Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 10.02.2005 16:34

VC4R, obie interpretacje sa dobre! I ti si u pravu, takie mamurne jutra mi sie tez zdarzaly, i obie interpretacje tej piosenki tez w zyciu przechodzilem, ale wszystko sie dobrze skonczylo :D
Z tymi zulami sie dalej upieram ze sa, tvrdoglav sam kao magarac :)

http://www.mladina.si/tednik/200107/clanek/billy/

http://www.mladina.si/tednik/200107/cla ... nt.html-l2
Tu na jednej slowenskiej stronie filmowej znalazlem rozliczenie z filmowym mitem Billy the Kida (Billy the kid je bil dripec) czyli po prostu byl... chyba lajdakiem. No i wczesniej wyguglalem pare kontekstow na slowenskich, chorwackich i serbskich stronach z ktorych wynika taki zulersko-zlodziejski i to bardzo wspolczesny kontekst, juz wczesniej wspomnialem. Gdzies tez znalazlem chyba lekko pozytywne zabarwienie - moze zawadiaka? Mi w tej piosence ci dripci bardzo pasuja... ale moze Ty masz racje? Trzeba by samego Tify spytac :)
W kazdym razie - dzieki za dobra zabawe!
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 10.02.2005 17:01

http://www.pricanka.com/abeceda.asp

dużo dzieci na forum i się pewnie nudzą :wink:
dla żutokljunaci do poczytania :wink:
Ostatnio edytowano 10.02.2005 19:55 przez platon, łącznie edytowano 1 raz
drusilla
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2864
Dołączył(a): 18.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) drusilla » 10.02.2005 18:36

Ściągnęłam ,posłuchałam i ...jestem mile zaskoczona :) Oprócz zgrzytu pt "k..." 8O słucha się całkiem przyjemnie.Pokuszę się w takim razie o resztę- ale to niesamowity szok dla uszu po pięknych i romantycznych "dalmatinskich pjesmach" :wink: - no ale i życie nie zawsze jest piekne i kolorowe - każdemu zdarzają się takie "mamurne jutra" - w mniejszym czy większym stopniu :twisted:
VC4R udał się na wódeczkę - ja natomiast udaję się na winko :lol: - bez przesady jednak :D
To słodkie bobo z kwiatkiem to chyba nie nasz dyrektor mianowany ????? 8) 8O :lol:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 10.02.2005 20:58

No, no... Też ściągnęłam "Mamurno jutro". Hmmm... słucha się bardzo sympatycznie. Nie czuć ogromu beznadziei, jak z samego tekstu. Właśnie sobie słucham po raz kolejny - w słuchawkach OCZYWIŚCIE. :wink: :lol:

VR4C - tamten post oczywiście ominęłam. :wink: :lol:
A już na 100% nie czytałam mojemu mężowi. :wink: :lol:

Wiadomo, FIOŁKI są bardzo delikatne, :wink: ale swój urok niewątpliwie mają. :wink:

Pozdrav
JOLA
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 10.02.2005 22:55

Mhm,
chwilkę o uwagę proszę,mhm małe uwagi wychowawcze.
Bazyl i Ewa ,no przestańcie już na wykładach takkk na siebie patrzeć,schowali sie za filarem i myslą ,ze nikt tego nie widzi.
Volumen i Void nie jedzcie tyle na lekcjach ,a jak juz to tak głośno nie mlaskajcie.Józek ,no Józek nie ciągnij ciągle Atoja za warkocz.Diego M jak piszesz to pisz w jednym zeszycie ,masz juz ich dwanaście i ciagle na lekcji ostrzysz ołówki elektryczną temperówką.Morski Pasie nie baw się tymi robakami na lekcji to nie biologia. Plumek schowaj ta cyfrówkę i nie patrz na profesora przez wizjer -profesor to nie model.Saturn 3 nie pytaj sie ciagle skąd się wzięło życie,bo to nie lekcje wychowania seksualnego.

Siwych włosów dostanę przez was.Poprawcie się.
Ale tak wogóle jesteście fajnymi uczniami bo macie super profesorów.
Ja staram sie o granta z unii europejskiej na podręczniki,więc mi nie przeszkadzajcie w pisaniu projektu.
Dyrektor mianowany
Platon (pseudo Bobo :wink: ).
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 10.02.2005 23:06

No, to hospitację mamy z głowy :wink: :lol:
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 10.02.2005 23:41

Oooo widze ze jestesmy pod okiem groznego Dyrektora... jakos jeszcze nic nie narozrabialem, moze kiedys bedzie trzeba, jakas swinska piosenke moze przetlumacze? ;)

A tak w ogole to...
Mi sme dobili vrlo tašku utakmicu 1:0! Je bilo puno šuta, mi sme mogli zabiti čak i pet gola ali i prepustiti i pet i više... Još uvijek ne znam kao sam obranio one dva poslijedni šuta :) Sva momčad je igrala vrlo dobro. Umoran sam i mamuran ali sretan :)
Navijači, nic nie mowilem zeby nie zapeszac ;)

W miedzyczasie sciagam sobie dalsze kawalki Tify, chyba jada do mnie gorska bosniacka droga, tak wolno schodza.
Laku noč!
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 11.02.2005 00:01

Profesionalac - čestitam!!! :lol:
A jeszcze ze starego składu Bijelog Dugmeta, oprócz Tify, polecam Alena Islamovića. Też powinien Ci się podobać :D
Ostatnio edytowano 11.02.2005 00:04 przez jolek, łącznie edytowano 1 raz
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 11.02.2005 00:03

O, hospitacja z głowy! Profesor Jolek jaka wyluzowana! :wink: :D
Trzeba to koniecznie oblać!
DOBRO VINO. MOLIM JOŠ MALO. 8)

A teraz następna piosenka.
W ramach pohospitacyjnego luzu zdecydowanie prostsza, tkliwa i liryczna.
Tomislav Bralić - "Croatio, od srca te ljubim" z płyty "Dalmacijo lipa".
Kolejna piosenka z gatunku "Och, Hrvatska!"
O ile wiem, koleżance z ławki też się podoba. Mi zresztą też.
http://www.bibinjka.com/TomislavBralic/ ... 20Lipa.wma

Spróbuję... Čini mi se...

Svake noći za te Boga molin,
Pivajući kamenu i drači.
Kroacijo ka mater te volin,
Umorna si ali mi ne plači.


Każdej nocy proszę Boga za ciebie
Śpiewając kamieniowi i drači*
Chorwacjo, jak matkę cię kocham,
Jesteś zmęczona, ale (mi) nie płacz. (?)

Sve ću pisme pokloniti tebi,
Sve đardine neka mi te kite.
Kroacijo iz duše te jubin,
Ja te volin ka i mati dite.


Wszystkie pieśni podaruję tobie,
Wszystkie ogrody niech mi cię ozdobią
Chorwacjo, z całej duszy cię miłuję
Ja cię kocham, tak jak matka dziecko.

Još se sićan oni riči,
Što mi uvik priča čača:
Nemoj sine nikud ići,
Tvoj je kamen maslina i drača.


Jeszcze (wciąż) wspominam owe słowa
które mi zawsze opowiadał tata
Nie wolno ci synu nigdzie iść (nie możesz synu nigdzie stąd odejść)
Twój jest kamień, oliwka i drača*

Nek te rani kora kruva,
Kaplja vina, zrno soli.
Nek ti kušin bude stina,
Al Hrvatsku sine voli.


Niech cię rani (?) skórka chleba,
Kropla wina, ziarno soli
Niech ci (czymś) będzie skała,
Ale kochaj synu Chorwację

Pisme će ti pivati slavuji,
Svirat će ti moje mandoline.
Svaku stopu ove zemlje jubi
Kad odrasteš voljeni moj sine.


Piosenki zaśpiewają ci (będą ci śpiewały) słowiki
Zagra ci (będzie ci grała) moja mandolina
Każdy skrawek tej ziemi kochaj
Gdy dorośniesz mój ukochany synu

Još se sićan oni riči, - jak wyżej
Što mi uvik priča čača:
Nemoj sine nikud ići,
Tvoj je kamen, maslina i drača.


(govoreći)
Još se sićan oni riči,
Što mi uvik govorija čača:
Nemoj sine nikud ici,
Tvoj je kamen, maslina i drača.
Nek te rani kora kruva,
Kaplja vina i zrno soli.
Nek ti kušin bude stina,
Al Hrvatsku sine voli.

Nek te rani kora kruva,
Kaplja vina, zrno soli.
Nek ti kušin bude stina,
Al Hrvatsku sine voli.
Nek ti kušin bude stina,
Al Hrvatsku sine voli.


*Drača - jakaś roślina
Opis biljke: drača je drvenasta grrnolika biljka visine 3 do 4 metra. Ima veoma jak koren što prodire duboko u zemlju. Iz glavnog korena izbija sporedno korenje, koje je, takodje, vrlo jako. Iz stabljike izbijaju ravni izdanci na kojima su pravilno rasporedjeni zeleni listici tamnozelene boje jajastog oblika. Na jednom izdanku, uporedno s obe strane nalazi se obićno 12 do 15 listica. Iz pazuha izdanka izbijaju mali žuti, jako medonosni cvetici, slaba mirisa.
Stanište: svuda.

http://hrast.sumfak.hr/~botanika/projek ... hristi.htm - tu jest na zdjęciach owa drača.
(przy okazji "Šumsko drveće i grmlje Hrvatske" - to brzmi zachęcająco, można sobie popatrzeć na zdjęcia roślinek, porównać nazwy... http://hrast.sumfak.hr/~botanika/projekt00237/popis.htm)

Pierwsze pytanie. Co to jest kušin?
I drugie pytanie. Kroacijo, to Chorwacjo pewnie po dalmatyńsku, ale czasem jest pisane tak, a czasem Croatio, aczkolwiek czytana zawsze tak samo (tzn. Kroacijo). Tak jak w piosence "Ja te volim Hrvatska" (dla Krassusa nawet numer 1 w plebiscycie - niezła navijačka pjesma.)
To jak to w końcu się pisze?
Stope - napisałam skrawek - może grudę, piędź - tu chyba chodzi o coś takiego.
Nek te rani niech cię rani? Raniti - zranić, ale rani to też wczesny, ranny, poranny, jednak tu nie pasuje. W tej zwrotce chodzi o to chyba, że jak by nie było trudno i ciężko, to i tak, synu, kochaj Chorwację. Tak mi się wydaje, oczywiście. Hmmm... Oczywiście to trzeba wygładzić. Ostatecznie są tu tacy, którzy to potrafią zrobić wręcz PROFESJONALNIE. :wink: :D No i proszę o ewentualne poprawki.

No i tyle. Oprostite mi, że nic nie dam odpocząć. Delikatna, a ostra. :wink: Hmmm...

Milog večera!
Jola


PS. Po latach... :lol:
TU jest małe uzupełnienie i wyjaśnienie słówka kušin.

PS2. I znowu po latach... :lol:
TU jest wyjaśnienie słówka rani i nowe, w miarę kompletne tłumaczenie. :D
Ostatnio edytowano 20.05.2008 23:03 przez Jolanta M, łącznie edytowano 3 razy
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 11.02.2005 00:08

Powtórzę (coś straciłam na szybkości). A profesor Jolek - wyluzowana, ale czujna. I brza.

Zawodowiec - čestitam! :D

Laku noć!
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 11.02.2005 00:53

Jolu - tym razem ja jestem pelen podziwu! Zadanie domowe zaliczone na 6 - niech sie Profesory sprobuja nie zgodzic ;)
Tyle trudnych slowek, nie wiem ile bym musial guglac zeby sam je znalezc wiec wierze Ci na slowo :)
Jedno co moge dodac to ze drača to dwukolczak śródziemnomorski (znalazlem po nazwie lacinskiej ktora jest na Twojej stronce), przy okazji ciekawa historia jakoby korona cierniowa Chrystusa byla z tej rosliny

http://www.infoseek.pl/wyszukiwarka0.ph ... a-christi+

co to jest ten 'kušin'? nie mam juz sily guglac dzisiaj...jak rzeczownik to w narzedniku??? moze na koncu dalmatynskie n zamiast m? (zbogon) a moze przymiotnik? wymiekam na razie...

Dzieki Drusilli wreszcie posluchalem calego Prozora :)
hvala na navijanije:)
bok klapo!
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 11.02.2005 01:01

Drago mi je! :)

Dwukolczak śródziemnomorski...
Miałam nawet zapytać, czy ma owa roślinka polską nazwę.
A tu i bez pytania i z dodatkową informacją. 8)
Hvala lijepa!

Srdačan pozdrav!
Jola
jolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3457
Dołączył(a): 08.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolek » 11.02.2005 02:53

Zgadza się - drača to doslownie kolec,cierń, a może byc i dwukolczak, botaniczką nie jestem :wink:
A kušnja to pokusa, może jakaś męska forma ??
W pierszym wersie zmieniłabym:
Svake noći za te Boga molin
Każdej nocy modlę się do Boga za ciebie...(hr.bogumolka to nasza modliszka) i jak u Mirka Skoro:
"Molio sam Boga za te
i Bog mi te dao.
Da te nema, što je sreča,
nikad ne bih znao."
Dobra robota, Jolu :D

I jeszcze wracam do dluższych i krótszych form zaimków...vam(a), svim(a), našim(a)...
Znalazłam taki oto zapis, cytuję:
"Końcówki skrócone- svim, vam, našim - występują zwykle w szybszej mowie przed rzeczownikami". I tyle...
A więc laku noć svima!!!
Ale laku noć svim ljubiteljima hrvatskog jezika!!!
@papi@
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 15.10.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) @papi@ » 11.02.2005 03:10

witajcie cromaniacy!!!!
caly czas sledze wasze posty!!! czasami czuje sie jak intruz wkradajac sie w wasze rozmowy!!! ale na swoj sposob fascunuje mnie to co czytam!!!
Moge powiedziec jedno zazdroszcze wam taj pasji!!! na dzien dzisiejszy zaluje strasznie , ze do tej pory niewidzialam i nie zweidzilam chorwacji, a tata tyle razy prosil Pati jedz z nami!!! ale bylam mloda, chcialam zostac w domu, poczuc wolnosc bez rodzicow!!!teraz wiem,ze to byl moj blad, ale mam nadzieje, ze kiedys do was dolacze drodzy cromaniacy i bede mogla dzielic sie z wami moimi przezyciami.... teraz moge tylko podziwiac canade ale i tak nierowna sie ona z wasza chorwacja!!!! trzymajcie sie caluje mocno... wasz staly obserwator @papi@
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 11.02.2005 08:03

"Każdej nocy modlę się do Boga za ciebie" - jasne, że tak. Dziwię się, że napisałam inaczej, bo przecież TO miałam na myśli (nawet myślałam - modlę się do Boga w twojej intencji, ale to za długie i nie poetyckie).
Profesor Jolek czujna i gotowa. Dzięki!!!

A ten "kušin"? Pokusa... Hmm...
Chyba nadal do wygładzenia. :wink: :D

Milog dana svima! :)
studentom, profesorom i obserwatorom :wink: :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone