Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
śmigacz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1703
Dołączył(a): 18.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) śmigacz » 15.07.2017 22:39

Jutro siadam do laptopa. Tym razem będzie planowanie. A nie tak jak w tą stronę byle do przodu. Po przekroczeniu granicy nawigacja w komórce przestała działać. Miałem samochodowa która została kupiona kilka dni wcześniej nawet nie testowana. Na Słowacji jechaliśmy za nawigacja okazało się że była zła miejscowość wpisana po kolejnej poprawce trafiliśmy na Węgry co prawda innym przejściem granicznym niż planowaliśmy. Do Chorwacji trafiliśmy bez błędnie. Zaczęły się poszukiwania mieszkania na szczęście w jednym z e-maili właściciele podesłała nam współrzędne. Od tego czasu jak coś planuje to tylko za pomocą współrzędnych pewne i bezpieczne. No ale do domu jak to mówią łatwiej się jedzie chociaż żal stąd wyjeżdżać.
Magdala5791
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 10.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdala5791 » 16.07.2017 22:04

Już piszę, jak jechaliśmy. Ja nigdy nie jeżdżę na navi, bo zawsze mnie źle poprowadzi - mam 2 mapy w komórce (różne, które aktualizauję na dany kraj przed wyjazdem) + mapa papierowa. Ustawiam trasę i robię za pilota, mąż tylko jedzie.

Trasa z Bielska-Białej na Paljesac przez Bośnię. Rozłożyliśmy z noclegiem po drodze, bo nie lubimy jechać zbyt długo oraz w nocy. Jedziemy, coś sobie po drodze oglądając.

Bielsko-Biała
Korbielów
-------- Granica PL /Słowacja
Namiestów, Hrusztyn, Orawskie Podzamcze, Dolny Kubin, Ruzomberok, Liptowska osada, Stare Hory
Bańska Bystrzyca (uwaga: przez Słowację nie jechaliśmy autostradą, w Bańskiej trzeba zjechać więc z drogi, która płynnie przechodzi w autostradę, na ulicę do niej równoległą. Zwoleńska cesta. )
Zwoleń, Dobra Niva, Bubina, Krupina, Terany, Hokovce, Sahy
----------- granica Słowacja / Węgry
Hont, Nagyoroszi, Retsag (uwaga: tu kupujemy matricę na węgierskie autostrady, na stacji paliw najlepiej)
kierujemy się na Vac, przed Vac już zaczyna się autostrada
Vac
Dojeżdzamy do obwodnicy Budapesztu, kierujemy się na M0 w prawo, potem zjeżdżamy do drogi nr 11 na centrum. Lecimy przez Centrum Budapesztu (w godzinach szczytu - po 15.00 zajęło nam to około 40 minut).
Kierujemy się tak, aby wjechać na autostradę M6
M6 na Mohacz
------------granica Węgry / Chorwacja
Udvar, Beli Manastir, Osijek (tu mieliśmy nocleg, 35 euro / 4 osoby)
Vuka, Dakovo, Slavonski Sanac
---------------granica Chorwacja / Bośnia (na granicy pustki, może 5 aut przed nami)
Wjeżdżamy na trasę M17 i lecimy nią do samego wyjazdu z Bośni przez miejscowości:
Samac, Modrica, Doboj, Zenica (tu droga jest dwukierunkowa, ograniczenia często do 70 km, często policja, uważamy. Lekkie pagórki - jak nasze Beskidy)
Obwodnica Sarajeva - ok. 80 km, podzielone na 2 odcinki. Koszt łączny około 5 euro.
Potem Konjic (tu już trasa zaczyna iśc przez wyższe góry, przełom Neretwy - przepiekna widokowo, lecz znów dwupasmowa, 70 km, policji brak, ale nadal uważamy. Jak dla nas zawijasów nie było zbyt wiele, trochę tuneli (marnej jakości ;)
Dalej Mostar i do przejścia granicznego (ten odcinek to już nie są wysokie góry, lekkie pagórki)
-------------Przejście Bośnia / Chorwacja (5 aut, sobota, godz. 17.00)
Metkovic, Opuzen, Klek /------ granica z Bośnią, 20 minut stania----/ Neum / ------ granica z Choracją, 0 minut stania----/
i dalej już kierujemy się na Ston i Paljesac nas wita.

1 dzień ok. 9 h jazdy (z ograniczeniami na Słowacji, jazda spokojna, z 2-3 krótkimi postojami)
2 dzień ok 9 h jazdy (też bośniackie ograniczenia, jazda spokojna, postoje)
chwat
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 24.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) chwat » 06.08.2017 11:36

Przetestowałem drogę R426 na terenie BiH. Zjechałem z drogi M17 w miejscowości Dracevo i przejechałem do Neum. Trasa ta jest dosyć hardkorowa: wąska, kręta i miejscami bardzo stroma. Jednak jeśli ktoś lubi urozmaicać sobie wakacje i nie lubi nudzić się za kółkiem polecam, ale tylko osobówkom. Ja jechałem kamperem, trasę pokonałem, mamy co wspominać, ale z powrotem już tej drogi nie wybrałem :).
mkkrk
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 03.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkkrk » 08.08.2017 15:59

Potwierdzam, droga dość wymagająca, a miejscowi niezbyt chętnie ustępują miejsca :) W zamian "oszczędzamy" 2 granice w drodze na Peljesac czy Korcule. Jechałem tak już 4 razy i było całkiem spoko :)
maja_89
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 30.06.2015
Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) maja_89 » 19.08.2017 22:06

Przepraszam, że zakładam nowy temat, ale nie wiem gdzie to dać. Jestem w Podgórze. Planowałam powrót do Polski przez Bosnie. Ale nie mam nalepki PL, jakiś mandat za to grozi? Dziękuję.
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 19.08.2017 22:10

Leć śmiało...nie grozi...
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 19.08.2017 22:11

maja_89 napisał(a):Przepraszam, że zakładam nowy temat, ale nie wiem gdzie to dać. Jestem w Podgórze. Planowałam powrót do Polski przez Bosnie. Ale nie mam nalepki PL, jakiś mandat za to grozi? Dziękuję.

Nawet nie masz PL na tablicy rejestracyjnej? :roll:
maja_89
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 30.06.2015
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) maja_89 » 19.08.2017 22:12

Mam na tablicy, ale niby poza UE jest potrzebna naklejka.
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 19.08.2017 22:35

Jedź śmiało:) bylem i nie było problemów, rejestracja z UE wiele zmienia :mrgreen:
maja_89
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 30.06.2015
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) maja_89 » 19.08.2017 22:41

Dziękuję za pomoc.
zibek
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 05.09.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zibek » 20.08.2017 17:19

Na Makarską jechałem przez Węgry, wracałem przez Bośnię. Na Bośni byłem kilka dni .... i w zasadzie za rok to Bośnia nie Chorwacja na wakacje :) . Droga czasowo podobna , może przez Bośnię wyjść ze 2 godziny dłużej , za to widokowo i cenowo bezkonkurencyjna. Autostradę masz tylko Sarajewo-Zenici , ale reszta drogi dobra i widokowo ciekawa, nienudna . Mostar - Budapeszt wyszło na luzie ok 10 godzin z czego ponad godzinę korek na granicy z CRO chyba w Slavonski Brod. Ja byłem zszokowany cenami w CRO a za autostradę to już nasze ceny chyba pobili .
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10881
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.08.2017 21:50

zibek napisał(a):Autostradę masz tylko Sarajewo-Zenici

konkretnie to Zenica Jug - Tarčin, blisko 100km
Thot
Cromaniak
Posty: 513
Dołączył(a): 13.04.2009
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) Thot » 20.08.2017 22:15

maja_89 napisał(a):Mam na tablicy, ale niby poza UE jest potrzebna naklejka.


Ale Zieloną Kartę masz, prawda?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107677
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.08.2017 22:47

zibek napisał(a):Na Makarską jechałem przez Węgry, wracałem przez Bośnię. Na Bośni byłem kilka dni .... i w zasadzie za rok to Bośnia nie Chorwacja na wakacje :)

A gdzie konkretnie w Bośni :?: MARUDO :oczko_usmiech:
maja_89
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 30.06.2015
Re: Nalepka PL Bośnia BiH

Nieprzeczytany postnapisał(a) maja_89 » 21.08.2017 12:30

sanchopan napisał(a):
maja_89 napisał(a):Mam na tablicy, ale niby poza UE jest potrzebna naklejka.


Ale Zieloną Kartę masz, prawda?

Mam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 48
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone