Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2018 19:16

dhmegi napisał(a):
mysza73 napisał(a):Podoba mi się ten plan :oczko_usmiech: ,
nic bym nie wyrzuciła :oczko_usmiech: ... no może jeden punkcik nie był by aż tak bardzo konieczny :wink:

Ciekawi mnie który :?:
Nie trzymaj w niepewności, odpowiedz.
No na audiencję nie musiałabym się koniecznie udać :oops: ,
ale też nie mówię, że bym nie poszła :oczko_usmiech:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.03.2018 19:18

mysza73 napisał(a):na audiencję nie musiałabym się koniecznie udać

Nie wiem dlaczego :oops: , ale od razu właśnie o tym punkcie pomyślałem :cool:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2018 19:21

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):na audiencję nie musiałabym się koniecznie udać

Nie wiem dlaczego :oops: , ale od razu właśnie o tym punkcie pomyślałem :cool:

:oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2018 19:26

Ja też :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2018 19:29

Za każdym razem będąc we Rzymie, Watykan omijałam szerokim łukiem w środy i niedziele :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 06.03.2018 19:42

mysza73 napisał(a):No na audiencję nie musiałabym się koniecznie udać :oops: ,
ale też nie mówię, że bym nie poszła :oczko_usmiech:

Ależ Myszo droga, andare a Roma e non vedere il papa - być w Rzymie i nie widzieć papieża :?: :wink:

Ale nic na siłę. Zapraszam na spacer, gdy będziemy już na Drodze Pojednania, udając się do Mauzoleum Hadriana. :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.03.2018 19:53

walp napisał(a):
mysza73 napisał(a):No na audiencję nie musiałabym się koniecznie udać :oops: ,
ale też nie mówię, że bym nie poszła :oczko_usmiech:

Ależ Myszo droga, andare a Roma e non vedere il papa - być w Rzymie i nie widzieć papieża :?: :wink:

Ale nic na siłę. Zapraszam na spacer, gdy będziemy już na Drodze Pojednania, udając się do Mauzoleum Hadriana. :)

U Ciebie zobaczę :oczko_usmiech:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.03.2018 17:39

walp napisał(a):
mysza73 napisał(a):No na audiencję nie musiałabym się koniecznie udać :oops: ,
ale też nie mówię, że bym nie poszła :oczko_usmiech:

Ależ Myszo droga, andare a Roma e non vedere il papa - być w Rzymie i nie widzieć papieża :?: :wink:

No i co z tą audiencją :?:
Przecie dziś środa, a ja papieża nie widzę :oczko_usmiech:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.03.2018 18:04

mysza73 napisał(a):No i co z tą audiencją :?:
Przecie dziś środa, a ja papieża nie widzę :oczko_usmiech:

No miała być, ale dzwonili z Prefektury z informacją, że przełożona na jutro, na 22:00 :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.03.2018 18:22

Ale bałagan w tym Watykanie mają :roll: :oczko_usmiech:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 08.03.2018 17:59

walp napisał(a):
mysza73 napisał(a):No i co z tą audiencją :?:
Przecie dziś środa, a ja papieża nie widzę :oczko_usmiech:

No miała być, ale dzwonili z Prefektury z informacją, że przełożona na jutro, na 22:00 :oczko_usmiech:

Spoko - to i tak jeszcze przed kolacją i prime time we włoskiej TV :wink: .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.03.2018 22:01

piekara114 napisał(a):Ale bałagan w tym Watykanie mają :roll: :oczko_usmiech:

Oj tam zaraz bałagan. Korekta planu z przyczyn obiektywnych. :oczko_usmiech:
Buber napisał(a):Spoko - to i tak jeszcze przed kolacją i prime time we włoskiej TV :wink: .

A może i nawet na cro.pl :D
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.03.2018 22:02

Wybierając się do Rzymu, sprawdziłem kalendarz audiencji papieskich i okazało się, że w środę audiencja jest zaplanowana. Zdecydowaliśmy, że ten dzień rozpoczniemy od spotkania z papieżem Franciszkiem.
Zdaję sobie sprawę, że taki meeting, to nie to samo, co podziwianie pięknych widoków np. na greckich wyspach i mało kogo to obchodzi, no ale cóż ... :roll:
Zawsze przecież można użyć scroll wheel'a w myszce. :oczko_usmiech:

Wsiedliśmy do metra na "naszej" stacji Anagnina i szybko przemieściliśmy się pomarańczową linią do stacji Ottaviano "San Pietro".
Następnie ulicą Via Ottaviano, przez Piazza del Risorgimento oraz Via di Porta Angelica dotarliśmy do miejsca, w którym był już mały zator przed kolumnadą Berniniego. Ten zator był oczywiście spowodowany kontrolami bezpieczeństwa. Stanowisk było na szczęście dużo i przemieszczaliśmy się dość sprawnie.

1.JPG

3.JPG

4.JPG

Wejście na audiencje jest zawsze bezpłatne. Nie potrzeba też żadnych wejściówek (z wyjątkiem sektorów specjalnych), wpuszczani są wszyscy chętni (oczywiście do pojemności miejsca, czy sali). :)

Zwyczaj tych spotkań wprowadził papież Pius XI, krótko po podpisaniu Traktatu Laterańskiego. Wcześniej pielgrzymi rzadko mieli okazje do spotkania papieża. Wcześniejsi papieże - z własnej woli - stali się "więźniami" Watykanu i rzadko pokazywali się światu. Pius XI był inny, rozmiłowany w rozmaitych celebracjach, zainicjował cotygodniowe spotkania z wiernymi.
Zwykle podczas audiencji papież odnosi się do jakiegoś tekstu biblijnego, a także komentuje pewne wydarzenia na świecie. Pozdrawia poszczególne grupy narodowe, a na koniec udziela papieskiego błogosławieństwa.

Miejsce audiencji jest zależne od pory roku: zimą odbywają się w sali audiencyjnej Pawła VI, od wiosny do jesieni na Placu św. Piotra. Natomiast podczas wakacji papieża, spotkania są na dziedzińcu letniej rezydencji w Castel Gandolfo, ok. 20 km od Rzymu. Lata temu, byłem tam na spotkaniu z JP II.

Po kilkunastu minutach, weszliśmy w końcu na plac.
6.JPG

7.JPG

8.JPG

Plac stopniowo zapełniał się pielgrzymami/turystami, ale miejsca było jeszcze dość sporo.
9.JPG

12.JPG

Naszym zadaniem było ulokować się jak najbliżej alejki, którą będzie przejeżdżał samochód o numerze rej. SCV 1, czyli papamobile.
10.JPG

10a.JPG

11.JPG

Czekamy ...
13.JPG

13a.JPG

W końcu jakieś poruszenie ...
14.JPG

Papa Francesco nadjeżdża :!:
15.jpg

M. niemalże mogła dotknąć papieża selfie stick'em. :oczko_usmiech:
16.jpg

17.JPG

18.JPG

20.JPG

26.JPG

22a.JPG

27.JPG

Obok nas ulokowała się bardzo entuzjastyczna grupa z Kolumbii. (kilka dni temu Franciszek wrócił z wizyty w tym kraju).
29.JPG

27a.JPG

31.JPG

30a.JPG

30b.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.03.2018 22:05

32.JPG

33.JPG

35.JPG

36.JPG

36a.JPG

Po zakończeniu audiencji, udaliśmy się Via della Conciliazione w kierunku punktu B na mapce dzisiejszego spaceru.
Ulica Pojednania, upamiętnia Traktat Laterański z 1929r., który przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Stolicę Apostolską.
Wcześniej Watykan był traktowany jako integralna część Królestwa Włoch.

37.JPG

38.JPG

Ta słynna rzymska ulica o dł. ok. 500 m łączy Plac św. Piotra z Zamkiem Św. Anioła. Jej realizację rozpoczęto z rozkazu Mussoliniego w roku 1936, a ukończono w 1950 r. Chociaż upamiętnia podpisanie wspomnianego Traktatu Laterańskiego, jej realizacja stała się urzeczywistnieniem starej, jeszcze XVIII-wiecznej koncepcji przebicia bulwaru otwierającego widok na kompozycję placu Berniniego. Budowa unicestwiła wiele elementów średniowiecznej zabudowy i stała się symbolem architektury faszystowskich Włoch. Dzisiaj jednak traktowana jest już tylko jako doskonałe założenie urbanistyczne miasta.

42.JPG

43.JPG

44.JPG

A oto następny punkt dzisiejszej wycieczki:

45.JPG

Ci vediamo dopo :papa:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 09.03.2018 08:58

walp napisał(a):A oto następny punkt dzisiejszej wycieczki:
Mam nadzieję, że nijaka depesza (od Anioła :wink: ) nie przyszła i dziś tam dotrzemy :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Do Włoch przez Przełęcz Świętego Gotarda - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone