Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
matrix02
Croentuzjasta
Posty: 198
Dołączył(a): 06.01.2010
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Nieprzeczytany postnapisał(a) matrix02 » 23.06.2010 13:32

Witam czy ta karta jest uznawana w Chorwacji EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2010 13:34

Nie
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.06.2010 13:36

twboss
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 16.06.2010
Re: Europejskiaj Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Nieprzeczytany postnapisał(a) twboss » 23.06.2010 13:40

matrix02 napisał(a):Witam czy ta karta jest uznawana w Chorwacji EKUZ uprawnia do świadczeń zdrowotnych niezbędnych podczas pobytu w innym państwie


Karta EKUZ upoważnia cię tylko ewentualnie w krajach które będziesz odwiedzał w czasie podróży (czytaj krajach należących do UE i krajów EFTA) tak więc dobrze sobie takowa kartę wyrobić. Do wyrobienia takiej karty potrzebujesz ostatni (jak najświeższy)RMUA ewentualnie jeżeli chodzi o dzieci to ZCZA zresztą formularz do ściągnięcia na stronie www.nfz-katowice.pl na drugiej stronie są opisane dokumenty wymagane.
Pozdrawiam TW
Kottka
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 16.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kottka » 24.06.2010 10:36

Z własnego doświadczenia i doświadczenia trzech znajomych rodzin informuję, że podczas pobytu w okolicach Splitu rozchorowało sie dziecko (temperatura, ból gardła itp ). W szpitalu Firule w Splicie przyjęli nas na podstawie paszportu, i wizyta była bezpłatna a lekarze i pielęgniarki bardzo mili i uśmiechnięci.
2salamandra22
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 407
Dołączył(a): 26.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) 2salamandra22 » 24.06.2010 11:13

A ja musiałam zapłacić na miejscu za zszycie dłoni męża. zwrócono nam za rachunek z ubezpieczenia dodatkowego. EKUZ tylko na podróż.
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 24.06.2010 11:37

Kottka napisał(a):Z własnego doświadczenia i doświadczenia trzech znajomych rodzin informuję, że podczas pobytu w okolicach Splitu rozchorowało sie dziecko (temperatura, ból gardła itp ). W szpitalu Firule w Splicie przyjęli nas na podstawie paszportu, i wizyta była bezpłatna a lekarze i pielęgniarki bardzo mili i uśmiechnięci.

też mam takie doświadczenie, tyle, że w Trogirze ;)
Zavadcoff
Odkrywca
Posty: 92
Dołączył(a): 15.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zavadcoff » 24.06.2010 11:37

Byłem świadkiem w szpitalu w Umagu, gdzie za diagnozę rocznego dziecka z temperaturą i wymiotami, za badanie krwi i pierwsze leki (reszta kupiona osobno w aptece) wystawiono fakturę i kazano zapłacić. Fakt, że ubezpieczalnia zwróciła potem, ale z tą darmową pomocą w nagłych przypadkach byłbym ostrożny.
Już próbowałem to kiedyś rozstrzygnąć na forum, jednak nikt nie potrafił dokładnie opisać zakresu bezpłatnej pomocy medycznej. Problemem jest przede wszystkim sformułowanie nagłego wypadku i partycypacji w kosztach leczenia.
Pozdrawiam
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 24.06.2010 12:03

my pojechaliśmy z wysoko gorączkującym dzieckiem wieczorem, ponieważ nie chcieli od razu zapisywać antybiotyku zaproponowali wizytę rano w laboratorium, zbadanie krwi i z wynikami ponowną wizytę. Wszystko odbywało się tylko za okazaniem paszportu i to mojego bo w nim miałam wpisaną córkę.
Znajomi byli z synem, miał silne bakteryjne zapalenie spojówek, wizyta i nawet leki za darmo- tylko paszport. To wszystko działo się w Trogirze w szpitalu czy przychodnia to była? już kurcze nie pamiętam.
Kolejni znajomi poszli z synem prywatnie do lekarza, tam płacili, dostali rachunek.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 24.06.2010 13:37

Hitna pomoc jest za darmo. Po spotkaniu z paukiem i wizycie w szpitalu w Omišu też tak miałem...
yola_73
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 22.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yola_73 » 24.06.2010 22:22

Ja w ubiegłym roku podczas pobytu w Slatinie musiałam skorzystać z pomocy lekarza. Udałam sie do miejscowej przychodni i zostałam przyjęta przez bardzo miłą panią doktor . Przed wizytą pielęgniarka spisała moje dane i poprosiła o europejska kartę. Nie miałam. Miałam tylko prywatne ubezpieczenie. Pani wytłumaczyła, że jakbym miała kartę wizyta byłaby bezplatna a tak skasowała 150kun
wit
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) wit » 06.07.2010 19:45

Czy ktoś ma wiarygodne i aktualne informacje na temat potrzeby dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w chorwacji, czy honorują kartę EKUZ i czy rzeczywiście starczy okazać paszport w czasie wizyty u lekarza lub w szpitalu? Będę wdzięczny za dokładne informacje.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 06.07.2010 19:50

wit napisał(a):czy honorują kartę EKUZ.

Nie, bo ona działa tylko na terenie UE
wit napisał(a):czy rzeczywiście starczy okazać paszport w czasie wizyty u lekarza lub w szpitalu? .

Tak, bo wynika to z umowy międzynarodowej, że turyści z Polski w nagłych przypadkach objęci są w Chorwacji bezpłatną podstawową opieką medyczną.
wit napisał(a):Czy ktoś ma wiarygodne i aktualne informacje na temat potrzeby dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego w chorwacji.

to już indywidualna sprawa każdego turysty - jeden kupuje inny nie
charlie_
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): 06.01.2013
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Nieprzeczytany postnapisał(a) charlie_ » 29.06.2013 12:45

Witam,

Nie wiem czy wątek był już poruszany ale nie znalazłem go na 1 str więc jeśli tak to proszę moderatorów o umieszczenie go w odpowiednim miejscu.

Od 1 lipca Chorwacja wchodzi do UE więc może się przydać,

W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej, różne świadczenia mogą być płatne, bezpłatne, lub płatne częściowo. Karta EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania niektórych poniesionych kosztów. Po powrocie do kraju należy zgłosić się z rachunkami i wypełnionym wnioskiem o zwrot kosztów (w Polsce – do wojewódzkiego oddziału NFZ). Niektóre świadczenia nie są objęte refundacją poprzez kartę EKUZ, np. wyjazd za granicę w celu urodzenia tam dziecka. Karta EKUZ nie zastępuje też ubezpieczenia turystycznego, jednak może czasem obniżyć jego koszt, ponieważ część świadczeń oferowanych przez ubezpieczyciela może zawierać się w ofercie karty EKUZ.

[wikipedia]

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że przysługuje Ci prawo do opieki zdrowotnej. Jest fizycznym dowodem Twojego ubezpieczenia w kraju UE.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013
Re: Europejskiaj Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 24.06.2015 20:02

Odkopuję temat.
Czas mija, Chorwacja jest już UE, obowiązują inne umowy, wątki w temacie ubezpieczeń zdrowotnych są już nieaktualne.

Ubezpieczacie się dodatkowo, czy jedziecie tylko z kartą EKUZ ?
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone