Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kultura Chorwacka - wydarzenia w Polsce

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002
Kultura Chorwacka - wydarzenia w Polsce

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 08.04.2015 15:38

Festiwal Chorwacki 18.04.2015 - Warszawa


"Ambasada Republiki Chorwacji oraz Burmistrz dzielnicy Warszawa-Moktów zapraszają 18.04 na Festiwal Chorwacki w Służewskim Domu Kultury (WSTĘP WOLNY)
12:00 - otwarcie Festiwalu
12:10 - „Pozdrowienia z Chorwacji” pokaz multimedialny w wykonaniu grupy teatralnej Bastien: Ljubo Zecevic i Jasmin Novljakovic
12:40 - „Sól, oliwki, kamien” esej fi lmowy w rezyserii Branko Vilusa (2013 r., 20 min.)
13:00 - Koncert zespołu „Dalmacija”
14:00 - Filmy jednominutowe obrazy nagrodzone na Miedzynarodowym Festiwalu Filmów Jednominutowych w Požedze Konkurs fi lmowy prowadzony przez Witolda Kona
14:30 - „Vis-à-vis” film fabularny w rezyserii Nevio Marasovicia ( 2013 r., 80 min)
16:40 -„Dobrojutro more / Witaj, morze!” poezja w jezyku polskim i chorwackim – spektakl w wykonaniu grupy Bastien
17:15 - Filmy animowane wybór 8 fi lmów szkoły zagrzebskiej
19:00 -Goran Karan koncert gwiazdy chorwackiej muzyki pop
20:30 -„Jak wybuchła wojna na mojej wyspie” czarna komedia w rez. Vinko Brešana (1996 r., 97 minut)
20:30 - Potancówka przy muzyce chorwackiej prowadzi chorwacki DJ – Louis Skok
IMPREZY TOWARZYSZACE:
Wystawa plakatu i fotografi i
Degustacje chorwackich specjałów
i produktów lokalnych z wysp Vis, Brac, Krk
oraz stoiska chorwackich restauracji
Zabawy i animacje dla dzieci (12.00 -17.00)
Rozgrywki koszykówki pomiedzy druzynami
z Chorwacji i Polski (liceum im. Cervantesa"
Ostatnio edytowano 08.04.2015 15:42 przez aga2, łącznie edytowano 2 razy
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002
Chorwackie spektakle teatralne w Polsce

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 08.04.2015 15:40

Spektakl "Moskwa–Pietuszki" w wykonaniu Grupy Teatralnej Bastien (Kazališna družina Bastein)

Ambasada Republiki Chorwacji zaprasza na nową inscenizację Moskwy–Pietuszki w wykonaniu Grupy Teatralnej Bastien (Kazališna družina Bastein). Muzykę do sztuki w reżyserii i adaptacji Jasmina Novljakovicia skomponował Igor D. Savin, zaś w rolę Wieni wcielił się producent spektaklu – Ljubo Zečević.
Adaptacja Jasmina Novljakovicia odkrywa w oryginalnym tekście strawestowany schemat powieści Kafki. Alkohol, tak jak niepojęty w swej istocie, tajemniczy proces z powieści Kafki, chwyta bohatera w swoje szpony, odseparowuje od społeczeństwa i wyniszcza, stając się jedyną treścią i sensem życia...
Pomysł na fabułę tego poematu zrodził się w okresie, w którym Jerofiejew pracował przy układaniu kabli w Szeremetiewie w 1969 roku. Każdy rozdział przedstawia trasę między kolejnymi stacjami na drodze z Moskwy do Pietuszek. Jednak to, dokąd Wienia tak naprawdę wyruszył, najlepiej opisują pierwsze zdania przedostatniego rozdziału powieści: „Jeśli masz ochotę iść w lewo, Wieniczko, to idź. A jeśli chcesz iść w prawo, idź w prawo. Wszystko jedno, dokąd. Najlepiej więc idź przed siebie, dokąd cię oczy poniosą...

Terminarz spektakli:
14 kwietnia – w Krakowie, Teatr Ludowy, Mała Scena Pod Ratuszem, u. Rynek Główny 1, o godzinie 19.00
16 kwietnia – w Chorzowie, Teatr Rozrywki w Chorzowie, ul. M. Konopnickiej 1, o godzinie 18.00
17 kwietnia – w Poznaniu, Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, o godzinie 19.00
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002
Chorwackie spektakle teatralne w Polsce

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 08.04.2015 15:42

spektakl „Glembajowie” Mirloslava Krležy w reżyserii Željko Senečića i wykonaniu grupy „Zagrebački glumački atelje”

"Ambasada Republiki Chorwacji serdecznie zaprasza na spektakl „Glembajowie” Mirloslava Krležy w reżyserii Željko Senečića i wykonaniu grupy „Zagrebački glumački atelje”. Miroslav Krleža to jeden z najbardziej znanych pisarzy chorwackich. Ze względu na rolę, jaką odegrał w życiu literackim i kulturalnym Chorwacji oraz w całej pierwszej i drugiej Jugosławii, można go nazwać pisarzem-instytucją, jedną z kluczowych postaci XX wieku. W jego ogromnej spuściźnie literackiej ważne miejsce zajmuje dramat „Glembajowie”, będący pierwszą częścią trylogii dramatycznej. Pozostałe dwie części noszą tytuł W agonii i Leda.

W adaptacji Željka Senečicia w sztuce występuje trzech głównych bohaterów: Leone Glembaj, jego ojciec – Ignacy i macocha – baronowa Castelli. Inspiracją dla Senečicia była rozmowa z Krležą, podczas której pisarz powiedział mu, że Glembajowie są właściwie dramatem dla trzech postaci. Reżyser na pierwszym planie stawia – w miejsce kontekstu społeczno-politycznego tamtych czasów – wymiar psychologiczny archetypicznego trójkąta: ojciec, syn i macocha, tak jak w przypadku dramatu greckiego czy szekspirowskiego.
Wokół stołu bilardowego rozgrywa się szereg intryg, otworzy się „puszka Pandory” mrocznych rodzinnych tajemnic, które doprowadzą do zabójstwa. W ekspresyjnej grze trójki aktorów upływ czasu odlicza jedynie tykanie ściennego zegara, publiczność zaś w kameralnej atmosferze staje się świadkiem rodzinnego dramatu.

„Wesołość, żałość, wzniosłość, zachwyt, śmiech, posępność, drwina, dostojność, piękno, dekoracyjność, zabawność, pobożność, zachęta, oddziaływanie, wpływ, kokieteria, idylliczność, arkadyjskość, pastoralność, ohyda, niesmak, pobożność, skrucha, rozwaga, odwaga, zwycięstwo, klęska, przymus, piękno, brzydota, przyjemność i wstręt, uprzejmość, nieuprzejmość, nieprzyjemność, marność, prawdziwość, żywość, czystość, bezpośredniość, żywotność, prostota, uduchowienie, wiarygodność, pierwotność, subiektywizm, indywidualność, piękno lub brzydota, wszystko to naprawdę istnieje, od dzieciństwa, w życiu każdego człowieka [...]” (M. Krleža)

Spektakl będzie można zobaczyć:
12 kwietnia – w Krakowie, „Klub Re“, ul. św. Krzyża 4, o godzinie 19.00
14 kwietnia – w Katowicach, Teatr Śląski, ul. Rynek 10, o godzinie 19.00
15 kwietnia – w Poznaniu, Teatr Nowy, ul. Dąbrowskiego 5, o godzinie 20.00"
aga2
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1022
Dołączył(a): 10.07.2002
Chorwackie spektakle teatralne w Polsce

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga2 » 08.04.2015 15:43

monodram „Ja koja imam nevinije ruke” (Ja o dłoniach czystszych) w wykonaniu artystki chorwackiego teatru Zagrebački glumački atelje, Vesny Tominac Matačić

"Ambasada HR prezentuje kolejny spektakl, który będzie można obejrzeć w polskich teatrach:

Inspiracją monodramu „Ja koja imam nevinije ruke” (Ja o dłoniach czystszych) w wykonaniu artystki chorwackiego teatru Zagrebački glumački atelje, Vesny Tominac Matačić i w reżyserii Ivana Leo Lemo było życie i twórczość Vesny Parun, pierwszej damy poezji chorwackiej XX wieku. Sztuka prezentuje najważniejsze epizody z życia artystki, widzowie będą mieli również możliwość zapoznać się z tymi bardziej i mniej znanymi elementami jej twórczości.

Reżyser tak wypowiada się o twórczości tej niezwykłej poetki: „(… ) To właśnie poeta piórem i książką powinien dawać życiodajny impuls narodowi, a nie żołnierz, ban, polityk lub urzędnik pod krawatem. (…) Wszyscy wiemy, jakie czasy nastały. Wiemy, jakie wartości obowiązują i jakie są skutki degradacji społeczno-historycznej. Nie chodzi oczywiście o ten cały cyrk związany z kryzysem ekonomicznym, ale o regres duchowy. Materialiści dyktują charakter i tempo życia (a raczej marsza żałobnego), poeci natomiast nie są traktowani poważnie. Vesna Parun sprzeciwiała się takiemu stanowi rzeczy. Słowami toczyła bój z historią i w tej walce często ponosiła porażki. To przedstawienie opisuje jej krzyż. (…) Jest on nie tylko jej, ale też i nasz, ponieważ potrafiła go opisać tak, że teraz wiemy, iż wszyscy niesiemy ten sam krzyż. Poezja pokona historię. Prędzej czy później.”

Harmonogram spektakli:
13 kwietnia – w Krakowie, Teatr Ludowy, Mała Scena Pod Ratuszem, o godzinie 19.00
17 kwietnia – w Warszawie, Służewski Dom Kultury, ul. Bacha 15, o godzinie 20.15

Serdecznie zapraszamy!"
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 08.04.2015 15:54

aga2 napisał(a):Festiwal Chorwacki 18.04.2015 - Warszawa
"Ambasada Republiki Chorwacji oraz Burmistrz dzielnicy Warszawa-Moktów zapraszają 18.04 na Festiwal Chorwacki w Służewskim Domu Kultury (WSTĘP WOLNY)
(...)
19:00 -Goran Karan koncert gwiazdy chorwackiej muzyki pop
(...)

Oo! Proszę! :)

Sporo tych informacji wrzuciłaś, Aga :)
Super!
Może uda nam się przy okazji spotkać?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 08.04.2015 16:55

Ja zapewne będę. Już sobie miejsce zająłem...
jara
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8000
Dołączył(a): 24.12.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) jara » 08.04.2015 17:22

Bocian napisał(a):Ja zapewne będę. Już sobie miejsce zająłem...


Dla mnie też zająłeś :?: :smo:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.04.2015 18:30

Pozwolę sobie wrzucić info o Festiwalu, który zaczął się wczoraj w Katowicach i potrwa przez miesiąc :) (Imprezy również w Chorzowie i Sosnowcu.)

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego:
Od 13 kwietnia do 13 maja 2015 r. odbywać się będzie festiwal „W samo południe”. W programie wydarzenia zaplanowano Dni Kultury Chorwackiej, Dni Kultury Macedońskiej, Dni Kultury Serbskiej i Dni Kultury Słoweńskiej, w ramach których przedstawione zostaną wybrane osiągnięcia kultur tych krajów z ostatnich lat. Ponadto w programie przewidziano spektakle teatralne, projekcje filmów, warsztaty, spotkania z twórcami oraz krótkie kursy poszczególnych języków.

M.in. w Katowicach jutro będzie można obejrzeć przedstawienie "Glembajowie", o którym pisała Aga, ale wydarzeń będzie znacznie więcej :)

Szczegółowy program tutaj.

Pozdrav :papa:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 16.04.2015 16:57

Bocian napisał(a):Ja zapewne będę. Już sobie miejsce zająłem...


Od nas ... rzut beretem przez Dolinkę!

(się dogadamy w kwestii "bycia")
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.04.2015 18:52

a to ja napisał(a):
Bocian napisał(a):Ja zapewne będę. Już sobie miejsce zająłem...


Od nas ... rzut beretem przez Dolinkę!

(się dogadamy w kwestii "bycia")

Połomskiego to ja mogę sobie w domu posłuchać :lol:
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 18.04.2015 23:22

Przy okazji festiwalu spotkali się: aga2+ratko, Bocian+ja natka, sylwetka&gieniuś, Amelka i mła :wink:

(a ja w ostatniej dwunastce weszłam i wyszłam jako pierwsza; sala - wypełniona po brzegi, więc Bocian się nie pchał: Połomskiego posłucha w bamboszach :oczko_usmiech: )

Dzięki za spotkanie i jego zakończenie - jak dla mnie przedwczesne, bo końca nie było jeszcze widać :lool:
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 19.04.2015 00:17

Hvala lipa i od nas :-) My też już w domu :-)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005
Re: Goran Karan w Polsce - 2015 rok

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 20.04.2015 09:51

Widok histerii pań poproszonych o opuszczenie sali przed koncertem , bezcenny :-)
3h okupacji dwóch pierwszych rzędów :D Nawet przetrwały pokaz filmów animowanych z zagrzebskiej szkoły filmowej. A to jest już wyczyn :D
Alize 1800
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 12.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alize 1800 » 24.06.2015 07:15

Dla ciekawości, po namowie agi2 wrzucam link:

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /150629835
Muzeum Wspolczesne
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 1
Dołączył(a): 16.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Muzeum Wspolczesne » 16.09.2015 10:57

SZTUKA CHORWACKA W MUZEUM WSPÓŁCZESNYM WROCŁAW

Dzień dobry!

25 września 2015 w Muzeum Współczesnym Wrocław zostanie otwarta wystawa „Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa” przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu.

Wystawa będzie prezentować prace 77 artystów chorwackich (obrazy, grafiki, obiekty, instalacje, fotografie, dokumentację fotograficzną i audiowizualną) oraz wydobywać kierunki, ruchy i zjawiska artystyczne, prezentujące powojenną chorwacką neoawangardę. Wraz z przeglądem prac, które reprezentują te zjawiska, pokazane zostaną także dzieła artystów współczesnych, którzy są kontynuatorami tych poetyk lub czerpią z nich w swojej twórczości.

Równolegle z wystawą „Nowa sztuka dla nowego społeczeństwa” zostanie otwarta wystawa chorwackiego artysty Vlado Martka „Granice języka”. Ekspozycja będzie prezentować prace, w których artysta w rożny sposób dociera do granic języka, podejmując dialog z tradycją poezji, w tym także poezji wizualnej, tworząc obiekty poetyckie, przed-poezję, książki artystyczne, samizdaty i mapy geograficzne.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż – 25 września o godzinie 18.00 w Muzeum Współczesnym Wrocław, Pl. Strzegomski 2a oraz na zwiedzanie obydwu wystaw.

Więcej informacji o wystawach chorwackich można znaleźć na naszej stronie internetowej i facebooku.

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kultura Chorwacka - wydarzenia w Polsce
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone