Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dziwne zjawiska - Macelj

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008
Dziwne zjawiska - Macelj

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 10.02.2010 20:22

Stojąc w korku przed granicą HR/SLO w Macelj zaobserwowałem dziwne zjawisko. Było z górki ale auto zamiast zjeżdżać, cofało się i musiałem szybko łapać za ręczny hamulec. Samo wtaczało się na górę. Inni kierowcy też to zaobserwowali.

W Polsce jest takich miejsc kilka - 30km od Piły czy Czarodziejska Górka pod Wałczem.

Potwierdzi to jeszcze ktoś? :?

Obrazek
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 10.02.2010 21:55

Kilkanaście lat temu gdzieś w Niemczech też trafiłem na takie nietypowe ukształtowanie terenu powodujące podobne złudzenie optyczne. Wiadomo, że siła ciążenia działa zawsze w ten sam sposób. Ale wrażenie jest rzeczywiście niesamowite.

Co innego u nas w Polsce - to zjawisko może być dowodem na to, że u nas wszystko stoi na głowie. :lol:
Marek48
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 10.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marek48 » 10.02.2010 22:14

W Polsce zjawisko takie przeżyłem na szosie prowadzącej na górę Żar.
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 11.02.2010 00:01

Stojąc w korku przed granicą HR/SLO w Macelj zaobserwowałem dziwne zjawisko. Było z górki ale auto zamiast zjeżdżać, cofało się i musiałem szybko łapać za ręczny hamulec. Samo wtaczało się na górę. Inni kierowcy też to zaobserwowali.

A może to następna intryga Słoweńców :wink:
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 11.02.2010 00:18

jan_s1 napisał(a):. . . nietypowe ukształtowanie terenu powodujące ... złudzenie optyczne. . .

Jakie złudzenie? Jest tam z górki, co widać wyraźnie na zdjęciu.
Silnik w korku wyłączyłem i myślałem, że na luzie auto samo zjedzie. Nic bardziej mylnego! Co chwila uruchamiany zapłon, ręczny i gaz bo szybko uciekało do tyłu.
Szkoda, że nie zrobiłem eksperymentu z butelką i nie miałem poziomicy przy sobie.
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 11.02.2010 00:46

pasażer napisał(a):Szkoda, że nie zrobiłem eksperymentu z butelką i nie miałem poziomicy przy sobie.



eksperymenty z butelkami są nadzwyczaj niebezpieczne....
:lol: :lol: :lol:
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 11.02.2010 08:01

pasażer napisał(a):Stojąc w korku przed granicą HR/SLO w Macelj zaobserwowałem dziwne zjawisko. Było z górki ale auto zamiast zjeżdżać, cofało się i musiałem szybko łapać za ręczny hamulec. Samo wtaczało się na górę. Inni kierowcy też to zaobserwowali.

W Polsce jest takich miejsc kilka - 30km od Piły czy Czarodziejska Górka pod Wałczem.

Potwierdzi to jeszcze ktoś? :?

Obrazek


2005 rok w tym samym miejscu przeżyliśmy to samo.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 11.02.2010 08:29

I ja coś podobnego przeżyłem - ale to chyba było na obrzeżach Ljubljany (2004)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.02.2010 08:31

pasażer napisał(a):Szkoda, że nie zrobiłem eksperymentu z butelką i nie miałem poziomicy przy sobie.


Eksperyment z butelką jest pewniejszy, choć nie udowadnia ewentualnego złudzenia optycznego. Jeżeli jest tam zaburzenie pola, to zwykłą poziomicą nic nie stwierdzisz - ciecz będzie płynęła pod górkę w libelce.
Rzeczywiście coś takiego ma ponoć miejsce w Międzybrodziu Żywieckim na wyjeździe na górę Żar. Wylana woda lub stoczona butelka wraca pod górkę. Nigdy tam jednak nie byłem i nie mogę potwierdzić.
marcin10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 434
Dołączył(a): 10.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin10 » 12.02.2010 12:11

Rzeczywiście coś takiego ma ponoć miejsce w Międzybrodziu Żywieckim na wyjeździe na górę Żar. Wylana woda lub stoczona butelka wraca pod górkę. Nigdy tam jednak nie byłem i nie mogę potwierdzić.


Ja tam byłem i mogę potwierdzić takie zjawisko. Wyłączony silnik, samochód na luzie i wio pod górę :D

Nie wiem czy teraz da się dojechać do tego miejsca, bo Żar jest od połowy zamknięty dla ruchu samochodowego. Można wjechać tylko wagonikiem na górę.
RobZel
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobZel » 12.02.2010 13:17

Szanowni forumowicze,

- pod górę a jednak w dół, czy w dół a jednak do góry? :oops:

W takich sytuacjach mamy do czynienia z anomalią siły ciężkości. Zagadnienie jest proste, ale na wykład nie ma tutaj raczej miejsca.
Pokrótce powiem tak: niejednorodny rozkład mas w tzw. ośrodku geologicznym ma wpływ na wartość natężenia pola siły ciężkości na powierzchni Ziemi. Natężenie pola siły ciężkości (stosunek siły do masy) nazywa się krótko polem siły ciężkości.
Struktury geologiczne, złoża kopalin użytecznych, struktury antropogeniczne (powstające w wyniku działalności człowieka w ośrodku skalnym) noszą nazwę ciał zaburzających lub anomalnych.
Rozkład pola siły ciężkości przyciągania grawitacyjnego ciał anomalnych jest funkcją różnicy między ich gęstością objętościową i gęstością objętościową skał otaczających (kontrast gęstości). Rozkład ten zależy od wielkości, kształtu i głębokości położenia ciała zaburzającego.

Wykrywanie, określanie tych wymienionych parametrów ciał zaburzających należy do grawimetrii poszukiwawczej. Podstawą metody są pomiary grawimetryczne. Są to pomiary względne wartości natężenia pola siły ciężkości, czyli pomiar polega na wyznaczaniu wartości różnicy siły ciężkości pomiędzy punktami pomiarowymi.

:wink:[/b]
marcin10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 434
Dołączył(a): 10.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin10 » 12.02.2010 13:37

RobZel ja poproszę o tłumaczenie na polski. :D :lol: :wink:

Pozdrawiam
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 12.02.2010 13:39

Małe "conieco" o górce pod Wałczem:

magnetyczna górka
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 12.02.2010 14:04

marcin10 napisał(a):RobZel ja poproszę o tłumaczenie na polski. :D :lol: :wink:

Pozdrawiam

Czyli badają czy jabłko spada szybciej czy wolniej :lol: :wink:
marcin10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 434
Dołączył(a): 10.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin10 » 12.02.2010 14:06

JacYamaha napisał(a):
marcin10 napisał(a):RobZel ja poproszę o tłumaczenie na polski. :D :lol: :wink:

Pozdrawiam

Czyli badają czy jabłko spada szybciej czy wolniej :lol: :wink:


A, to w takim razie wszystko jasne :D
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Dziwne zjawiska - Macelj
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone