Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dalmacja: powrót do przeszłości (2005, 2006)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 15.02.2008 09:34

Dangol,

ja nadrabiam zaległości, a mam spooore, ale u Ciebie już jestem na bieżąco :D . Bardzo fajnie się czyta, zazdroszczę pamięci i notatek :wink: , ja za każym wyjazdem (nie mówię o CRO-bo tam byłam dopiero jeden raz :cry: ) sobie obiecuję, że będę zapisywała najważniejsze rzeczy, ale niestety, jeszcze do tego nie doszło :oops:. Mamy baaaardzo podobne zdjęcia z Dubrovnika :lol: .

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.02.2008 09:43

Janusz Bajcer napisał(a):I popijamy te kalmary korculańskim winkiem

Obrazek

10 x kalmary


Janusz, dzięki za wspaniałe przepisy na klamarki :D, :wink: jeśli tylko Grzegorz osiągnie lepsze wyniki w ich łowieniu, to będziemy je przygotowywać na te 10 sposobów. Albo (co pewniejsze :lool: ) przy kolejnym pobycie kupimy sobie je po prostu na targowisku :lol: .

A winko przepyszne, łyknęłoby się już teraz :wink: - zamiast porannej kawki w pracy...
Grk jest "wizytówką" Lombardy, którą wzgardziliśmy :? . Nasze klamarki w Prizbie popijaliśmy winem prostym :wink: od pana z Blato. Markowe (głównie plavac i pošip) miał tylko we flaszkach, a dla nas korzystniejsze cenowo :) :lol: było nie mniej smaczne winko z beczek, które wedle informacji od naszego pana nie miało jakiejś konkretnej nazwy gatunkowej :lol: - po prostu Vino- vino crno i bijelo :lol:

wojan napisał(a):Hihi Alinek powiedziałby - fujjjj,a ja przełykam ślinkę....


Że też Alinek po tylu pobytach w Cro 8O jeszcze nie przekonała się do takich pyszności?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.02.2008 11:36

dangol napisał(a):Że też Alinek po tylu pobytach w Cro 8O jeszcze nie przekonała się do takich pyszności?


I ja też nie - z owoców morza lubię tylko tradycyjne rybki z patelni :lol:

Obrazek

lub "rybki" opalone :wink:

Choć raz na Zlocie spróbowałem takich małych ośmiorniczek

Obrazek

i nawet mi smakowały.

A po takie winko prosto z beczki biegałem w zeszłym roku do sklepu w Kokkino Nero
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.02.2008 13:31

marsylia napisał(a):Dangol,

ja nadrabiam zaległości, a mam spooore, ale u Ciebie już jestem na bieżąco :D . Bardzo fajnie się czyta, zazdroszczę pamięci i notatek :wink:


Zaległości u mnie łatwo nadrobić, ale u PAP-a to masz 8) wielogodzinną pasjonującą lekturę :D
Co do notatek - to z tego pierwszego chorwackiego wyjazdu troszkę miałam, z kolejnych zdecydowanie mniej :? .
A moją "pamięcią" są zdjęcia :) , jak się poogląda po kolei te ogromne ilości, to się sporo poprzypomina :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.02.2008 13:40

Janusz Bajcer napisał(a):
dangol napisał(a): Że też Alinek po tylu pobytach w Cro jeszcze nie przekonała się do takich pyszności?

I ja też nie - z owoców morza lubię tylko tradycyjne rybki z patelni :lol:


:cry: :cry: :cry: :cry:

Janusz Bajcer napisał(a):Choć raz na Zlocie spróbowałem takich małych ośmiorniczek i nawet mi smakowały.:


:D :D :D :D
To może jednak coś jeszcze z Ciebie będzie :wink: i dołączysz do naszego grona smakoszy 8)

A tak na serio - to oczywiście rybki też są pyszne :P i jak ktoś nie ma przekonania do reszty morskich stworzeń to nie musi się "katować" potrawami z nich przyrządzanych
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.02.2008 21:46

Po dość późnym śniadaniu przychodzi pora na pożegnanie się z morzem w Prizbie, domem i przemiłymi gospodarzami.

1-PIC_210400.JPG


2-PIC_210410.JPG


3-PIC_210420.JPG


4-PIC_220116.JPG


Planowana godzina odjazdu musi trochę się przesunąć :o , bo musimy wymienić koło na zapasowe :cry: - nie zauważyliśmy tego wcześniej, pewnie to efekt wczorajszej podróży do Blato.
Wymiana trochę czasu zajmuje :?

5-PIC_220160.JPG


W planie mamy dziś spacer :) po starej Korčuli, a Grzesiek będzie się musiał zadowolić się obejrzeniem zdjęć - gdy my będziemy zwiedzać, on będzie w tym samym czasie szukał :roll: jakiegoś serwisu...
Ostatnio edytowano 08.02.2020 17:07 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 16.02.2008 07:59

Za oknem powrót zimy, minus 10... Dobrze, że jest słonko. A do słonka mam Danusiowe cieplutkie wspomnienia. Noooo i winko i pyszne paskudztwa! Ale mi się zachciało...

Serdeczności!

PS. Lutowe relacje to najgenialniejszy pomysł na forum :lol: :lol:
Uściski!
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 16.02.2008 13:13

dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.02.2008 13:37

Janusz Bajcer napisał(a):Pyszne paskudztwa :wink: :lol: :P


Bliskie spotkania z hobotnicami mieliśmy na Hvarze (będzie o tym jak już dotrę do 2006), w podobnym zakresie jak na tym filmie to oczywiście nie ja :lol: , ale Grzegorz z Gochą i Wojem (nasze "dzieciaki"), tyle że nie nagrali z tego takich filmików :cry: . Jedną ośmirniczkę (wyłowioną w siateczce) udało mi się osobiście pogłąskać :D.
Hlapy i jastogi też w tamtym okresie oglądałam żywe (jeszcze :wink: ), ale w konobie - oczekujące na zamówienie smakoszy z zasobniejszym portfelem, niż nasz :?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2008 13:40

Korčula:

Dojeżdzamy w rejon starówki.

1-PIC_220200.JPG


W związku z tym że Grzesiek rusza dalej w poszukiwaniu jakiegoś wulkanizatora, odpada :idea: problem parkingu. Nasza trójka wysiada na nabrzeżu (wiodącym na zachód w kierunku klasztoru dominikańskiego), skąd mamy niezły 8) widoczek.

2-PIC_220211.JPG


Z Grześkiem jesteśmy umówieni za jakieś 2,5 godziny w miejscu, które przed kilkoma minutami widzieliśmy z samochodu.

4-PIC_220220.JPG


Zanim wejdziemy w wąskie uliczki, zgodnie z życzeniem Jędrka wyruszamy zobaczyć :roll: jak wygląda korczulańska marina.

5-PIC_220240.JPG


6-PIC_220270.JPG


Teraz kolej :) na Stare Miasto - przed nami już Brama Lądowa w baszcie Veliki Revelin.

7-PIC_220213.JPG


8-PIC_220320.JPG


Przed rozpoczęciem zwiedzania starówki musimy zamienić euro na miejscową walutę, co też robimy zaraz za bramą.
Zasobni w kuny możemy w końcu przysiąść przy kawusi :) przy nadmorskiej promenadzie z pięknym widokiem w kierunku Orebića.

Iwona i ja postanawiamy wstąpić do Muzeum Ikon i połączonego z nim kościoła Wszystkich Świętych. Dubrownickie muzeum ikon było zamknięte :cry: , teraz nam się udaje wejść (chociaż jestem troszeczkę zawiedziona, marzyła mi się o wiele bogatsza :wink: kolekcja do obejrzenia).

9-PIC_220215.JPG


Jędrkowi nasz pomysł nie bardzo się spodobał :? i zamiast podziwiania ikon wybrał powrót do mariny, żeby jeszcze pogapić się :roll: na jachty. Spotkamy się za pół godziny :idea: przy katedrze.
Dojście do katedry umila nam widok wąskich uliczek.

10-PIC_220340.JPG


11-PIC_220350.JPG


Katedra św. Marka...

12-PIC_220380.JPG


13-PIC_220390.JPG


Tuż przy katedrze stoi Pałac Opatów ze skarbcem, niestety w czasie tej wizyty w Korčuli nie mamy czasu :cry: , aby wejść do środka. Po przeciwnej stronie placu znajduje się pałac Gabrielis z muzeum miejskim (też tu jednak nie wchodzimy) oraz pałac Arneri.

14-PIC_220410.JPG
Ostatnio edytowano 08.02.2020 17:28 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 17.02.2008 18:09

Dangol widzę że się uzupełniamy :D :wink: - obydwa muzea przy katedrze zwiedziłem (warto, warto), ale ikon nie dane było mi zobaczyć - napisz coś więcej o tej galerii w klasztorze.
P.S. Bardzo dokładna mapka Korculi na początku 8O :D .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.02.2008 20:12

Buber napisał(a): widzę że się uzupełniamy :D :wink:


:D :D :P :D :D

Buber napisał(a): obydwa muzea przy katedrze zwiedziłem (warto, warto), ale ikon nie dane było mi zobaczyć


Wstęp do muzeum ikon to wówczas była kwota 10 kun. Część z ikonami mieści się w domu Bractwa Wszystkich Świętych (najstarsze i wciąż istniejące korczulańskie bractwo założone w 1301 r.) - w jednej, w sumie niezbyt dużej salce, dlatego wcześniej pisałam, że byłam trochę :( zawiedziona rozmiarami tych zbiorów.
Cała salka umeblowana jest starym drewnianym sprzętem - autentyczne wysposażenie siedziby bractwa. Można obejrzeć zdjęcia i dokumenty związane z bractwem, noszone przez braci tradycyjne stroje, wielkie świece procesyjne, jakieś przedmioty liturgiczne itp.
Bizantyjskie ikony są pozawieszane na ścianach salki (kilka z nich jest z Krety). Piękne 8) - więc mimo że nie było ich dużo, warte były obejrzenia :roll: :D .
Z salki z ikonami jest przejście mostkiem bezpośrednio do kościoła Wszystkich Świętych (bilet ten sam co do ikon), znajdującego się po drugiej stronie ulicy. Kościół jest z XV w., ale wystrój wnętrza ma barokowy. Wszystkie ciekawsze eksponaty są poopisywane :) w kilku językach (po polsku jednak nie) :( , jest też jakaś tablica z ogólną informacją o historii tego miejsca itp.
W kościele najcenniejszy jest chyba XV-wieczny poliptyk Błażeja z Trogiru. Motto tego poliptyku to opłakiwanie Chrystusa. Jest to główny temat kościelnego wystroju (bo jest jeszcze wielka drewniana Pieta z XVIII w. i duży bizantyjski krucyfiks z XV w. z malowanego drewna) i nie jest to przypadek, bo Bractwo Wszystkich Świętych czasem zwane też było bractwem Dobrej Śmierci...
W kościele wart uwagi jest również malowany kasetonowy sufit.
Ostatnio edytowano 08.02.2020 17:43 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.02.2008 17:59

Korčuli c.d. :D

Do domu podróżnika-awanturnika Marko Polo postanawiamy wejść już tym razem :) .

1-PIC_220440.JPG


Przy dzisiejszej słonecznej pogodzie niezłe są stąd widoki na Orebić :roll: , klasztor na zboczu i cały masyw ze szczytem św. Eliasza oraz na katedralną wieżę.

Podążamy teraz na północ do baszty Zakerjan (Tiepolo) z herbem Wenecji

2-PIC_220450.JPG


i dalej wzdłuż nabrzeża starówki do kolejnej wieży - Kanavelić (zwanej też czasem basztą Barbarigo, bo wieżę zdobi jego herb).

3-PIC_220460.JPG


4-PIC_220490.JPG


Z nabrzeża znów mamy :D piękne widoki na Pelješac.

5-PIC_220512.JPG


Uliczką okrążającą starówkę od zachodu przechodzimy obok schodów przy Bramie Morskiej i dochodzimy w okolice XV-wiecznych baszt gubernatora (Velika i Mala kneževa kula) górujących nad portem i pobliskim gubernatorskim pałacem.
I znów nas wita placyk od wewnętrznej strony głównego wejścia na stare miasto oraz kościółek św. Michała.

6-PIC_220494.JPG


7-PIC_220500.JPG


8-PIC_220510.JPG


Opuszczamy starówkę i schodkami schodzimy na skaliste wybrzeże przy murach :idea: na małą chwilkę odpoczynku.
Grzesiek po naprawieniu koła :) dołącza do naszej trójki w umówionym miejscu. Jeszcze tylko porcyjka lodów ... i pora opuścić piękną Korčulę :cry:

9-PIC_220535.JPG


10=PIC_220540.JPG
Ostatnio edytowano 08.02.2020 18:00 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 24.02.2008 20:50

Na przystani w Dominče musimy niestety spędzić trochę więcej czasu niżbyśmy chcieli, bo dojeżdżając widzimy właśnie odpływający prom:?. Ustawiamy się w kolejkę - załapiemy się na następny :) .

1-PIC_220550.JPG


2-PIC_220580.JPG


Pobyt na Korčuli sprawił, że zauroczyłam się :hearts: chorwackimi wyspami. Już wtedy wiedziałam, że przy każdym powrocie do Cro :idea: koniecznie jakaś wyspa musi być na naszej wakacyjnej trasie 8) .

W planie mieliśmy krótki spacerek po Orebiću, ale trochę za dużo czasu zabrała poranna zmiana koła, żeby jakoś dojechać do Korčuli, a potem przymusowe dłuższe oczekiwanie na prom :( - postanawiamy więc darować sobie Orebić.

Widoki z drogi powrotnej przez półwysep Pelješac:

3-PIC_220615.JPG


4-PIC_220625.JPG


5-PIC_220640.JPG


Zbliżamy się do Stonu z postanowieniem, że zatrzymamy się tutaj :) na cieplutkiego burka, a na główne jedzonko pójdziemy wieczorkiem tam, gdzie dotrzemy na dwa kolejne noclegi.
W Stonie mamy czas tylko na krótkie :( przejście po jego uliczkach, wiekowe mury muszą czekać na inną okazję.

6-PIC_220706.JPG


7-PIC_220714.JPG


8-PIC_220725.JPG


9-PIC_220735.JPG


10-PIC_220750.JPG


Ruszamy w dalszą drogę, zatrzymujemy się tyko na krótko przy straganach w dolinie Neretwy, a potem już o zmroku dojeżdżamy na Makarską Riwierę w poszukiwaniu miejsca na ostatnie :( dwa noclegi na naszym pierwszym :) pobycie w Cro...
Ostatnio edytowano 08.02.2020 18:19 przez dangol, łącznie edytowano 3 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.02.2008 08:36

Melduję się :)

Ale profesjonalne relacje teraz w modzie, szacuneczek za treść, zdjęcia i połączenie ich w zgrabną całość.
No i dzięki za pokazanie znajomych miejsc...

Nawiazując do pierwszej strony relacji dygresyjka na temat Jeseników.

Zaklinam Was Wszystkich się tam wybierających - koniecznie, koniecznie trzeba zdobyć KEPRNIK 1423mnpm (przy czerwonym szlaku pomiędzy Ramzową a Cervonohorskim Sedlem.
Widoczek urywa d..ę - nie da się inaczej powiedziec, proszę nie moderować :wink:

PZDRV
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dalmacja: powrót do przeszłości (2005, 2006) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone