Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pomysł na obiadek w Chorwacji.

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 14.02.2009 22:44

Grzegorzu--podajemy różne przepisy, szczególnie Ty jesteś niezastąpiony, ale...

Do wszystkich, którzy proszą o przepis dla swojego jedynego/jedynej---każda potrawa, nawet najbardziej prosta może wystarczyć do zdobycie jego.jej serca (prze żołądek) pod jednym warunkiem, mianowicie--zawsze musimy włożyć maksymalnie dużo SERCA do przyrządzenia potrawy. Potrawa zrobiona "na odwal" nigdy nie wyjdzie smakowicie, nawet jeśli będzie z najlepszego przepisu.
Czasami robimy sobie z żoną proste kolacje, przy świecach (niczym Pani Bukiet), ale są one urozmaicone ciekawymi przystawkami (jaki to już nasza tajemnica, nie muszą to być przystawki smakowe), ale zawsze do przyrządzania potraw jest włożone serce.
Wystarczy, że podamy zwykłe paluszki, kraby...., a może być tak


Czy zgadzasz się ze mną, Grzegorzu :?: :?:

Pozdrawiam
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 01.03.2009 11:30

Oczywiście zgadzam się, jak najbardziej i również pozdrawiam. A dobrych przepisów, ale w swoim wykonaniu i ze swoimi przemyśleniami - nigdy nie za wiele.
Polecę coś śmiesznego ale i użytecznego, a jaki niezły prezent gdy idziecie w gości. Zestaw kuchennych narzędzi, w tym wypadku firmy Berghoff.

Obrazek

Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
stary_jac
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 301
Dołączył(a): 16.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) stary_jac » 15.03.2009 21:53

śledzę to forum od dłuższego czasu z wiadomych powodów, czytam to i owo i tak się zastanawiam kim jest Grzegorz Ćwik ??
toć Makłowicz się traci.
Panie Grzegorzu jestem pełen podziwu nie tylko za przepisy i rady, ale głównie za chęć podzielenia się tymi informacjami na forum.
Pozdrawiam
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 18.03.2009 16:43

To wszystko dlatego, że to jest całkiem fajne i przyjazne forum. A pomysły kulinarne, to dodatek, tak aby pobudzić Crofanów do podjęcia sztuki pichcenia. Swoje pomysły kulinarne zacząłem właśnie na licznych wyprawach, wycieczkach wakacyjnych najczęściej pod namiotem, tam gdzie walczyć z patelnią jest szczególnie trudno. I tak to już zostało.
A właśnie w Chorwacji, apartamenty są najczęściej dobrze wyposażone, składniki do sławetnych obiadków można częściowo ze sobą przywieźć, ale i tutejsze są genialne. Myślę głównie o rybach i owocach morza, wspaniałych warzywach i owocach. Tylko trochę inwencji i nieustępliwości. Czasu wcale zbyt dużo nie trzeba marnować. A ile można siedzieć na tej plaży???
Jasne że żartuję, choć nie do końca.

Dzisiaj pomysł na zawijasy schabowe z mozzarellą.

Składniki:
1 kg schabu
20 dg mozzarelli w bloku
żurawina spożywcza, przygotowana
świeży rozmaryn
2 cebule
przyprawy suche- pieprz mielony, tymianek, sól, cukier
oliwa z oliwek, oliwa i trochę masła
1 1/2 szklanki bulionu
opakowanie śmietany dość gęstej
szklanka wina białego,

Obrazek

Porcje schabu, takiej wielkości jak na kotlety rozbijamy cienko. Posolić, pieprz, tymianek, nieco oliwy, tak by się nie sklejały, odkładamy na kilkanaście minut.
Ser mozzarellę tniemy na cienkie kawałki. Rozmaryn listki pokroić. Teraz na plaster rozbitego schabu kładziemy mozzarellę, dosypujemy żurawiny.
I oczywiście rozmaryn.


Obrazek

Przygotowując zakładamy nieco środek, tak by ser nie wypłynął, i zwijamy ściśle wszystko, odkładamy na chwilę, aby złapało kształt. Obsypujemy lekko mąką, i smażymy na patelni na oliwie.

Obrazek

Przekładamy do rondla, gdzie już zeszklona nieznacznie cebulka i dodane oliwa z oliwek i masło. Dolewamy nieco bulionu, potem wina i dusimy na małym ogniu. Dodajemy również gałązki pozostałego rozmarynu. Dosmakowujemy w trakcie solą, pieprzem, trochę cukru. Na koniec śmietana, ale niewiele.

Obrazek

Zawijasy podawałem właśnie w weekend, takie tam drobne przyjęcie imieninowe, z kaszą jaglaną oraz surówką z kapusty pekińskiej, kawałków brzoskwiń z zalewy z sosem jogurtowym.

Pozdrawiam, Grzegorz, :wink: :lol:
Mdziumka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 392
Dołączył(a): 22.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mdziumka » 18.03.2009 20:54

Grzegorz Ćwik napisał(a):Gratuluję posiadania oryginalnej CZUBRICY, ja takiej już dawno nie
mam i posługuję sie jej polskim zamiennikiem czyli cząbrem, w sumie smak
podobny, ale co oryginał to zawsze!!! Ciekawe, czy można ją zdobyć w
Polsce????


Czubricę można kupić tutaj http://www.allegro.pl/search.php?string ... &country=1 . Czy jest ona oryginalna, tego nie wiem.
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 29.03.2009 19:37

Ostatnie dni zimowe, początek marca. Miejsce- Kazimierz Dolny n. Wisłą. Poza sezonem przyjemnie bo pustawo. Rynek. Tu zawsze znajdziesz właściwy klimat.

Obrazek

Trochę wysiłku fizycznego, zwiedzamy okolicę. Genialny Dół Korzeniowy, miejsce kultowe, tam trzeba się przejść.

Obrazek

Gastronomia w Kazimierzu dysponuje dużą ofertą, są miejsca które warto odwiedzić, są takie, których nie warto.
Przykładem pozytywnym - naleśnikarnia.

Obrazek

Naleśnik z maki gryczanej, szpinak, sery, jaja, zioła. W sumie dobre.
Kolejny w wersji na słodko, z konfiturą pomarańczową, polany nalewką pomarańczową. Dobry.

Obrazek

W kilku innych miejscach też można smacznie zjeść.
Pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Majka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 26.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majka » 02.04.2009 19:46

Grzegorz, wspaniały wątek... dopiero dziś tutaj trafiłam ;)
i jakie fajnie fotki z Kazimierza ;)
może jeszcze coś rzucisz nam na ząb?
pozdrawiam sąsiada :)
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 10.04.2009 15:56

A jak tam wasze baby??? A jak tak wasze chłopy???

Obrazek

Czy ktoś wie jakie są zwyczaje wielkanocne w Cro?????

świątecznie pozdrawiam, Grzegorz. :wink: :lol:
Majka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 26.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majka » 15.04.2009 18:36

Święta, święta i po świętach ;)
ale świąteczna fotka śliczna :)
Przeczytałam sporą część tego wątku...zawsze uważałam się za niezłą kucharkę ale przy was wymiękam :) brawo!
Wedera
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 17.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wedera » 15.04.2009 21:40

Grzegorzu moi goście byli pod wrażeniem. Roladki wyszły wyśmienite. Pozdrawiam
Majka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 130
Dołączył(a): 26.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majka » 16.04.2009 12:15

Jestem jeszcze przed roladkami w realu...ale są nieuniknione :)
już czuję ten aromat...
dzięki Grzegorz za taki apetyczny wątek :)
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 16.04.2009 14:05

maciek1956 napisał(a):Do wszystkich, którzy proszą o przepis dla swojego jedynego/jedynej---każda potrawa, nawet najbardziej prosta może wystarczyć do zdobycie jego.jej serca (prze żołądek) pod jednym warunkiem, mianowicie--zawsze musimy włożyć maksymalnie dużo SERCA do przyrządzenia potrawy. Potrawa zrobiona "na odwal" nigdy nie wyjdzie smakowicie, nawet jeśli będzie z najlepszego przepisu.
Czasami robimy sobie z żoną proste kolacje, przy świecach (niczym Pani Bukiet), ale są one urozmaicone ciekawymi przystawkami (jaki to już nasza tajemnica, nie muszą to być przystawki smakowe), ale zawsze do przyrządzania potraw jest włożone serce.
Wystarczy, że podamy zwykłe paluszki, kraby...., a może być tak

Maćku, ja zawsze powtarzam - "Je się oczami."
Śniadania czy kolacje we dwoje, nie muszą być wyszukane, a tak jak sam uważasz musi być włożone w danie odrobinę serca. Zwykłe kanapki mogą wywołać uśmiech na twarzy. Równo rozsmarowane masło, ładnie ukrojona wędlinka, pasek sera. Na to zwracam uwagę. Zbliża się już sezon na sałatę, rzodkiewkę... Gdy to ładnie skomponujemy, włożymy odrobinę serca, to i uśmiech będzie i dzień piękniejszy i może buziaka jeszcze zarobimy :roll: :wink:

Pozdrawiam i również zachęcam, by panowie robili śniadania...

Ps. Mniejsze ryzyko na pająka w zupie :lol: :wink: :wink:
Grzegorz Ćwik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1343
Dołączył(a): 12.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz Ćwik » 17.04.2009 11:44

Pozdrawiam, śniadania to my jemy w locie, albo prawie ich nie jemy, kompletna anarchia i przypadkowość. No ale w weekend, to już może być zupełnie co innego.

Wiosna dużymi krokami zbliża się z każdym dniem. W sklepach nowalijki i wiosenne warzywa.
Dzisiaj właśnie wiosenne cukinie, świeżutkie, chyba jeszcze z Hiszpanii, a może z Chorwacji??? , sam smak...

Cukinie faszerowane Skład:
- klika średniej wielkości cukinii, uważajcie, żeby nie były miękkie
- kilka pieczarek
- 2 cebule średnie
- 2 jajka
- mały kawałek mozzarelli
- 25gd mielonego mięsa, tu preferuje indycze...
- 2 torebki ryżu, aż nadto...
- przyprawy- pieprz, czubrica (tu cząber), ale może być tymianek lub co kto lubi
- sól, oliwa
- do sosu np.- koncentrat pom., pomidory w puszce krojone, cebula, czosnek, przyprawy...

Obrazek

Farsz: Ryż gotujemy all dente, pieczarki drobno kroimy, smażymy. Podobnie drobno kroimy cebule, smażymy. Dodajemy wszystko w takich mniej więcej proporcjach.

Obrazek

Teraz dodajemy potarty ser, jaja, przyprawy, Wszystko mieszamy.

Obrazek

Solimy, ale tu należy zachować ostrożność. Dodajemy przyprawy które lubimy, ja głównie cząber, przypomina to trochę klimaty bałkańskie. Masa powinna być również dość ostra, pamiętajmy, dodajemy ją do w sumie obojętnej w wyrazie cukinii.

Cukinie po umyciu kroimy dokładnie na połówki. Za pomocą łyżki usuwamy niewielką ilość miąższu z pestkami. To młode cukinie, więc pesteczki są również miękkie. Robimy tyle miejsca, aby tylko zakotwiczyć farsz. Trochę solimy, czekamy powiedzmy ok. 10 minut, odlewamy płyn zebrany po soleniu. Nakładamy farsz ze sporym zapasem, czym więcej tym lepiej.

Obrazek

Posypujemy resztką mozzarelli, układamy dość ściśle w naczyniu do zapiekania lub na blasze, wcześniej nieco oliwy i do piecyka.
Wystarczy 30-40 minut, to młode cukinie. Wyjmujemy gdy ser trochę się zezłoci.


Obrazek

Najważniejsze, nie spiec, to potrawa wiosenna, cukinia jest miękka i można ja zajadać trochę all dente. Jeżeli sos- to pomidorowy. Puszka pomidorów bez skórki, pokrojone, koncentrat. Dodajemy zeszkliwioną cebulę, rozduszony czosnek. Przyprawy wg. gustu. Solimy i słodzimy do smaku, sos powinien być w miarę ostry.

Taką zapiekankę można zrobić tak samo w Polsce jak i w apartamencie w Cro. Składniki są wszędzie przecież takie same.


Pozdrawiam. Grzegorz. :wink: :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.04.2009 12:22

Myślałem, że kawa i ciasteczko to jest to czego właśnie potrzebuje a teraz już przestało mi jakoś smakować....
Wygląda apetycznie i przede wszystkim mało skomplikowane do zrobienia.
agniecha0103
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 555
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agniecha0103 » 19.04.2009 13:44

Normalnie szczęka opadła mi po kolana, jak przejżałam tą stronke.
Z zebranych tutaj przepisów , podanych przez Grzegorza Ćwika i innych
pasjonatów dobrego jedzenia, można by wydać wspaniałą ksążkę kucharską! Teraz będę tutaj zaglądać częściej.

Pozdrawiam smacznie - Aga.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Pomysł na obiadek w Chorwacji. - strona 55
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone