Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz_z_wąsem
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 12.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz_z_wąsem » 28.07.2015 16:26

broodzio napisał(a):A tu szok - jedna osoba była obsługiwana, ja byłem następny w kolejce :) Nie zdążyłem nawet wypełnić wniosków, bazgrałem na szybko przy stanowisku. Całość, łącznie z poszukiwaniem miejsca do zaparkowania, zajęła mi jakieś 20 minut :)

W Bielsku-Białej tak samo. Na szybko wypełniałem 4 wnioski, przy "okienku" (a raczej biurku) 10 minut, bez żadnej kolejki i karty od razu do ręki. :hut:
fafikdog
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 115
Dołączył(a): 25.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) fafikdog » 31.07.2015 08:55

Co jest lepsze:
1- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
2- Ubezpieczenie zdrowotne na podróż wykupione np w AXA?
Jest sens zaopatrzyć się w oba rozwiązania?
Jaki?
yodasan
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 18.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) yodasan » 31.07.2015 09:13

fafikdog
1. EKUZ to podstawa. Dostaniesz (w razie czego) pomoc doraźną. Reszta płatna z własnej kieszeni. Zbierasz rachunki i po powrocie możesz starać się o zwrot w nfz.
2. Ubezpieczenie zdrowotne na podróż wykupione np w AXA?
Ubezpieczenie turystyczne, nie zdrowotne. Masz ochronę NNW, OC w życiu prywatnym, koszty leczenia, transport sanitarny.
Koszt takiej polisy na 13 dni dla 4 osób (2+2) - 177 zł płaciłem w Hestii.

Biorę też oczywiście EKUZ.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 31.07.2015 15:13

W Krakowie czas oczekiwania na EKUZ wynosi 2- 2,5 godziny. :?
otwierak
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 26.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) otwierak » 31.07.2015 15:43

Zawsze wyrabiałem EKUZ bezpośrednio w NFZ i co się z tym wiąże - czekałem. Ostatnio skanuję wniosek lub robię jego zdjęcie i wysyłam emailem do NFZ. Karta przychodzi za jakiś czas pocztą. Bez czekania i w dogodnym czasie.
fhuzbych
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fhuzbych » 31.07.2015 16:06

otwierak napisał(a):Zawsze wyrabiałem EKUZ bezpośrednio w NFZ i co się z tym wiąże - czekałem. Ostatnio skanuję wniosek lub robię jego zdjęcie i wysyłam emailem do NFZ. Karta przychodzi za jakiś czas pocztą. Bez czekania i w dogodnym czasie.


Potwierdzam. Czekałem ok tygodnia , dostałem poleconym solidnie zapakowaną.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 31.07.2015 19:12

yodasan napisał(a):fafikdog
1. EKUZ to podstawa. Dostaniesz (w razie czego) pomoc doraźną. Reszta płatna z własnej kieszeni. Zbierasz rachunki i po powrocie możesz starać się o zwrot w nfz.
2. Ubezpieczenie zdrowotne na podróż wykupione np w AXA?
Ubezpieczenie turystyczne, nie zdrowotne. Masz ochronę NNW, OC w życiu prywatnym, koszty leczenia, transport sanitarny.
Koszt takiej polisy na 13 dni dla 4 osób (2+2) - 177 zł płaciłem w Hestii.

Biorę też oczywiście EKUZ.

Z Ekuz'em są zdania podzielone nawet w tym wątku. Ktoś już wcześniej pisał że ma się pełną ochronę tylko na zasadach obowiązujących w Cro. Oni nie mają tak jak my 100% pokrywane a ok 70% resztę płacą z własnej kieszeni i tyczy się to pomocy ambulatoryjnej jak i szpitalnej. W Cro działa umowa międzyunijna i oba kraje się rozliczają między sobą na podstawie naszego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie za wspomniane 177 zł o którym piszesz może niestety okazać się niewiele warte. Jak ktoś liczy na to że ma pełną ochronę za tą kwotę to może się nieźle przejechać, na pewno kwoty ubezpieczenia są niskie, ale mogą być wystarczające w nagłych wypadkach typu drobne zachorowanie, drobne urazy i ich zaopatrzenie. W przypadku hospitalizacji już może być kiepsko a tym bardziej w przypadku transportu medycznego o konieczności transportu zwłok do kraju nie wspomnę.
W większości dodatkowe ubezpieczenie jest tylko wyciągnięciem łatwych pieniędzy dla ubezpieczyciela i może po trosze komfort dla nieświadomego ubezpieczającego.
Janusz_z_wąsem
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 12.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz_z_wąsem » 31.07.2015 21:24

Kiedyś (przed wejściem CRO do UE) korzystałem z opieki medycznej w jednym ze szpitali w Splicie (drobny zabieg chirurgiczny). Potrzebowałem tylko paszport, nawet o dodatkowe ubezpieczenie nie pytali. Wszystko załatwione za darmo.
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 31.07.2015 21:39

yodasan napisał(a):1. EKUZ to podstawa. Dostaniesz (w razie czego) pomoc doraźną. Reszta płatna z własnej kieszeni. Zbierasz rachunki i po powrocie możesz starać się o zwrot w nfz.

Z tego co wiem to NFZ nie zwraca kasy za zakupione leki, a opiekę medyczną masz całkowicie za free.
yodasan
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 18.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) yodasan » 31.07.2015 22:00

sdolas napisał(a):Ktoś już wcześniej pisał że ma się pełną ochronę tylko na zasadach obowiązujących w Cro. Oni nie mają tak jak my 100% pokrywane a ok 70% resztę płacą z własnej kieszeni i tyczy się to pomocy ambulatoryjnej jak i szpitalnej. W Cro działa umowa międzyunijna i oba kraje się rozliczają między sobą na podstawie naszego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie za wspomniane 177 zł o którym piszesz może niestety okazać się niewiele warte. Jak ktoś liczy na to że ma pełną ochronę za tą kwotę to może się nieźle przejechać, na pewno kwoty ubezpieczenia są niskie, ale mogą być wystarczające w nagłych wypadkach typu drobne zachorowanie, drobne urazy i ich zaopatrzenie. W przypadku hospitalizacji już może być kiepsko a tym bardziej w przypadku transportu medycznego o konieczności transportu zwłok do kraju nie wspomnę.
W większości dodatkowe ubezpieczenie jest tylko wyciągnięciem łatwych pieniędzy dla ubezpieczyciela i może po trosze komfort dla nieświadomego ubezpieczającego.



Nie jestem agentem ubezpieczeniowym :D

Za 177 zł moja polisa obejmuje na każdą osobę ubezpieczoną (2+2):

- 200 000 PLN koszty leczenia i transportu sanitarnego,
- 20 000 PLN NNW,
- 200 000 PLN OC,
- 2 000 PLN ubezpieczenie bagażu.

Zakres ubezpieczenia określony w OWU Hestia Podróże symbol ABC-HP-01/14 (to dla chętnych do poszperania) :P

anakin napisał(a):Z tego co wiem to NFZ nie zwraca kasy za zakupione leki, a opiekę medyczną masz całkowicie za free.


EKUZ całkowicie za free oznacza: "płacisz tyle co tubylcy". Tak jak pisał sdolas
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 31.07.2015 22:05

yodasan napisał(a):EKUZ całkowicie za free oznacza: "płacisz tyle co tubylcy". Tak jak pisał sdolas

Mówię o doraźnej pomocy medycznej, za którą nie bierzesz żądnego rachunku, bo za nic nie płacisz.
Na temat poważniejszych urazów czy hospitalizacji się nie wypowiadam, bo nie korzystałem.
yodasan
Odkrywca
Posty: 95
Dołączył(a): 18.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) yodasan » 31.07.2015 22:09

anakin napisał(a):
yodasan napisał(a):EKUZ całkowicie za free oznacza: "płacisz tyle co tubylcy". Tak jak pisał sdolas

Mówię o doraźnej pomocy medycznej, za którą nie bierzesz żądnego rachunku, bo za nic nie płacisz.
Na temat poważniejszych urazów czy hospitalizacji się nie wypowiadam, bo nie korzystałem.



Dokładnie tak :lol:

Niech moc będzie z Tobą
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33332
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 31.07.2015 22:11

Niech i z Tobą będzie. :mrgreen:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 31.07.2015 22:27

yodasan
Ja też nie jestem :) agentem, ale trochę analizowałem temat bo niestety sam jestem przewlekle chory :(, a wierz mi że z takimi jak ja są już problemy z ubezpieczeniem.

Z tym dodatkowym ubezpieczeniem to niestety ale bardzo dużo zależy od wieku.
Wiek młody = ryzyko poważnego zachorowania, zawał, udar ... mniejsze, im się jest starszym ryzyko rośnie.
Jak sam przedstawiłeś, mimo sporych sum ubezpieczenia które zasadniczo powinny starczyć w wieku 40 minus, w przypadku jakiegoś losowego zdarzenia średniego kalibru, to z góry widać że ryzyko wystąpienia jest niewielkie i jak już wiemy, zdecydowaną większość takich zdarzeń zabezpiecza nam Ekuz.
Gdyby jednak odpukać zdarzyło się coś na prawdę extremalnego typu zgon to niestety na nic się zda ubezpieczenie i transport zwłok do kraju trzeba pokryć z własnej kieszeni.
Też co innego jak już się jest w wieku zawałowym około 50+
Wiadomo że to ekstremum, wielu z nas tego w ogóle nie bierze pod uwagę, prawdopodobieństwo niewielkie ale słyszałem o przypadku sprowadzania zwłok z rejonu Grecji w kwocie ok 80 tyś PLN.
szalonaona77
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 30.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) szalonaona77 » 03.08.2015 21:22

mam pytanie w sprawie EKUZ - czy jest sens w ogóle wyrabiać jak będziemy wykupować dodatkowe ubezpieczenie PZU Wojażer?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone