Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 15.02.2005 04:33

Dobar dan,Jolu!!
Tych wymienionych przez Zawodowca piosenek śmiało możesz słuchać i przy rodzinie, natomiast słuchawki radziłabym załozyć przy "Tvoje suze" Islamovića i "Sve su to žene" Tify :!:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 15.02.2005 10:20

Profesor Jolek! To musiał być BARDZO dobry dzień! 8)
"Dobar dan" w samym środku nocy? 8O :wink: :)

Dzięki za informację, przy których piosenkach zalecana jest szczególna ostrożność. :wink: :D
Zaraz zabiorę się za ściąganie, na początek tych trzech, które na razie Zawodowcowi podobają się najbardziej. Trzeba posłuchać, co Szefowi się podoba. :)

Milog dana svima!
Jola
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 15.02.2005 12:07

Bok, klapo!
Te piosenki rzeczywiście zjeżdźają górską bośniacką drogą. Oj, długo!
Ale już dwie są (bo trzecia się opiera i się nie daje).
Intrygujący ten "Bauštelac". A "Duge kiše jesenje" idealne z rana - bardzo energetyzujące i... w porządku. 8)
Znalazłam u siebie jeszcze trzy piosenki Alena Islamovića, głęboko schowane. "Bez veze si" - też bardzo pobudzająca, chyba będę częściej jej słuchać ,"Samo nebo zna" - normalnie ljubavna pjesma - "... samo ovo modro nebo zna, koliko volim te ja" - jakaś taka spokojna. :wink: I trzecia - "Te noći". My znamy ten motyw dzięki Kaji (coś tam... "jedna to matka, leje łez lawinę, druga to ja, ja, przeklnę twoje imię... " Tak to coś było w wersji polskiej.) Też w porządku. :)

Przy okazji...
Chorwacki žulj znaczy dosłownie odcisk, nagniotek.
Stati na žulj - nadepnąć na odcisk.
Odcisk to coś zbędnego na ciele. Hmmm... Może "żul" po prostu wywodzi się od odciska, jako czegoś zbędnego na ciele społeczeństwa? :?: Jakaś logika w tym jest.

Lijep pozdrav!
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 15.02.2005 13:47

Dobar dan!
No tak, wczoraj pomylilem jedna Mačke z druga... oprostite :oops: :)
Tekst Mački zrozumialy nawet bez slownika, ladna bajka i duzo mowi o naturze kobiecej :lol: Jolu, moglbym sie do Ciebie usmiechnac o mp3 Mački jak rowniez "U svakom slučaju te volim"? :) Bylbym baaardzo dzwieczny! przypomne adres lzkamil na skrzynce tlenowej
Islamovića dopiero zaczalem sluchac, Budowlaniec sie akurat trafil bo byl alfabetycznie na poczatku :D ale od razu mi sie spodobal, taki fajny imprezowy kawalek, nogi same podryguja... tych wspomnianych przez Jole i Jolka jeszcze nie bylo kiedy... wszystko do nadrobienia :)
Milog dana klapo!

P.S. musiałem zmienić formę podania adresu bo spamboty go wyłuskiwały mimo napisania słownie "malpa" i "kropka" :D
Ostatnio edytowano 22.07.2006 17:18 przez zawodowiec, łącznie edytowano 1 raz
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 15.02.2005 14:15

Dobar dan !
No no - szefunio myli mačke :lol: ,to zapewne z przepracowania :wink: :D
Nie pozostaje mi nic innego jak skorzystać z pomocy Nostalgii i odsłuchać tego Islamovića :) - też sprawdzę czego słucha szefo 8)
Milog dana klapo !
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 15.02.2005 20:28

Dobra večer!

Myślę, że późnym wieczorem opowiemy koleżance Drusilli o czym jest "Mačka". :lol:

A tu można posłuchać obu piosenek Ibricy Jušića.





Pozdrav.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 15.02.2005 22:21

Mačko Drusillo, słuchaj!

To opowieść o pewnym smutnym młodzieńcu. Samotny gość. Żyje "u svome svijetu od papira" - papierowym świecie. Hmm... Myślę, że ten młodzieniec żyje w dość nierealnym świecie. Jak dalej zobaczymy, miewa różne zwidy i przywidzenia. Lata lecą - lato, jesień, zima. Na dworze słońce, deszcz, różne rzeczy się dzieją, a on siedzi w swoim domu, w swoim świecie. Pewnej zimy, podczas gdy padał śnieg, młodzieniec zobaczył, że obok progu leży kotka. On wyciąga rękę, jakby we śnie. Na dworze zorza - świt się budzi. A on w tej chwili widzi, że już nie kotka, ale przed nim leży naga kobieta. On jej mówi: "budi moja". Ona odpowiada: "ja sam tvoja". Młodzieniec sprzedaje wszystko, co posiada, kupuje dla swojej miłej złote pierścienie i sukienkę. Ale Kociak nie jest zadowolony. Pragnie więcej złota. Ze skromnej sukni nie jest zadowolona. Więc smutny młodzieniec schodzi na złą drogę. Wieczorami chodzi na złodziejskie wyprawy. Wszystko dlatego, że Mački pragnie, kocha ją, chciałby ją pieścić, ale wie, że z pustymi rękami, bez podarunków traci swoją miłość. I pewnej nocy decyduje się iść na ostatnią złodziejską wyprawę. O świcie wraca i złupionymi pieniędzmi płaci za swą miłość. Przynosi Kociakowi drogocenny kamień, o największym na świecie blasku, kamień, w którym się, jak jeden płomień, kryją wszystkie ogniska świata. I widzi, że kobieta wyciąga rękę i całuje kamień, tak jak mężczyznę, męża. I tak swoim ciałem ogrzewa zimny kamień, jak nigdy nie ogrzewała jego. Nagle... do pokoju wpada mysz. Wtedy kobieta skacze i rzuca się na zdobycz, dosięga jej i wbija w nią zęby. Z kącika ukochanej kobiety cieknie krew.
Ze strachu młodzieniec zamyka oczy, aby odszedł od niego ten straszny obraz. Widzi łódź, która się topi, a na niej swoją miłość. I kiedy znowu znajduje siłę, aby podnieść wzrok... nie ma kobiety. Zamiast swojej miłej widzi drzemiącą kotkę. Przez okno wpada światło dnia. On wyciąga rękę, jak we śnie. Teraz znowu ma tylko kotkę, a na dworze chłód, śnieg i zima.

Może mu się to wszystko śniło? A może na jawie żył jak we śnie? Tak na pograniczu jawy i snu? Właściwie to nie wiem. W sumie to poetycka bajka.

zawodowiec napisał(a):Tekst Mački zrozumialy nawet bez slownika, ladna bajka i duzo mowi o naturze kobiecej :lol:


:lol: :lol: :lol:

Ta Mačka nie budzi sympatii - zimna i złotożerna. Bleee!
Nie wszystkie Mačke są takie, na szczęście. :wink: :)

Nie doczekałam do późnego wieczora, bo akurat teraz mam trochę czasu. Późnym wieczorem pewnie jeszcze się zgłoszę.

Pozdrav.
Mačka Jola :wink:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 15.02.2005 22:32

Jolu - prelijepa pjesma !!!! :cry: Smutna i przejmująca - przepiękna !
Na szczęście nie wszystkie mačke są takie :evil: - ta bardziej przypomina wampirzycę 8O <szkoda że nicka nie da się zmienić :? > - jestem pod wielkim wrażeniem tej piosenki - obie zresztą piękne.
HVALA Jolu !
Wspomnianych piosenek Tify i Islamovića posłuchałam "Te noći" fantastyczna - zresztą wersję Kayah uwielbiam :D - ta zdecydowanie lepsza,"Budowlaniec" :lol: również świetny no i Tify "Duge kiše jesenje" :) - co do reszty jakoś nie mogłam się przekonać - zdecydowanie wolę klimaty słodsze i romantyczniejsze :wink:
Milog večera klapo !
Wracam do mački :D
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 15.02.2005 22:39

Jolu pieknie to przetlumaczylas... tak samo to zrozumialem ale trzeba bylo Twojej poetyckiej duszy zeby to oddac :)
Obie piosenki sciagnalem, pojde na kompa z glosnikami to poslucham.
Mačke nie sa takie zle, po prostu maja kocia nature :) a w ogole mačke to bardzo mile zwierzačke, sam mam jedna przygarnieta z podworka, mieszka teraz u rodzicow w Lodzi :)

a w ogole tekst jest tu
http://www.drugafaza.com/tekstovi/macka.htm
jak moglem tego wczesniej nie wyguglac, a jeszcze do tego wczesniej pomylilem Mačke... Wasz menago sie starzeje :D

P.S. bedzie wolna chwila, pewnie juz nie dzis, to zloze do kupy moje zapytania jezykowe o szczegoly tekstu do Profesorow i nie tylko...
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 16.02.2005 00:58

Ja też mam parę pytań o niektóre zwroty, ale poczekam. :)

Laku noć!
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 16.02.2005 02:30

Z klimatów bardziej romantycznych polecam piękną balladę M. Skoro "Tako je Stipa volio Anu". Tekst prościutki, prześliczna melodia, miło się słucha jak to "ljubav je vječna i o njoj priče kruže..."

Już nie wiem, czy laku noć?? czy może dobro jutro??
Ale w każdym razie...dobrze... :lol:
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 16.02.2005 07:07

Dobro jutro!
Pani profesor -tak, to przepiękna piosenka :D - należy do jednej z moich ulubionych :) jak zresztą większość M.Skoro
Ale czy tekst prosty :oops: - ehh muszę jeszcze dużo się nauczyć :lol:
Milog dana klapo ! :D
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 16.02.2005 10:12

Dobro jutro!
Tak, tak - "Tako je Stipa volio Anu" - bardzo piękna ballada. Wzruszająca i to pozytywnie. Co do tekstu... no cóż... zgadzam się z profesor Jolek. Ale jestem szczęściara! :wink: :)

Koleżanko z ławki! Glava gore! Coś zrobimy, abyś też poczuła smak tego tekstu.

PS. Czy on gdzieś jest? Szukałam, nie znalazłam, nawet na stronie u Mirka wyświetlała mi się biała strona. Kiedyś spisałam sobie ją ze słuchu, ale i tak mam parę niejasnych miejsc. Nie ma to w zasadzie wpływu na zrozumienie całości, ale wiadomo, że niejasności nie lubię. :wink:
Profesor Jolek to pewnie cały tekst ma i zna, a jak nie ma, to zna cały ze słuchu. Ostatecznie, co profesor to profesor - jeszcze większa szczęściara! 8)

Czy można by go tu?... Albo chociaż jakieś namiary... Molim!

Milog dana!
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 16.02.2005 12:29

Dragi Studenti!

Buszując po sieci znalazłam kolejną ściągę.
Nažalost, nije to kurs języka chorwackiego dla Polaków :( ...
... tylko kurs języka bośniackiego dla... bodajże Katalończyków. 8O :wink: :lol:

Tym niemniej wiele rzeczy może się przydać (jakby ktoś chciał się uczyć katalońskiego, oczywiście :wink: :lol: )

http://ucionica.esmartstudent.com

- Da li vi učite bosanski jezik?
- Da li vi učite catala?

- Ne, ne. Ne učimo bosanski, ne učimo catala - mi učimo hrvatski. :wink: :D

Lijep pozdrav.
Jola
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 16.02.2005 17:28

Faktycznie na stronie Mirusia nie otwiera się akurat ta piosenka...
Ale mówisz - masz!!

"Tako je Stipa volio Anu"

Zaljubio se Stipa Zvonarev,
kao što davna priča veli,
Horvata starog, jedinu Anu
zavolio je srcem cijelim.

Nedjelja sveta, s jeseni rane
na šoru su se ponovno sreli
i Stipa reče, držeć joj ruke
"ostani sa mnom život cijeli"

Ljubav je vječna i o njoj priče kruže,
dan danas stari reći znaju,
kad dvoje sretnih ruke si pruže
"tako je Stipa volio Anu"

Sagradili su kućicu malu
na zemlji što im Zvonar dao,
imali konje, Cvetka i Alu
i psa što Garov se zvao.

Kažu da život mazio nije
ni nju ni njega, ni troje mali'
al' sretni skupa uvijek su bili,
za ništa drugo nisu znali.

Ljubav je vječna......

Stari su bili i on, i ona,
a djeca već im otišla davno,
jednoga dana zazvone zvona
i Stipa pusti suzu za Anom.

Te noći pas je cvilio tiho,
kao da želi otjerat' tugu,
izjutra rano, Stipa Zvonarev
opet je Ani pružio ruku.

Ljubav je vječna....

Przyjemności tłumaczenia nie odbieram... :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone