Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.12.2011 10:38

Franz napisał(a):W schronisku przymusowa pauza;...

I bardzo dobrze :!:
Odsapnę nieco. :D

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.12.2011 17:01

longtom napisał(a):
Franz napisał(a):W schronisku przymusowa pauza;...

I bardzo dobrze :!:
Odsapnę nieco. :D

Gdy jeszcze nie woziłem ze sobą przetwornicy, zdarzało się, że ładowalem telefon bądź akumulatorki do aparatu w schroniskach. Ba! Nawet w przydrożnych knajpach. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 05.12.2011 21:09

Fatamorgana napisał(a): 8O 8O 8O

Hmmmm....spore podobieństwo do... Doliny Złomisk i Żelaznych Wrót. Układ szczytów jakby znajomy.


Ale wstyd - nie byłem w Dol.Złomisk ... :oops:
Jest o czym myśleć planując przyszłoroczny późnowiosenny rozruch przed Dolomitami 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2011 00:07

plavac napisał(a):Ale wstyd - nie byłem w Dol.Złomisk ... :oops:

Żaden wstyd - przecież to jest gdzieś za granicą. ;)
Tiaaa... ja tam byłem w latach 70's i potem jeszcze w pierwszej połowie 80's. Trochę dawno...

plavac napisał(a):Jest o czym myśleć planując przyszłoroczny późnowiosenny rozruch przed Dolomitami 8)

Do 15 czerwca teoretycznie nie wolno tam zaglądać. Zdaje się...

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 06.12.2011 00:55

Franz napisał(a):Do 15 czerwca teoretycznie nie wolno tam zaglądać. Zdaje się...


Zgadza się. Dlatego piszę późnowiosenny - w drugiej połowie czerwca wiosna się dopiero kończy :)

A swoją drogą naprawdę wstyd - tyle się o Złomiskach naczytałem w "W stronę Pysznej" , więc choć o d wielu lat można już bez przeszkód (z wyj. terminów :evil: )po "tamtej" stronie Tatr wędrować - zapomniałem ... Dzięki, Fatamorgano :!:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 06.12.2011 06:17

Nie ma za co... tylko że pewnie też wiesz, że akurat w Dolinie Złomisk szlaku niet- a co za tym idzie- zakaz wstępu.
Chyba że posiadasz legitkę wspinacza lub członka organizacji zrzeszonej w UIAA...i jesteś w stanie udowodnić, że się przyszedłeś wspinać. :lol: :wink"

To jest chore i chyba już tylko w Tatrach panują takie nienormalne obyczaje.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.12.2011 19:56

Fatamorgana napisał(a):Nie ma za co... tylko że pewnie też wiesz, że akurat w Dolinie Złomisk szlaku niet- a co za tym idzie- zakaz wstępu.

A nie puścili jakiegoś szlaku do Zmarzłego Stawu?
Ja byłem tam dwukrotnie, ale w czasach, kiedy bardziej pilnowano, żebyśmy przez zieloną granicę nie przechodzili. Łażenie bez szlaku, mimo iż już wtedy nielegalne, nie było jakoś specjalnie tępione.

Fatamorgana napisał(a):Chyba że posiadasz legitkę wspinacza lub członka organizacji zrzeszonej w UIAA...i jesteś w stanie udowodnić, że się przyszedłeś wspinać. :lol: :wink"

Jeśli się nie mylę, to Alpenverein jest zrzeszony w UIAA.

Fatamorgana napisał(a):To jest chore i chyba już tylko w Tatrach panują takie nienormalne obyczaje.

To jeden z powodów, dla których przestałem jeździć w Tatry, zastępując je Alpami. Pełna swoboda...

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 07.12.2011 00:29

Fatamorgana napisał(a):w Dolinie Złomisk szlaku niet- a co za tym idzie- zakaz wstępu.
Chyba że posiadasz legitkę wspinacza lub członka organizacji zrzeszonej w UIAA...i jesteś w stanie udowodnić, że się przyszedłeś wspinać. :lol: :wink"

To jest chore i chyba już tylko w Tatrach panują takie nienormalne obyczaje.


W 1990 zimą poszliśmy na spacer do Popradskiego Stawu i dalej, do cintorinu pod Osterwą. Była wtedy mowa o dol.Złomisk , że latem, kiedyś ...
Było w naszej grupie kilku wspinaczy z KW, ja nigdy nie zamierzałem wstąpić do tego elitarnego klubu.
Ale nie myśleliśmy wtedy o zakazie wstępu nie tylko z tego powodu - być może zresztą był wtedy szlak do Zmarzłego Stawu. Na obecnej mapie szlaku nie ma, jest tylko zaznaczona ścieżka. Zastanawiam się, czy chce mi się sprawdzać, ile kosztuje pokuta od strażnika TANAP-u :wink: :evil:

Wracajmy w Dolomity, Wojtku. W pełni się z Tobą zgadzam, co do odczuwanego w nich poczucia wolności . Chociaż, nie wiem, czy byłbym w Alpach, gdyby nie Tatry ...

pozdrawiam 8)
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 07.12.2011 09:30

Ścieżka jest dość wyraźnie wydeptana.
Kiedyś było tam coś może, ale kiedyś.
Natomiast uważam, ze najbezpieczniejszą porą na przejście poza szlakami jest....zima. Nie ma wtedy jak "niszczyć przyrody" bo wszystko jest pod śniegiem. :) :wink:

Mimo tego, zaliczyłem Dol. Złomisk w...lipcu, po zejściu z Rysów i Vysokiej- ale w tak upiornych i niesamowitych warunkach- tuż przez rozpoczęciem prawdziwego kataklizmu pogodowego, że do dzisiaj mi jeszcze skóra cierpnie na wspomnienie tego wieczoru i tamtej nocy...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.12.2011 11:35

Fatamorgana napisał(a):Mimo tego, zaliczyłem Dol. Złomisk w...lipcu, po zejściu z Rysów i Vysokiej

Jedna z moich wizyt to też zejście z Wysokiej. Ale pogodę mieliśmy przyzwoitą wtedy.

plavac napisał(a):Wracajmy w Dolomity, Wojtku.

Rozumiem Twoją niecierpliwość - jeszcze dziś wybiorę fotki do kolejnego odcinka.

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 08.12.2011 00:16

Franz napisał(a):Rozumiem Twoją niecierpliwość ...


To nie do końca tak, no, może trochę ... :)
Ja o górach mogę bez końca, ale zawsze się trochę "peszę" przy długich OT :)
pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2011 11:00

plavac napisał(a):To nie do końca tak, no, może trochę ... :)

Fotki już przygotowane. Teraz muszę jeszcze część wyrzucić, bo się ich za dużo porobiło. ;)

plavac napisał(a):Ja o górach mogę bez końca, ale zawsze się trochę "peszę" przy długich OT :)

Przyznasz jednak, że generalnie w moich wątkach jest mniej dyskusji, niż u innych.

Tak czy owak, lada moment kolejna odsłona.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.12.2011 11:31

Sorry za
plavac napisał(a):.... OT :)
:)

Franz napisał(a):... ładowalem telefon bądź akumulatorki do aparatu w schroniskach. Ba! Nawet w przydrożnych knajpach. 8)


Do znajomej apteki przyszedł raz bezdomny z prośbą aby mu telefon komórkowy podładować. 8O :!:
Było to z rana. Przyszedł odebrać kilka minut przed zamknięciem, wieczorem. Całkiem porządny był ten telefon. :D
pzdr :wink: :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2011 13:15

To jeszcze mały off (chociaż może nie taki off) - dwie wyrywkowe fotki z Lagazuoi.

Obrazek

Obrazek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 08.12.2011 13:32

Franz napisał(a):Obrazek


I piękne dwa panoramiczne okna! :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 64
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone