Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.02.2013 12:03

Lubię takie spływające po skałach strumienie ... a powtarzalność kaskad na ostatniej fotce ... bajka ! :)
Podobne miejsce nad zachodnią Gardą widziałem ... też strumienie przebijały się przez skalne progi.
W czasie i zaraz po deszczu ... super to wyglądało.

pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2013 13:57

mariusz-w napisał(a):Lubię takie spływające po skałach strumienie ... a powtarzalność kaskad na ostatniej fotce ... bajka ! :)

Mówisz? Tiaa...
Fotki takie sobie, ale wiesz, że ja mam na punkcie górskiej wody fijoła. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 01.02.2013 17:09

Czyżby ten pipant na czwartym po lewej na to była ta sławna iglica Gusela del Vescova ?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2013 17:29

plavac napisał(a):Czyżby ten pipant na czwartym po lewej na to była ta sławna iglica Gusela del Vescova ?

Dolomity pokazują znanym gestem, co myślą, o takich jak ja. :lol:

Masz oko! Tak, dokładnie, to właśnie ona. Wkrótce spróbujemy przyjrzeć się jej z bliska. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2013 17:29

Idę dosyć szybko - zależy mi na dotarciu do schroniska przed zmrokiem.

P2034782.JPG


P2034784.JPG


P2034786.JPG


Udaje mi się to. W ostatnich chwilach światła dziennego, już po zachodzie słońca, docieram do ładnego schroniska 7 Alpini.
Załatwiam nocleg - jeden z możliwością przedłużenia, gdybym się nie wyrobił z czasem następnego dnia. Zresztą, miejsca jest bez liku. Oprócz mnie są tylko dwie małe grupki Niemców. Oczywiście, w jadalni od razu stanowimy jedną, połączoną grupę. W rozmowie potrącamy również temat Karpat. Okazuje się, że większe ich zainteresowanie budzą moje wrażenia z Rumunii niż z Alp.
- Nie boisz się tam?..

Próbuję ich zachęcać do odwiedzenia kiedyś tego pięknego kraju, ale nie wiem, czy z pozytywnym skutkiem.

P2034787.JPG


P2034788.JPG


P2034789.JPG


Natomiast, prawdziwy ubaw po pachy mam, kiedy przychodzi do rozmowy Niemców z obsługą schroniska. Włosi nie znają w ząb niemieckiego, bądź nie zdradzają się z jego znajomością. Podobnie jest z angielskim. I tu się okazuje, że ja wchodzę w rolę tłumacza. Na wszelki wypadek, przypomnę - nie znam włoskiego!

Wykorzystując podobieństwa języków romańskich - trochę po hiszpańsku, trochę po francusku, coś tam nawet po rumuńsku - dogaduję sie z nimi bez przeszkód. I tak, Polak robi za tłumacza włosko-niemieckiego. Zresztą, z wyraźnie okazywaną radością wszystkich biorących udział w tej dyskusji.

OK, pora pójść do wyrka. Jutro czeka mnie długi dzień...
terenowiec
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 347
Dołączył(a): 28.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) terenowiec » 02.02.2013 18:11

Wojtek mam do Ciebie pytanie, które może nieco zaburzy Twoją relację, ale nie będę Cię specjalnie męczył. Więc do rzeczy. Chcę w tym roku wracając z Chorwacji do Polski zaczepić o Dolomity. Będę jechał z dużą przyczepą kempingową i dwójką dzieci (5 i 8 lat). Zamierzam zajrzeć w te góry na 4 - 5 dni. Czy możesz mi polecić rejon (miejscowość) niezbyt odległą (nie chcę się zapuszczać z takim zestawem zbyt daleko). Chciałbym też być na kempingu, z którego w ładne górskie doliny lub na łatwe przełęcze nie jest daleko, gdyż z takimi dzieciakami 20 kilometrowe trasy nie wchodzą w rachubę. Byłbym wdzięczny za jakieś propozycje.
Andrzej
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 03.02.2013 08:59

Z cyklu "Wojtka F. gawędy o górach" .

Niemcy - Nie boisz się tam ?
Wojtek - Nie - to mnie się boją !

:wink:

Pozdrawiam 8)

P.S. Postawili Ci chociaż piwo za to tłumaczenie ? :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.02.2013 13:08

terenowiec napisał(a):Czy możesz mi polecić rejon (miejscowość) niezbyt odległą (nie chcę się zapuszczać z takim zestawem zbyt daleko). Chciałbym też być na kempingu, z którego w ładne górskie doliny lub na łatwe przełęcze nie jest daleko, gdyż z takimi dzieciakami 20 kilometrowe trasy nie wchodzą w rachubę. Byłbym wdzięczny za jakieś propozycje.

Problem polega na tym, że nigdy nie korzystałem z kempingów w Dolomitach, więc niczego nie potrafię o nich powiedzieć. Wiem, że jest jest jakiś w Cortinie d'Ampezzo, niejako w sercu Dolomitów. Jest też w Palafaverze - między Civettą, a Monte Pelmo. Warunków nie znam, zakładam jednak, że są drogie, jak generalnie kempingi we Włoszech.

Jest ich w Dolomitach więcej, ale tu już google powie Ci więcej ode mnie.

plavac napisał(a):Niemcy - Nie boisz się tam ?
Wojtek - Nie - to mnie się boją !

:wink:

Wiesz, w Rumunii mam podobnie jak w Polsce - nigdy nie jestem całkowicie pewien, że wóz znajdę w takim stanie, jak go zostawiłem.

plavac napisał(a):P.S. Postawili Ci chociaż piwo za to tłumaczenie ? :)

Nie, odwaliłem robotę za friko. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.02.2013 17:30

Rankiem wyruszam przed wschodem słońca. Szlak prowadzi w stronę głównej grani. Na lewo od najwyższego szczytu - La Schiara - symbol tej grupy, czterdziestometrowej wysokości iglica Gusela del Vescova.

P2134791.JPG


P2134792.JPG


P2134793.JPG


P2134794.JPG


Mam w planie zrobienie pętelki, na którą składają się trzy ferraty, będę miał więc dziś rekompensatę za poprzednie dni pozbawione wspinaczki. Ponadto kusi mnie jeszcze wejście na Pelf. W przewodniku jest informacja wyłącznie o dojściu okrężną drogą, która nijak nie pasuje do moich planów, ale na mapie zaznaczona jest jeszcze inna droga - czwarta ferrata. Obawiam się jednak, że to będzie już zbyt wiele, jak na jeden dzień.

Tymczasem zapalają się szczyty...

P2134795.JPG


P2134796.JPG


P2134797.JPG


P2134798.JPG
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.02.2013 20:52

Ambitny plan ...
Ten (kolejny już ) rudowłosy Duch Gór na przedostatnim krzyczy do Ciebie, żebyś to przemyślał :o

Usłyszałeś go wtedy ? :wink:

Pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.02.2013 22:26

plavac napisał(a):Ten (kolejny już ) rudowłosy Duch Gór na przedostatnim krzyczy do Ciebie, żebyś to przemyślał :o

Usłyszałeś go wtedy ? :wink:

Rozdarł paszczę. :twisted: ;)

Wyraźnie widać nos, oczy...

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 06.02.2013 07:48

Franz napisał(a):
plavac napisał(a):Ten (kolejny już ) rudowłosy Duch Gór na przedostatnim krzyczy do Ciebie, żebyś to przemyślał :o

Usłyszałeś go wtedy ? :wink:

Rozdarł paszczę. :twisted: ;)

Wyraźnie widać nos, oczy...

Taaa ... jak widać na południu, Ducha Gór można częściej spotkać ! ;) :)
Przecież nam też się gdzieś w tych okolicach pokazał. 8)
Fakt, że nie był tak blisko (nisko). :) ;)

pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.02.2013 10:42

mariusz-w napisał(a): Ducha Gór można częściej spotkać ! ;) :)


Czasami nawet w Karkonoszach bywa. :D
Obrazek

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.02.2013 12:51

mariusz-w napisał(a):Taaa ... jak widać na południu, Ducha Gór można częściej spotkać ! ;) :)
Przecież nam też się gdzieś w tych okolicach pokazał. 8)
Fakt, że nie był tak blisko (nisko). :) ;)

A za chwilę będzie jeszcze bliżej...

longtom napisał(a):Czasami nawet w Karkonoszach bywa. :D

A on czegoś z Liczyrzepą nie ma tam wspólnego?

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.02.2013 00:00

Za mną.

P2134800.JPG


Po prawej.

P2134801.JPG


Po lewej.

P2134802.JPG


Przede mną.

P2134803.JPG


Podchodzę stromo w kierunku skał. Przed rozdziawioną paszczą Ducha Gór skręcam w prawo i docieram do początku ferraty.

P2134804.JPG


P2134805.JPG


P2134806.JPG


P2134807.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 148
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone