Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Filmoteka bałkańska.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Lubuszanin
Cromaniak
Posty: 1173
Dołączył(a): 01.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lubuszanin » 03.03.2007 10:38

matkaboska napisał(a):Mam wrażenie, że 2 moje ukochane filmy jeszcze nie zostały wymienione.
"Bure baruta"/"Beczka prochu"
Akcja rozgrywa się w Belgradzie w ciągu jednej nocy, podczas której ma zostać podpisany układ pokojowy z Dayton, kładący kres wojnie w Bośni. Film przedstawia krzyżujące się ze sobą losy kilku mieszkańców Belgradu.
filmweb.pl

"Rane"
Film opowiada o parze przyjaciół - nastolatków dorastających w Belgradzie. Wokół toczy się wojna, a oni rozpoczynają przestępczą edukację pod okiem miejscowego bandziora.
Oba filmy są taką kwintesencją kina "made in Balkan". Mamy więc czarny humor, karnawałowe motywy, które potęgują absurd niektórych sytuacji. Brutalność podszytą liryzmem. Polecam. Oba były z resztą emitowane w TVP :)
Jak ktoś pyta o "typowe kino chorwackie" od razu myślę o tym filmie:
http://www.stojemuskaracbezbrkova.com/index2.php
"Sto je muskarac bez brkova" zdecydowanie nie jest kinem ambitnym ;) Lekka komedia romantyczna na podtawie prozy A. Tomicia (jedna z gwiazd współczesnej chorwackiej literatury). Rzecz dzieje się w dalmatyńskiej mieścinie, której mieszkańcy żyją z turystyki. Mamy ją(młoda wdowa) i jego(ksiądz!), którzy nie mogą się zejśc. Przy okazji w tle rozgrywa się jeszcze kilka romantycznych (i zabawnych) historii. Film był HICIOREM ;) Jak byłam w Zagrzebiu wszyscy o tym filmie mówili - dosłownie każdy go widział. W tym samym czasie do kin wchodziła następna bałkańska superprodukcja "Karaula"
www.karaulafilm.com
Również komedia, ale czarniejsza od tej pierwszej. Wszystko dzieje się jeszcze przed wojna domową w jednostce wojskowej na granicy jugosłowiańsko-albańskiej. Dowódca dowiaduje się, że załapał od prostytutki niezbyt przyjemną chorobę. Z e strachu przed żoną okłamuje żołnierzy, że Albańczycy szykują się do wojny i wszyscy muszą zostac w jednostce dłużej.
Oczywiscie mamy miłość, pięknych bohaterów. dużo humoru i szczypte dramatu.
Polecam i kino ambitniejsze i to komercyjne przy którym naprawdę można się odprężyc :)


Ale login to masz odwazny ;).
matkaboska
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 01.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) matkaboska » 03.03.2007 10:43

Lubuszanin napisał(a):Ale login to masz odwazny

Raczej wynika z braku pomysłów ;) Nie ma w nim jakiejś prowokacji. Hmm a co mysłisz o filmach ;)
Plava
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 17.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plava » 03.03.2007 12:18

Witam ponownie i przypominam , że w czwartek na Zone Europa o godz 20.0 będzie wyświetlany film pt:Rany. pozdrawiam i miłego oglądania :)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 03.03.2007 14:35

Właśnie sprawdziłam program hr tv na najbliższe dni i co za niespodzianka :"Što je muskarac bez brkova". Tomić jest dla mnie wystarczającą rekomendacją, więc obejrzę na pewno. A juz następnego dnia kolejny film, do którego namawiać mnie nie będzie trzeba :
"U raljama života", oczywiście na podstawie "...Šteficy..." Dubravki Ugrešić...

Ale nie tym chciałam się z Wami podzielić, tylko dwoma filmikami, jakie obejrzałam w zeszłym tygodniu.
Pierwszy z nich produkcji BiH "Ljeto u zlatnoj dolini" (2003)
reż. S. Vuletić.
W powojennym Sarajevie poznajemy głównego bohatera Tikreta, 16latka który całe dnie spędza z kolegami na wąchaniu kleju i włóczeniu się po sarajewskim blokowisku, marząc o wyrwaniau się z tego miasta. Aż do momentu, w którym umiera jego ojciec. Podczas pogrzrebu, celebrowanego wedle muzełmańskiego obrządku, jeden z jego uczestników odmawia tradycyjnego wybaczenia nieboszczykowi i ogłasza, że zmarły był jego dłużnikiem. Tikret, chcąc przywócić rodzinie dobre imię i zapewnić ojcu spokój po śmierci, postanawia zwrócić dług. Niestety opiewa on na niebagatelna sumę 50 tys. KM (czyli 25 tys euro). Tikret decyduje się za wszelką cenę zdobyć tę sumę, schodząc na ścieżkę przestępstwa. W ten sposób staje się częścią tej sarajewskiej rzeczywstości, którą zdominowała przestępczość i skorumpowani policjanci...
Atmosfera Sarajeva tak wyczuwalna, że prawie się tam jest, fantastyczna muzyka i to trudne do opisania "coś", co ma wszystko pochodzące stamtąd. Obejrzyjcie konieczne.

Drugi filmik to serbska produkcja także z 2003 roku. "Profesionalac" - senariusz (na podstawie własnej sztuki) i reżyseria Dušan Kovačević.

http://www.filmweb.pl/Profesionalac+2003+opisy,FilmDescriptions,id=187205
Dla mnie bomba. Po raz pierwszy oglądałam serbski filmik, który w jakiś sposób (subtelny, inteligentny i dowcipny zarazem) rozlicza się z reżimem Milševića. Fantastyczny scenariusz, a może należałoby powiedzieć genialna sztuka; żałuję, że nie mogłam zobaczyć jej na deskach teatru...
Doctor Wu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 246
Dołączył(a): 20.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Doctor Wu » 05.03.2007 21:00

Nie oglądałem żadnych filmów chorwackich, natomiast z zaskoczeniem pozytywnym zapoznałem się z życiorysem Gorana Visnjića. Do tej pory sądziłem że to jest aktor amerykański pochodzenia bałkańskiego ( albo Australijczyk - vide ''pół'' reprezentacji piłkarskiej HR urodziła się w Australii, a ''pół'' reprezentacji AUS w Chorwacji :!: 8O :D ). Jedynym filmem z jego udziałem jaki widziałem był / jest amerykański serial ER. Tymczasem dowiedziałem się że jest bardzo cenionym aktorem dzielącym czas na USA i Chorwację.
Jak pokręcone są losy ludzkie : w 1990 jako komandos walczył w armii Jugosławii przeciwko Słowenii,a rok później w armii Chorwacji przeciwko Serbii 8O .
http://www.imdb.com/name/nm0899681/bio
Plava
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 17.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plava » 07.03.2007 20:09

Witam ponownie.W sobatę na Zone Europa będzie film O psie który lubił pociągi o godz 13.25 z roku 1977 polecam :wink:
anna iwona
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 26.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) anna iwona » 09.03.2007 19:51

Plava napisał(a):Witam ponownie i przypominam , że w czwartek na Zone Europa o godz 20.0 będzie wyświetlany film pt:Rany. pozdrawiam i miłego oglądania :)


Oglądałam. Coś okropnego. Na koniec tego filmu zrobiło mi się mdło.
Bardzo realistyczny film. To były czasy wojny, a teraz pewnie jest podobnie.
leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 14.03.2007 23:09

Szukam samego filmy jak i jego tytułu... niestety nie pamiętam jak się zowie.
Film opowiada o najemniku, który walczy u boku swojego kolegi (jest narodowcem z jednej z zwaśnionych stron konfliktu), przy wyzwalaniu jakieś wioski znajudują kobietę w ciąży (to chyba była siostra tego kolegi), którą wyrzucajć rodzice bo nosi pod sercem bękarta (w wyniku zgwłacenia). Najemnik pomaga jej po wygnaniu z rodzinnej wioski. Trafiają, po jeździe autobusem nad morze, ale tam inny autobus wywozi kobietę nad zatokę gdzie wszystkim mordują zabijając uderzeniem młotkami w głowę. Ginie kobieta, a jej dzieckiem zjamuje się ów najemnik. Jest tam scena jak wyrzuca karabin w porcie do wody, to chyba było w Splicie...
Sorry za dramatyczny opis ale szukam tego filmu. Leciał w TVP chyba na jedynce z kilka lat temu.
Za wszeką pomoc dziękuję
mail do mnie adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
banko
Croentuzjasta
Posty: 430
Dołączył(a): 25.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) banko » 14.03.2007 23:35

[qu
Ostatnio edytowano 23.05.2007 09:57 przez banko, łącznie edytowano 2 razy
ANKA_26
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 30.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ANKA_26 » 23.05.2007 08:51

W sobotę 26 maja o 20.00 na kanale "ale kino" będzie Ziemia niczyja.
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 23.05.2007 15:18

djecak18 napisał(a):Próbuję zrobić listę bałkańskich filmów, które są dostępne w Polsce na DVD.
1. Emir Kusturica: Biały kot, czarny kot (Crna mačka, beli mačor)
2. Emir Kusturica: Underground (Podzemlje)
3. Emir Kusturica: Życie jest cudem (Život je čudo)
4. Danis Tanović: Ziemia niczyja (No Man's Land)
Ma ktoś coś do dodania? Wszak obawiam się, że filmów jest wiele, ale nie ma możliwości ich obejrzenia (skąd np. wziać Księgę rekordów Szutki?)

A może da się ściągnąć z neta, mam koleżankę której chłopak ściąga dla niej filmy po czesku.
ANKA_26
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 30.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ANKA_26 » 23.05.2007 15:53

jak już było wcześniej wspomniane:
1. szara ciężarówka w kolorze czerwonym - nie pamiętam kto jest reżyserem
2. grabavica - Emil Zbanic
3. beczka prochu - Bare Baruta
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 23.05.2007 15:58

Hmm mam nadzieje, że nie polecą na mnie gromy, ale polecam dla bałkanofili stronkę z torrentami:
http://www.podzemlje.com/
Można tam znaleźć perełki kina jugosłowiańskiego, ciekawostki, jak i hiciory w stylu Kusturicy ;)
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 25.05.2007 00:25

ANKA_26 napisał(a):W sobotę 26 maja o 20.00 na kanale "ale kino" będzie Ziemia niczyja.

"Ziemia niczyja" miała być w TVP1 dziś o północy.
Wzmocniłam się na wieczór kawą, zdążyłam wrócić do domu "za pięć dwunasta" i ... :? :evil:
I nic.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 25.05.2007 08:00

a to ja napisał(a):"Ziemia niczyja" miała być w TVP1 dziś o północy.
Wzmocniłam się na wieczór kawą, zdążyłam wrócić do domu "za pięć dwunasta" i ... :? :evil:
I nic.
Czyja to telewizja i że kłamie to nie od dziś wiadomo. :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Filmoteka bałkańska. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone