Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dziś pytanie dziś -odpowiedż; wymiana walut?!

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 16.07.2009 10:46

melesiusz napisał(a):na granicy zawsze jest zaniżony kurs kupna ze względu na turystów, lepiej wymieniać kase juz w miejscowości ewentualnie w banku, ja osobiście nie jestem zwolennikiem płacenia kartą tym bardziej jak wiem ze bardziej opłaca się wymieniać euro niż płacić karta lub wyciągać z bankomatu :)

Tyle, że przytaczane przykłady w większości pokazują, że najbardziej opłacalne jest płacenie kartą.
Ja jak zwykle będę płacić kartą gdzie się da.
melesiusz
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 29.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) melesiusz » 16.07.2009 11:04

CinnamonGirl napisała że płacąc kartą razem z prowizja kuna wychodziła 0,64zł czyli za 100zl wychodzi 156kn natomiast kupujac teraz eu po 4,3zl za 100zl mamy 23eu wymieniajac je na kn w banku w cro lub w kantorze w danej miejcowości (nie na granicy) gdzie kurs wynosi 7,26kn za 1eu otrzymujemy prawie 167kn, wiec wydaje mi sie ze opłaca sie wziąć euro z polski a tam wymieniać po trochu
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 16.07.2009 11:16

melesiusz napisał(a):CinnamonGirl napisała że płacąc kartą razem z prowizja kuna wychodziła 0,64zł czyli za 100zl wychodzi 156kn natomiast kupujac teraz eu po 4,3zl za 100zl mamy 23eu wymieniajac je na kn w banku w cro lub w kantorze w danej miejcowości (nie na granicy) gdzie kurs wynosi 7,26kn za 1eu otrzymujemy prawie 167kn, wiec wydaje mi sie ze opłaca sie wziąć euro z polski a tam wymieniać po trochu

Zauważ że Cinn.. była na wczasach parę tygodni temu. Wtedy średni kurs NBP euro do pln wynosił około 4,45-4,50 a dzisiaj jest poniżej 4,30.
A tak na marginesie przestańmy zawacać sobie głowe pierdołami. Wczasy to wypoczynek. Kurcze chyba jednak w przeciągu kilkuset lat bytności Żydów w Rzeczpospolitej przejeliśmy ich cechy narodowe.
:lol:
melesiusz
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 29.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) melesiusz » 16.07.2009 11:28

ehehe no tak :P wakacje sa raz do roku wiec nie ma co przeliczac :) kazdy placi jak mu jest wygodniej i tyle, wazne zeby kazdy z nas wrocil zadowolony i wypoczety :) dla mnie zoastal jeszcze jeden dzien pracy i w sobote pale gume ze tak powiem :D
lazybones
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 22.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lazybones » 22.07.2009 12:43

o jakich kartach mówicie? kredytowych czy debetowych?
przy okazji: mając kredytową citiBank oraz zwykłą debetową mBank, która w Waszej ocenie jest "oszczędniejsza"?
Idzik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 196
Dołączył(a): 08.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Idzik » 22.07.2009 16:34

lazybones napisał(a):o jakich kartach mówicie? kredytowych czy debetowych?
przy okazji: mając kredytową citiBank oraz zwykłą debetową mBank, która w Waszej ocenie jest "oszczędniejsza"?


Debetowa lub kredytowa ;) generalnie mówimy o kartach platniczych: VISA, MAESTRO ...itp

jak posiadasz rachunek bankowy ...to pewnie masz karte. Wtedy użytkownik tej karty może placić tą kartę za zakupy np: w tesco, w kinie, na stacji .... ALE TO DZIALA TAK SAMO JAK UNAS!!! Zapraszam jakby co na google lub na wikipedie -tak moze wyjasnią bliżej jak to dziala.

Generalnie rok temu , placilem karta . zresztą wiadomo i bylo to walkowane kupe razy JEST TO KORZYSTNIEJSZE (chodzi o kurs). Wiadomo jest również wygodniejsze-placisz, nie musisz latac do kantoru i wymieniac a potem jak zostanie to spowrotem zamieniasz :D 8) 8) 8)

PS. wyliczenia te sprawdzalem na Wyciągu bankowym znajomi też ...kurs byl fajny :) jakbysmy zamieniali euro itp - i po tem na KUNY to wychodzilo ponad 10gr taniej/E ... ALE WYGODA PRZEDE WSZYSTKIM
borkows
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) borkows » 21.01.2010 16:37

Przywitam się :D

Witam, witam, pierwszy post na forum ... miło mi Państwa poznać .... a teraz do rzeczy. Planuję wyjazd do kraju, którego Państwo jesteście orędownikami. Do wyjazdu jeszcze trochę czasu, raczej sporo, więc i czas na czytanie forum jest. A jak człowiek czyta i czyta, to pojawiają się pytania, to wtedy sobie szuka i znowu czyta :D no i tak "wkoło Macieju".

Więc nie pytam dokąd pojechać (bo to już wiem), nie pytam która trasa najlepsza (bo to jest w trakcie analizy), co zabrać na plażę lub co zwiedzić też nie bo czytam, ale ...

Jesteście zwolennikami płacenia kartą, ja również, ale moje pytanie jest takie, czy nie warto części kun kupić w polskim kantorze?

Co do płacenia kartą kredytową, to nie mogę się zgodzić z przedmówcą ponieważ, w przypadku systemu Visa i banku CitiHandlowy, zgodnie z zapisami w regulaminie przeliczenie wychodzi następująco:

Kuna przeliczana na USD, dodatkowo + 0,84% wartości transakcji (naliczane przez VISA - ponieważ kraj nie jest członkiem UE i transakcja przeprowadzana w innej walucie niż USD)
Citi przelicza USD na PLN dodatkowo + 4% do kursu. Przykłd:

transakcja w kunach
150
kurs USA Visa (kurs z 21.01 - średni sprzedaży - ma tylko zobrazować przykład)
2,87 zł
transakcja w USD (+ 0,84%)
52,70 $
kurs Citi
2,75 zł
kurs z opłatą (+4%)
2,98 zł
transakcaj w PLN (obciążenie karty)
157,31 zł

Te same 150 kun w kantorze po wczorajszym kursie tj. 0,59 PLN to 88,5 PLN. Więc różnica to blisko 70 pln 8O

Jak jest z kartami typu Maestro jeszcze nie wiem
:D

Ale wracając do pytania, czy ktoś z Państwa praktykował, zakup jakieś kwoty kun w PLN i jak to wychodzi?
Oczywiście za chwilę ktoś napisze, ze wszystko zależy od kursów jakie będą itd. ale przyjmijmy, że stan będzie taki jak przedstawiłem?

Dziękuję za odpowiedzi.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.01.2010 18:03

borkows napisał(a):Przywitam się :D

Witam
Nie powiem, że wałkowane ale czy Byłeś tu?
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=10280
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=22226
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19206
borkows
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) borkows » 22.01.2010 10:07

:oops:

No to już do parteru sprowadzony na wstępie :D
Poprzednia strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Dziś pytanie dziś -odpowiedż; wymiana walut?! - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone