Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dubrownik z Grą o Tron w tle i dwa światy Czarnogóry

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mistle
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.07.2014
Dubrownik z Grą o Tron w tle i dwa światy Czarnogóry

Nieprzeczytany postnapisał(a) mistle » 08.09.2014 18:11

W ramach podziękowań za liczne wskazówki dotyczące Chorwacji i Czarnogóry, jakie udało mi się na tym forum znaleźć, postanawiam odwdzięczyć się skromną relacją z mojej podróży. Jeśli uważacie, że za dużo tu Czarnogóry - przeniosę do działu niechorwackiego :)

Oto plan:

Mlini koło Dubrownika: 25.08 – 30.08 (zdecydowanie za krótko!)
Ulcinj: 30.08 – 05.09 (niestety za długo…)
Herceg Novi: 05.09 – 07.09 (wprowadzone do planu podróży tylko po to, by mieć blisko na dubrownickie lotnisko i także uważam, że to jednak było za krótko.)


Pomysł na wakacje powstał dość szybko, potem już tylko delikatnie się zmieniał (a konkretniej wydłużał nam się planowany pobyt koło Dubrownika).
Zaczęło się tak: usłyszałam od brata, który rok temu spędził wakacje na wycieczce objazdowej po Bałkanach (wycieczka w stylu „całe Bałkany w 10 dni”, koszmarek), że Czarnogóra jest absolutnie przepiękna i koniecznie tam musimy jechać. Zestawiłam ten fakt z informacją o niskich cenach w owym kraju i wyszła mi całkiem kusząca wizja wakacji. Skupiłam się na Ulcinju, podczas gdy brat był w Kotorze… Dopiero po jakimś czasie ogarnęłam, że to dwa różne światy. Uparłam się jednak na ten Ulcinj i teraz trochę żałuję. Ale o tym później.

Zaczęłam więc szukać tanich biletów lotniczych (autka dobrego nie mam, a poza tym jedziemy we dwoje i bilety za samolot wychodzą taniej niż paliwo i te wszystkie papierki). Oczywiście czarnogórskie linie lotnicze nie prezentowały się zbyt atrakcyjnie, ale za to znalazłam tani lot do Dubrownika. Zerknęłam na mapę, gdzie ten cały Dubrownik jest. Bardzo blisko do Czarnogóry – OK.

Hmm, a co ciekawego tam jest, skoro już będziemy w tej Chorwacji…?

I tak oto zaczęłam przeglądać zdjęcia tego miasta. Wiecie, te takie najpopularniejsze, z widoczkiem na Stari Grad. Patrzę i patrzę i coś mi się kojarzy… Pokazuję facetowi i mówię „no prawie jak King’s Landing z Gry o Tron to wygląda…”. Chwila namysłu i… Hmm, a może to JEST King’s Landing?! Ostatecznej odpowiedzi udzieliła Wikipedia. I już wiedzieliśmy, że w Dubrowniku musimy posiedzieć parę dni :)
Dlatego też Dubrownik upłynął nam pod znakiem Gry o Tron i szukania tych wszystkich miejsc, w których był kręcony serial. Całkiem porządny research przeprowadziłam wcześniej. Dowiedziałam się też, że są do kupienia wycieczki po tych wszystkich zakamarkach, wraz z panią pokazującą na tablecie fragmenty serialu, ale to mnie kompletnie nie kręciło. Wolałam znaleźć te miejsca sama.

Całe wakacje są planowane tylko i wyłącznie przeze mnie – mój partner jest szczęśliwym odbiorcą wszystkich naszykowanych przeze mnie „atrakcji”. ;)


Dzień 1 (25.08): Wrocław -> Mlini

Najpierw podróż.

Była całkiem udana. Najpierw zamarzaliśmy na wrocławskim dworcu PKS w oczekiwaniu na tradycyjnie spóźniającego się Polskiego Busa. Potem zamarzaliśmy na berlińskim lotnisku. Na (nie)szczęście dość szybko zrobiło nam się gorąco, albowiem postanowiłam z nudów sprawdzić, czy aby na pewno moja walizka zostanie uznana za bezpłatny bagaż podręczny. No i… NIE. Dość lekceważąco podeszłam do zasady „56cm WRAZ Z rączkami i kółkami”, bo przyzwyczaiłam się do tych takich lotniskowych stanowisk pt. „sprawdź, czy twoja walizka ma dobre wymiary!”, które są pionowe, a tu niespodzianka – EasyJet preferuje poziome. Moja walizka za nic w świecie nie chciała wleźć tam, gdzie miała wleźć.

Jako, że mieliśmy jeszcze trochę czasu do lotu, zaczęliśmy kombinować. Mieliśmy do wyboru albo a) modlić się, żeby nam nie sprawdzili wymiarów bagażu i nie kazali płacić dodatkowych 80 euro albo b) kupić walizkę w odpowiednich wymiarach pod warunkiem, że będzie kosztować mniej niż 80 euro. Na szczęście zaraz wpadliśmy na inne, idealne rozwiązanie – postanowiliśmy odkręcić rączkę od walizy! W tym celu zaczęliśmy pytać ludzi na lotnisku, czy przypadkiem nie noszą przy sobie śrubokręta lub czy wiedzą, gdzie w pobliżu lotniska można śrubokręt kupić. Po parunastu minutach ktoś powiedział nam, gdzie jest najbliższa stacja benzynowa. Udaliśmy się tam i pożyczyliśmy od sprzedawcy wyżej wspomniane narzędzie, po czym, w poczuciu bycia prawdziwymi Polakami, zaczęliśmy rozkręcać walizę na środku sklepu. I teraz mam walizę o idealnych wymiarach. Bez rączki.

***

Sam lot był świetny. Przyznaję, niezbyt często latam samolotem, a jeśli już, to zazwyczaj tak się składa, że latam wieczorem albo w nocy lub po prostu w chmurach i nie jest to żadna atrakcja, bo nic nie widać. Dlatego też wciąż jestem na etapie podniecania się widokami za oknem – zwłaszcza, jeśli leci się nad fantastyczną linią brzegową Chorwacji i na niebie nie ma ani jednej chmurki. I to właśnie podczas lotu pierwszy raz zobaczyłam Dubrovnik – miasto, które zachwyciło mnie od tego pierwszego wejrzenia.
Wysiedliśmy z samolotu na płytę lotniska i – tu miłe zaskoczenie – nie uderzyła nas nieznośna fala gorąca, lecz bardzo fajny, lekki wiatr i ciepło. Zapach powietrza był świetny – pachniało jakimiś kwiatami, owocami i morzem albo może po prostu świeżością? W każdym razie wszystko prezentowało się cudownie.

***

Dojechaliśmy do Mlini i zostaliśmy przywitani przez gospodarzy winogronami i różnego rodzaju napojami. Potem dokładniej opiszę (a właściwie zupełnie szczerze zareklamuję) miejsce, gdzie mieszkaliśmy – Apartments Galic.

Zanim zebraliśmy się stamtąd i wyruszyliśmy w kierunku plaży, była godzina 18. Umieraliśmy z głodu, a ja się oczywiście naczytałam w necie o wspaniałościach Konoby Lanterny w Mlini, dlatego też tam poszliśmy. Pierwszy posiłek był więc bardzo udany, zarówno pod względem walorów smakowych (spaghetti z owocami morza i rybka, niestety nie pamiętam, jaka + 2 piwa), jak i kwestii ekonomicznych (coś około 200Kn). Przeszliśmy się tylko wybrzeżem, ale nie weszliśmy do wody, obiecując sobie, że zrobimy to jutro…

...i nie był to bynajmniej pierwszy raz, kiedy takie obietnice złożyliśmy.


***


Ciąg dalszy nastąpi. Zdjęcia też się pojawią :)
Roland90
Cromaniak
Posty: 512
Dołączył(a): 03.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roland90 » 08.09.2014 19:52

Nie wierzę pierwszy.... czekam na dalsze opisy i szczególnie zdjęcia bo ciekaw jestem.Jako tako gry o tron nie trawię , ale chętnie relację będę czytał. Jeśli można , możesz podać ile kosztował ten apartament?
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 09.09.2014 09:25

W takim razie czekam z niecierpliwością na zdjęcia i dalszy ciąg relacji :D
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 09.09.2014 09:46

Jetsem i ja ...i to w pierwszym rzędzie :lol:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 09.09.2014 10:33

Gra o Tron to nie moje klimaty, ale sam Dubrownik już tak, więc się przyłączę :)

Nigdy nie lecieliśmy samolotem nad Cro, widok musi być fantastyczny :hearts:

Jestem ciekawa, czemu nie spodobało Ci się Ulcinj. W przyszłym roku zamierzamy trochę poświęcić czasu na Czarnogórę i zastanawiam się czy warto zapuszczać się aż tam (do tej pory dotarliśmy tylko do Sv. Stefana).
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 09.09.2014 13:52

mistle napisał(a):Na szczęście zaraz wpadliśmy na inne, idealne rozwiązanie – postanowiliśmy odkręcić rączkę od walizy! W tym celu zaczęliśmy pytać ludzi na lotnisku, czy przypadkiem nie noszą przy sobie śrubokręta lub czy wiedzą, gdzie w pobliżu lotniska można śrubokręt kupić. Po parunastu minutach ktoś powiedział nam, gdzie jest najbliższa stacja benzynowa. Udaliśmy się tam i pożyczyliśmy od sprzedawcy wyżej wspomniane narzędzie, po czym, w poczuciu bycia prawdziwymi Polakami, zaczęliśmy rozkręcać walizę na środku sklepu. I teraz mam walizę o idealnych wymiarach. Bez rączki.

Dobre :)

Serialu "Gra o tron" nie widziałem, ale może to źle.
Piszą, że "Igra prijestolja" (chorwacki tytuł) jest jedną z najlepszych reklam turystyki tego kraju.

Gdybyście byli tam wcześniej, można było załapać się na casting :wink:
artur77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 601
Dołączył(a): 15.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) artur77 » 09.09.2014 14:52

Dołączam się, choć nie gram w Grę o Tron)))w Ulcinj w tym roku nie byłem i chętnie poczytam.
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3270
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 09.09.2014 15:02

siadam do gry o tron
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 09.09.2014 15:05

ja też się zainteresowałam :)
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.09.2014 11:45

Super pomysł na zwiedzanie!
Uwielbiam Grę o Tron... no w zasadzie to Pieśń Lodu i Ognia w formie książkowej, ale serial też jest niczego sobie ;)

Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy!
mistle
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 14.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mistle » 11.09.2014 17:36

No na casting się niestety nie załapaliśmy, ale i tak potem byłoby trudno dostosować urlopy, itp. do grania w serialu ;) Aż taką fanatyczką nie jestem, by wszystko do tego dopasować...


A Dubrownik jest piękny sam w sobie, także bez tła w postaci Gry o Tron. Fakt, że kręcono tam serial to taka wisienka na torcie.


Co do Ulcinja – samo miejsce ładne i ma potencjał, ale niestety... w wielkim skrócie: 1. śmieci 2. niefajne przygody, kiedy wychodziłam sama z domu 3. żarcie. Rozwinę później.


Dziękuję Wam wszystkim za zainteresowanie relacją. Ze względu na dwutygodniowy urlop mam teraz ciężki tydzień w pracy, ale jutro już, z okazji piątku, na pewno wrzucę opis kolejnego dnia. Mam też już zdjęcia. Łącznie napstrykaliśmy ich nieco ponad 500 (jak na nas jest to dużo; często podczas jakichś wyjazdów zapominamy zupełnie, że "trzeba" zrobić zdjęcia, a teraz niespodziewanie się postaraliśmy).
kamil1929
Cromaniak
Posty: 826
Dołączył(a): 27.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kamil1929 » 15.09.2014 11:10

Jestem i ja :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 15.09.2014 13:32

Sama się ostatnio nie wyrabiam w pisaniu swojej relacji, ale i tak zapytam z pretensjami.... Nooo i gdzie jest ciąg dalszy? :twisted:

:mrgreen:

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Dubrownik z Grą o Tron w tle i dwa światy Czarnogóry
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone