Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej - Bolesławiec

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ramka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 54
Dołączył(a): 18.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) ramka » 20.04.2008 22:13

mam rodzinę w Czernej i Nowej Wsi :) często tam jeżdżę.

mam nadzieję, że w tym roku festiwal w Bolesławcu mnie nie ominie.
do zobaczenia:)

pozdrav!
gosku24
Croentuzjasta
Posty: 234
Dołączył(a): 07.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosku24 » 30.04.2008 22:07

Ostatnio edytowano 18.05.2008 19:57 przez gosku24, łącznie edytowano 1 raz
gosku24
Croentuzjasta
Posty: 234
Dołączył(a): 07.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosku24 » 09.05.2008 21:46

Załączam opis imprezy :D




Bolesławiec: Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej

17 maja 2008 (sobota) w Bolesławcu po raz 8 odbędzie się Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej. W ramach tegorocznego festiwalu na placu Ks. Jerzego Popiełuszki powstanie przystanek Gumiera zaaranżowany przez koła gospodyń wiejskich oraz zespoły folklorystyczne. Już o godz. 10.00 rano z Rynku miasta na pl. Ks. J. Popiełuszki wyruszy korowód zespołów folklorystycznych i uczestników festiwalu. Na placu nastąpi zasiedlenie wioski Gumiera, gdzie obserwować będziemy powstające domostwa. Prezentowany tam będzie folklor krajów byłej Jugosławii. Każde z domostw przygotuje różne pokazy, m.in. wykonania ciasta na pitę, gotowania zupy gulaszowej i paprykowej, degustacje rakii czy też pećenicy z ogniska. Pokazom towarzyszyć będzie scena, gdzie tańczyć i śpiewać będą zespoły folklorystyczne, które na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego kultywują tradycje bałkańskie. Wieczorem jako gwiazda na scenie wystąpi znany w Bolesławcu RKUD ;PELAGIC z Banja Luki. W późnych godzinach wieczornych bawić nas będzie cygański zespół TERNO z programem Cygańskie wesele. Ponadto w ramach festiwalu w dniach 14,15 maja w kinie Forum odbędzie się Przegląd Filmowy Bałkany w Kadrze, czyli projekcja sugestywnych obrazów wojennego cierpienia i kulturowego bogactwa krajów byłej Jugosławii, w których podobnie jak w filmach Kusturicy, ból przeplata się z radością, a wojna z miłością. Podczas przeglądu nie zabraknie wykładu i dyskusji. Prelekcję pt.O wojnie bez jednego wystrzału wygłosi mgr Jacek Szymański.W programie przeglądu:14 maja - ŻYCIE UKRYTE W SŁOWACH reż. Isabel Coixet /projekcja w godzinach przedpołudniowych dla uczniów, poprzedzona wykładem/15 maja POSTERUNEK GRANICZNY reż. Rajko Grlic pierwszy film wyprodukowany po rozpadzie Jugosławii przy współudziale Chorwacji, Serbii, Słowenii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii, nowe spojrzenie na wciąż żywy i bolesny konflikt państw byłej Jugosławii.
GRBAVICA reż. Jasmila Zbanic Wojna to także sponiewierane i wyniszczone psychicznie kobiety, które po śmierci mężów muszą żyć dalej. Dla bałkańskich kobiet ten koszmar trwa nadal...
ŻYCIE UKRYTE W SŁOWACH reż. Isabel Coixet Opowieść o tragedii jaką niejedna kobieta przeżyła podczas wojny w Bośni na początku lat 90;Pierwszy festiwal (pod nazwą Festiwal Kultury Bałkańskiej) odbył się w 2001 r. kierując się chęcią pielęgnowania tradycji pokolenia, które w latach 1946 - 47 powróciło z Jugosławii i osiedliło się na terenie powiatu bolesławieckiego. Repatrianci przywieźli ze sobą tańce, pieśni i obyczaje, które kultywują do chwili obecnej, czego dowodem jest kilkanaście zespołów śpiewaczych na terenie powiatu bolesławieckiego.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 14.05.2008 22:42

Niestety i tym razem nie uda mi się być w Bolesławcu. Żona znalazła mi ważne zawodowe zajęcie - nie mam wyjścia.

Jest jeszcze jakaś impreza pod koniec lata gdzieś w jakiejś wsi chyba pod egidą Nowogrodźca. Może mniejsza ale bardziej swojska. Ktoś coś wie?
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 23.05.2008 09:43

Czy ktoś był tydzień temu w Bolesławcu? Niech napisze co się działo, albo nie działo z powodu pogody?
gosku24
Croentuzjasta
Posty: 234
Dołączył(a): 07.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosku24 » 25.09.2008 12:42

.....Troche długo,ale zaległości trzeba odrobić!!Wcześniej czas nie pozwalał.

Oczywiście byłam na imprezie.Nie uczesyniczyłam we wszystkim,ale w ostatnim dniu.
Były śpiewy,tańce.Wszyscy,którzy znali piosenki to mogli pośpiewać i pobawić sie. Moi znajomi patrzyli na tych wszystkich ludzi z dusza bałkańską i nie mogli uwierzyć,że ci- nie młodzi już ludzie- tak potrafią śpiewać,tańczyć.Prowadzący -aktor z Wrocławia-dziwił się,że nie trzeba tłumacza kiedy ambasador Bośni przemawiał,i że wszyscy umieją śpiewać.
Co mnie smuci to to ,że młodzież nie wykazuje dużego zainteresowania.Większość z młodych był pochłonięta "kulturą hipermarketową",czyli kiełbasą.lodami koralami........A niestety ludzie odchodzą i za pare nie długich lat nie będzie tego żywego folkloru,zresztą tak pięknego.
Podaje linki,gdzie możecie dowiedzieć się dlaczego właśnieTU jest taki festiwal.

Szczególnie audycje radiowa

http://zebrzydowa.info/index.php?option ... &Itemid=45

ORAZ ARTYKUŁ.



http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=3116
Pozdrawiam i ide do pracy :D :D
Ostatnio edytowano 16.10.2008 21:33 przez gosku24, łącznie edytowano 3 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.09.2008 12:47

Pozdrawiam wszystkich, którzy tutaj prowadzą dyskusję...widzę, że sporo osób z tego forum przewija się przez moje miasto... :lol:
gosku24
Croentuzjasta
Posty: 234
Dołączył(a): 07.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosku24 » 06.10.2008 23:12

Znalazłam obraz do tematu :D
Są to krótkie nagrania,ale chociaż ciutke dodadzą smaku :D

Zespół Pelagic z Banja Luki


Relacja
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2008 10:20

slapol napisał(a):Tutaj jest info o poprzednich festiwalach:
http://www.bok.boleslawiec.pl/index.php ... kultury_ps

Kontaktowałem się telefonicznie z BOK w Bolesławcu i uzyskałem informację, że w tym roku Festiwal odbędzie się w dniu 17 maja - sobota (w ramach Dni Bolesławca).


Otworzyłem temat, ale na festiwal nie udało mi się dotrzeć :cry: ...może w przyszłym roku się uda.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2008 10:24

slapol napisał(a):
slapol napisał(a):Tutaj jest info o poprzednich festiwalach:
http://www.bok.boleslawiec.pl/index.php ... kultury_ps

Kontaktowałem się telefonicznie z BOK w Bolesławcu i uzyskałem informację, że w tym roku Festiwal odbędzie się w dniu 17 maja - sobota (w ramach Dni Bolesławca).


Otworzyłem temat, ale na festiwal nie udało mi się dotrzeć :cry: ...może w przyszłym roku się uda.


Teraz zdecydowanie za wcześnie na to..ponieważ jestem z Bolesławca i mam znajomości w BOK, jak coś będzie wiadomo to na pewno o tym napiszę...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2008 10:30

No to przekazuję Ci pałeczkę... :lol: Pozdravki
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2008 10:38

slapol napisał(a):No to przekazuję Ci pałeczkę... :lol: Pozdravki


Koleżanka, która się tym zajmuje obiecała mi, że jak już będzie coś więcej wiadomo, na pewno da mi znać..na dzień dzisiejszy tylko tyle wiadomo, że będzie to w maju...oby tylko nie zbiegło się z terminem zlotu...
gosku24
Croentuzjasta
Posty: 234
Dołączył(a): 07.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) gosku24 » 07.10.2008 16:50

alessandro1977 napisał(a):
slapol napisał(a):
slapol napisał(a):Tutaj jest info o poprzednich festiwalach:
http://www.bok.boleslawiec.pl/index.php ... kultury_ps

Kontaktowałem się telefonicznie z BOK w Bolesławcu i uzyskałem informację, że w tym roku Festiwal odbędzie się w dniu 17 maja - sobota (w ramach Dni Bolesławca).


Otworzyłem temat, ale na festiwal nie udało mi się dotrzeć :cry: ...może w przyszłym roku się uda.


Teraz zdecydowanie za wcześnie na to..ponieważ jestem z Bolesławca i mam znajomości w BOK, jak coś będzie wiadomo to na pewno o tym napiszę...


Alessandro jesteś z Bolesławca,ja też... :)
Tak pomyślałam sobie ,choć wiem,że jest jeszcze za wcześnie,...aby pomśleć o spotkaniu cromaniaków przy okazji imprezy.
Co ty na to?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.10.2008 17:03

Ja jestem za...myślę, że podczas imprezy spotkamy się a także spoza Bolesławca forumowiczów a w maju dodatkowo jest zlot cromaniaków... :D ...oczywiście, zawsze można i wcześniej się spotkać a z tego co zauważyłem jest tu trochę osób z Bolesławca i okolic...
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 07.10.2008 19:03

Może i ja się dopiszę jak będzie co nieco wiadome o terminie....
Często tam bywam a w sierpniu byłem w Godziszowie (byli Martinacy) na festynie. No, niestety rakii nie było....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej - Bolesławiec - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone