Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
hryc20824
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 07.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) hryc20824 » 04.09.2017 15:08

Witam forumowiczów , wczoraj wróciłem z Cro via Bośnia .mam 2 spostrzeżenia których poprzednimi laty nie miałem - na drogach pojawiło się jakieś nowe cudo bośniackiej techniki - są to 2 kable ułożone poprzecznie do osi jezdni w odległości ok 2m jeden od drugiego , widziałem to w 3 miejscach . ,, Ne mam pojma '' co to ma być ale sądzę że jakaś forma radaru ( co nas wszystkich dotyczy) _ ewentualnie pomiar nacisku tirów ( tylko po co 2 kable) lub zlicza pojazdy na drodze dla jakichś tam celów.Drugie spostrzeżenie to mnóstwo policji na drogach , i o dziwo nie suszą , stoją obok radiowozów a czasem zwyczajnie pieszo i obserwują droge . Przypuszczam że ma to być na postrach , być może jakieś niepokoje społeczno-narodowościowe się pojawiły.W cro tv podała o jakimś nieudanym zamachu na polityka u nas nic nie ma .
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 04.09.2017 18:24

hryc20824 napisał(a):Drugie spostrzeżenie to mnóstwo policji na drogach , i o dziwo nie suszą , stoją obok radiowozów a czasem zwyczajnie pieszo i obserwują droge . Przypuszczam że ma to być na postrach , być może jakieś niepokoje społeczno-narodowościowe się pojawiły.W cro tv podała o jakimś nieudanym zamachu na polityka u nas nic nie ma .

W BiH zawsze było dużo policji przy drogach więc to mnie nie dziwi , od północnej strony Chorwacji do Sarajewa naliczyłem z 8 patroli w radiowozach , część z radarami a kilka stało przy drodze w miejscach zakazu wyprzedzania.
O jakimś zamachu nie słyszałem , mimo , że od wczoraj jestem w stolicy BiH Sarajewie , w centrum spokój , wielu turystów i mnóstwo młodzieży bo chyba zaczął się rok szkolny. Patroli policjantów widziałem może - jeden.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 04.09.2017 20:35

hryc20824 napisał(a):...W cro tv podała o jakimś nieudanym zamachu na polityka u nas nic nie ma .

Być może mówili o tym.
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 04.09.2017 20:51

Chodzi to za mną od kilku dni niestety nie pamiętam miejscowości ale była jedna z większych podejrzewam że pomiędzy Jajce a Banja Luka a może wcześśniej. Na ulicach dało się zauważyć ludzi poubieranych jak z innej epoki. Takie marynarki swetry spodnie ze skórzanym paskiem jak dawniej u nas chłopi nosili na wsi przy pracach polowych. Nie było to na pewno jakieś święto. Ci ludzie wyglądali jakby to był ich zwyczajny dzień niektórzy z torbami jak z zakupów inni po prostu szli chodnikiem i rozmawiali. Ubrani tak samo zarówno młodzi jak i starsi. Ktoś coś wie może widział co to za miasto. Kim byli Ci ludzie co to za kultura czy styl? Trochę może chaotycznie napisane ale będę tam dopiero za rok a nie daje mi to spokoju.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 04.09.2017 21:05

a nie było to Donj Vakuf lub Bugojno i tzw. Ajvatovica?
wydaje mi się, że kiedyś natknąłem się na coś podobnego przejeżdżając tamtędy
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 04.09.2017 21:30

Co do miejscowości Donj Vakuf lub Bugojno jechałem przez obydwie jednak zdjęcia z google dotyczące Ajvatovicy nie pasują nijak do tego obrazu który utkwił mi w pamięci.
wojtekx37
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 08.07.2010
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekx37 » 24.03.2018 19:57

Mnie kręci jechać w tym roku przez SK, HUN, skrót z HUN przez SLO do HR, przed Zagrzebiem na A3 w kierunku Gradiska bądź wcześniej Novska i przejechć BiH do HR w okolicy Makarskiej, tylko nie wiem czy reszta rodziny zgodzi się na przeprawę przez BiH :)
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 25.03.2018 21:26

Warto jechać przez BIH . Nam prawdopodobnie nie uda się tamtędy w tym roku jechać. Zobaczymy na początku lipca. Jeśli okaże się że zostajemy na dwa tygodnie to wracamy przez BIH. Jeśli będziemy tylko tydzień to wracamy szybko do domu hr-hu-sk.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 25.03.2018 21:47

wojtekx37 napisał(a):Mnie kręci jechać w tym roku przez SK, HUN, skrót z HUN przez SLO do HR, przed Zagrzebiem na A3 w kierunku Gradiska bądź wcześniej Novska i przejechć BiH do HR w okolicy Makarskiej, tylko nie wiem czy reszta rodziny zgodzi się na przeprawę przez BiH :)

ale to zamierzasz w BiH sie zatrzymać n.p w Sarajewie
czy tylko jechać przez BiH aby jechać ?
jazda przez BiH jest bardzo wolna (z naciskiem na bardzo),jeśli tylko "jechać aby jechać" odradzam,
natomiast gorąco polecam aby tam się na troszkę zatrzymać,
także jechałem w okolice Makarskiej ale dwie noce nocowaliśmy w BiH,
wojtekx37
Globtroter
Posty: 49
Dołączył(a): 08.07.2010
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojtekx37 » 26.03.2018 16:57

właściwie to chciałem przelecieć przez BiH bez dłuższych postoi, obawiam się tylko tej "wolnej jazdy",
dzieci mogą nie wytrzymać tak długiej podróży i będą marudzić,
@599 co możesz napisać o drogach BiH
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 26.03.2018 18:35

wojtekx37 napisał(a):właściwie to chciałem przelecieć przez BiH bez dłuższych postoi, obawiam się tylko tej "wolnej jazdy",
dzieci mogą nie wytrzymać tak długiej podróży i będą marudzić,
@599 co możesz napisać o drogach BiH

Witam.
Jest wątek o drodze przez Bośnię.
Był w Dziale trochę dalej niż na pierwszej stronie.
Posty przeniesione.
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 26.03.2018 20:09

My wyjechaliśmy z Makarskiej o 6 rano a o 17 byliśmy w połowie Balatonu. Bez pośpiechu krajoznawczo. Nawet zabłądziliśmy. Najpierw był gorszy asfalt potem asfalt dziurawy później droga żwirowa przez las potem piaskowa a my przed siebie. No ale jak w końcu zobaczyliśmy owce i pilnującego je psa to wiedzieliśmy że jedziemy w kierunku cywilizacji :) Mieliśmy słabe pokrycie w nawigacji Bośni.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 26.03.2018 22:49

wojtekx37 napisał(a):właściwie to chciałem przelecieć przez BiH bez dłuższych postoi, obawiam się tylko tej "wolnej jazdy",
dzieci mogą nie wytrzymać tak długiej podróży i będą marudzić,
@599 co możesz napisać o drogach BiH


co Ci mogę napisać,drogi w BiH są takie jak wszędzie ,ale jest tam mało dróg "troszkę szerszych"
drogi są przeważnie dwujezdniowe to znaczy jeden pas w jedną stronę,(kurde mysle że wiesz o co chodzi)
jak zapewne wiesz jest to kraj górzysty ,jest stosunkowo mało miejsc
do bezpiecznego wyprzedzania,góry ,zakręty,dużo aut,przez co jedzie sie bardzo wolno,
jakość dróg "normalna",
jeśli miałeś ochotę jechać przez BiH z dziecmi tylko aby jechać to stanowczo odradzam lepiej jechać
prze Chorwcje w okolice Makarskiej "starą drogą"(nie autostradą),ruch jest także spory ,tereny zabudowane,
ale jedzie sie bez porównania "szybciej"jak w BiH,
co do nawigacji,normalna sprawa,
dobra mapa i zdrowy rozsądek to podstawa,
jeśli jedziesz w BiH za jakimś tirem za którym jedzie z 12 osobówek bo jest pod górę i jest
zakręt na zakręcie to należy jechać za nimi mimo że nawi mówi "skręć w prawo" :wink:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10862
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 27.03.2018 07:02

599 napisał(a):drogi są przeważnie dwujezdniowe to znaczy jeden pas w jedną stronę,(kurde mysle że wiesz o co chodzi)

drogi są głównie jednojezdniowe o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach, reszta tak jak pisze @599,
przez BIH najlepiej z między noclegiem, chyba że znacznie wydłużony czas jazdy nie stanowi niedogodnosci dla pasażerów, do tego doliczyć trzeba możliwe straty czasu na granicy (do dziś jak wspomne ruchy pograniczników na GP Gradiška to mnie biere)
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 27.03.2018 07:48

te kiero napisał(a):drogi są głównie jednojezdniowe o dwóch pasach ruchu w przeciwnych kierunkach,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


Oooooooooooooooooooo,
to właśnie miałem na myśli, :wink:
co do granic to jest różnie ,pewnie jak się trafi,ja granice BiH przekraczałem
z 10 razy,jakoś nie mam złych wspomnień,
ale to pewnie zależy gdzie się przekracza i jak się ma farta,
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 49
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone