu chorwacka historia, kultura, itd.

Na dziś to tyle, jeśli kogoś zainteresuje wątek chętnie odpowiem na dodatkowe pytania/wrzucę zdjęcia/rozwinę temat pobytu we wspomnianych miejscach.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 24.08.2011 22:22 przez _chudy_, łącznie edytowano 6 razy
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 28.06.2011 22:33

...zachęcam do rozwinięcia Waszego wątku, no i oczywiście wklejania zdjęć z pobytu :D
adikos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 286
Dołączył(a): 25.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) adikos » 28.06.2011 22:47

Tak jak Majeczka rowniez zachecam do rozwiniecia tematu :D
HAncur
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 695
Dołączył(a): 29.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) HAncur » 28.06.2011 22:57

Dosiadam się :D
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 28.06.2011 23:17

Ambitny wyjazd , hmm plażowanie zero ? :(

Chłopie kto kupuje kuny w Polsce ???

Ale tak w ogóle podziel się dokładniej wrażeniami z poszczególnych miejsc
:D

Aha nie wiem czy coś kupowaliście w Czarnogórze - dalej taniej niż w Chorwacji ?
pt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 412
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) pt » 29.06.2011 09:57

_chudy_ napisał(a):....
- drogo wychodzi niestety użytkowanie komórki, u żony stawka za minutę odbieranego połączenia (Era/T-Mobile) wyniosła aż 6.5 zł więc jeśli ktoś na wyjazdach tęskni za rodzicami :-) sugeruję szukanie alternatywnych rozwiązań (karta kupiona na miejscu?)....


kosmicznie drogo. Aż sprawdziłem w BO(też jestem w Erze). W standardowym roamingu minuta 4,84zl, sms 1,56zl. Wykupując pakiet minut (nie pamiętam jak to się nazywa :lol: ) płacisz 30gr za min niezależnie od tego gdzie za granicą się znajdujesz(córka korzysta z tego teraz w Grecji, sprawdziłem przed chwila bo już się bałem,że rachunek mnie zabije). Maksymalnie można chyba 90min wykupić.Można te koszty jeszcze obniżyć jeżeli dzwoni ktoś do Ciebie z Polski ale szczegółów nie znam.
zxcvbn
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 13.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) zxcvbn » 29.06.2011 10:11

tylko ze grecja jest w uni europejskiej a cro nie dlatego cena polaczenia telefonicznego bedzie wysoka...
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 29.06.2011 10:25

Ja też chętnie poczytam, tym bardziej że we wrześniu pewnie odwiedzę niektóre z Twoich miejsc.
Dawaj dalej, rozwijaj, rozwijaj.
pt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 412
Dołączył(a): 22.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) pt » 29.06.2011 10:39

zxcvbn napisał(a):tylko ze grecja jest w uni europejskiej a cro nie dlatego cena polaczenia telefonicznego bedzie wysoka...

30gr za min w pakiecie obowiązuje również w Cro, tego jestem pewien
_chudy_
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 25.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) _chudy_ » 29.06.2011 11:59

Witam :-)

Mówiąc szczerze jestem trochę zaskoczony aż tak szybkim i dużym odzewem już następnego dnia rano, niektórym chyba nudzi się w pracy ;-) Z przyjemnością odpowiem oczywiście na pytania które się już pojawiły a i zdjęć dostatek :-)

armar napisał(a):Ambitny wyjazd , hmm plażowanie zero ? :(


Głównie nastawiliśmy się na zwiedzanie, stąd taki termin ale i na plażę trochę czasu się znalazło - w Pakostane, Primostenie (przepiękne miasteczko z najładniejszą plażą jaką widziałem podczas wyjazdu), pod wodospadami w Parku Narodowym Krka, w Viganju, w Lombardzie na Korculi (ładna piaszczysta laguna) oraz w Modrym Jezerze w Imotski (chyba najoryginalniejsze doświadczenie :-)). Minus czerwcowego terminu to temperatura wody - słońce już praży a morze jeszcze dość chłodne (20-21 stopni) i żona wiele nie popływała ale dla niej nawet Grecja w szczycie sezonu to wciąż pod tym względem mało ;-)

armar napisał(a): Chłopie kto kupuje kuny w Polsce ???


Ja :-) Potrzebowaliśmy czegoś na winietki i pierwszy nocleg a jako że chcieliśmy dojechać w jeden dzień i grafik był dość napięty nie chcieliśmy szukać w biegu kantoru na miejscu. Na szczęście nie kupiłem w ten sposób zbyt wiele :-)

armar napisał(a): Ale tak w ogóle podziel się dokładniej wrażeniami z poszczególnych miejsc
:D


Robi się :-) Dziś wieczorem będzie relacja z pierwszego dnia.

armar napisał(a):
Aha nie wiem czy coś kupowaliście w Czarnogórze - dalej taniej niż w Chorwacji ?


Tak, wyraźnie taniej (od toalety po wstępy :-)). Np. koszt wejścia na mury twierdzy w Kotorze to aktualnie 3 EURO. Ile kosztuje wejście na mury Dubrownika lepiej nie pisać...

pt napisał(a):
_chudy_ napisał(a):....
- drogo wychodzi niestety użytkowanie komórki, u żony stawka za minutę odbieranego połączenia (Era/T-Mobile) wyniosła aż 6.5 zł więc jeśli ktoś na wyjazdach tęskni za rodzicami :-) sugeruję szukanie alternatywnych rozwiązań (karta kupiona na miejscu?)....


kosmicznie drogo. Aż sprawdziłem w BO(też jestem w Erze). W standardowym roamingu minuta 4,84zl, sms 1,56zl. Wykupując pakiet minut (nie pamiętam jak to się nazywa :lol: ) płacisz 30gr za min niezależnie od tego gdzie za granicą się znajdujesz(córka korzysta z tego teraz w Grecji, sprawdziłem przed chwila bo już się bałem,że rachunek mnie zabije). Maksymalnie można chyba 90min wykupić.Można te koszty jeszcze obniżyć jeżeli dzwoni ktoś do Ciebie z Polski ale szczegółów nie znam.


Hmm, słabo interesowaliśmy się tematem przed wyjazdem a jako że zdążyłem się przyzwyczaić do znacznie przyjaźniejszych stawek unijnych trochę byłem zaskoczony kiedy zorientowaliśmy się jakie są rzeczywiste. Fakty są takie że około 9 minut rozmowy (dobrze że tylko tyle) to około 60 zł na fakturze u żony. Podane przez Ciebie kwoty (4,84/1,56) to prawdopodobnie ceny netto, pewnie jest też kwestia posiadanego abonamentu itp.

Crayfish napisał(a):Ja też chętnie poczytam, tym bardziej że we wrześniu pewnie odwiedzę niektóre z Twoich miejsc.
Dawaj dalej, rozwijaj, rozwijaj.


adikos napisał(a):Tak jak Majeczka rowniez zachecam do rozwiniecia tematu :D


majeczka napisał(a):...zachęcam do rozwinięcia Waszego wątku, no i oczywiście wklejania zdjęć z pobytu :D


HAncur napisał(a):Dosiadam się :D


OK, w następnym poście przejdę bardziej do samych wrażeń z wyjazdu, koszty kosztami, organizacja ważna ale w końcu jedzie się tam przede wszystkim odpocząć :-)

Pozdrawiam.
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 29.06.2011 12:13

To ja czekam na szczegółową relację, bo będzie o miejscach, które w tym roku zamierzam odwiedzić ( m.in. Peljesac i Czarnogóra). Będą najbardziej aktualne informacje, może coś o cenach, itp. ;) Czekam :lol:
CROissanty
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 12
Dołączył(a): 27.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROissanty » 29.06.2011 13:28

Zasiadamy do czytelni :)
Mirek68
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 05.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mirek68 » 29.06.2011 14:29

armar napisał(a):Chłopie kto kupuje kuny w Polsce ???

Ja kupuję. Ceny w Polsce są różne.
W Katowicach kiedy kupowałem na początku czerwca były po 0,54.
W tym samym dniu w innym kantorze w Katowicach 0,60.
Dziś patrzę na ten, w którym kupowałem i są po 0,57.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 29.06.2011 15:19

Krzysztof i Lidia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3282
Dołączył(a): 23.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzysztof i Lidia » 29.06.2011 16:15

Już się dopisuję do objazdu Dalmacji :)

Ile zdążę to zdążę, resztę sam objadę :wink:
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Objazd Dalmacji+Czarnogóra, czerwiec 2011 - relacja
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone