Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Rumuńskie wyrypy: 2022

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.07.2010 15:47

Joanka23 napisał(a):Ładne - to jeszcze może chwyty udostępnisz :oops: bo znowu jakieś lewe wynajdę :wink:

Podam Ci takie, jakie ja grałem. Być może nie są w 100% zgodne z oryginałem, ale moje ucho nie pozwala na w pełni wiarygodną ocenę. :)

D.......D7+......D7.........g fis e d
G...................e............g e h
a7.....D7........G G7+ e
fis...............G e

a7.....D7........G G7+ e
a7.....D7........G G7+ e
a7.....D7........G G7+ e
fis...............G e

Zielonym kolorem oznaczyłem pojedyncze nuty na wiolinowych e, h.
Niebieskie G7+ to po prostu przejście nuty g -> fis.
Niebieskie G to jedno uderzenie o próg wyżej niż fis. Chodzi u zagranie nuty g na wiolinowej e.

Dobrej Zabawy,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 06.07.2010 21:35

Dziękuję! :D
Spróbowałam to zagrać już nawet, ale póki co to nie wychodzi mi :lol: cosik te nutki wpleść mi trudno i jeszcze chyba muszę się z nią osłuchać, bo np. tego h w ogóle nie słyszę :lol: (na którym progu Ty je grasz, bo mi jakoś nie pasuje :wink: ).

Jeszcze raz bardzo dziękuję i czekam na ciąg dalszy relacji! :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.07.2010 15:48

Joanka23 napisał(a):tego h w ogóle nie słyszę :lol: (na którym progu Ty je grasz, bo mi jakoś nie pasuje :wink: ).

Wiesz... może go tam i nie ma. ;) Ja go gram (czy właściwie grałem bo od wielu lat gitara jest bardziej ozdobą niż instrumentem w moim domu) bo tak mi pasuje. Nie dam głowy, że powinien być. Tak czy owak - wchodzi w skład akordu, więc wielkiego problemu nie ma.

Zapomniałem dopisać, że w czwartym wersie też tę sekwencję (g e h) powtarzam na końcu.
g - trzeci próg struny e,
e - zerowy próg,
h - zerowy próg struny h.

Aha. Rozważ też ozdobnik na końcu wersów 5 i 6 przez mocne dostawienie palca (hammering) na trzecim progu struny wiolinowej e po jej szarpnięciu, tak że wydobędziesz g.

Sięgnąłem po gitarę i mi się przypomnialo. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 07.07.2010 16:23

No to ładnie mnie zaćmiło... ja z tym h poleciałam na strunie e i w połowie gryfu wylądowałam :lol: ( lekki szok przeżyłam :wink: a zupełnie nie pomyślałam, żeby się przenieść strunę wyżej! ); Jeszcze wyszło na to, że Cię do gitary zagoniłam :oops:

Dobra nie zadaję już głupich pytań, spokojnie popróbuje i może mi się uda to zagrać...

Dziękuję jeszcze raz! :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.07.2010 11:22

Muntele Mic

Jeszcze poprzedniego wieczora - gdy rozstawiłem kuchnię polową - okazało się, że w palniku brak uszczelki. Najpierw wizja braku ciepłych posiłków i kawy przez cały wyjazd, potem pomysłowy Dobromir i w efekcie uszczelkę zastępuje prowizorycznie przycięta gąbka z mazidła do butów. Dzięki temu zasnąłem nieco uspokojony, spożywając przedtem gorący kubek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie tyle budzik nastawiony na 6:15, co warkot silnika, przejeżdżającej chwilę potem ciężarówki, stawia mnie na nogi. Pakuję się i podjeżdżam głębiej w dolinę z zamiarem zaparkowania przy leśnej cabanie zaznaczonej na mapie. Mapa wprawdzie stara, ale innej nie mam. Licznik kilometrów się kręci, a cabany jak nie było, tak nie ma. Główna droga skręca w lewo, a w głąb doliny prowadzi inna - nieco węższa - którą wybieram. Kiedy ta jednak wykręca ostro w prawo i zaczyna się wspinać na zbocze, zawracam i wybieram wariant lewy. Oczywiście, żadnej cabany nie udaje mi się odnaleźć - mapa okazuje się zbyt stara - i wyjeżdżam z lasu na przełęcz, na którą z przeciwnej strony doprowadza asfaltowa szosa, wznosząca się następnie grzbietem w prawo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sprawdzam na mapie - to musi być droga do kompleksu turystycznego Muntele Mic [mik], podczas gdy odchodząca w lewo zabłocona, polna droga jest moją planowaną trasą podejściową w góry Tarcu. Hmm... skoro jednak dotarłem tu wozem i proponują mi asfalt, to się skuszę i zajrzę najpierw na tą Małą Górę (bo tak na polski można przetłumaczyć Muntele Mic).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.07.2010 11:22

Okazuje się, że można podjechać jeszcze ponad kompleks, ale wkrótce śnieg uniemożliwia dalszą jazdę. Łapię więc plecak i ruszam w górę. Trochę drogą, trochę na skróty - łagodnym zboczem osiągam rozległe plateau szczytowe. Można by tu kilka boisk piłkarskich obok siebie postawić. Nie zabawiam długo - jest zimno i wieje wiatr - wracam więc do wozu i zjeżdżam do zauważonego wcześniej drewnianego kościółka w pobliżu kompleksu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest nowy i pachnie świeżym drewnem a wnętrze wykończone skromnie i schludnie. Po chwili wracam już na przełęcz i kiedy przygotowuję plecak do drogi, z terenówki, która właśnie zjechała z góry, słyszę swojskie:

- Cześć!

Obrazek

Obrazek

Trochę zaskoczony, podejmuję rozmowę z krajanami. Na trekking? Owszem.

- Gdzie ty tam chcesz iść?? Tam śnieg leży. Myśmy nie dali rady.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam,
Franz
http://wfs.freehost.pl
http://wfs.cba.pl
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.07.2010 15:17

Nadszedł międzyczas. A w międzyczasie dobrze jest czegoś posłuchać: http://www.youtube.com/watch?v=gQQmR2xdpnc

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 21.07.2010 23:46

:) tzw. Fletnia Pana... śliczny kawałek :)


zdjęcia też kapitalne, chociaż chyba wolałam bez śniegu :wink:... i z mgłą :lol:
Nobody's Driving
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 24.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nobody's Driving » 28.07.2010 18:13

Witaj Franz

świetna relacja, widzę że lubimy podobnie spędzać czas na turystycznych wyprawach :). Wchodziłem na twoja stronę http://wfs.w.of.pl/BiH09, powiedz mi jak oceniasz bezpieczeństwo schodzenia z głównych tras w Bośni ? Wiele przewodników i ludzi, którzy tam byli odradza chodzenie i rozbijanie się ze względu na zaminowanie. Ty widziałem śmiało sobie poczynałeś, mógłbyś coś doradzić jak nie wdepnąć na minę ?

pozdr.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.07.2010 20:06

Franz zapewne jest na kolejnym wypadzie :wink: :D, a ponieważ kiedyś poruszaliśmy tu ten temat, pozwolę sobie zacytować kolegę Zawodowca.

zawodowiec napisał(a):Bjelašnica jest praktycznie bez min, tylko jeden mały kawałek lasu jest zaminowany, i tak by był nieciekawy turystycznie.

Jahorina nie ma min - jest ciekawa tylko dla narciarzy, dla letnich turystów mniej.

Prenj - zaminowane tereny są dobrze oznaczone, reszta jest czysta. Są miny od strony Boračkog jezera i Borašnice ale i tam są znakowane szlaki (rozumiem że jak się z nich nie schodzi to jest bezpiecznie).

Treskavica jest czysta do jeziora, dalej się idzie na własną odpowiedzialność, to są najbardziej zaminowane góry w BiH. Ludzie zwykle chodzą zimą na nartach albo pieszo, moja znajoma z ludźmi była latem na 2 szczytach, nie znaleźli żadnej miny, ( :lol: :!: ) mieli za przewodników ludzi z miejscowej wioski którzy często polują w tych górach.

Blisko Sarajewa są mniejsze góry - Ozren (min niet), Igman (są zaminowane miejsca ale dobrze oznaczone), Trebević (rozminowanie w trakcie, są znakowane szlaki na szczyt).

Čvrsnica też jest dosyć blisko, od strony Dive Grabovice (tej ładniejszej) min niet.

Vran też nie ma min.


Może to coś pomoże póki Wojtek nie wróci.......
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 31.07.2010 22:13

jestem ciekaw czy jakiś CROMANIAK (był już) na trasie transfagarasan :twisted: :twisted: mam zamiar sie wybrać w ten rejon- fajna trasa samochodowa i super widoki, krajobrazy.
:?:
http://users.tkk.fi/jsreunan/Romania_pi ... n_road.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 31.07.2010 22:47

Idzik napisał(a):jestem ciekaw czy jakiś CROMANIAK (był już) na trasie transfagarasan :twisted:


Poczytaj trochę . . . :wink: relacje na forum


Pozdrawiam
Piotr
paszczak
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 106
Dołączył(a): 17.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) paszczak » 31.07.2010 23:19

Idzik napisał(a):fajna trasa samochodowa

polecam ją na rower...chwile z tamtejszym krajobrazem trwają nieco dłużej 8)
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 01.08.2010 15:23

piotrf napisał(a):
Idzik napisał(a):jestem ciekaw czy jakiś CROMANIAK (był już) na trasie transfagarasan :twisted:


Poczytaj trochę . . . :wink: relacje na forum


Pozdrawiam
Piotr


hehe No ba ja już cale forum znam na pamięc - to raptem 2min przeglądania ... DLATEGO PYTAM OSÓB KTÓRE COŚ WIEDZĄ i znają ...a info ze gdzieś to jest i może znajde :lol: :lol: też pewnie nie wiesz -ja tez podejrzewam że gdzieś na forum ... gdzie?

rezultat z OPCJA SZUKAJ to nasze 2posty. 8)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.08.2010 19:05

Idzik napisał(a)::lol: :lol: też pewnie nie wiesz -ja tez podejrzewam że gdzieś na forum ... gdzie?



A chociażby w relacji Pawła :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Rumuńskie wyrypy: 2022 - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone