Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Filmoteka bałkańska.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006
Filmoteka bałkańska.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 03.02.2007 16:32

"Księga rekordów Szutki"

Szutka w Macedonii , najbardziej absurdalne miejsce na ziemi. Bardzo biedne i zaniedbane. Ludzie tam mieszkający prześcigają się więc w biciu rekordów.
Jest koleś, który cały czas pisze słownik, jest koleś - mistrz estrady,
jest też mistrzyni wypędzania Ginów, bo Sztutniacy wierzą w istnienie złych Ginów i Wampirów.:D
Jest koleś , co ma najwięcej garniturów i jest mistrzem elegancji, promenady i w ogóle mistrzem mistrzów.
Dostajemy zawrotu głowy już po pół godzinie filmu :D
Ubawiłam się przednio. :D :D :D
Aż trudno uwierzyć , że to film dokumentalny i to miejsce istnieje naprawdę.
Ostatnio edytowano 25.05.2007 08:23 przez Japona, łącznie edytowano 1 raz
platon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3540
Dołączył(a): 03.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) platon » 03.02.2007 23:20

,,Ziemia niczyja''
Byłem kiedyś na premierze tego filmu w kinie ,,Amok '' w Gliwicach.
Reklama mówiła,że jest to czarna komedia.Po wyjściu z kina został mi w pamięci człowiek leżący na minie ,której nikt nie umiał rozbroić.
Ludzie z wrogich sobie obozów,którzy już już zaczeli z sobą rozmawiać i się rozumieć,ale potem z powodu jakiegoś absurdu w rozmowie znienawidzili się,a nawet w absurdalny sposób się zabili nawzajem.
Ten człowiek na minie to pewnie przenośnia do konfliktu na Bałkanach,którego nikt nie umiał rozbroić.
,,Lepszym'' złem było wysadzenie człowieka na minie i pokazanie opinii publicznej ,że ten człowiek przeżył i ma się dobrze.
Absurd i szaleństwo wojny,ale komedii w tym żadnej się nie dopatrzyłem.
Akcja filmu rozgrywa się w 1993 roku w Bośni.
Był to film młodego bośniackiego reżysera Danisa Tanovicia,dostał za niego wiele nagród.
Obrazek
banko
Croentuzjasta
Posty: 430
Dołączył(a): 25.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) banko » 04.02.2007 00:08

platon napisał(a):,,Ziemia niczyja''
Byłem kiedyś na premierze tego filmu w kinie ,,Amok '' w Gliwicach.
Reklama mówiła,że jest to czarna komedia.Po wyjściu z kina został mi w pamięci człowiek leżący na minie ,której nikt nie umiał rozbroić.
Ludzie z wrogich sobie obozów,którzy już już zaczeli z sobą rozmawiać i się rozumieć,ale potem z powodu jakiegoś absurdu w rozmowie znienawidzili się,a nawet w absurdalny sposób się zabili nawzajem.
Ten człowiek na minie to pewnie przenośnia do konfliktu na Bałkanach,którego nikt nie umiał rozbroić.
,,Lepszym'' złem było wysadzenie człowieka na minie i pokazanie opinii publicznej ,że ten człowiek przeżył i ma się dobrze.
Absurd i szaleństwo wojny,ale komedii w tym żadnej się nie dopatrzyłem.
Akcja filmu rozgrywa się w 1993 roku w Bośni.
Był to film młodego bośniackiego reżysera Danisa Tanovicia,dostał za niego wiele nagród.


o tym bylo juz ze dwa lata temu, a jak by sie komus przypomnialo to "Savior" tez wzbudzil emocje, i nie bez podstaw.....
"In enemy hands" fajny.....

ale nic nie przebije piosenki Bregowicza "Lullabye" z "Ederlezi"

no chyba ze Edek Sheamur tylko w jednej sciezce z wiadomo jakiego filmu

,a Madredeus tez godzien uwagi (zwrocilem uwage przy filmie)

Craig Armstrong pieknie gra na pianinie (ANGELINA - odlot)

po raz kolejny Bregowicz - Irish Songs - jakby tam mieszkal....

Lene Marlin - ot tak, po prostu ladnie i milo

Massive Attack - Mezzanine - nooo....... + Protection

no i na koniec Robert Miles..............


przepraszam, wiem ze nie o filmach ale jakos tak............
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 06.02.2007 08:54

to ja chcialbym sie z Wami podzielic trzema filmami, ktore ogladalem, pierwszy to produkcja slowenska z 1996 roku, rezyserem filmu jest Andrej Košak, a tytul filmu to "Outsider", film opowiada historie mlodego Bosniaka, ktorego ojcem jest zolnierz armii jugoslawianskiej. cala rodzina trafia do Slowenii...w filmie jest watek milosny, stosunek Slowencow do Bosniakow i kawalek dobrej punk'owej muzyki Pankrti. Polceam a wiecej nieco o filmie:
http://www.unet.com.mk/manaki97/outsider/index_e.htm
dwa nastepne filmy, to historia miasta i ludzi w nim zyjacych czyli historie o Vukovarze. "Vukovar - poste restante" z 1992 rezyserii Bory Draškovicia, to historia milosci Chorwatki (w tej roli Mirjana Joković, znana chocby z Underground czy Beczki prochu) i Serba. Film niezly, kilka scen bardzo brutalnych... W jednej scenie, ktos otwiera puszke w barwach chorwackiej szachownicy z napisem "swieze chorwackie powietrze". Inna scena, ktora zapadla mi w pamieci, to pewna kobieta, ktora zostala uprzednio zgwalcona, spotyka swego oprawce i go...kastruje wypowiadajac slowa: "tak, gwalci prawdziwa chorwacka kobieta"...a ostatni film, ktory chcialem wspomniec, to "Vukovar se vraca kući" w rezyserii Branko Šmidta z 1994. Tez historia milosna, dla mnie dwa watki milosne, jeden to romans Chorwatki z Niemcem z jakiejs organizacji niosacej pomoc dla Vukovaru a drugi to milosc ludzi z Vukovaru do swojego miasta. Podobalo mi sie, to ze ludzie zyjacych w wagonach, ponazywali je wg dzielnic miasta...

a wiecej o filmach z Balkanow pod adresem:
http://www.plama.art.pl/OR/public_html/ ... film4.html

pozdrav
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 11.02.2007 12:50

A dziś na kanale Zona Europa była chorwacka komedia "Duch marszałka Tito". Trochę się pośmiałem. :D
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 11.02.2007 13:07

A ja polecam ten film.

Szara ciężarówka w kolorze czerwonym Sivi Kamion Crvene Boje / Red Coloured Grey Truck
komedia

sobota 10.02.2007 HBO 01:20
Ostatnie dni pokoju w byłej Jugosławii. Zbieg okoliczności sprawia, że Bośniak Ratko poznaje w Belgradzie młodą kobietę, Suzanę. Oboje znajdują się na życiowym wirażu. On, złodziej daltonista, niedawno wyszedł z więzienia i nie bardzo wie, co ze sobą dalej robić. Ona chce usunąć niechcianą ciążę i uciec przed zaborczym kochankiem. Skradzioną przez Ratka ciężarówką wyruszają w podróż, która przyniesie im wiele przygód i być może odmieni ich życie.
reż.Srdjan Koljević, wyk.Srdjan Todorović (Ratko), Aleksandra Balmazović (Suzana), Dragan Bjelogrlić (Svabo), Bogdan Diklić (Pop), Boris Milivojević (Grbavi), Milutin Karadzić (Sredoje)
105min Serbia i Czarnogóra/ Niemcy 2004
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 11.02.2007 15:25

"Fine mrtve djevojke" czyli "Fajne , martwe dziewczyny"

To prawdziwy kryminał chorwacki. Film opowiada losy dwóch dziewczyn-lesbijek, które przyjeżdzają do Zagrzebia w poszukiwaniu spokoju i szczęścia.
Niestety trafiają do domu, który prowadzi dziwna rodzina, a lokatorzy są niemniej dziwni. Mamy tam prostytutkę, lekarza ginekologa, pewnego Pana i jego martwą żonę i wiele innych osób. Pech chce , że w jednej z dziewczyn zakochuje się syn właścicieli domu, a gdy ta nie może odwazjemnić jego uczucia ...zostaje zgwałcona.
Od tej pory trup ściele się na ekranie, a film zmienia się w prawdziwe Z Archiwum X :wink: .
Film dostał min. nagrodę Grand Prix jury za najlepszy film na 49 . festiwalu w Puli.
krzysio21
Croentuzjasta
Posty: 444
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzysio21 » 15.02.2007 21:18

Polecam UNDERGROUND Emira Kusturica ,pokazujący konflikt bałkański ,,humorystycznie''.Dobra muzyka Gorana Bregović.Film co prawda z 1995 roku lecz moim zdaniem można popatrzeć.Zdobył złotą palmę.A i jeszcze jedno jutro do kupienia z GW za piątala,warto :smo:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 15.02.2007 22:05

to i ja coś dorzucę

Życie jest cudem (Zivot je cudo) Emira Kusturicy

komediodramat produkcja: Serbia i Czarnogóra / Francja

Dawno temu, w odległej bałkańskiej republice, Luka budował tory kolejowe. Budował je dla turystów, by mogli przyjechać i podziwiać jego piękny kraj. Luka był wizjonerem i dobrym człowiekiem. Człowiekiem, którego inni ludzie kochali. Luka z kolei kochał Jadrankę swoją żonę - śpiewaczkę operową miewającą ataki paniki, napady szału, hipochondrii i stuprocentowego, porażającego, niewyobrażalnego szaleństwa. Luka i Jadranka mieli syna, Milosa, którego także kochali nad życie. Milos chciał zostać piłkarzem. Ale wkrótce wybuchła wojna...

http://www.gutekfilm.pl/zycie-jest-cudem/

to trzeba zobaczyć :wink:
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 16.02.2007 08:35

krzysio21 napisał(a):Polecam UNDERGROUND Emira Kusturica ,pokazujący konflikt bałkański ,,humorystycznie''.Dobra muzyka Gorana Bregović.Film co prawda z 1995 roku lecz moim zdaniem można popatrzeć.Zdobył złotą palmę.A i jeszcze jedno jutro do kupienia z GW za piątala,warto :smo:


kultowy film, kultowa ścieżka dźwiękowa...kolejka cro.maniaków przy kioskach dziś po Gazetę Wyborczą pewnie da się zaobserwować... :wink: :lol:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 16.02.2007 09:44

o kuźwa 8O zapomniałem - lecę :lol:
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 16.02.2007 10:11

mam szt. 2 - z chamstwa kupiłem :wink:
Torcida1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 454
Dołączył(a): 30.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torcida1 » 20.02.2007 22:10

Mam pytanie. Czy w Polsce można kupić jakiś film stricte chorwacki???
djecak18
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 28.12.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) djecak18 » 20.02.2007 22:46

Próbuję zrobić listę bałkańskich filmów, które są dostępne w Polsce na DVD.
1. Emir Kusturica: Biały kot, czarny kot (Crna mačka, beli mačor)
2. Emir Kusturica: Underground (Podzemlje)
3. Emir Kusturica: Życie jest cudem (Život je čudo)
4. Danis Tanović: Ziemia niczyja (No Man's Land)
Ma ktoś coś do dodania? Wszak obawiam się, że filmów jest wiele, ale nie ma możliwości ich obejrzenia (skąd np. wziać Księgę rekordów Szutki?)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.02.2007 23:44

może jeszcze Ta divna splitska noć (od początku do końca hr film) ...film był dystrybuowany w pl, pokazywany na Forum Kina Europejskiego w większych miastach Polski
Następna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Filmoteka bałkańska.
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone