Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Droga przez Bośnię

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
chwat
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 24.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) chwat » 25.06.2017 13:38

Dzięki te kiero za cenne wskazówki.
kubek_77
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 24.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) kubek_77 » 04.07.2017 10:43

chwat napisał(a):Zamierzam jechać trasą: Osijek - Doboj - Zenica - Sarajevo - Dubrownik i zastanawiam się w którym miejscu przekraczać przejście graniczne Chorwacji z Bośnią czy w Slavonski Samac na trasie E73 czy Slavonski Brod?
I drugie pytanie czy z Sarajeva kierować się trasą M18 i M20 na przejście graniczne w Ivanicy (Brgat Gornji) czy lepiej na trasę przez Jablanicę i Mostar w kierunku przejścia (Orahov Do- Slano)?
Z góry dziękuję za pomoc.


Jechałem i jedną trasą i drugą, obydwie mają coś w sobie. Pierwsza (M18 i M20) wiedzie przez góry, jest kręta, miejscami dość "dzika". Trzeba uważać na wałęsające się stada krów, koni i osłów. Normalnym też jest widok miejscowych przyjeżdżających do okolicznych restauracji na małe co nieco okraszone setą wódki, później bez przeszkód wsiadają za kierownicę i kontynuują swoją podróż. Asfalt jest niezłej jakości, nie są to drogi szutrowe, czy jakiekolwiek dziurawe. Jedzie się przyjemnie, jednak podróż Sarajewo - Dubrownik trwa długo (nie ma odcinków gdzie można przycisnąć). Fajnie jest jechać z kimś, bo droga jest na ogół pusta (mały ruch), a pisze o zabraniu "przyjaciół" tak na wszelki wypadek. Na pewnym krótkim odcinku droga jest wyremontowana i mamy możliwość skorzystania z nowego mostu/wiaduktu oraz tuneli (tu jedynie można trochę przyspieszyć). Przejście graniczne przy Dubrowniku potrafi się korkować przez tzw ruch na plażę. Myślę, że przejechać się dla letniej, wakacyjnej przygody warto.

celem uzupełnienia film z M18:





Drogi z Mostar nie będę opisywał bo jest bardzo popularna, skupię się jedynie na przejściu w okolicy Slano. Przejście jest małe i mieliśmy wrażenie, że nie dopuszczony jest tam ruch inny niż lokalny (takie odnieśliśmy wrażenie z rozmowy pograniczników, których obudziliśmy o 1 z minutami). Droga dojazdowa po stronie Bośni jest bardzo wąska i kiepskiej jakości. Bez nawigacji nie trafisz do przejścia granicznego (masa skrzyżowań, co prawda masa znaków drogowych ale kto by się w tym połapał...). Jadąc w nocy nieźle się namachałem, a ilość tzw patelni (zakrętów o 180 stopni by podjechać na kolejną półeczkę) była całkiem spora. Konkluzja- jadąc od Mostaru w kierunku Adriatyku nie ma sensu się wygłupiać i jechać na to przejście, trzeba skierować się najpopularniejszą drogą na przejście w Metkovic.

To jest fragment przejazdu najpopularniejszą trasą Mostar - Metkovic



a tu jest fragment nocnego przejazdu do wspominanego przejścia w miejscowości Slano

erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:19

Witam,
Drodzy forumowicze mam pytanie czy może ktoś z was jechał przez Bośnie w kierunku miejscowości Klek? I czy da radę dojechać do Chorwacji przez Słowację , Węgry, Chorwację, Bośnię bez opłat za winety i autostrady, aby było jak najtaniej. Wybieramy się z żoną i dziećmi pierwszy raz i nie mam pojęcia jak jechać aby było jak najtaniej. Dziękuje za ewentualną pomoc. Pozdrawiam. :papa:
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 05.07.2017 21:25

da się dojechać, przecież tylko wybrane drogi w każdym kraju są płatne...
opcja darmowa to ok. 24 samej jazdy...(z wykorzystaniem płatnych odcinków 4-5 godzin krócej)...
https://goo.gl/maps/iF3LQPAb8Yr
Ostatnio edytowano 05.07.2017 21:31 przez Sol-Wagon, łącznie edytowano 1 raz
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 05.07.2017 21:28

akurat w BiH płatne odcinki autostrady wyniosą Cię "kilkanaście" zł...
winieta węgierska również strasznie droga nie jest..."kilkadziesiąt" zł...
Ostatnio edytowano 05.07.2017 21:34 przez Sol-Wagon, łącznie edytowano 1 raz
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 05.07.2017 21:32

Czy to aż tak wielki koszt...ja jeżdżę z Słupska i nie ukrywam że gdybym miał jechać ,,darmowymi,, drogami przez Polskę to chyba...wakacje kosztują:)
zawikatie
Podróżnik
Posty: 20
Dołączył(a): 01.02.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawikatie » 05.07.2017 21:34

a ile czasu przeznaczasz na jazde?
jechalismy ze szczecina do rijeki 20 h i jakies 7 z rijeki do dubrovnika. łącznie jakies 27 h jazdy korzystając ze wszystkich mozliwych autostrad.Powrót szybszy z rijeki 16h.(korki, tankowania , żarcia, tunele, granice i czas przejazdu zaczyna znacząco odbiegac od szacunku googlemaps..) Masz podobnie odległościowo a jeszcze bez autostrad... ja osobiscie proponuje odżałowac na autostrady. Chyba,że sama jazda jest częścią Waszych wakacji
erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:41

Żona chce jechać jak najtaniej bo niby obliczyła sobie że koszty za same opłaty wyniosa ok800 zł tak więc torche drogo. Ja nie mam zamiaru jechać dwa dni a może polecisz jakąś trasę którą jeżdzisz
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 05.07.2017 21:42

erni84 napisał(a):Żona chce jechać jak najtaniej bo niby obliczyła sobie że koszty za same opłaty wyniosa ok800 zł tak więc torche drogo. Ja nie mam zamiaru jechać dwa dni a może polecisz jakąś trasę którą jeżdzisz

no to ile wyszło jej za winiety: węgierską, słowacką i bramki w bih?
erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:46

zawikatie napisał(a):a ile czasu przeznaczasz na jazde?
jechalismy ze szczecina do rijeki 20 h i jakies 7 z rijeki do dubrovnika. łącznie jakies 27 h jazdy korzystając ze wszystkich mozliwych autostrad.Powrót szybszy z rijeki 16h.(korki, tankowania , żarcia, tunele, granice i czas przejazdu zaczyna znacząco odbiegac od szacunku googlemaps..) Masz podobnie odległościowo a jeszcze bez autostrad... ja osobiscie proponuje odżałowac na autostrady. Chyba,że sama jazda jest częścią Waszych wakacji


Mamy zamiar wyjechać w sobotę a w klek być w poniedziałek rano. Jestem jedynym kierowcą i chcemy zrobić przerwę na spanie.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1956
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 05.07.2017 21:47

przerwa na spanie w aucie, czy nocleg?
erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:52

Sol-Wagon napisał(a):
erni84 napisał(a):Żona chce jechać jak najtaniej bo niby obliczyła sobie że koszty za same opłaty wyniosa ok800 zł tak więc torche drogo. Ja nie mam zamiaru jechać dwa dni a może polecisz jakąś trasę którą jeżdzisz

no to ile wyszło jej za winiety: węgierską, słowacką i bramki w bih?


Liczyła przez Austrię 75 zł Słowenia 130 zł i chorwacja ok 200 zł w jedna strone plus powrót bo jedziemy na 11 nocy
erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:53

Sol-Wagon napisał(a):przerwa na spanie w aucie, czy nocleg?

w aucie teraz trochę strach spać bo tych ciapatych pełno raczej nocleg
erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:54

Sol-Wagon napisał(a):
erni84 napisał(a):Żona chce jechać jak najtaniej bo niby obliczyła sobie że koszty za same opłaty wyniosa ok800 zł tak więc torche drogo. Ja nie mam zamiaru jechać dwa dni a może polecisz jakąś trasę którą jeżdzisz

no to ile wyszło jej za winiety: węgierską, słowacką i bramki w bih?

czy na bramkach w bośni można płacic kartą
erni84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.07.2017
Re: Na Cro ze Słupska przez Bośnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) erni84 » 05.07.2017 21:57

amatus1 napisał(a):Czy to aż tak wielki koszt...ja jeżdżę z Słupska i nie ukrywam że gdybym miał jechać ,,darmowymi,, drogami przez Polskę to chyba...wakacje kosztują:)

A może byś polecił jakąś fajna trasę którą jezdzisz na Cro
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Droga przez Bośnię - strona 46
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone