Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyspy Kanaryjskie

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 14:44

Oto ciąg dalszy z poprzedniej strony maderskiej zajawki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.01.2011 14:49

Ten wodospad, przelewający się przez drogę wygląda fantastycznie.

Zupełnie, jakby miał zamiar zmyć każdego śmiałka, który odważy się przejść dalej, a potem ... zonk i nawet na jezdnie nie wpłynął 8O

:D

Nie wiem, czy bym nie zawrócił na taki widok.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.01.2011 14:50

Franz napisał(a):
Obrazek



Trochę słońca jednak było :!:

pozdrowienia
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.01.2011 14:54

Jak widzę, nie daliście się pogodzie.
A dzięki dużej ilości wody to i miejsca niektóre jeszcze bardziej "dramatycznie" piękne !.

Przez ten tydzień , podglądałem Was tą kamerką !

http://www.netmadeira.com/webcams-madei ... l-pontinha :)

Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.01.2011 15:02

Ale tam ładnie ...
Zupełnie inna niż poprzednia. Taka zielona.
Te drogowe wodospady są świetne. Są doraźne, czy cały czas z niech leje ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 15:02

weldon napisał(a):Ten wodospad, przelewający się przez drogę wygląda fantastycznie.

Zupełnie, jakby miał zamiar zmyć każdego śmiałka, który odważy się przejść dalej, a potem ... zonk i nawet na jezdnie nie wpłynął 8O

:D

Nie wiem, czy bym nie zawrócił na taki widok.

To odcinek starej szosy, obecnie nieużywanej. Część wody spływała asfaltem i przemoczyła mi buty. :twisted:

longtom napisał(a):Trochę słońca jednak było :!:

Ano. Kilka godzin...

mariusz-w napisał(a):Jak widzę, nie daliście się pogodzie.

Pod koniec nasza determinacja wzrastała. :lol:
Ale w ostatni pełny dzień wyściubiłem nos z hotelu tylko po to, by oddać auto do wypożyczalni. Lało bez przerw.

mariusz-w napisał(a):A dzięki dużej ilości wody to i miejsca niektóre jeszcze bardziej "dramatycznie" piękne !.

A tak - wodospady spadały z hukiem, a morze robiło się brązowe...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 15:30

mariusz-w napisał(a):Przez ten tydzień , podglądałem Was tą kamerką

To widziałeś tamten syf na bieżąco. ;)
A taką ładną pogodę, jak w tej chwili na tych kamerkach jest - to też sobie przed wyjazdem pooglądałem. :lol:
Ale widząc w prognozach pogody głęboki niż, opanowujacy Maderę na wiele dni - w przeddzień wylotu skasowałem buty tutrystyczne z wyposażenia. Cóż - innym razem...

Crayfish napisał(a):Ale tam ładnie ...
Zupełnie inna niż poprzednia. Taka zielona.

Podlewają na bieżąco. :twisted:

Crayfish napisał(a):Te drogowe wodospady są świetne. Są doraźne, czy cały czas z niech leje ?

Te większe czynne cały rok. ;) Te mniejsze wysychają w lecie.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2011 15:30

Po Twojej zajawce mogę stwierdzić tylko jedno - szkoda , że Wam pogoda zrobiła psikusa , bo przy pięknej pogodzie zdjęć byłoby więcej i miejsc odwiedzonych przez Was zapewne też .
Z drugiej strony pewnie polecicie tam jeszcze i zrobisz zdjęcia w pełnym słońcu , a wtedy będziemy mieli porównanie 8) :D :D
Z taką nadzieją pozostaję

Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.01.2011 16:28

Kilka miejsc poznaję :lol:
Szkoda, że pogoda nie wypaliła, ale krakałeś i krakałeś przed wyjazdem...musiało się tak skończyć... :wink:
Serdecznie pozdrawiam
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 28.01.2011 20:45

O ja pierdziu!!!!
Mieszanka Nepalu ( te tarasowate pola i domy na stromych stokach- wow!), kolorowej Afryki i zieleni wyspiarskiej.
A te klify- uaaaaaa...!

Pozazdrościć! Mimo wszystko.
Przejście frontów opadowych zawsze daje ciekawe zjawiska świetlno- widokowe.
No a ta droga nad przepaścią i ten wodospad, to już po prostu fantazja...
A dlaczego jest nie używana? Przez tę kaskadę czy przez obrywy?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.01.2011 17:45

piotrf napisał(a):Po Twojej zajawce mogę stwierdzić tylko jedno - szkoda , że Wam pogoda zrobiła psikusa , bo przy pięknej pogodzie zdjęć byłoby więcej i miejsc odwiedzonych przez Was zapewne też .

Tiaaa... byłoby znacznie więcej...
:?

slapol napisał(a):Kilka miejsc poznaję :lol:

No cóż, wyspa nie jest wielka. Miejsca muszą się powtarzać. :)
Przy lepszej pogodzie byłyby jakieś lewady, ale tak... jest co jest.

Fatamorgana napisał(a):Przejście frontów opadowych zawsze daje ciekawe zjawiska świetlno- widokowe.

Zjawiska świetlno-widokowe, jakie mnie przypadły w udziale, zakwalifikowałbym bardziej do nieciekawych. :?

Fatamorgana napisał(a):A dlaczego jest nie używana? Przez tę kaskadę czy przez obrywy?

To jest droga, którą budowano z wielkim trudem. Czasami oddawano po kilometrze rocznie a niektóre fragmenty robotnicy wykuwali, wisząc na linach. Kiedy rozwinęła sie turystyka i wzmógł ruch samochodowy, szosa stała się bardzo niebezpieczna. Zbudowano więc nową, która na dużych odcinkach biegnie w tunelu. Starej drogi sie nie utrzymuje i ta z wolna niszczeje.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2011 12:40

Powracamy z Madery do głównego tematu. :)

Kolejny dzień mamy zamiar poświęcić na poznanie północnego zachodu wyspy. Z grubsza przygotowujemy plan dnia, porównując opisy w przewodniku i zdjęcia w albumach Sancha z mapą Gran Canarii. Kilka ciekawych miasteczek prosi o zajrzenie do nich, a najbardziej interesująca wydaje się nazwa jednego z nich: Teror.

Obrazek

Ruszamy zatem w trasę. Nie kierujemy sie jednak bezpośrednio do pierwszego z miasteczek, tylko za Santa Maria de Guia zjezdżamy z głównej szosy w boczną. Widać stąd potężny wiadukt ponad doliną - tym wiaduktem będziemy wracać, podczas gdy nasza boczna trasa wije się po zboczach pociętych wąskimi, głębokimi żlebami. Zatrzymujemy się w Cenobio de Valeron.

Obrazek

Obrazek

Jest to największe przedhiszpańskie stanowisko archeologiczne na wyspie - obejmuje prawie 300 wydrążonych w skałach jaskiń, położonych na wielu poziomach i często połączonych ze sobą. Niestety, kompleks znajduje się akurat w trakcie prac konserwacyjnych i nie ma możliwości zajrzenia do środka - musimy się zadowolić tym, co widać z zewnątrz.

Jaskinie zostały wydrążone przez Guanczów - pierwotnych mieszkańców archipelagu. Donoszą o nich europejscy żeglarze, którzy zawitali tu na przełomie XIV i XV w., opisując tubylców, jako postawnych blondynów o niebieskich oczach. Sama nazwa tego ludu - guanches - wywodzi się od słowa "guan" oznaczającego człowieka oraz słowa "che" (również "achinch"), określającego białą górę, czyli Teide na Teneryfie.

Obrazek

Obrazek

Obecnie naukowcy nie są w stanie ustalić pochodzenia guanczów. Różne hipotezy próbują powiązać rdzennych mieszkańców wysp z Celtoiberami, Baskami, a nawet z Wikingami. Badania językoznawcze wskazują jednak na bliskie pokrewieństwo z Berberami, którzy również mieli na Wyspy Kanaryjskie najbliżej ze wszystkich.

Zatrzymujemy się najpierw poniżej jednego z większych skupisk skalnych otworów, potem podjeżdżamy kawałek dalej i spoglądamy na kolejne. Żal mi, że nie wolno wejść do środka. Trochę mnie kusi złamanie zakazu, ale w końcu daję za wygraną - niech zostanie rąbek tajemnicy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy Cenobio de Valeron oraz zupełnie pustą i nieuczęszczaną drogę, wyjeżdżając za doliną na główną, ruchliwą trasę.

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 02.02.2011 14:23

Franz napisał(a):Powracamy z Madery do głównego tematu. :)



Faktycznie ten "maderski rekonesans" ... krótki był ! ;)

Wierzę, że więcej będzie w osobnym wątku !

Temat główny ... też bardzo ciekawy ... więc nie będę marudził ! :)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2011 16:20

mariusz-w napisał(a):Faktycznie ten "maderski rekonesans" ... krótki był ! ;)

I tak zamieściłem więcej fotek, niż z hercegbośniackiego weekendu w korsykańskim wątku. ;)
Wybrałem najistotniejsze i wyszlo ich 32, więc odsiałem co drugą i zrobiło się w miarę przyzwoite 16 sztuk. 8)

mariusz-w napisał(a):Wierzę, że więcej będzie w osobnym wątku !

Owszem, notatki do późniejszej relacji zostały spisane. :)

Obejrzałem sobie właśnie program, w którym pokazano m.in. Canale di Tenno w pobliżu Gardy. Wspaniałe!
Szybko przeszukałem Twoje relacje, ale nie znalazłem niczego na ten temat. Weź pod uwagę przy ew. kolejnej wizycie. :)


Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 03.02.2011 09:31

Franz napisał(a):Obejrzałem sobie właśnie program, w którym pokazano m.in. Canale di Tenno w pobliżu Gardy. Wspaniałe!
Szybko przeszukałem Twoje relacje, ale nie znalazłem niczego na ten temat. Weź pod uwagę przy ew. kolejnej wizycie. :)



Mamy/mieliśmy na liście, ale tym razem nie starczyło czasu na Canale i Lago di Tenno.
Zostało jeszcze "tego" nad Gardą trochę ... będzie na "zaś" ! :D
To tak jak Dolomity, niby obszar niewielki ... ale wiele do zobaczenia i chodzenia.
... a i odpocząć trzeba było ! :wink:


Pozdrawiam !
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wyspy Kanaryjskie - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone