Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Akademia Języka Chorwackiego.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 23.09.2005 22:31

O, kurcze!!!
Jaka tamta strona "rozleziona"!!!
DM Platon, zróbcie coś z tym, molim!!!


Suza!!! Witaj!!!
Kako je dobro vidjeti te opet!!! :D


Pozdrav
Jola
Suza(nna)
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Suza(nna) » 23.09.2005 22:45

no to dla wprawy na powitanie spróbuję, na gorąco- coby sę na nowo wbić w Akademiję


uwaga!
kolokwializmy pozwolę sobie wstawiać w pełnej krasie

Idzie sobie pijaczyna główną ulicą, zatrzymuje się i zaczyna ( no właśnie-kolokwializm) szczać. Policjant go upomina(?) i zakrzykuje:" Pieprzę was! Kara 10 marek!". Pijaczek szuka po kieszeniach i w końcu znajduje 20marek. Wtedy policjant szuka 10 marek reszty, ale ich nie może znaleźć. Na to pijaczek: " szczaj i ty- ja stawiam! " :roll:


dostanę choćby trójeczkę? bo to właśnie w przerwie między usiłowaniami naukowymi poczyniłam...przed egzaminem z Literatury Słowian południowych na Tle Kulturowym Obszaru Półwyspu Bałkańskiego :P
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 23.09.2005 23:25

Jolanta Michno napisał(a):Z SERII "PUŁAPKI JĘZYKOWE"

Pijanac ide glavnom ulicom, zaustavi se i počne pišati. Policijanac ga spazi i uzvikne: "Sram vas bilo! Kazna 10 maraka!". Pijanac traži po svim džepovima i konačno pronađe 20 maraka. Sada policijanac traži 10 maraka za vratiti, ali ih ne može naći.
Na to će pijanac: "Pišaj i ti - ja častim!"


Suza, jak fajnie że wpadłaś :)
Dostaniesz 5- bo się złapałaś w pułapkę :D
Sram vas bilo! - Jak panu nie wstyd! :lol:
sram - wstyd (jak staropolski srom) :)
Powodzenia na egzaminie!
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 24.09.2005 09:09

O kochane Profesory się zjawiły.No to ja będę tak tylko od czasu do czasu wpadał ze swoim ,,słownikiem prostych chorwackich słów''.
Pamietam też ,ze nasz drogi wizytator przygotowuje wykład o piosence-także zapraszamy.Ktoś obiecał też otworzyć Filię Akademii o gramatyce.
DM Platon.
Suza(nna)
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Suza(nna) » 24.09.2005 11:17

no tak....pułapka......jestem naiwna kao beba...ale to wszystko przez opuszczenie Akademiji. Moja bardzo wielka wina :?
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 24.09.2005 12:16

Z SERII "PUŁAPKI JĘZYKOWE"

Hehe!!! :lol: Ostrzeżenie było!!!

Suza! Ne brini! TO się nasuwa... że tak powiem... natychmiast. :wink:
W związku z tym, celem utrwalenia...

SRAM VAS BILO! - Jak Panu/ Pani/ Państwu/wam nie wstyd!!!

I... wężykiem, wężykiem!!! (to też cytat :wink: )


Pozdrav
I powodzenia na egzaminie!!! :D
Jola
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 25.09.2005 18:49

no to;

čajnik ;czajnik , čakra-czakra , čaplija;czapla, čar-czar , čarter ;czarter, časopis ;czasopismo , čast ;cześć ,chwała , čega-czego , ček ;czek , čekati-czekać , čemu-czemu , često-często česki-czeski, četerki;cztery, četvorka;czwórka, čtvrt;ćwierć, čiji ;czyj, čim ;czym , čin;czyn, činiti;czynić, čip-czip, čist-czysty, čistiti;czyścić, čitati;czytać, čokolada;czekolada,
čovjek-człowiek , čovjekow;człowieczy, čudak-cudak, čudo-cudo , čvrst;czerstwy
Suza(nna)
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Suza(nna) » 25.09.2005 22:17

platon napisał(a):no to;

čajnik ;czajnik , čakra-czakra , čaplija;czapla, čar-czar , čarter ;czarter, časopis ;czasopismo , čast ;cześć ,chwała , čega-czego , ček ;czek , čekati-czekać , čemu-czemu , često-często česki-czeski, četerki;cztery, četvorka;czwórka, čtvrt;ćwierć, čiji ;czyj, čim ;czym , čin;czyn, činiti;czynić, čip-czip, čist-czysty, čistiti;czyścić, čitati;czytać, čokolada;czekolada,
čovjek-człowiek , čovjekow;człowieczy, čudak-cudak, čudo-cudo , čvrst;czerstwy


ja tylko na chwilkę,
kosmetycznie:
čovjekov;człowieczy
četiri;cztery,
četvrt;ćwierć,
čvrst;czerstwy...??dla mnie raczej ( i wg słowniczka) silny, krzepki....a czerstwy to suh albo star



pozdrav!
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 25.09.2005 23:26

No właśnie Dyrektorze Mianowany, jak już dajesz profesjonalne wykłady ze słówek to nie łaska sprawdzać każde z osobna, zamiast Ctrl C - Ctrl V? Sram Vas bilo! ;)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 26.09.2005 00:42

zawodowiec napisał(a):No właśnie Dyrektorze Mianowany, jak już dajesz profesjonalne wykłady ze słówek to nie łaska sprawdzać każde z osobna, zamiast Ctrl C - Ctrl V? Sram Vas bilo! ;)

:lol: Tak, tak, DM Platon. Sram Vas bilo! :wink: :lol:



I zmieniając temat...
Nie sposób o tym nie napisać... :D

Poljakinje obranile naslov!

Poljska je obranila naslov europskih prvakinja! Poljakinje su u finalu Europskog prvenstva u Hrvatskoj s 3-1 (25:23, 27:25, 21:25, 25:18 ) bile jače od Italije i tako drugi put zaredom osvojile kontinentalnu "krunu", nakon što su bile najbolje i prije dvije godine u Turskoj.

Hihi... chyba nie trzeba tłumaczyć, bo każdy wie... :D

Polska obroniła tytuł mistrzyń Europy! Polki w finale Mistrzostw Europy w Chorwacji z wynikiem 3:1 były mocniejsze od Włoszek i drugi raz z rzędu zdobyły kontynentalną "koronę", po tym, jak były najlepsze i przed dwoma laty w Turcji.

Poljska ponovno slavi! Poljske odbojkašice zaključile su Europsko prvenstvo u Hrvatskoj obranom naslova europskih prvakinja.

Polska ponownie świętuje! Polskie siatkarki zakończyły ME w Chorwacji obroną tytułu mistrzyń Europy.

Na kraju svega, najbolje bi bilo zahvaliti objema momčadima na onome što su prikazale večeras, i naravno, čestitati pobjednicama, novim starim prvakinjama Europe. Poljska je kroz turnir prošla sa svih sedam pobjeda, pet u prvom dijelu natjecanja, a zatim još dvije, u polufinalu i finalu.

Na sam koniec, najlepiej by było podziękować obydwu drużynom za to, co pokazały dziś wieczorem i oczywiście pogratulować zwyciężczyniom, nowym starym mistrzyniom Europy. Polska w ciągu całego turnieju odniosła wszystkie siedem zwycięstw, pięć w pierwszej części zawodów, a potem jeszcze dwa, w półfinale i w finale.


No. Grały rewelacyjnie, więc one nie mają się czego wstydzić (sramiti se). :wink:

Radujem se s vama svima! :D
Jola

P.S. DM Platon! Dzięki, że ta strona nie jest "rozleziona" znaczy zbyt szeroka. Hvala. :)
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 26.09.2005 07:37

Dobro jutro!
Ja, Polska Kibicka i Hrvatska Navijačica pociągnę wątek sportowy... :wink: :lol:

Tym razem z tenisowych kortów...

Ljubičić svladao Davidenka, Hrvatska u finalu!

Hrvatska je u finalu Davis Cupa! Nakon jučerašnje pobjede u parovima, Ivan Ljubičić je danas u Splitu pobijedio Nikolaja Davidenka sa 3:0 u setovima te je tako Hrvatskoj donio treći bod i plasman u finale.

Chorwacja jest w finale Pucharu Davisa!!! Po wczorajszym zwycięstwie w deblu, Ivan Ljubičić dzisiaj w Splicie pokonał Nikołaja Dawidenko 3:0 w setach, i to Chorwacji dało trzeci punkt i wejście do finału.

Sjajno je odigrao Ljubo, potvrdivši da je naš prvi reket koji ove sezone ne zna za poraz u Davis Cupu. U Bratislavi igraju Slovačka i Argentina, a Slovaci vode sa 2:1 pa je vrlo vjerojatno da ćemo finale početkom prosinca igrati u Bratislavi.

Wspaniale zagrał Ljubo, potwierdzając, że nasza pierwsza rakieta w tym sezonie nie wie, co to porażka w Pucharze Davisa. W Bratysławie grają Słowacja i Argentyna, a Słowacy prowadzą 2:1, więc jest bardzo prawdopodobne, że w finale, na początku grudnia, będziemy grać w Bratysławie.


Nooo... gratulacje!!! :D Najpierw padli Amerykanie :D , potem Rumuni :D , a teraz Rosjanie. :D
Jeszcze tylko finał. W grudniu po południu. :wink:
Oczywiście držim fige!!!

Pozdrav
Jola - Wasz sportowy komentator :wink: :lol:
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 26.09.2005 08:15

zawodowiec napisał(a):No właśnie Dyrektorze Mianowany, jak już dajesz profesjonalne wykłady ze słówek to nie łaska sprawdzać każde z osobna, zamiast Ctrl C - Ctrl V? Sram Vas bilo! ;)

O wielki u mnie sram czy też sramota i moja krivnja. :oops:
(chyba juz teraz wiem czemu się żarówa nazywa osram ;bo się pali ze wstydu). :wink:
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 26.09.2005 08:33

platon napisał(a):O wielki u mnie sram czy też sramota i moja krivnja. :oops:
(chyba juz teraz wiem czemu się żarówa nazywa osram ;bo się pali ze wstydu). :wink:

:lol: ... osram... żarówa pali się ze wstydu... :lol:


To żeby się jeszcze lepiej ów zwrot utrwalił... :wink:
Brrr... mało to... przyjemne. 8O :( Ale czegóż się nie robi... :wink:

Ivici je iznenada puklo slijepo crijevo, a kola hitne pomoći su ga brzo prevezla u bolnicu. Kada je kirurg vidio da je slučaj hitan, odmah doviknu sestri:
- Idemo odmah u salu i brzo pripremite instrumente.
Ivica ga poprijeko pogleda i samo reče:
- Sram Vas bilo! Ja ovdje umirem, a Vama je do svirke!


Ktoś to przetłumaczy??? :wink:

Pozdrav
Jola
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 27.09.2005 14:48

no to ,,d'' cz.I ;
daleko,dama ,damping ,damski , dar ,debata , debil ,defekt , dekret ,delegat ,delfin ,demon ,
dah;dech ,daktil ; daktyl ,dalmatinski ;dalmatyński ,dalj ;dal , dan;dzień,
danas ;dzisiaj , daska ;deska , dati ;dać ,datum ;data ,davati ;dawać ,
davno ; dawno ,dekolte -;dekolt ,dentist ;dentysta ,
Suza(nna)
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 10.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Suza(nna) » 27.09.2005 23:25

Ivici je iznenada puklo slijepo crijevo, a kola hitne pomoći su ga brzo prevezla u bolnicu. Kada je kirurg vidio da je slučaj hitan, odmah doviknu sestri:
- Idemo odmah u salu i brzo pripremite instrumente.
Ivica ga poprijeko pogleda i samo reče:
- Sram Vas bilo! Ja ovdje umirem, a Vama je do svirke!


Ivicy niespodziewanie pękł wyrostek robaczkowy( hehe...peirwsze skojarzenie: ślepa kiszka...ale to kawałek dalej wypada, co nie?;-) ), a karetka szybko zawiozła go do szpitala. Gdy chirurg zobaczył, że przypadek jest nagły, natychmiast zawołał siostę:
Idziemy natychmiast na salę i szybko przygotujcie instrumenty.
Ivica mierzy wzrokiem i mówi tylko:
- Wsydzilibyście się! Ja tu umieram a wam się grać zachciewa!






a co do literki"d" wg Platona- zielone są niby dokładnymi kalkami w por. z polskim??? bo skoro tak, to coz pięknym słówkiem"dupin"??????

pozdrav!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Akademia Języka Chorwackiego. - strona 149
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone