Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dwa półwyspy

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010
Dwa półwyspy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 12.07.2017 17:19

Za oknem lato w pełni ( chociaż typowo polskie, kapryśne), a w pamięci świeżo zapisane obrazki z miejsca, które odwiedziłam już dziewiąty raz… i nadal nie mam go dość. W tym roku minęło 10 lat od naszej pierwszej podróży do Chorwacji, co postanowiłam uczcić odwiedzeniem miejsc, gdzie to wszystko się zaczęło. A zaczęło się na Istrii. 10 lat temu wyruszyliśmy z trzema znajomymi, z namiotem i przyczepą kempingową, z debetem na karcie i z zapasami konserw zakupionych hurtowo w Makro :wink: takie to były czasy, gotówki nie za wiele ale wakacje udane w stu procentach :)
Jakże inaczej spędziliśmy je w tym roku, wspominając jednak z nostalgią duszny namiot, gulasz z puszki i pierwsze Ožujsko :wink: Pamiętam, że pizza na Istrii była najlepsza, w tym roku więc postanowiłam sprawdzić, czy nadal tak smakuje. Ale do rzeczy. Zanim dojedziemy na Istrię ( a potem dużo dalej), po drodze zatrzymamy się w pięknym kraju, który do tej pory tylko mijaliśmy w drodze do Chorwacji a o którym od dawna marzyłam.

Prolog – Słowenia

Długo myślałam o tym, od czego zacząć poznawanie Słowenii. Postanowiłam wybrać miejsce, z którego będziemy mieć już blisko do następnego punktu wakacji. Padło więc na Postojną.
22 czerwca ruszamy z Gliwic o godzinie 4 rano. Plan jest taki, żeby dotrzeć do Jaskini Postojna od razu z drogi, a dopiero potem zameldować się w hotelu, który znajdował się w Razdrto, jakieś 12 km dalej.
Droga szła nam dobrze, oprócz około półgodzinnego opóźnienia przed Brnem nie mieliśmy żadnych problemów ( polecam jazdę o tej porze). Kiedy około 13.30 znaleźliśmy się na wysokości Ljubljany, zdecydowaliśmy, że wpadniemy na chwilę. Zaparkowaliśmy na wygodnym zadaszonym miejskim parkingu i ruszyliśmy.
Przywitał nas smok 8O

DSC01743.JPG


DSC01745.JPG


DSC01746.JPG


DSC01747.JPG


Wjechaliśmy na wzgórze zamkowe. Koszt - 8 EUR.

DSC01750.JPG


DSC01753.JPG


DSC01762.JPG


DSC01766.JPG


DSC01767.JPG


Do Postojnej docieramy około 14.30. Kupujemy bilety – wstęp o godzinie 15. Idziemy więc na kawę. W cenie biletu jest też wejście do vivarium, w którym można oglądać jaskiniową faunę w terrariach, zwłaszcza słynną „ludzką rybę” nazwaną przeze mnie Wstrętnym Paluchem. Popularność tego stworzenia mnie zadziwia. Wszędzie pełno jego zdjęć, a na straganach przed jaskinią można kupić nawet jego maskotkę. Nie skorzystałam.
Przed 15 przed wejściem już zbierają się grupy podzielone w zależności od wyboru języka, którym będzie posługiwał się przewodnik grupy. My wybraliśmy język angielski. Pani przewodniczka już czeka. Nasza grupa jest dość liczna ( podobnie jak pozostałe grupy, w tym grupa Azjatów z selfie stickami :wink: ), ale po wejściu do jaskini jakoś to nie przeszkadza. Zwiedzanie zaczyna się od jazdy kolejką przez 3 km. Muszę przyznać, że to była ogromna frajda :D

DSC01779.JPG


DSC01786.JPG


DSC01790.JPG


Potem przyszedł czas na zwiedzanie pieszo. Pani przewodnik opowiadała o historii jaskini, o zamieszkujących w niej stworach ( które widzieliśmy już wcześniej w vivarium).
Jaskinia robi wrażenie. Zresztą, popatrzcie sami…

DSC01795.JPG


DSC01796.JPG


DSC01797.JPG


DSC01798.JPG


DSC01803.JPG


DSC01808.JPG


DSC01807.JPG


DSC01813.JPG


DSC01814.JPG


DSC01818.JPG


DSC01821.JPG


DSC01822.JPG


DSC01823.JPG


DSC01826.JPG


DSC01842.JPG


DSC01861.JPG


Trzeba pamiętać, że w jaskini panuje temperatura około 10 stopni, należy się więc odpowiednio ubrać. Nieprzygotowani mogą również wypożyczyć gustowny płaszczyk za opłatą, nie pamiętam jednak, ile kosztowało wypożyczenie.
Kiedy byliśmy w Postojnej, temperatura na zewnątrz wynosiła ponad 30 stopni, zwiedzanie chłodnej jaskini było więc dla nas niesamowitą ulgą :wink:
Czas na odwiedzenie jeszcze jednego miejsca: Predjamskiego Gradu. Nie kupowaliśmy biletów. Po prostu obejrzeliśmy go z zewnątrz.

DSC01868.JPG


DSC01869.JPG


DSC01871.JPG


DSC01873.JPG


DSC01879.JPG


DSC01880.JPG


DSC01881.JPG
Ostatnio edytowano 29.08.2017 20:10 przez Magda O., łącznie edytowano 3 razy
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 12.07.2017 17:23

Ale super się zapowiada:) Mam pytanie,czy była może Pani w innym kraju oprócz Chorwacji?
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 12.07.2017 17:25

Teraz już jesteśmy głodni i trochę zmęczeni. Czas na hotel. Nocowaliśmy w hotelu Tourist Farm Hudičevec. To był strzał w dziesiątkę. Blisko od Postojnej i do granicy z Chorwacją, otoczenie hotelu spokojne pomimo bliskości autostrady, miła obsługa, ładny, czysty pokój. Po przyjeździe zamówiliśmy obiad i wreszcie mogliśmy napić się piwa. Pierwszy raz piłam Laško i niestety nie zostanę jego fanką, ale po długiej drodze, w pięknych okolicznościach przyrody smakowało nieźle.
To jeszcze trochę zdjęć z okolic hotelu:

DSC01883.JPG


DSC01886.JPG
Były kózki...


DSC01889.JPG


DSC01901.JPG


DSC01902.JPG
Były też osioły ;)


DSC01906.JPG


DSC01909.JPG


Pierwszy dzień wakacji dobiegł końca. Jutro – Istria i najpiękniejsze miasteczko w Chorwacji, w którym spędzimy dwa dni :D :hearts:
Ostatnio edytowano 29.08.2017 20:29 przez Magda O., łącznie edytowano 1 raz
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 12.07.2017 17:32

loverosa napisał(a):Ale super się zapowiada:) Mam pytanie,czy była może Pani w innym kraju oprócz Chorwacji?


Po pierwsze - nie Pani ;)

Tak, byłam we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, raz w Grecji i raz w Turcji ( nigdy więcej...), w sumie nie ruszam się poza Europę, ale dłuższe wakacje od paru lat spędzamy w Chorwacji.
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 12.07.2017 17:57

Nie wiem czemu ja z panią wyskoczyłam;)
Pytam,bo my jeszcze poza Chorwacją nigdzie nie byliśmy,co roku Grecja nam chodzi po głowie,ale jednak Chorwacja zwycięża:)
Grecję porównują z Croatią...
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 12.07.2017 18:22

loverosa napisał(a):Nie wiem czemu ja z panią wyskoczyłam;)
Pytam,bo my jeszcze poza Chorwacją nigdzie nie byliśmy,co roku Grecja nam chodzi po głowie,ale jednak Chorwacja zwycięża:)
Grecję porównują z Croatią...

Cro najfajniejsza, ale trzeba pojechać gdzieś indziej żeby się o tym przekonać ;)
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 12.07.2017 18:47

Poczytam relację sentymentalną :wink: U mnie początki 14 lat temu wyglądały dość podobnie- w kieszeni grosze, w torbie 40 pasztetów 8O :mrgreen: i jeszcze tłuczenie się pociągami i autobusami z milionem przesiadek. Ale teraz się to super wspomina :)
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9086
Dołączył(a): 20.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 12.07.2017 18:53

Dołączę, jako druga do czytaczo-oglądaczy :D , bo widzę, że się nie źle zapowiada :papa:
dr.kokos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 639
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) dr.kokos » 12.07.2017 19:53

Prolog zaliczony, czekam na pierwszy etap... :oczko_usmiech:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 12.07.2017 22:38

Siadam i od razu Słowenia :hearts: Będzie się dobrze spało :oczko_usmiech:
jestok1
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 01.04.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jestok1 » 12.07.2017 23:27

"Postanowiłam wybrać miejsce, z którego będziemy mieć już blisko do następnego punktu wakacji. Padło więc na Postojną."
sama nazwa Postojnej wskazuje że to miejsce na postój... :-)
zamek extra, ta część Słowenii mniej eksplorowana w drodze do Chorwacji , Ty jedziesz na Istrię to w sumie po drodze było. Chętnie poczytam relację...
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 12.07.2017 23:33

Też właśnie wróciłam z Istrii choć dla mnie to był pierwszy raz w tym rejonie. Wcześniej kilka razy była Dalmacja. I podobnie pomyślałam o odwiedzeniu na kilka dni w przyszlym roku Słowenii - widzę, że warto. Będę tu zaglądać, powspominam, porównam, uzupełnię niedobory wiedzy :D
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 13.07.2017 07:24

ruzica napisał(a):Poczytam relację sentymentalną :wink: U mnie początki 14 lat temu wyglądały dość podobnie- w kieszeni grosze, w torbie 40 pasztetów 8O :mrgreen: i jeszcze tłuczenie się pociągami i autobusami z milionem przesiadek. Ale teraz się to super wspomina :)

To prawda :lol: kiedyś hitem każdej podróży był pasztet drobiowy i konserwa turystyczna, których teraz nawet bym nie tknęła… pociągów i autobusów unikam jak ognia, człowiek zrobił się wygodny…

elka21 napisał(a):Dołączę, jako druga do czytaczo-oglądaczy :D , bo widzę, że się nie źle zapowiada :papa:


Zapraszam :wink:

dr.kokos napisał(a):Prolog zaliczony, czekam na pierwszy etap... :oczko_usmiech:


Już niedługo spakujemy walizkę do auta i wyruszymy dalej :hut:

CROnikiCROpka napisał(a):Siadam i od razu Słowenia :hearts: Będzie się dobrze spało :oczko_usmiech:


Nie za wiele tej Słowenii, ale to wystarczyło, żebym zakochała się w tym kraju. Już myślę o powrocie…

jestok1 napisał(a):sama nazwa Postojnej wskazuje że to miejsce na postój... :-)
zamek extra, ta część Słowenii mniej eksplorowana w drodze do Chorwacji , Ty jedziesz na Istrię to w sumie po drodze było. Chętnie poczytam relację...


Racja, w drodze do Dalmacji kompletnie nie po drodze. W sumie Istria też nie była po drodze, ale kiedyś jechaliśmy na wyspę Šolta przez Wenecję więc dla chcącego nic trudnego :wink:

Wołek napisał(a):Też właśnie wróciłam z Istrii choć dla mnie to był pierwszy raz w tym rejonie. Wcześniej kilka razy była Dalmacja. I podobnie pomyślałam o odwiedzeniu na kilka dni w przyszlym roku Słowenii - widzę, że warto. Będę tu zaglądać, powspominam, porównam, uzupełnię niedobory wiedzy :D


Tak wiem, śledzę Twoją relację :) Słowenia – jak najbardziej warto. Czuję niedosyt – Ljubljanę ledwie liznęliśmy, nie byliśmy na wybrzeżu itp. Trzeba będzie wrócić :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 13.07.2017 08:15

Ja też się tu melduję :mrgreen: ,
na Istrii nigdy nie byłam :oops: , ale na ten drugi półwysep zaczekam z przyjemnością :oczko_usmiech:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 13.07.2017 08:16

To i ja dołączę :papa: Rovinj zachwycił mnie we wrześniu, Pula rozczarowała, poza tym nic więcej na Istrii nie zwiedziłam...Czekam na Rovinj :hearts:
Trasa krajobrazowa przez Słowenię super - też w moich przyszłych planach.Chyba warto przyjrzeć się Słowenii z bliska(a propos - moja babcia była Słowenką :) )
Ciekawe, czy ktoś tu już odwiedził miasteczko rodzinne prezydentowej Trumpowej? :oczko_usmiech: Podobno mają tam pyszne a'la kremówki :mrgreen:
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone