Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 12.10.2012 11:17

:D
Za oknem mgła,mało co widzę, 8O
pomyślałam,że warto przysiąść i pokazać fotki z Rovinj. :D :D :D

Rovinj ta cudowna perełka Istrii,dla mnie najbardziej"klimatyczne" miejsce tego regionu.
Po dwóch latach znowu mieliśmy okazję do niego zawitać i znowu "czaruje" :D ,mimo ludzi na ulicach,niesamowitego "tłoku" na wodzie,i całej tej komercyjnej otoczki.
Udało mi się wreszcie wejść na wieżę kościoła św.Eufemii,zobaczyć panoramę miast :D :D :D i zagłębić się w historię kościoła(2 lata temu mój maluch nie pozwalał odejść od wózka :? ).Te zdjęcia zgromadzę w oddzielnym poście,bo trochę tam "zaszalałam".


Tym razem Rovinj wyglądało tak:

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skalista plaża w centrum Rovinj pod kościołem św.Eufemii
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Woda jest od razu głęboka,ale kąpiel w tym miejscu tez ma swój urok.
Obrazek
W poszukiwaniu piękniejszej plaży musimy udać się za port w kierunku północnym
Można i w ten sposób odpoczywać w promieniach słońca,i nie przejmować się turystycznym gwarem tuż za głową... :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Małe,wąskie uliczki zawsze zmierzające do jednego centralnego placu

Obrazek

Obrazek
Ciasna zabudowa w miescie jest wynikiem zarazy ,która w XVIIw dotknęła miasto,mieszkańcy przedmieść zaczęli chronić się za murami miasta.
Nie wolno było stawiać nowych budynków, więc dobudowywano nowe mieszkania wewnątrz tych istniejących. Każda rodzina posiadała własny piec i stąd niektóre kamienice po dziś dzień mają po kilka kominów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dawniej do miasta prowadziłoi 7 bram dziś zostały 3.Na zdjęciu barokowy Łuk Balbi przy Trdu Marsala Tita z 1680r jest dziś bramą do starego miasta
Obrazek

Obrazek

Obrazek



Plac targowy za Katedrą św.Eufemii ,tuż przy nabrzeżu portowym ,gdzie przypływają statki wycieczkowe zawsze pełen rozmaitych wyrobów,kusi do zakupów :D :D :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


No i centralny punkt miasteczka,najbardziej zatłoczony,miejsce promenada przy porcie z licznymi kawiarniami i pięknym widokiem na Wyspę Sveta Katarina
Renesansowa wieża zegarowa bardzo charakterystyczna w mieście

Obrazek

Obrazek
:D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D :D :D
Obrazek

:D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:D :D :D :D :D
cdn.
agnes128
Croentuzjasta
Posty: 259
Dołączył(a): 09.08.2010
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) agnes128 » 17.10.2012 12:10

Hej ! Fajne zdjęcia czekam na cd. Mam takie pytanko czy Porec jest fajną miejscowością na wypoczynek marzy mi się zwiedzenie Wenecji czy to dobra baza wypadowa nigdy nie byłam na Istrii czy warto bo nasi krajanie wolą południową Chorwację i ja też tam spędzałam wakacje. Chciałabym pojechać z rodzicami i odległość ma też znaczenie .Czy ciężko z apartamentami i jak stoją cenowo ? . Pozdrawiam i czekam na odp. :D :D :D .
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 09.04.2013 14:56

:D Witam,
po dość długiej nieobecności wreszcie mogłam powrócić na forum i dokończyć moją relację,którą tu prezentowałam.Wszystkich śledzących wcześniej relację bardzo przepraszam za taki "poślizg".

Widziałam,że kilka osób wybiera się w tym roku do tego uroczego miasteczka,obowiązkowym punktem zwiedzania powinien być Kościoł Św.Eufemii


W czasie tego pobytu zobaczyłam wreszcie na spokojnie panoramę miasta Rovinj z wieży Kościoła Św.Eufemii.
Stoi on na płaskim szczycie wzgórza Monte Rosso, ponad Starówką.
Ten największy na Istrii budynek barokowy pochodzi z XVIII w., okresu, w którym Rovinj był największym miastem na Istrii, ważnym centrum rybołówstwa i portem floty weneckiej.
Obrazek

Obrazek

Dzwonnica kościoła ma 61 metrów wysokości i jest wzorowana na dzwonnicy św. Marka w Wenecji. Wieńczy ją miedziana figura św. Eufemii.
Uważa się, że figurka „przepowiada” pogodę. Kiedy jest odwrócona w stronę lądu, będzie brzydka pogoda, a kiedy patrzy na Adriatyk, to zapowiada się piękny dzień… :D :D :D

Obrazek

Historia miasteczka Rovinj łączy się z historią świętej Eufemii począwszy od 13 lipca 800 roku ,kiedy to szczątki świętej zostały tu przywiezione z Konstantynopola.
W kosciele znajduje sie barokowy zdobiony srebrem ołtarz główny z figurami.W nawie głównej i bocznych są osiemnastowieczne marmurowe ołtarze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W nawie bocznej znajduje się grobowiec św. Eufemii – sarkofag i ołtarz. na ścianach malowidła ukazujące sceny z życia i śmierci legendarnej świętej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
:)
Nasuwa się pytanie dlaczego własnie św.Eufemia została patronką miasta i dlaczego wybudowano na jej cześć, aż tak ogromna budowlę dominująca nad miastem.

Na stronie internetowej Parafii św Zygmunta w Słomczynie znalazłam informacje o życiu świętej.Wklejam link bo warto zapoznać się z historią i odnaleźć odpowiedź na pytanie o wybór patronki Rovinj.

http://www.swzygmunt.knc.pl/SAINTs/HTMs ... rtyr01.htm


Dzień św Eufemii obchodzone jest 16 września
Obrazek

:D :D :D

Na wieżę kościelną prowadzą drewniane strome schody o wąskich szczeblach.Wiele osób miało tu spore trudności z poruszaniem ze względu na lek wysokości.Koszt wstępu 20HRK wejscie wewnątrz koscioła po lewej stronie przy punkcie info-sprzedażowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Figurka świętej musiała się chyba przekręcić,bo w jednej chwili nadciągnęły ciemne chmury...
Widok na Wyspę Św.Katarzyny

Obrazek
:D
Obrazek
:D
Obrazek
:D
Obrazek

Do tego nabrzeża dobijają duże wycieczkowce,obok targ i duży plac zabaw dla dzieci
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
:D :D :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.04.2013 15:25

Rovinj był we wrześniu, ale po 10.09 i z pogodą tak sobie.... :o
A Porec w 2009 - piękne i wspaniałe wspomnienia i miejsce, wszystko co trzeba w jednym miejscu.
Zwiedzamy dalej chorwackie zakątki, ale Poreć chyba najbliższy sercu
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 13.04.2013 11:48

Bardzo fajnie było przypomnieć sobie z Wami zeszłoroczne wakacje na Istrii. Również byliśmy w okolicach Porecia od 6 do 13 września, na kempingu Bijela Uvala.
Pozdrawiam

P.S. Rovinj cudne :)
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone