Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 16.10.2012 20:30

Witaj, Wojtku :)
Cieszę się, że znowu się "słyszymy".
Ja podobnie jak Mariusz przechodzę fazę kryzysu - ilość roboty po powrocie jest przytłaczająca, ludzie zaczynają łapać jesienne katary ; spotkania rodzinne zaległe - miłe, ale absorbujące ; wilgoć w powietrzu -kostka boli ( więc wkurza :) ) - ale Ty znowu masz rację - nic mi tak nie poprawia humoru, jak wirtualne wędrowanie po Dolomitach :D

Ad rem :)
1. Ta trójka Krakusów to nie byli moi znajomi ( niestety ).
2. Chmury pokażę dziś późno w nocy 8)
3. Po wielu godzinach w necie stwierdziłem swoją pomyłkę - na pokazanych zdjęciach z Pozzale nie widać na pewno tego,co przypuszczałem ! Być może wielki masyw górski na pierwszym planie to Monte Cridola ( ale nie jestem pewien, jeszcze nad tym pracuję ) , natomiast koronka szczytów wychodząca zza niego to Spalti di Toro. Obie grupy należą do Dolomiti Friuliani .Pewnie będziesz wiedział, Wojtku, czemu nie zalicza się tej grupy do Dolomitów właściwych . Geologia ?

Pozdrawiam serdecznie 8)

Piotrek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 17.10.2012 00:31

Wracaliśmy do Krakowa przez Passo Monte Croce di Comelico późnym popołudniem, godzinę przed zachodem słońca.
Początkowo nasz spacer miał prowadzić z tego miejsca na Forcella Pian della Biscia, ale obawa przed deszczem zweryfikowała plany. Niemniej spacer nad Pozzale był uroczy, pozwolił poznać nieznane do tej pory klimaty Dolomitów Friuliańskich - a groza chmurnej Croda Rossa di Sesto na długo pozostanie w pamięci.

W drodze na przełęcz Monte Croce - mostek nad Torrente Padola

Obrazek

Potok to jeszcze czy już wodospad ...

Obrazek

Tam mieliśmy wędrować ...

Obrazek

... piękno jest tylko grozy początkiem ... ( Rilke )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

C.d.n. ...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2012 02:04

Czytujesz Rilke'go? Chylę czoła...

plavac napisał(a):Być może wielki masyw górski na pierwszym planie to Monte Cridola ( ale nie jestem pewien, jeszcze nad tym pracuję ) , natomiast koronka szczytów wychodząca zza niego to Spalti di Toro.

Masz rację. Czyli kierowałeś obiektyw bardziej w kierunku wschodnim, niż północnym.
To Montanel, Cima Longa, Crodon di Scodavacca, a w tej ślicznej koronce dają się wyróżnić między innymi Cima di Giaf, Cima d'Arade, Cima Monfalcon di Cimoliana, Cima Monfalcon di Montanaia.

plavac napisał(a):Obie grupy należą do Dolomiti Friuliani .Pewnie będziesz wiedział, Wojtku, czemu nie zalicza się tej grupy do Dolomitów właściwych . Geologia ?

Wydaje mi się, ze geologia akurat nie stoi na przeszkodzie. To też dolomit. Być może jakieś drobne, nieistotne różnice w domieszkach - nie wiem. Raczej bym się skłaniał ku poglądowi, że to wyłącznie kwestia umownego przyjęcia granic.
Spotkałem się również z pojęciami Dolomiti d'oltre Piave (po drugiej stronie Piavy), Dolomiti di Carnia (Karynckie bądź Karnijskie). Cały ten pas pomiędzy właściwymi Dolomitami, a Alpami Julijskimi to tak naprawdę też dolomit. Ale co tu rozważać - przecież Monsieur Dolomieu zafrapowany został przez minerał znaleziony na stokach góry Tribulaun w Alpach Stubajskich...

Może dlatego mnie ciągną całe Alpy; nie tylko Dolomity w takim pojęciu, w jakim przyjęło się je stosować. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 17.10.2012 11:05

Już nie czytuję Rilkego :) Ten fragment Elegii przyczepił się do mnie jeszcze w liceum i tak pozostał. Ale może warto wrócić do poezji - w tym tak prozaicznym świecie ...

Nie wątpiłem, że będziesz wiedział, co widzieliśmy 8) Sprawiłeś mi wielką frajdę o poranku - o drugiej w nocy wymieniłeś z pamięci nazwy szczytów, których ja poszukiwałem na summitpost przez kilka dni :D Chapeau bas :!:
I w pełni się zgadzam co do Twojego podejścia do podziałów geograficznych. Nie ma się co do nich tak bardzo przywiązywać. Natomiast rozumienie nazw to kolejna skarbnica wiedzy - nazwa Dolomity po drugiej stronie rzeki Piave - jest kapitalna w swojej prostocie ! Nie każdy przecież wie, że istniał ( istnieje ) język friuliański i gdzie nim władano.

Pozdrawiam :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2012 12:00

plavac napisał(a):Nie wątpiłem, że będziesz wiedział, co widzieliśmy 8) Sprawiłeś mi wielką frajdę o poranku - o drugiej w nocy wymieniłeś z pamięci nazwy szczytów, których ja poszukiwałem na summitpost przez kilka dni :D Chapeau bas :!:

Gdybym tak wszystko rzeczywiście wiedział i pamiętał, to podałbym Ci te nazwy półtorej godziny wcześniej.
Tez musiałem pogrzebać...

plavac napisał(a):JNatomiast rozumienie nazw to kolejna skarbnica wiedzy - nazwa Dolomity po drugiej stronie rzeki Piave - jest kapitalna w swojej prostocie !

I jaka uniwersalna! Do zastosowania po każdej stronie rzeki. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2012 15:15

plavac napisał(a):C.d.n. ...

W oczekiwaniu na powyższe, nie będę na razie kontynuował szczegółowej relacji, która rozpocząłem nieudaną wyprawą na Antelao. Żeby jednak nie rezygnować zupełnie z dorzutek, polecę dalej ze streszczeniami tegorocznego tygodnia w Dolomitach.

Poprzednio zamieściłem kilka fotek z dwóch krótkich tras, które przeszedłem w pierwszym dniu. To były ferraty Ettore Bovero na Col Rosa w grupie Tofan oraz Michielli Strobel na grań Pomagagnon w grupie Cristallo.

Dziś przejście doliną Fanes, następnie ferratą Furcia Rossa (Via della Pace) w grupie Fanis i powrót doliną Travenanzes.

P15G0516.JPG


P15G0635.JPG


P15G0647.JPG


P15G0708.JPG


P15G0713.JPG


P15G0797.JPG


P15G0817.JPG


P15G0872.JPG


P15G0887.JPG
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.10.2012 18:48

Jakby się nie nazywały te szczyty, złomy, turnie to piękny krajobraz tworzą.

pzdr :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.10.2012 19:46

Franz napisał(a):Dziś przejście doliną Fanes, następnie ferratą Furcia Rossa (Via della Pace) w grupie Fanis .......

... i to po świeżutkim parogodzinnym śniegu. :) 8)

plavac napisał(a):Tam mieliśmy wędrować ...

Pięknie tam ... mnie też te chmury nie przeszkadzają w podziwianiu ! 8)


... aczkolwiek załamania pogody lubię tylko krótkie ! :lol:

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.10.2012 21:44

longtom napisał(a):Jakby się nie nazywały te szczyty, złomy, turnie to piękny krajobraz tworzą.

Zgadzam się z Tobą w pełni.

mariusz-w napisał(a):... i to po świeżutkim parogodzinnym śniegu. :) 8)

Ty zapewne lepiej wiesz, jak długo sypało. Ja z kolei wiem, że to białe g... utrzymało się już do końca mojego wyjazdu, uniemożliwiając zrobienie czegoś poważniejszego.

A ferratka z tego odcinka byłaby i dla Was do przejścia, gdyby nie ten śnieg i lód.

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 18.10.2012 21:04

Ale pięknie z tym białym zakontrastowaniem skał - chociaż wiem, że za białym nie przepadasz :)
Aż mi głupio wklejać moje szarości ...
Ciekaw jestem bardzo Twoich wrażeń z "niskich" ferrat w okolicach Cortiny - Tkaczyk tak trochę "bez serca" o nich pisze, a na niepogodę wydają się być wręcz stworzone.

Dobra, poniżej reszta październikowych impresji Dolomiti di Sesto, tym razem z Mosso.
Pamiętam jak opisywałeś intrygujące nazwy szczytów w formie liczebników :)
Proszę o sprawdzenie, czy dobrze je przyporządkowałem 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam i wkraczam na Twoje kolorowe ścieżki :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2012 01:46

plavac napisał(a):Ale pięknie z tym białym zakontrastowaniem skał - chociaż wiem, że za białym nie przepadasz :)
Aż mi głupio wklejać moje szarości ...

A kto mi to mówił, ze mnie chmurki lubią? ;)
Tym razem ja miałem rewelacyjną widoczność. A dzień paskudnej pogody przeczekałem we wspaniałym towarzystwie Mariusza i Gosi - że już o nakarmieniu przez doskonałą gospodynię nie wspomnę. :P

plavac napisał(a):Ciekaw jestem bardzo Twoich wrażeń z "niskich" ferrat w okolicach Cortiny - Tkaczyk tak trochę "bez serca" o nich pisze, a na niepogodę wydają się być wręcz stworzone.

Zawsze te trasy zostawiałem na czarną godzinę. A zrobiłem je z uwagi na nadmiar bieli w wyższych partiach. :lol:
Trasy są całkiem miłe - raczej łatwe, a piękne widokowo.

plavac napisał(a):Dobra, poniżej reszta październikowych impresji Dolomiti di Sesto, tym razem z Mosso.
Pamiętam jak opisywałeś intrygujące nazwy szczytów w formie liczebników :)
Proszę o sprawdzenie, czy dobrze je przyporządkowałem 8)

Ale mój zegarek nie był opatulony taką watą!
Czy mogę po prostu zawierzyć, że znasz się na zegarku? ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.10.2012 14:58

Franz napisał(a):A kto mi to mówił, ze mnie chmurki lubią? ;)

:)

Franz napisał(a): ... że już o nakarmieniu przez doskonałą gospodynię nie wspomnę. :P

Szczęściarz :D


Franz napisał(a):Czy mogę po prostu zawierzyć, że znasz się na zegarku? ;)

Dyplomata ! :lol:


Pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2012 15:21

plavac napisał(a):Dyplomata ! :lol:

Jesli Ci zależy, to rozłożę mapę i pogłówkuję. Ale dopiero po weekendzie, bo zaraz wyjeżdżam, a chciałbym jeszcze wrzucić kolejny dzień z tegorocznego wypadu.

Jednak jestem spokojny o to, że wskazówki Twojego górskiego zegarka dobrze pokazują. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2012 16:17

Oto obiecany skrót trzeciego dnia.

P1620120.JPG


P1620138.JPG


P1620146.JPG


P1620157.JPG


P1620174.JPG


P1620186.JPG


P1620250.JPG


P1620386.JPG
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 19.10.2012 16:22

Nie trać czasu na czas :)
Piękno ważniejsze.
To, które pokazujesz - naprawdę zniewala i napełnia radością :)

Te góry naprawdę są jakieś inne od pozostałych ...

Do następnego 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 119
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone